Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ufon na Ubuntu 8.04  (Přečteno 5548 krát)

Purpendicular

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Ufon na Ubuntu 8.04
« kdy: 23 Května 2008, 12:00:49 »
Zdravím, moc prosím o radu....chci přejít na Ubuntu ale bez netu to je k ničemu....mám internet od Ufona a modem Axesstel PX310L....už se to tu řešilo ale na Ubuntu 7.10 a ten návod co jsem našel na netu Zavedeme ovladač ručně pomocí příkazu "modprobe usbserial product=0x1000 vendor=0x1726" nefunguje....hází to toto: FATAL: Error inserting usbserial (/lib/modules/2.6.24-16-generic/kernel/drivers/usb/serial/usbserial.ko): Operation not permitted co to prosím znamená? Jsme úplný začátečník v linuxu.....ale myslím si že Ubuntu je fakt dobrej OS tak snad se to povede....díky moc

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Ufon na Ubuntu 8.04
« Odpověď #1 kdy: 23 Května 2008, 12:04:22 »
zkus před ten příkaz dát 'sudo'. Tím to spuštíš jako root a budeš mít dostatek oprávnění k spuštění modulu. Výsledek bude vypadat takto:

Kód: [Vybrat]
sudo modprobe usbserial product=0x1000 vendor=0x1726

Purpendicular

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Ufon na Ubuntu 8.04
« Odpověď #2 kdy: 23 Května 2008, 17:35:58 »
Tak nevím no...když to zkusím tak mi to řekne ať zadám heslo....ale nejde psát....žádné písmeno...ale když jsem zkoušel se nejdříve přihlásit a pak dát ten příkaz tak se nic neděje...jakobych tam nic nenapsal...to odentruju a skočí mi jen další řádek....ale zkoušel jsem to různě....tak dejme tomu že už to je....a kde teď mám stáhnout to "KPPP" ? Já to zkoušel nastavit v tom pppconfig ale nevím jestli to je správně....ty návody na Ufon v Ubuntu popisujou postum v tom KPPP....ale kde to stáhnout se mi nepodařilo "vygooglit" zase moc dík....

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Ufon na Ubuntu 8.04
« Odpověď #3 kdy: 23 Května 2008, 17:52:12 »
To že nereaguje klávesnice je v pořádku, je to ochrana proti odezírání hesla. Ikdyž to není vidět heslo stejně zapisuješ. Když skočí nový řádek je to také v pořádku, jejich by byla vypsána nějaká chyba. Jinak Kppp je možná stáhnout z repositářů příkazem:

sudo apt-get install kppp


Purpendicular

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Ufon na Ubuntu 8.04
« Odpověď #4 kdy: 23 Května 2008, 17:55:43 »
Tak snad to bude dobrý no  :) ale ten kppp-to mi taky "radilo" ať to napíšu....jenže to napíše že to balík nenašlo.....já to přeci nemůžu stáhnout z Ubuntu když nemám ještě net......nedá se to stáhnout někde tak jako teď stahuju Xine? Prostě z widlý a pak to nainstalovat v Ubuntu? Díky moc!

Purpendicular

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Ufon na Ubuntu 8.04
« Odpověď #5 kdy: 23 Května 2008, 18:57:31 »
Tak jsem to stáhl tady http://www.icewalkers.com/download/kppp/947/dls/ ale stejně nevím co s tím  >:( nevím jak to nainstalovat.....zkoušel jsem ty soubory s ikonou šipky ale nic....vím že je to určitě sranda....ale všude jsou jen návody na to "přímé stahování" ale jak nainstalovat program takhle tak to jsem se nikde nedočetl...

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Ufon na Ubuntu 8.04
« Odpověď #6 kdy: 23 Května 2008, 20:15:59 »
To co jsi stáhnul Ty, je nezkompilovaný zabalený program. Naistalovat se samozřejmě dá, ale je to o něco složitější, než následující:

http://ubuntu.inode.at/ubuntu/pool/main/k/kdenetwork/kppp_3.5.9-0ubuntu1_i386.deb

Tento soubor stáhni a spusť. Instaluje se to kliknutím na políčko naistalovat.

Jinak s tím tarem:

Kód: [Vybrat]
sudo tar xzvf jmeno.souboru
sudo ./configure
sudo make
sudo make install

Takto se dá naistalovat jakýkoliv program. Problém ale je, že si sám nevyřeší závislosti. To znamená, že pokud potřebuje cokoliv (jiný program, knihovnu, atd.) ke svému běhu či instalaci, řekne si o to a Ty to musiš doinstalovat podobnout cestou. Jinými slovy, je to zdlouhavý:).

Purpendicular

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Ufon na Ubuntu 8.04
« Odpověď #7 kdy: 23 Května 2008, 20:49:56 »
Tak jsem to stáhl a spustil-a píše to nějakou hlášku....nevím jakou...nešlo to zkopírovat...ale je to napsané červeně a každopádně to tlačítko "instalovat balíček" je nepoužitelné......nemáš tam jinej program? Já jich už našel hafo ale všechny jsou ty co se složitě instalujou....třeba to Gnome PPP nemáš? Dík

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Ufon na Ubuntu 8.04
« Odpověď #8 kdy: 23 Května 2008, 20:54:13 »
zkus spustit:

Kód: [Vybrat]
sudo pppconfig
aspoň já ho mám přímo od instalace...

Purpendicular

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Ufon na Ubuntu 8.04
« Odpověď #9 kdy: 23 Května 2008, 21:28:28 »
To už jsem zkoušel (vz výše) ale to je jedno-už jsem našel a nainstaloval to Gnome PPP  ;) tak aspoň něco no....ale nedetekuje mi to žádný modem  :'(  takže ta instalace modemu se asi nezdařila....každopádně já postupuji dle tohoto návodu:

Jádra do verze 2.6.17 měla jakýsi anydata ovladač, který už v této chvíli neexistuje, protože byl sloučen s OPTION ovladačem a USB_SERIAL. Pokud tedy chcete podporu „Fofr internetu” v Linuxu, upgradujte na jádro 2.6.18 či novější. Tento návod byl testován na 2.6.21.1 a distribuci Slax.

Prvním krokem je Linuxu ručně oznámit, jaké zařízení máme do USB připojené. Jádro se sice snaží zařízení detekovat, ale neví, jak s ním zacházet. V dmesg se ukazuje jen následující:

usb 2-1: new full speed USB device using uhci_hcd and address 3
usb 2-1: configuration #1 chosen from 1 choice

Zavedení ovladače

Proto je nutné ovladač se správnými parametry zavést manuálně, pomocí následujícího příkazu:

$ modprobe usbserial vendor=0x16d5 product=0x6502

Po zadáni příkazu jádro pochopí, že na USB hub je připojen modem, a pokud máte nainstalovaný udev, automaticky se vytvoří zařízení /dev/ttyUSB0, /dev/ttyUSB1 a /dev/ttyUSB2.

V logu dmesg je pak vidět následující:
usbcore: registered new interface driver usbserial drivers/usb/serial/usb-serial.c: USB Serial support registered for generic usbserial_generic 2-1:1.0: generic converter detected usb 2-1: generic converter now attached to ttyUSB0 usbserial_generic 2-1:1.1: generic converter detected usb 2-1: generic converter now attached to ttyUSB1 usbserial_generic 2-1:1.2: generic converter detected usb 2-1: generic converter now attached to ttyUSB2 usbcore: registered new interface driver usbserial_generic drivers/usb/serial/usb-serial.c: USB Serial Driver core

Pokud v systému udev chybí, je třeba zařízení vytvořit manuálně pomocí

$ mknod /dev/ttyUSB0 c 188 0
$ mknod /dev/ttyUSB1 c 188 1
$ mknod /dev/ttyUSB2 c 188 2

Proč jsou vlastně vidět tři zařízení, když je modem jen jeden? Zařízení ttyUSB1 a ttyUSB2 je teoreticky možno použít pro posílání SMS a volání, ale o tyhle funkce se teď zajímat nebudeme.

Ovladač usbserial je součástí jádra a není tedy nutné ho nikde stahovat ani zvlášť instalovat. Nemáte-li jej ve vaší distribuci zkompilovaný, je nutné jádro rekompilovat, podstatné je zaškrtnout následující nastavení:

   -> Device drivers
      -> USB support
         -> USB Serial Converter support
            -> USB driver for GSM and CDMA modems

Konfigurace připojení

Tímto má Linux vše potřebné k tomu, aby se zařízením dokázal spolupracovat. Zbývá už tedy jen připojit se pomocí programu pro vytáčené připojení. Můžeme použít nástroje pppsetup, pppconfig nebo kppp (v grafickém prostředí KDE).

Používáte-li desktopové prostředí KDE, nastavíte připojení přes vytáčenou linku (kppp) takto:

Nový účet (login 'ufon', heslo 'ufon'):

    * Telefoní číslo: #777
    * IP/brána: nechat nastavit automaticky
    * DNS: nastavit ručně na 89.250.240.130
    * Authentication: PAP/CHAP

Nový modem:

    * Modem Device: /dev/ttyUSB0

Akorát se tam změní tento řádek: modprobe usbserial product=0x1000 vendor=0x1726   To jsem jak víš udělal....no ale tamto:
$ mknod /dev/ttyUSB0 c 188 0
$ mknod /dev/ttyUSB1 c 188 1
$ mknod /dev/ttyUSB2 c 188 2

tak to když napíšu tak mi to hlásí něco jako že špatnej příkaz....no jinak ten výpis z dmesg je tak někde "mezi" tím myslím že to není ani tak ani tak  :'( tak nevím no.....ještě mě napadlo naistalovat Ubuntu 7.01 když ty návody jsou na to.....ale to se mi nechce...dík

Purpendicular

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Ufon na Ubuntu 8.04
« Odpověď #10 kdy: 23 Května 2008, 22:34:19 »
Tak už jsem zase pokročil  ;) tamto:

$ mknod /dev/ttyUSB0 c 188 0
$ mknod /dev/ttyUSB1 c 188 1
$ mknod /dev/ttyUSB2 c 188 2

už mám....ale pořád se to nedetekuje.....zřejmě zbívá tento poslední krok:

Ovladač usbserial je součástí jádra a není tedy nutné ho nikde stahovat ani zvlášť instalovat. Nemáte-li jej ve vaší distribuci zkompilovaný, je nutné jádro rekompilovat, podstatné je zaškrtnout následující nastavení:

   -> Device drivers
      -> USB support
         -> USB Serial Converter support
            -> USB driver for GSM and CDMA modems

Ale to už vůbec netuším jak to udělat.......tak díky předem moc jestli zase někdo víte

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Ufon na Ubuntu 8.04
« Odpověď #11 kdy: 24 Května 2008, 00:23:33 »
....ale nedetekuje mi to žádný modem
- definuj "nedetekuje mi to žádný modem"
   -> Device drivers
      -> USB support
         -> USB Serial Converter support
            -> USB driver for GSM and CDMA modems
:o Tohle je umístění ve volbách pro kompilaci kernelu. Tam se radši zatím moc nehrň.

btw. právě do svého kubuntu doinstalovávám gnome-ppp, ať vím co a jak, taky jsu zrovna připojenej přes ufouna...

edit: Tak jsu připojenej přes gnome-ppp: modem jsem ručně nastavil (přepsal) na "/dev/ttyUSB0", vytáčení tónové, analogový modem; Možnosti:Připojení: zaškrknout "Ignorovat terminal strings (stupid mode) (!!); jméno,heslo ufon, tel.č.: #777. Toť vše
« Poslední změna: 24 Května 2008, 09:37:31 od yontalcar »
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Purpendicular

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Ufon na Ubuntu 8.04
« Odpověď #12 kdy: 24 Května 2008, 11:59:32 »
Tak to zní nadějně....ale co myslíš tím "(přepsal) na "/dev/ttyUSB0"? Jestli myslíš v tom Gnome PPP tak to jsem taky tak měl.....

Edit: a jinak tím "nedetekuje se modem" myslím to že v tom Gnome PPP dám detekovat modem a hlásí to že v systému žádný nemám
« Poslední změna: 24 Května 2008, 12:11:13 od Purpendicular »

Purpendicular

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Ufon na Ubuntu 8.04
« Odpověď #13 kdy: 24 Května 2008, 17:26:36 »
Tak už to skoro funguje  ;) už mi to normálně vytáčí spojení....ale zamrzne to u "Odesílám heslo"  :'(  A navíc pokaždé když to stornuju a chci znova tak to zase hlásí "Nemůžu otevřít modem" a musím znovu v konzoli zadat tyhle parametry:

$ mknod /dev/ttyUSB0 c 188 0
$ mknod /dev/ttyUSB1 c 188 1
$ mknod /dev/ttyUSB2 c 188 2

A pak už to zase jde....ale stálo to zamrzá u toho "Odesílám heslo".......díky za každou rad.....už jsem blízko

Rento

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re: Ufon na Ubuntu 8.04
« Odpověď #14 kdy: 23 Června 2008, 22:28:35 »
Zdravím příznivce UBUNTU 8.04
Jsem vlastníkem internetového připojení přes UFONA, konkrétně přes modem ANU-510L Fofr internet  ;D a chtěl bych
přispět do daného chaosu ( chtěl bych předem říct, že jestli jsou tady nějaké LAMY, tak já jsem jejich GENERÁL).
Internet mi funguje dobře a jsem celkem spokojený (jsem surfař, stahuju minimálně a nehraju hry po internetu /pro stahovače a hráče vřele nedoporučuju/) a návod budu vysvětlovat tak, jak ho vysvětlovat budu  :( (všem se předem omlouvám).

V Ubuntu 8.04 je na liště vpravo  nahoře ikonka s  dvěma černými obrazovkami s červeným trojúhelníčkem. Tak na tu jsem kliknul levým tlačítkem a objevila se mi nabídka: zvolil jsem ruční nastavení.
Další nabídka mi dala na výběr:          Drátové připojení 
                                                            Spojení bod-bod (PtP)
/myslím, že poprvé nebylo třeba použít nabídky "Odemknout", ale pokud by bylo, tak "Mi" jsme přece "ROOT "/
Zaháčkoval jsem "PtP"
Pokud nám svítí všechny nabídky, tak vidíme Připojení (to jsme odfajfkovaly), dále Obecné (tam by se měl objevit název
počítače bez našeho přičinění), dále DNS - zde je třeba vypsat prapodivné číslo, které jsem získal zřejmě od toho záhadného Ufona, ve tvaru xx.xxx.xxx.xxx a odkliknout "přidat", poslední je kolonka počítače - naskočila mi automaticky,
nic jsem nevyplňoval.
Dalším krokem byla kolonka v oblasti první nabídky Připojení (viz. o 5 řádků výš). Vpravo je kolonka "Vlastnosti".
Otevřeme a máme tam nabídku na "Obecné", "Modem", "Možnosti".
Odklikneme "Obecné" a necháme nebo vypíšeme:  (zaháčkovat)        :   povolit toto připojení
                                                                                   způsob připojení  :   seriový modem
                                                                                    telefonní číslo      :    #777
                                                                                   předvolba             :   nevyplňovat
                                                                                   uživatelské jméno:   ufon
                                                                                   heslo                     :  ufon
 Klikneme na "Modem" a vypíšeme nebo vybereme : port modemu        :   /dev/ttyUSB0        /vypsat/
                                                                                     typ vytáčení          :   tones  (POZOR - vpravo v řádku je možnost výběru mezi pulsním a tónovým vytáčením. Zarputile se tam stále drželo pulsní vytáčení. Nevím přesně, ale zřejmě pomohl nějaký restart hned po nastavení hodnot, ještě než jsem spustil internet jako takový. Fakt už nevím, jak se mi to přesně povedlo.
                                                                                    hlasitost                 : off
Jako poslední klikneme  na "Možnosti" - tady odfajfkujeme první řádek a to  "nastavit modem jako implicitní cestu k internetu"
Pokud všechny volby zůstanou nastaveny /pokud by se nějaká volba měnila, zkuste ji odentrovat, zkuste restartovat, nebo se zkuste znova ozvat/, budete na internetu.
Další věcí je FIREFOX - nevím proč, ale celkem mě to nezajímá, když přes Firefox lezu na internet, hodí mi hlášku, že je offline,
tak musím zmáčknout vlevo nahoře ikonku soubor a po rozbalení menu zrušit "fajku" v předposledním řádku, který nese hrdý název "pracovat offline". Přeji hodně štěstí. (Provedl jsem mnoho pokusů).

   

   

Cerv

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 17
Re: Ufon na Ubuntu 8.04
« Odpověď #15 kdy: 16 Července 2008, 14:15:50 »
Ahoj,

taky mám anydata 510l. V ubuntu 8.04 stačilo zadat sudo pppconfig a nastavit připojení. Musel jsem ale port modemu nastavit ručně na ttyUSB0, aby to fachalo. pak stačí zadat příkaz pppd call Ufon a modem se připojí. "Ufon" je název připojení který jsem si zvolil v pppconfig. Snad to někomu pomůže ;-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.