Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: OpenGL kam nahrát knihovny [vyřešeno]  (Přečteno 4997 krát)

Cyberspeed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
OpenGL kam nahrát knihovny [vyřešeno]
« kdy: 22 Června 2008, 02:51:27 »
Dobrý den, mám menší problém :'(. Našel jsem na netu web http://nehe.ceske-hry.cz a docela mě začlo zajímat všechno co se týče OpenGL a programování. Jen jsem hrozná lama co se týče programování, ale přesto to chci zkusit. Jen jsem narazil na problem u první lekce, když dám zkompilovat tak mi to vyhodi chybu že mi chyběj soubory gl.h, glu.h a glut.h. Mám ty to soubory, ale nevím jak je nahrát v Linuxu (Ubuntu), aby to pokažde nechtělo ty to soubory. Zkoušel jsem to nahrát do adresáře /lib , ale to nepomohlo :). Jinak používám program Code::Blocks 8.02. Děkuju moc za pomoc.
« Poslední změna: 22 Června 2008, 17:52:58 od Martin - ViPEr*CZ* »
2D/3D artist

Martin - ViPEr*CZ*

Re: OpenGL kam nahrát knihovny.....
« Odpověď #1 kdy: 22 Června 2008, 05:27:34 »
Takže nainstalovat knihovny na GL:

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install libglu-dev libglut-dev
a poté kompilovat:

Kód: [Vybrat]
make -lGLU  nebo make -lGLUT
« Poslední změna: 22 Června 2008, 05:34:26 od Martin - ViPEr*CZ* »
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Cyberspeed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re: OpenGL kam nahrát knihovny.....
« Odpověď #2 kdy: 22 Června 2008, 16:49:52 »
Knihovny jsem naistaloval, jak si poradil. To je zatim v poho. Ted mi to začlo házet chybu :

gcc -Wall -I/usr/include/   -c -o lesson2.o lesson2.c
lesson2.c: In function ‘keyPressed’:
lesson2.c:94: warning: implicit declaration of function ‘exit’
lesson2.c:94: warning: incompatible implicit declaration of built-in function ‘exit’
gcc -Wall -I/usr/include/ -o lesson2 -L/usr/X11R6/lib  lesson2.o -lX11 -lXi -lXmu -lglut -lGL -lGLU -lm   
/usr/bin/ld: cannot find -lXi
collect2: ld returned 1 exit status
make: *** [lesson2] Error 1
rm lesson2.o

Používám soubor co mají na webu http://nehe.ceske-hry.cz/tut_02.php, že by měl být v pohodě. Zatím se snažím to rozchodit, pak to začnu přepisovat a hledat kde mám chybu já v codu  :D.
2D/3D artist

Martin - ViPEr*CZ*

Re: OpenGL kam nahrát knihovny.....
« Odpověď #3 kdy: 22 Června 2008, 16:54:04 »
A kterej z toho jste si stáhnul?
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Cyberspeed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re: OpenGL kam nahrát knihovny.....
« Odpověď #4 kdy: 22 Června 2008, 17:03:00 »
No mají tam na výběr Linux, Linux/GLX a Linux/SDL. Já jsem stáhnul Linux. Jinak soubor s lekci 2. Zkoušel jsem zadávat ten příkaz co jste mi napsal, nechce to zkompilovat. Dělám někde chybu, ale fakt nevím kde  ::)
2D/3D artist

Martin - ViPEr*CZ*

Re: OpenGL kam nahrát knihovny.....
« Odpověď #5 kdy: 22 Června 2008, 17:03:38 »
PS:

Kód: [Vybrat]
gcc -Wall -I/usr/include/   -c -o lesson2.o lesson2.c
tímto se to neskompiluje...(aspon u mě ne)

Kód: [Vybrat]
gcc -Wall -I/usr/include/ -o lesson2 -L/usr/X11R6/lib  lesson2.o -lX11 -lXi -lXmu -lglut -lGL -lGLU -lm
a tímhle jo, ale zbytečně komplikovaný... využil bych to moje make ;) když Vám tam přibalili soubor makefile
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Martin - ViPEr*CZ*

Re: OpenGL kam nahrát knihovny.....
« Odpověď #6 kdy: 22 Června 2008, 17:05:53 »
Jinak tu chybu vyřešíte nejspíše doinstalováním:

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install libxi-dev
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Cyberspeed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re: OpenGL kam nahrát knihovny.....
« Odpověď #7 kdy: 22 Června 2008, 17:30:17 »
Tak jsem to doinstaloval, ale stejně to nic neudělá. Ted už to píše jen tohle:

cyberspeed@cyberspeed-desktop:~/OGL/L2$ make -lGLUT
gcc -Wall -I/usr/include/ -o lesson2 -L/usr/X11R6/lib  lesson2.o -lX11 -lXi -lXmu -lglut -lGL -lGLU -lm   
/usr/bin/ld: cannot find -lXmu
collect2: ld returned 1 exit status
make: *** [lesson2] Error 1

Stáhnu si ten soubor ten rozbalím do /home/cyberspeed/OGL/L2 , spustím terminál a tam zadám příkaz make -lGLUT nebo make -lGLU . Dělám to takhle dobře?
2D/3D artist

Martin - ViPEr*CZ*

Re: OpenGL kam nahrát knihovny.....
« Odpověď #8 kdy: 22 Června 2008, 17:35:49 »
Tak jsem to doinstaloval, ale stejně to nic neudělá. Ted už to píše jen tohle:

cyberspeed@cyberspeed-desktop:~/OGL/L2$ make -lGLUT
gcc -Wall -I/usr/include/ -o lesson2 -L/usr/X11R6/lib  lesson2.o -lX11 -lXi -lXmu -lglut -lGL -lGLU -lm   
/usr/bin/ld: cannot find -lXmu
collect2: ld returned 1 exit status
make: *** [lesson2] Error 1

Stáhnu si ten soubor ten rozbalím do /home/cyberspeed/OGL/L2 , spustím terminál a tam zadám příkaz make -lGLUT nebo make -lGLU . Dělám to takhle dobře?
No, protože Vám chybí nějaký knihovny.... je to jasný z předešlýho vzkazu.... chce se to trochu naučit AJ ;) teď nejspíše chybí libxmu-dev.

Zkompilujete to:

make -lGLU

PS: a proč lGLU a ne lGLUT? Nu protože s GLUT knihovou je tam projekt také ke stažení, ale Vy jste si stáhnul GLU projekt. ;)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Cyberspeed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re: OpenGL kam nahrát knihovny.....
« Odpověď #9 kdy: 22 Června 2008, 17:47:52 »
OOO já jsem blbec, ale je zajímavý, že jsem tu knihovnu instaloval. Ale ono se to nenaistalovalo, ted jsem koukal jestly to tam mám a nebylo. Jsem říkal, že jsem lama co se týče programování. Docela mě to zajímá jak to vůbec všechno funguje. Jinak možná brzo se na foru ukaže zmínka o našem projektu na kterém se podílim. Pak pochopite jak velka lama jsem :D:D:D Jinak děkuji za pomoc, uz to funguje jak má.
2D/3D artist

Martin - ViPEr*CZ*

Re: OpenGL kam nahrát knihovny.....
« Odpověď #10 kdy: 22 Června 2008, 17:52:19 »
OOO já jsem blbec, ale je zajímavý, že jsem tu knihovnu instaloval. Ale ono se to nenaistalovalo, ted jsem koukal jestly to tam mám a nebylo. Jsem říkal, že jsem lama co se týče programování. Docela mě to zajímá jak to vůbec všechno funguje. Jinak možná brzo se na foru ukaže zmínka o našem projektu na kterém se podílim. Pak pochopite jak velka lama jsem :D:D:D Jinak děkuji za pomoc, uz to funguje jak má.
Tak to jsem rád.... projekt klidně hodte rád se podívám.... mě to taky docela zajímá :D Dělám spíše na Windows v STL, WIN API, MFC... a zaujmula mě Qt4 knihovna a linux kompletně.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Cyberspeed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re: OpenGL kam nahrát knihovny.....
« Odpověď #11 kdy: 22 Června 2008, 17:53:59 »
Jukni na www.reversity.org a tam najdes co děláme. Jinak ted se snazime nas projekt udelat jak pro Win tak i Linux.
2D/3D artist

Cyberspeed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re: OpenGL kam nahrát knihovny [vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 22 Června 2008, 17:56:57 »
Jinak je tam i ukazka Techdemo, muzes zkusit bezi to i pod Linuxem pres wine. :) (Juj snad nedostanu ban)
2D/3D artist

Martin - ViPEr*CZ*

Re: OpenGL kam nahrát knihovny [vyřešeno]
« Odpověď #13 kdy: 22 Června 2008, 18:02:19 »
Vyzkouším to... myslím, že ne... jde o programování.... maximálně nám někdo vynadá... :D Jinak engine je dost složitá věc a já dělám sám a do DirectX nebo OpenGL sem se kdysi pouštěl a vím, že na to ještě nemám.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Cyberspeed

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re: OpenGL kam nahrát knihovny [vyřešeno]
« Odpověď #14 kdy: 22 Června 2008, 18:11:25 »
No já se zajímam o 2D/3D grafiku, to programování spíš beru jako pochopit jak funguje program. Ten engin co je v Techdemo tak dělal Kexik a Mess a ted se celej předělává do nového kabátu a bude dost cool. Jen nemůžu více říct bohužel i když bych chtěl moc rád. Az budes zkouset tu ukazku, tak ta grafika je moje prace, bohuzel jsem byl na to sam tak jsem to musel trochu flakat, ale ted v novem projektu uz bude grafika jak ma byt. Kdyz bys chtel nekdy pokecat tak klidne pisni na ICQ.
2D/3D artist

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.