Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Bude váš Linux potřebovat antivirus?  (Přečteno 10744 krát)

Tomáš Kubíček

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 292
    • http://www.foto-reklama.cz
Re: Bude váš Linux potřebovat antivirus?
« Odpověď #25 kdy: 26 Června 2008, 22:11:32 »
MacOS X prý má virus. Takže v Linuxu má taky ale málo, jednou jsem tady psal. MacOS X musím říct že škoda že jádro nemá moc dobrý. Linuxové jádro podle mně je na první místě že jsou stabilní a odolný. Druhé místě spíš Windows a třetí místo je MacOS X. MacOS X můžu říct že je krásný ale jádro je na houby. Připomíná na Windows 98. To už na jádře. Tak platí pro viry. Čím odolnější jádro tak viry nedostane. Windows je významný příponu *exe. Jenže v Linuxu má různé soubor třeba *deb, *rpm, *tar.gz atd.... Virus bych neměl dostat do Linuxu. Ale psalo že v Linuxu má virus ale není 100% rozšíření. Na MacOS X dostal trojský kůň.
btw: Nechápu proč jsou počítačové viry ?

Ehm.. nejsem odborník na jádra čehokoli, ale přirovnat OSX k Win98 je přece jenom trošku úlet...

OS X má jádro založené na BSD UNIXu, což je systém, který není považován za úplně špatný :). Má prý horší výkon v masivně zpracovávaných databázových dotazech (o tom byl jednou krásný flame na osnews.com), ale to myslím většinu z nás trápit nemusí.

Dokonce svého času mělo zcela otevřený kód (projekt Darwin), jak je to teď nevím, ale vím, že Stevovi se vůbec nelíbilo, že hackeři používají darwina k prolomení ochran OSX  a vesele si to instalují na (hardwarově s applem shodné) skládačky za pár korun. Ohledně stability bych si taky nebyl až tak jist, OSX nemusí podporovat tolik hardwaru (ponechme stranou jeho [ne]mikrokernelovitost), takže má méně důvodů obsahovat chyby.

Jinak mezi BSD UNIXem a OS X byl ještě NeXT Step, což opravdu nebyl špatný systém, ba naopak a kdyby licence na jeden stroj nestála v devadesátých letech 100.000,- Kč (studentská prý byla za 10.000,- Kč) a kdyby NeXT nebyl koupen Applem, aby zachránil jeho umírající pokus o napsání systému, který by se alespoň přiblížil (z hlediska kernelu) windows NT (projekt Copland), možná by dnes trh s operačnímy systémy vypadal úplně jinak...

Jinak, viry jsou proto, že lidé nejsou vždy altruisté :)

Jako Mackař se tak trochu musím ohradit :-) jak bylo řečeno,MacOSX je Unixový systém na jádře BSD. Už to samo o sobě o něčem vypovídá...Netvrdím, že MacOSX nemůže mít také své slabé místečko jako kterýkoliv systém, ale srovnání s Win98...to je úsměvné :-) Trochu mi to připomíná argumentace Radka Hulána :-)
------------------------------------------------------------------------------------
Intel Mini Mac 1,83 Ghz, 2 GB RAM, MAC OSX 10.4.11, virtuálně XP přes Parallels Desktop; dual boot OpenSuse 11 Gnome a Win XP na AMD SEMPRON,  Ubuntu 8.04 na AMD k7
http://www.foto-reklama.cz

Bosf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 475
  • [ZDE SI PŘEDSTAVTE AVATAR]
Re: Bude váš Linux potřebovat antivirus?
« Odpověď #26 kdy: 27 Června 2008, 09:55:00 »
takhle - zlí lidé co chtějí ostatním jenom škodit ve svůj vlastní prospěch jsou všude.
I linuxáci.Takže je jen otázka času než budou viry...JE pravda že je proti nim linux lépe chráněný ale to neznamená že se na něj nic nedá udělat.
« Poslední změna: 30 Června 2008, 08:51:07 od Anna Taliánová »
windowsácke aplikácie z overených repozitárov?

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Bude váš Linux potřebovat antivirus?
« Odpověď #27 kdy: 27 Června 2008, 10:01:13 »
Je treba si uvedomit, ze vyrobcovia virusov a antivirusov su jedna a ta ista firma. Teda musi ist o kseft! Zatial by pri Linuxe asi moc nezarobili, tak preto este tie virusy nemame....
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Marvn

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 627
  • Take it easy :)
Re: Bude váš Linux potřebovat antivirus?
« Odpověď #28 kdy: 27 Června 2008, 13:49:14 »
ne, muj linux nikdy antivirus potrebovat nebude  8)
i kdyz nikdy nerikej nikdy :)
Arch Linux x64 (KDE) | KISS  :-*
"Ignorance isn't stupidity, but choosing to remain ignorant is."

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Bude váš Linux potřebovat antivirus?
« Odpověď #29 kdy: 27 Června 2008, 13:52:45 »
Jako Mackař se tak trochu musím ohradit :-) jak bylo řečeno,MacOSX je Unixový systém na jádře BSD. Už to samo o sobě o něčem vypovídá...Netvrdím, že MacOSX nemůže mít také své slabé místečko jako kterýkoliv systém, ale srovnání s Win98...to je úsměvné :-) Trochu mi to připomíná argumentace Radka Hulána :-)
Nečtu na blog RH. Mně nezajímá. Jsem četl že MacOS X je dobrý systém a nemám proti. Jenže problém je jádro. Jádro je slabší. Vím že je odvozeno. Zkusil jsi třeba Windows Vista a klikneš dokumenty a hned spustí. V macu jsem kliknul dokumenty a čekam než otevře. Toto už je pro jádro. Taky pro MacOS X Server už je na prd. Protože MacOS X Server neumí moc dobře jak Linux. Debian jistě porazí na MacOS X Server ale taky jádro je trošku k ničemu. Je možné MacOS X Server může napadnout ti hackeři...
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Bude váš Linux potřebovat antivirus?
« Odpověď #30 kdy: 27 Června 2008, 17:39:55 »
Na Windows jsem viry zkoušel dělat i sám.. udělal jsem prachobyčejný virus napadající exe soubory tím, že přidá svůj kód před kód původního souboru, zkoušel jsem reakce tří antivirů: AVG, Avast a Bitdefender... co myslíte, detekovali virus? Ani omylem! Proklouznul jim hloupý, notoricky známý exe infector... Heuristická analýza je dnes na tak špatné úrovni, že viry se vesele a neviditelně šíří z pc na pc a odhalené viry jsou jen zlomkem virů skutečných, tak je to. Vždy mě nejvíc fascinovalo, když AV neodhalil virus v souboru, o kterém jsem věděl, že je zavirován - když už to neví ani antivirus, tak kdo to má proboha vědět??
V linuxu jsou skutečně největší výhodou root, a repozitáře ;)
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

Bosf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 475
  • [ZDE SI PŘEDSTAVTE AVATAR]
Re: Bude váš Linux potřebovat antivirus?
« Odpověď #31 kdy: 27 Června 2008, 19:12:41 »
hehe das sem kod?
windowsácke aplikácie z overených repozitárov?

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Bude váš Linux potřebovat antivirus?
« Odpověď #32 kdy: 28 Června 2008, 18:04:54 »
No, kdyby mi ještě nebylo 15 tak klidně ;)
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

Bosf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 475
  • [ZDE SI PŘEDSTAVTE AVATAR]
Re: Bude váš Linux potřebovat antivirus?
« Odpověď #33 kdy: 29 Června 2008, 22:23:19 »
nj to mě nenapadlo...tak aspoň přes pm chci se učit :)Zajímalo by mě to...SAmozřejmě bych to nedělal ale jen čistě ze zvědavosti.
windowsácke aplikácie z overených repozitárov?

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Bude váš Linux potřebovat antivirus?
« Odpověď #34 kdy: 18 Července 2008, 11:02:16 »
No, teď trošku z jiného soudku - objevil jsem tenhle článek http://www.czechcomputer.cz/art_doc-1E18E090BC6B8373C125748A0029CFE7.html
Takže nejen bezpečnostní díry v software, ale i v hardware.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Bude váš Linux potřebovat antivirus?
« Odpověď #35 kdy: 18 Července 2008, 11:06:35 »
No, teď trošku z jiného soudku - objevil jsem tenhle článek http://www.czechcomputer.cz/art_doc-1E18E090BC6B8373C125748A0029CFE7.html
Takže nejen bezpečnostní díry v software, ale i v hardware.
No a uz je to tady...Kdo teda ty viry vyrabi? Mr Kaspersky nam predvede utok...
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

pivik

  • Host
Re: Bude váš Linux potřebovat antivirus?
« Odpověď #36 kdy: 18 Července 2008, 18:57:04 »
Mám také delší dobu názor, že viry z velký většiny vyrábí ty stejné společnosti co se zodpovědně tváří že proti virům nám pomáhají a nechávají si za to platit...

Bosf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 475
  • [ZDE SI PŘEDSTAVTE AVATAR]
Re: Bude váš Linux potřebovat antivirus?
« Odpověď #37 kdy: 20 Července 2008, 11:15:46 »
tak uz nemam ziadne pochybnosti o tom, kto tie virusy vyraba!
a kdo myslíš že ty viry vyrábí?Antivirové společnosti si vyrobí vir a druhý den na něj záhadně mají záplatu/aktualizaci/návod ...Hodně jim to pomohá a těchto virů je většina.KAždý druhý si vyrobí vir který nenajde žádný antivir protože ho nezná...A ani znát nechce.Jen ty svoje.
windowsácke aplikácie z overených repozitárov?

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.