Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Telefon s linuxom  (Přečteno 3564 krát)

Kazekage

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 256
  • Stand or Die
Telefon s linuxom
« kdy: 27 Června 2008, 10:49:57 »
Zdar!

Takze chcel by som sa spytat na vase nazory a skusenosti s linuxovymi telefonmi.

Chcem si v lete jeden zaobstarat. Preto by bolo idealne keby ste mihli dole placnut vase nazory a skusenosti, odporucit ten ktory model.
Cena tak do +- 16000SKK


Dakujem! ;)

UPDATE: http://itnews.sk/buxus_dev/generate_page.php?page_id=54886 nuz aj toto vyzera slubne
« Poslední změna: 27 Června 2008, 10:58:27 od Kazekage »
Asus_F3KA_Ubuntu_8.04_32bit
Desk:A8n32_sli_deluxe, 3700+ Amd_OC, 2GB_ram, 1950xt_ati_radeon: Ferdora_9, Win_XP_pro
Xbox_360_Premium :) flash Nokia_E61_Symbian_S60_3rd_edition Ghost_In_The_Shell Star_Wars_fan  HTC_HD_user

Jirka125

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
  • "pandoliščí člověk"
Re: Telefon s linuxom
« Odpověď #1 kdy: 27 Června 2008, 11:48:48 »
Vím, že Motorola má nějaké telefony s prostředím, které je postavené na Linuxu. Dále se mluví o novém OS Android od Googlu, ale první telefony se očekávají v roce 2009. Taky má na trh přijít nový PalmOS, který se také staví na Linuxu.

Pravdou je, že se od nich nedá čekat, že by funkčností se podobali distribucím z PC. Pokud bys chtěl mít v PDA linux, který se podobá distrbucím z PC, tak existuje např. distribuce OPIE, která je upravané pro mnoho PDA. Seznam podporovaných PDA najdeš na http://www.handhelds.org/moin/moin.cgi/SupportedHandheldSummary.

Jinak co jsi dal odkaz na Symbian, to není postavené na linuxu (tedy pokud se nepletu).

Ono jde o to, co očekáváš od chytrého telefonu nebo PDA. Pokud chceš telefonovat, je jedno, jaký mobil si pořídíš. V případě, že si chceš koupit mobilní kancelář, nešel bych variantou linuxu, ale Windows mobile. Jsou to sice WIN, ale v tuto chvíli je to nejpropracovanější OS pro chytré zařízení. Dále pro ně existuje nepřeberný množství dalších programů, které ulehčují práci.

Já osobně mám zkušenosti s PalmOS a WM.
Palm OS
- je jednoduchý na ovládání, má výborný a jednoduchý PIM aplikace, ale je na něm vidět, že je to zastaralý OS
- existuje nepřeberný množství aplikací, ale bohužel nové aplikace se už se pro Palm moc nevyvyjí
- hodí se pro lidi, kteří jsou méně náročný a chtějí jednoduchost a funkčnost

Windows Mobile
- na ovládání je trošku složitější, ale nijak zvlášť. PIM aplikace trošku nešikovný, ale taky to jde
- OS se stále zdokonaluje a vyvýjí (často výrobci nabízejí upgrade na nové verze WM)
- existuje hromada aplikací, které se stále zdokonalují a vydávají nové verze (což pro PalmOS nehrozí, tam se vývoj zastavil).
- člověk má možnost si vybrat zařízení podle své představy (jsou jich mraky)
- vůbec těch výhod jsou mraky

Nebo potom jít doopravdy metodou, kdy si do telefonu dáš např. OPIE linux a půjdeš vlastní cestou :-)
HP Omnibook xe 4100, Ubuntu 8.04 - Gnome, Xfce, Enlightenment DR17

Tonik25

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
    • Ebook forum
Re: Telefon s linuxom
« Odpověď #2 kdy: 30 Června 2008, 21:06:32 »
Jestli potřebuješ telefon tak třeba nějaký MDA, já měl Mio A701 a jakž takž na tom Opie šla, boot byl přímo z winů , mělo to i terminál tak to by neodolal a navíc takový bluetooth ftp bylo ve vlaku zrádný :D, ale pokud nepotřebuješ telefon tak co zkusit Nokii 810, je sicě o něco větší ale zase ty funkce :)
„Zpětné testování“? A to je co? Pokud se to zkompilovalo, tak je to dobré a pokud to i nabootovalo, je to perfektní.
====================================================================
This is the Linux land. At silent nights you can hear Windows machines rebooting...

Kazekage

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 256
  • Stand or Die
Re: Telefon s linuxom
« Odpověď #3 kdy: 30 Června 2008, 21:23:10 »
tak momentalne mam E61 a nokiu 810 som velmi chcel ale nema gsm modul cize mi pride dost zbytocna aj ked ma velmi laka

fakt sa neviem rozhodnut
Asus_F3KA_Ubuntu_8.04_32bit
Desk:A8n32_sli_deluxe, 3700+ Amd_OC, 2GB_ram, 1950xt_ati_radeon: Ferdora_9, Win_XP_pro
Xbox_360_Premium :) flash Nokia_E61_Symbian_S60_3rd_edition Ghost_In_The_Shell Star_Wars_fan  HTC_HD_user

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Telefon s linuxom
« Odpověď #4 kdy: 01 Července 2008, 09:54:42 »
Taky bych rad nejakej telefon s linuxem. Jenze openmoko freerunner se mi moc nelibi, na android se mi moc cekat nechce, tak ze bych sahl po nektere z tech motorol? Jenze ja bych rad i GPS. :-(

Kazekage

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 256
  • Stand or Die
Re: Telefon s linuxom
« Odpověď #5 kdy: 01 Července 2008, 16:54:43 »
rokr e6 u nas neviem zohnat a ja by som ciez rad gps, nuz pockam este do konca tohoto mesiaca a uvidime
Asus_F3KA_Ubuntu_8.04_32bit
Desk:A8n32_sli_deluxe, 3700+ Amd_OC, 2GB_ram, 1950xt_ati_radeon: Ferdora_9, Win_XP_pro
Xbox_360_Premium :) flash Nokia_E61_Symbian_S60_3rd_edition Ghost_In_The_Shell Star_Wars_fan  HTC_HD_user

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Telefon s linuxom
« Odpověď #6 kdy: 01 Července 2008, 17:07:23 »
Tak, dneska mi dosel Benq E72 s Win. Mobile 6 . Jeste mi to nechce nic dovolit instalovat (ani Skype) pac cekam na aktivaci. Hadr to ma malej ale spekuluju, jestli neni mozne mit jiny OS na vymennym SD disku...karticce
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Telefon s linuxom
« Odpověď #7 kdy: 01 Července 2008, 17:48:50 »
Uz Googlim asi hodinu a este som nenasiel ani spravu o tom, ze by niekto ten Benq pouzival s Linuxom. Ja ani nemam predstavu, ako ho tam nainstalovat a ako bootovat...??? Rad by som to prehnal tucniakom, ale som z toho jelen...Keby niekoho nieco napadlo...
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Jirka125

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 128
  • "pandoliščí člověk"
Re: Telefon s linuxom
« Odpověď #8 kdy: 02 Července 2008, 14:02:50 »
Uz Googlim asi hodinu a este som nenasiel ani spravu o tom, ze by niekto ten Benq pouzival s Linuxom. Ja ani nemam predstavu, ako ho tam nainstalovat a ako bootovat...??? Rad by som to prehnal tucniakom, ale som z toho jelen...Keby niekoho nieco napadlo...
on je problém ten, že pro každé PDA se Linux musí upravit - protože každý PDA/Tel. má svůj hardware. Já tak letmo sleduji pouze vývoj Linuxu pro Palm a co tak vidím, tak úprava Linuxu pro jedno PDA trva pomalu roky, aby šel alespoň nabootovat.

Zkus se podívat na odkaz, co jsem vložíl víš, jsou tam zařízení a kolikrát i postup, jak na Linux do PDA. Alespoň abys měl představu, jak to funguje.

Já bychy WM tak nehrotil, zatím mě žádný jiný OS pro mobilní zařízení nepřesvědčil, že se jim rovná. Zase je otázka, jak se podaří synchronizace s Linuxem.
HP Omnibook xe 4100, Ubuntu 8.04 - Gnome, Xfce, Enlightenment DR17

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.