Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"  (Přečteno 49047 krát)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #25 kdy: 17 Června 2008, 07:10:47 »
(i kdyz zrovna kazda svobodna licence vyzaduje vydani pouze pod svobodnou licenci, coz ta kniha neni).

Což není pravda -- základní licence Creative Commons toto nevyžaduje...

Bavme se o podstate problemu.
Zkus pouzit vice rozumu a mene fanatickeho zaujeti....

To říká ten pravý...

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #26 kdy: 17 Června 2008, 11:12:37 »
...
Vůbec netuším, o co ti jde. Knihy o Linuxu, s instalačními médii nebo bez nich, tu byly vždy a stály vždy nějaký ten peníz. Třeba kniho o Ubuntu s dvěma DL-DVD je pořád levnější, než podobná kniha o Mandrivě.

Každopádně tím, že autoři knihu sepíší, dají tomu nějakou přidanou hodnotu, za kterou jim nějaká malá odměna náleží (a samozřejmě se musí nějak zaplatit náklady). Třeba ne každý totiž umí vyhledávat na internetu, ne každý má k dispozici dva počítače, aby když mu na jednom nefunguje připojení k netu nebo gr. prostředí, tak na druhém může hledat řešení, ..., a kniha zde může pomoci. Prostě využití knihy je spousta - dokonce ji můžete takto někomu dát Ubuntu darem, určitě to vypadá lépe, než pálené CDčko.
« Poslední změna: 17 Června 2008, 23:06:53 od Anna Taliánová »
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #27 kdy: 17 Června 2008, 11:21:48 »
mozna jsem trosku staromodni, ale ctu knihy... nectu je v elektronicke podobe, chci drzet v ruce "ten papir"... kdyz mam na vyber, prectu knihu namisto koukani na film podle teto knihy... ja jsem rad, ze ta kniha vysla a koupim si ji bez vahani. po vyplate... :D
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

premet

  • Host
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #28 kdy: 17 Června 2008, 11:44:32 »
Výhoda knihy je taková, že si ji člověk může číst kde chce. Třeba ve vlaku nebo i klidně na záchodě  ;D. Třeba pro starší lidi jako příklad můžu uvést svého dědu, ten by si radši informace nebo řešení problému vyhledal v knížce než na internetu, protože né každý se na internetu dobře vyzná a když nevíte co máte hledat tak to pro začátečníky lehké nebude. Proto přichází na řadu kniha, která je průvodcem do začátků. Už vidím jak si děda šoupne LiveCD do mechaniky, nabootuje a hned si nastaví připojení k internetu v prostředí, které vidí prvně aby si mohl najet na ubuntu wiki a tam si najít postup instalace. Nezdá se mi cena kniha do těch 4 stovek nějak strašná, protože již před rokem a půl jsem si koupil stejnou knihu o Mandrivě a dokonce jsem za ni dal 5 stovek a můžu říct, že ta kniha mi tehdy jako začátečníkovi velmi pomohla.

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #29 kdy: 17 Června 2008, 12:29:10 »
3. Jako autor větší částí textů na wiki mi nedělá problém, že byla má práce použita k využití knihy.
To je celkem zvlastni, ze hned souhlasite. Vy vite, za jakych podminek je kniha vydana a jake benefity prinese Ubuntu? Ja to nevim, ale mam silne podezreni, ze jen velmi symbolicke.
Já nepíšu na wiki proto, aby někde cinkaly penízky. Já píšu proto, abych pomohl lidem s používáním Ubuntu. A tuto úlohu plní kniha výborně, protože se dané informace dostanou k mnohem širší části populace. V což jsem velmi rád. Finanční stránka mě naprosto nezajímá. Nedělal jsem to s úmyslem na odměnu, ani teď jej nemám. Pouze čistý altruismus. Lidé lidem.

Citace: sandrick
Texty na naší wiki jsou pod licencí CC-BY, takže vaše legální obavy jsou liché.
Moje obavy nikdy nebyly legalniho charakteru. Nejsem pravnik. Ja zpochybnuju, ze kniha je skvelym benefitem pro Ubuntu, jak se nekteri snazi tvrdit. A vyzadani souhlasu predem od vsech zapojenych bych povazoval za zakladni slusnost.
Máte pravdu, nejste. Tak netvrďte věci, o kterých toho víte tak málo. Licence pro wiki byla úmyslně zvolena CC-BY, aby jediné, co je nutné udělat, je uvést zásluhy, tzn odkaz na původní projekt.

A zmíněný souhlas všichni lidé udělili již když na wiki nějaký text vložili. Vedete svatou válku.

Opravdu za techto okolnosti lze prodavat nejaky program? Kdyz si to kazdy (a tuto moznost ma zarucenou licenci) muze zdarma stahnout, prepalit, atd.
Odpovim si sam, nelze.
... Nikdo tedy ani RedHat ani nikdo jiny opensource software neprodava.
Licence nemusi vyslovne zakazovat prodej software, protoze samotny prodej je fakticky znemoznen dalsimi podminkami licence.
Jste naprosto mimo, vaříte z vody. Je vidět, že jste si nikdy GPL neprostudoval. Nebo třeba BSD, tam by to bylo ještě směšnější. Free software samozřejmě prodávat můžete. Jediné, co musíte splnit, je na požádání dodat zdrojový kód. Ani nemusí být veřejně dostupný. A to nemluvím o tom, že za něj dokonce může být příplatek. Samozřejmě, kupující ho bez problémů může šířit zdarma dál. Proto tento model málokdo provozuje, závisí na morálce lidí. To, co tvrdíte, je ovšem nesmysl.
A nechápu, proč se bavíte o GPL, když dokumentace je naprosto odlišná věc. Nehledě na licence CC. Raději zůstaňte u mravních záležitostí, to vám jde o trošku lépe, než záležitosti právní.
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #30 kdy: 17 Června 2008, 17:12:14 »
Jo, pripadam si jako ta Alenka v risi divu. A take se tady nehodlam dale dohadovat.
Pro rekapitulaci, Ubuntu na desktopu uspelo kvuli filozofii, na ktere bylo / je / a pokud to nepujde dale cestou ala kniha tak snad i bude zalozeno. Jejim zakladem byla garance, ze 1) Ubuntu bude vzdy a pro vsechny zadarmo, a 2) ze lide maji sanci ziskat podporu skrze komunitu. Naopak komercni distribuce jako je Suse a RedHat se zamerily na jedne strane prodej Linuxu (s podporou a za velmi nizkou cenu) a poskytovani starsich nebo free verzi sve distribuce s knihou. Kazdy si muze na distrowatch zjistit, ktera z tech strategii byla uspesnejsi.
Soucasne, vetsinu zisku z knihy shrabnou vydavatele, distributori a autorske odmeny. Koupe knihy tedy neprispiva na dalsi rozvoj Ubuntu a je  proto lepsi koupit suvenyry, tricka, atp. s logem Ubuntu, ktera prispeji vyvojarum. Navic (z hlediska vyse uvedenych strategii), se timto pocinem Ubuntu vydava na cestu, ktera byla neuspesna. Diky bohu, ze lide kteri stoji za vydanim knihy nemohou urcovat strategii Ubuntu teamu.

Pane Trefny, vy jste tu licenci necetl. Pro ostatni zajemce, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/
Pane Paral, chtel bych verit, ze se tak nechapave jenom tvarite.

Ostatni, dekuji vam, ze jste mi nenadavali za projeveni nazoru. Jeste vic dekuji tem, kteri prispeli argumenty, proc knihu koupit (pomaly internet, "laska k papiru").
« Poslední změna: 17 Června 2008, 23:21:48 od Anna Taliánová »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #31 kdy: 17 Června 2008, 17:22:42 »
Jo, pripadam si jako ta Alenka v risi divu.

Já také, ale oba to chápeme asi jinak...

1) Ubuntu bude vzdy a pro vsechny zadarmo

Hm, vydání knihy vám nějak brání si Ubuntu stáhnout zadarmo?

2) ze lide maji sanci ziskat podporu skrze komunitu.

Vydání knihy vám nějak brání používat komunitní podporu?


Btw. vaše dva výše zmíněné "argumenty" jsou docela zajímavé -- ony dvě věci totiž "porušuje" i samotný Canonical, který prodává lisovaná CD s Ubuntu a poskytuje placenou profesionální podporu...

Soucasne, vetsinu zisku z knihy shrabnou vydavatele, distributori a autorske odmeny.

Vy tu pořád děláte jako by se jednalo o miliony... Ano, zisk poputuje do výše zmíněných kapes, ale a) nebude nijak závratný, b) jsou to firmy, ne charity.

Pane Trefny, vy jste tu licenci necetl. Pro ostatni zajemce, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/

Ale četl, ale mluvil jsem o ZÁKLADNÍ licenci Creative Commons, nikoli rozšířenou o volitelný modul Share-Alike.
« Poslední změna: 17 Června 2008, 23:22:54 od Anna Taliánová »

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #32 kdy: 17 Června 2008, 21:12:14 »
Tohle téma mi bylo předáno a já se opravdu nestačím divit, co si někteří lidé představují pod tím, jak funguje nejen svět Free software a linuxové komunity.

Vážený sandricku, napadáte knihu o Ubuntu s tím, že je nemorální, že na ní vyděláváme, že prodáváme software přiloženým DVD, že "krademe" informace z Wiki a podobně. Tím urážíte nejen mě, relativně neznámého člověka, který pro linuxovou komunitu mnoho neudělal, ale také takového člověka, jako je Ivan Bíbr, který pro českou Free Software komunitu udělal a dělá víc, než si dokážete představit. Argument, že na tom bude vydělávat je dost zcestný, neboť jsem měl tu čest s ním mluvit osobně a vím, že sám nějakou dobu platil dva české vývojáře Mandrivy.

Napadáte nás, že na knize vyděláváme peníze. Upřímně, vy byste strávil měsíc a půl prací, denně 12 hodin, která by vám vyšla ani ne na 45,-/hodinu, když můžete mít v práci 200,-/hodinu? Práci, kterou abyste stihli v termínu, tak spíte 3 hodiny denně, svůj sociální kontakt s ostatními omezujete na unavený pohled po ránu? Pardon, já se na té knize moc nenapakoval, naopak, nadrobilo mi to dost osobních problémů, které jsem musel řešit.
Že na knize vydělává vydavatel a distributor? To už tak u knih bývá, ale jen abyste věděl, pokud mě paměť nešálí, celá kniha je vydána na náklady Ivana Bíbra, který na sazbě strávil ještě větší kus práce nežli já a pokud se nebude prodávat, on přijde o své peníze.

Stěžoval jste si, jak je nemorální, že ke knize je přiloženo DVD s Ubuntu. Co se vám na tom zdá nemorálního, někdo bez internetu si koupí knihu o Ubuntu a bude si o něm moci maximálně tak číst, protože i když si nechá poslat CD přes ShipIt, stejně bude mít problém s lokalizací a instalací software, který na tom CD není. Chcete, abychom měli souhlas všech autorů programů, které distribuujeme. Copak každá distribuce musí mít souhlas autor programu, zveřejněného pod GPL, aby ho mohlo zařadit do repozitářů? Tvrdíte, že to je lákadlo, že DVD je tam jen kvůli lepšímu prodeji. Domnívám se že by vám Filip Dominec, autor úprav toho DVD, měl chuť říct skoro něco od plic, neboť celou dost složitou a náročnou práci dělal nikoliv pro lepší zisk, ale proto, aby bylo Ubuntu dostupnější pro ty, kteří si ho budou chtít nainstalovat.

Mluvíte o krádežích informací z Ubuntí Wiki. Ono je ilegální používat materiály, které v závěru uvedu jako použité prameny? Notabené, když jsem autorem některých řešení? Žádný z článků v knize není opsaný, všechny jsou autorské, byť jsme použili wiki jako zdroj. Dokonce i Kamil, jeden z hlavních přispěvatelů Ubuntí wiki je rád, že jsme tyto prameny použili.


Je mi stydno, když vidím, jaké hlouposti dokážete tvrdit...
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

anicka

  • Host
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #33 kdy: 17 Června 2008, 23:16:24 »
Konference a výstava LinuxExpo 2008 - webový portál Linuxexpo.cz:

Je open source opravdu zadarmo?
Petr Krčmář

Kdo vlastně vytváří open-source software? Přednáška, která vyvrací mýty a pověry o tom, že otevřený software vyvíjí "nadšení jednotlivci z celého světa". Zjistíte, že open source neznamená zadarmo, ale jedná se o komerční vývojový model, na kterém vydělávají i velké a renomované firmy.


Přednáška Petra Krčmáře ke stažení (PDF)

Silně doporučuji prostudovat si uvedenou přednášku. :-)
« Poslední změna: 17 Června 2008, 23:18:05 od Anna Taliánová »

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #34 kdy: 18 Června 2008, 00:50:06 »
Vazeni, tak si to tedy prectete jeste jednou, pokud neni jasne, co jsem tim myslel...

Jo, pripadam si jako ta Alenka v risi divu. A take se tady nehodlam dale dohadovat.
Pro rekapitulaci, Ubuntu na desktopu uspelo kvuli filozofii, na ktere bylo / je / a pokud to nepujde dale cestou ala kniha tak snad i bude zalozeno. Jejim zakladem byla garance, ze 1) Ubuntu bude vzdy a pro vsechny zadarmo, a 2) ze lide maji sanci ziskat podporu skrze komunitu. Naopak komercni distribuce jako je Suse a RedHat se zamerily na jedne strane prodej Linuxu (s podporou a za velmi nizkou cenu) a poskytovani starsich nebo free verzi sve distribuce s knihou. Kazdy si muze na distrowatch zjistit, ktera z tech strategii byla uspesnejsi.
Soucasne, vetsinu zisku z knihy shrabnou vydavatele, distributori a autorske odmeny. Koupe knihy tedy neprispiva na dalsi rozvoj Ubuntu a je  proto lepsi koupit suvenyry, tricka, atp. s logem Ubuntu, ktera prispeji vyvojarum. Navic (z hlediska vyse uvedenych strategii), se timto pocinem Ubuntu vydava na cestu, ktera byla neuspesna. Diky bohu, ze lide kteri stoji za vydanim knihy nemohou urcovat strategii Ubuntu teamu.

2 Anna Talianova:
Presne o to tady jde! Podporit vyvoj softwaru je podle me nejlepsi zpusob, jak zajistit vyvoj Ubuntu / Linuxu / vaseho oblibeneho programu. Ja jsem nikdy netvrdil, ze open-source = freeware. Klicove je, ze open source se neda (z duvodu jeho otevrenosti) prodavat. Prodavat se daji jenom sluzby na tento software vazane (podpora, customization, etc.) Ubuntu, jak uz taky pisu, zvolilo cestu nejen otevrenosti software jako takoveho, ale take distribuce tohoto software zdarma primo zakaznikum. Take se investovalo hodne do vybudovani podpory v podobe komunity a for po celem svete (minimalne tim, ze Ubuntu bojuje proti rozdilum zacatecnik X linuxam, etc.). A nyni tady mame knihu, ktera ve svych dusledcich jde presne opacnou cestou - tak je tohle spravne anebo ne?

2 Jakub Lucky
Ono nejde ani tak o to, kdo, kde, zakolik. Jde o to, ze vase kniha ma mizernou hodnotu (kterou lze prakticky plne suplovat otevrenymi zdroji), vyvadi finance z Ubuntu projektu k rukam jednotlivcu a firem, ktere se nebudou reinvestovat zpet do projektu, a odklani se od zavedeneho a uspesneho Ubuntu modelu.
« Poslední změna: 18 Června 2008, 09:19:26 od Anna Taliánová »

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #35 kdy: 18 Června 2008, 10:03:31 »
Já si opravdu připadám jak v Jiříkově vidění...

Dobře, říkáte že kniha je mizerná, to já nemohu posuzovat, nechám to na jiných, ačkoliv vzhledem k vašim názorům vás opravdu nejde brát jako použitelný vzorek.

Říkáte, že knihu lze suplovat veřejně dostupnými zdroji. Já to nepopírám a nikoho nenutím, aby si ji kupoval, proč taky, když si to umí najít na netu. Ale existují stovky a tisíce lidí, kteří si to na internetu nenajdou, nebo o Ubuntu netuší a první seznámení s ním proběhne až když si ji koupí, protože ji zahlédnou v knihkupectví.

Tvrdíte, že ubíráme peníze Ubuntu. Kde jste na takovou, bez prominutí, blbost přišel? Ubuntu do toho nevložilo ani korunu a ani korunu mu to neubírá, protože pochybuju, že lidi, kteří Ubuntu neznají a koupí si takovou knihu v obchodě by poslali peníze do nějaké firmy Canonical někde za mořem. A myslím si, že ti lidé, kteří dostali za tuto práci plat, jsou lidé, kteří pro komunitu dělali a stále dělají, takže to opravdu není ztracená investice.
Není pak ShipIt taky chybou? Vyvádí finance pryč, na nějaké CD, které se dostanou bůhvíkam...

Kde se vydání knihy odklání od modelu Ubuntu? Můžete nějak rozumně vysvětlit, co si pod něčím takovým představujete?
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #36 kdy: 18 Června 2008, 10:27:36 »
1) Ubuntu bude vzdy a pro vsechny zadarmo
Ale vždyť ono je ke knize přiloženo "zdarma"! Dovedeno ad absurdum, můžete ta DVD v obchodě klidně nechat - nikdo vám je násilím cpát nebude. Stejně byste mohl nadávat časopisům, které na svém příbalovém CD mají image Ubuntu. Vždyť to je to samé, jako DVD u knihy!

2) ze lide maji sanci ziskat podporu skrze komunitu.
A kniha jom v tom nějak brání?? Naopak, předpokládám, že se v ní objevuje odkaz na wiki a na fórum, takže spíše může nováčka "do náruče komunity" dovést.

Soucasne, vetsinu zisku z knihy shrabnou vydavatele, distributori a autorske odmeny. Koupe knihy tedy neprispiva na dalsi rozvoj Ubuntu a je  proto lepsi koupit suvenyry, tricka, atp. s logem Ubuntu, ktera prispeji vyvojarum.
Myslíte, že z hrnků za 50Kč, triček za 200Kč či kalhotek za nevímkolik s logem Ubuntu mají něco vývojáři?? A vývojáře čeho přesně máte na mysli? Ubuntu? Nebo všech těch opensource programů v repozitářích, které jsou převzaté z Debianu a Canonical s nimi nemá de facto nis společného? To byste si spíše měl stěžovat na to, kolik Canonical utratí za rozesílání CD s Ubuntu "zdarma".

Navic (z hlediska vyse uvedenych strategii), se timto pocinem Ubuntu vydava na cestu, ktera byla neuspesna. Diky bohu, ze lide kteri stoji za vydanim knihy nemohou urcovat strategii Ubuntu teamu.
Ale vždyť tu nikdo "nesvádí Ubuntu na scestí". Nikdo nechce, aby se začalo šířit jako RedHat. Je to pouze "další" cesta, spíše pěšinka, která tu původní nijak nenahrazuje ani neohrožuje! A čím více cest povede pro počítačové uživatele k Ubuntu, tím lépe.

Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

anicka

  • Host
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #37 kdy: 18 Června 2008, 10:52:43 »
2 Anna Talianova:
Presne o to tady jde! Podporit vyvoj softwaru je podle me nejlepsi zpusob, jak zajistit vyvoj Ubuntu / Linuxu / vaseho oblibeneho programu. Ja jsem nikdy netvrdil, ze open-source = freeware. Klicove je, ze open source se neda (z duvodu jeho otevrenosti) prodavat. Prodavat se daji jenom sluzby na tento software vazane (podpora, customization, etc.)

Jasné to není asi Vám. Četl jste vůbec toho Krčmáře?

Faktem zůstává, že i open source software lze prodávat, a to dokonce komerčně! Krčmář konkrétně uvádí ve své prezentaci "Je open source opravdu zadarmo?" přímý prodej softwaru (Red Hat, Novell,, Sun).

Ubuntu, jak uz taky pisu, zvolilo cestu nejen otevrenosti software jako takoveho, ale take distribuce tohoto software zdarma primo zakaznikum. Take se investovalo hodne do vybudovani podpory v podobe komunity a for po celem svete (minimalne tim, ze Ubuntu bojuje proti rozdilum zacatecnik X linuxam, etc.). A nyni tady mame knihu, ktera ve svych dusledcich jde presne opacnou cestou - tak je tohle spravne anebo ne?

Proč by to nemělo být správné? Někdo si koupí knihu, jiný najde na internetu českou Ubuntu Wiki anebo PDF příručku zkompilovanou z Ubuntu wiki ...

Kamil Páral určitě nepíše Wiki pro prachy, to mi věřte. Takovou kravinu jsem teda dlouho neslyšela ...

V knize Ubuntu určitě nejsou jenom návody a informace z české Ubuntu Wiki, ale také návody psané lidmi, kteří je dodávali Jakubovi Luckému, jež vedl a koordinoval první český text uvedené knihy. A tyto texty byly pak ještě několikrát editovány a předělávány - nejprve samotným Jakubem Luckým, dřívějším moderátorem fóra Ubuntu (blog), pak Milanem Kozákem, Jiřím Eischmannem, Vojtěchem Trefným, administrátorem fóra Ubuntu, dále Vlastimilem Ottem, šéfredaktorem e-zinu LinuxExpres (blog) a nakonec ve finále přípravy knihy realizoval Ivan Bíbr, autor víc než 10 českých knižních titulů (například knihy o linuxové distribuci Mandriva), práce jako úpravu textů, sazbu, korektury, organizaci atd. (web Ivana Bíbra)

Zdroj: web Ivana Bíbra
« Poslední změna: 18 Června 2008, 10:56:04 od Anna Taliánová »

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #38 kdy: 18 Června 2008, 11:01:36 »
Pane Trefny, vy jste tu licenci necetl. Pro ostatni zajemce, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/
Pane Paral, chtel bych verit, ze se tak nechapave jenom tvarite.
Licencí CC je mnoho. Na wiki je použita tato, jak je uvedeno na každé stránce wiki.
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Stojím za ní právě z důvodu, aby se ty texty daly bez problémů použít ve všech komerčních a i uzavřených derivátech.

Nechápu, že vám není blbé pořád se hádat, když vám pořád dokola musíme dokazovat, že o tom prd víte. A dokonce ani nejste schopen se na tu naši wiki podívat, abyste si zjistil, kterou že to CC licenci vlastně používáme. Člověk by řekl, že vám to musí být strašně trapné, ale jak je vidět, za vaše názory bysme se asi měli stydět my, co pro Ubuntu opravdu něco děláme, a nemáme jen blbý kecy.
« Poslední změna: 18 Června 2008, 11:38:20 od Anna Taliánová »
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #39 kdy: 18 Června 2008, 11:57:04 »
Sandric, Sandric, Sandric, ty jsi ale HLODAL. Nebudu se vyjadřovat k tvým názorům.
1) Proč byla kniha asi vytvořena?
a) Podle mého, jen proto, aby pojem Ubuntu a Linux se dostalo do povědomí dalších lidí, kteří mají spojené PC=Windows a tedy nemají tušení, že existují i alternativy a proto je ani nehledají.
b) Také zcela jistě pro ty, kteří už vědí, že existuje Linux, ale potřebují určitou "berličku" knihu, aby Linux vyzkoušeli - potřebují něco v kupě, ne dohledávat roztroušené informace (nemusí vědět o foru a wiki). Copak ty jsi nikdy nepotřeboval volný zdroj (i kniha je zdrojem) informací, které jsou pohromadě? Já osobně si raději koupím knihu, kde je všechno pokupě a popř. drobnosti dohledávám na netu.
2) Ostatní věci jsou pro BFU zcela nepodstatné - jaké jsou licence, kdo co stvořil nebo nestvořil a v podstatě mě jako BFU, který si koupí tuto knihu, bude zajímat jen porovnání užitku a ceny.
« Poslední změna: 18 Června 2008, 12:20:07 od Anna Taliánová »

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #40 kdy: 18 Června 2008, 19:20:40 »
Říkáte, že knihu lze suplovat veřejně dostupnými zdroji. Já to nepopírám

To jsem rad, ze to nepopirate. Kazdemu rozumnemu jedinci z toho plyne, ze proto ma kniha mizernou hodnotu pro kupujiciho. Kdyby kniha obsahovala neco zasadniho "navic", tady mela jakousi "pridanou hodnotu" po obsahove strance, tak by existoval racionalni duvod ji koupit.

nikoho nenutím, aby si ji kupoval, proč taky, když si to umí najít na netu

Spousta uzivatelu Ubuntu tady na foru se domniva (nebo alespon muze domnivat), ze takto podpori projekt Ubuntu. A to bohuzel neni pravda.

první seznámení s ním proběhne až když si ji koupí

1) Proč byla kniha asi vytvořena?
a) Podle mého, jen proto, aby pojem Ubuntu a Linux se dostalo do povědomí dalších lidí, kteří mají spojené PC=Windows a tedy nemají tušení, že existují i alternativy a proto je ani nehledají.

Na to uz jsem odpovidal.

2) Ano, kniha by mohla pomoci k proliferaci Ubuntu mezi uzivatele. Bohuzel, jeji schopnost neceho takoveho dosahnout je omezena jeji cenou, ktera cloveka nerozhodnuteho to koupit nepresvedci. Pozor, vy vsichni tady jste jiz uzivateli Ubuntu, vy to kupujete jako formu podpory projektu. To je v poradku, ale kde to mnohem lepe udelat nakupem predmetu s U. logem, jak uz jsem psal.
3) Z hlediska proliferace, uvazte moznost uverejeni kvalitniho clanku treba v Computeru s onim prilozenym DVD... Mnohem lepsi alternativa.

Tvrdíte, že ubíráme peníze Ubuntu.

Jiste ze to je presne to, co delate. Vy mozna zijete v predstave, ze Vasimi zakazniky budou lide, kteri Ubuntu do ted nepouzivali. Ja vas mohu ubezpecit, ze clovek, ktery o Ubuntu nic nevi si takovou knihu za 375 Kc nekoupi. Takovy clovek ani nevi, co je Ubuntu. A pokud neco slysel, tak si neni jisty, zda by vubec chtel Ubuntu pouzivat a zaplatit 375 Kc za vyzkouseni je docela dost...
Vetsinu zakazniku budou tvorit dosavadni uzivatele Ubuntu, kteri tak ucini z dojmu, ze podporili projekt (coz bohuzel neni pravda). Takze misto skutecne podpory projektu, uzivatele koupi knihu. A to je presne to, proti cemu tady bojuju.

Kde se vydání knihy odklání od modelu Ubuntu? Můžete nějak rozumně vysvětlit, co si pod něčím takovým představujete?

Na to jsem opet jiz odpovedel:
Ubuntu na desktopu uspelo kvuli filozofii, na ktere bylo / je / a pokud to nepujde dale cestou ala kniha tak snad i bude zalozeno. Jejim zakladem byla garance, ze 1) Ubuntu bude vzdy a pro vsechny zadarmo, a 2) ze lide maji sanci ziskat podporu skrze komunitu. Naopak komercni distribuce jako je Suse a RedHat se zamerily na jedne strane prodej Linuxu (s podporou a za velmi nizkou cenu) a poskytovani starsich nebo free verzi sve distribuce s knihou. Kazdy si muze na distrowatch zjistit, ktera z tech strategii byla uspesnejsi.
Cemu na tom nerozumite? Ke kteremu modelu patri ta kniha - k prvnimu nebo druhemu?

Faktem zůstává, že i open source software lze prodávat, a to dokonce komerčně! Krčmář konkrétně uvádí ve své prezentaci "Je open source opravdu zadarmo?" přímý prodej softwaru (Red Hat, Novell,, Sun).

RedHat neprodava software, RedHat prodava podporu. Stejne tak dalsi spolecnosti neprodavaji software, ale sluzby na nej vazane.
Jak uz jsem tady vysvetloval, program, ktery ma otevrene zdrojaky a ktery si kazdy muze prepalit, rozdat kamaradum atd. nelze z logiky veci prodavat. Jednoduse proto, ze program samotny nikdo nekoupi. Lze prodavat pouze navazujici sluzby (podpora, customization, etc.). Prodavat se da pouze proprietarni software jako jsou Windows.

Kamil Páral určitě nepíše Wiki pro prachy, to mi věřte.

Ne, to opravdu ne. To je take podstata komunitniho modelu. Ja jsem nekde tvrdil, ze to snad tak je????

V knize Ubuntu určitě nejsou jenom návody a informace z české Ubuntu Wiki

Odpovedel vam pan Lucky:
Říkáte, že knihu lze suplovat veřejně dostupnými zdroji. Já to nepopírám

A tyto texty byly pak ještě několikrát editovány a předělávány...

Rozlisujte obsah od redakcni upravy...

Licencí CC je mnoho. Na wiki je použita tato, jak je uvedeno na každé stránce wiki.
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Stojím za ní právě z důvodu, aby se ty texty daly bez problémů použít ve všech komerčních a i uzavřených derivátech.

Na to uz jsem tady byl upozornen. Omyl vznikl tak, ze mi tady nezik poskytl odkaz na licenci ve verzi share-alike. Po te, co me zde jeden z autoru knihy ubezpecil, ze byla splnena i povinnost odkazu a podekovani puvodnim autorum si nemyslim, ze by tady v tom byl nejaky licencni problem.

nemáme jen blbý kecy

S takovym presvedcenim o nazorech jinych jdi k sipku.

Já osobně si raději koupím knihu, kde je všechno pokupě a popř. drobnosti dohledávám na netu.

Pokud Vam jde o to, podporit Ubuntu projekt, tak to nedelejte. Koupi knihy pouze nalevate penize do rukou soukromych spolecnosti, ktere nemaji s Ubuntu zhola nic spolecneho.
« Poslední změna: 18 Června 2008, 20:01:03 od Anna Taliánová »

nezik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 723
    • Chalupa Himmelreich
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #41 kdy: 18 Června 2008, 19:59:41 »
Sandrick -> vážně nechápu o co Ti jde. Na Flame to tu nevypadá, páč nikoho z diskutujících k tomu asi nepřesvědčíš, na to jsou tu moc dlouho. :D. 375,-Kč je v dnešní době 0,5-3hodinový plat, takže nic moc drahýho to taky není. Tak co máš ještě za problém? Jestli se Ti to nelíbí, tak to nekupuj, ale neurážej práci druhých.

p.s.: omlouvám se za špatný link. Přehlédl jsem na wiki, že je to 3.0 a ne 2.5 Měl jsem spíš na mysli Tvé povědomí o licencích obecně.
Ubuntu 16.04
Kdesu není první slovo Hanáckeho opilce po probuzení, ale příkaz systému.
Ubuntu - nejlepší pařba od Diabla II. ;D

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #42 kdy: 18 Června 2008, 20:45:32 »
Sandrick -> vážně nechápu o co Ti jde. Na Flame to tu nevypadá, páč nikoho z diskutujících k tomu asi nepřesvědčíš, na to jsou tu moc dlouho.

O flame mi opravdu nejde, coz je snad zjevne i z toho, co pisu. O co jde, je zkomunikovat clenum teto komunity, ze koupi knihy nepodpori Ubuntu. Povazuju to za dulezite, protoze vim, ze prvni pocit, ktery jsem mel po zjisteni, ze existuje tato kniha byl, ze si ji jdu koupit. Pak jsem se zamyslel a dospel k nazoru, ze koupi Ubuntu hrnku prispeju na dalsi vyvoj Ubuntu, kdyzto pri koupi knihy akorat tak do soukromych kapes.

375,-Kč je v dnešní době 0,5-3hodinový plat, takže nic moc drahýho to taky není.

750 Kc na hodinu??? Neznas realitu. I tech 125 Kc na hodinu (coz je tvoje dolni hranice) nema valna vetsina populace. A konecne, prepocitej si tady cenu na stranku. Neni moc dalsich cernobilych knih s cenou 3 koruny za stranu. Kniha JE draha.

Jestli se Ti to nelíbí, tak to nekupuj, ale neurážej práci druhých.

Pokud se podivas na predchozi prispevky autoru, tak oni sami uznavaji, ze po obsahove strance lze knihu plne suplovat z otevrenych zdroju. Na tom jsme se tedy shodli s autory, tak to asi nebude jejich urazka.

p.s.: omlouvám se za špatný link.

Nic se nedeje. Licence tady nehraji zadnou dulezitou roli.

premet

  • Host
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #43 kdy: 18 Června 2008, 20:47:14 »
Stejně nevím proč si myslíš, že všichni si kupují tu knihu jen aby podpořili vývoj Ubuntu.

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #44 kdy: 18 Června 2008, 21:20:26 »
Sandrick: Když čtu vaše občas dost demagogické argumenty, mám pocit, že už jsem někoho podobného několikrát potkal. Možná jsou tu i další, spíše už dlouholetí členové, kteří ví co myslím, ale to teď není podstatné.

Ještě než se pustím do reakcí, rád bych dementoval některé vaše dosti upravené výklady mých vět. Speciálně jde o větu "Knihu jde suplovat z veřejně dostupných zdrojů." Suplovat znamená být náhražkou, dočasnou výpomocí, nikoliv plnohodnotnou náhradou. (Slovník cizích slov dosvědčí). Myslím si, že člověk, který má velkou vůli, může velkou část informací vyčíst po internetu, zjistit metodou pokus omyl, z manuálových stránek. Ale rozhodně do toho investuje dost času, který dle mého názoru svou cenu dost převáží cenu, kterou má ta kniha. (U mě v práci mám ty peníze za 2 hodiny vydělané)

Tvrdíte, že člověk, který vůbec nic o Ubuntu neví, si knihu nekoupí. Promiňte, to je bláhové. Znám desítky lidí, kteří si na netu přečtou jeden článek o Linuxu a vyrazí si o něm koupit knihu. Nebo ta bezvadná reklama o legalizaci Windows. Proč? Hledat na internetu neumí, neví co mají čekat od nějaké bandy lidí, která tráví čas tím, že si povídá na fóru. Kniha je pro tyto lidi varianta a ne že ne. Kniha má svůj smysl, protože takových lidí je opravdu dost. Jen se podívejte, jak se prodávají knihy o PHP, které píše s prominutím kdejaký bastlič. (Tím netvrdím, že kniha o Ubuntu je kvalitní, mám z ní ten pocit, přeci jen na ní pracovali dost slušní lidé (tím opět nemyslím sebe, to je na soudu jiných))

Říkáte, že kdo si knihu o Ubuntu koupí a ví o něm, tak Ubuntu nepodpoří. Hrubě se mýlíte. Žádné vydavatelství vám nevydá knihu o něčem, o čem má ještě 500ks na skladě. Čím dříve bude kniha rozebrána, tím dřív se může připravit nová, lepší, k aktuální verzi. Navíc to podle mého není jen o tomto, každý kdo do ní nahlédne určitě najde nějaký tip, radu nebo sekci, která je pro něj zajímavá už jen proto, že o ní tolik neví, třeba najde zajímavou utilitku, která mu usnadní život. A to mluvím z vlastní zkušenosti, protože jsem četl knihu o Mandrivě od Ivana Bíbra, přestože jsem Mandrivu nikdy nepoužil a v době, kdy jsem jí četl už jsem měl za sebou 3000 příspěvků na tomto fóru.

Ad vaše prezentace modelu:
Bod 1) Ubuntu je zadarmo a vždy bude.
Copak to někomu odpíráme? V knize je mnohokrát striktně uvedeno, že si každý může Ubuntu stáhnout, že je vše zadarmo, že může DVD nainstalovat na libovolný počet počítačů apod. To co ComputerPress prodává, a za co nás platí, je komprimace informací do knihy, aby to bylo srozumitelné a čitelné, v případě DVD jde o úpravy vyhovující českému prostředí a člověku bez připojení k internetu.

Bod 2) Lidé mají možnost získat podporu skrz komunitu.
Člověče, vy mě osobně urážíte. České fórum a wiki je tam mnohokrát uvedeno jako první a bezplatný zdroj informací, kam se každý může obrátit kdykoliv chce. Kniha není nikomu nucena, je to nabídka pro ty, kdo chtějí.


Opravdu nechápu, co vás k tomuto všemu vede. Sice slušně, ale dost nesmyslně napadáte lidi, kteří se nějakým způsobem (já třeba jen aktivitou na tomto fóru, Ivan Bíbr neuvěřitelným množstvím věcí, včetně spousty peněz vložených do vývojářů) zasloužili o Free software komunitu. To, že přitom vytvořili knihu, za kterou mají peníze, je poměrně logické, spousta vývojářů kteří tvoří Free software jsou taky placení, a pokud si to nemyslíte, tak jste opravdu bláhový. Velkou část vývojářů platí IBM, Novell, RedHat a další firmy.


Byl bych raději, kdybych znal vaše pohnutky, protože je neznám a o to více se mi dělá špatně, když čtu vaše příspěvky.
« Poslední změna: 19 Června 2008, 11:41:26 od Anna Taliánová »
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

nezik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 723
    • Chalupa Himmelreich
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #45 kdy: 18 Června 2008, 22:06:05 »
Citace
Pokud se podivas na predchozi prispevky autoru, tak oni sami uznavaji, ze po obsahove strance lze knihu plne suplovat z otevrenych zdroju. Na tom jsme se tedy shodli s autory, tak to asi nebude jejich urazka.
jenže to můžeš skoro u všech knih, které se týkají počítačů a práce s ním.  Jen pro srovnání: Příručka MS Word, kterou také nevydává výrobce, a přestože seženeš k Wordu mraky návodů na netu, přesto si jí spousta lidí koupí, protože je to rychlejší a pohodlnější než hledat na netu. A k těm věcem z Ubuntu store, jak říkáš. Ano na nich Canonical vydělá víc (pochybuju však, že to je tolik aby to zaplatilo vývoj SW), ale rozhodně si je nekoupí BFU, který se chce seznámit s linuxem, takže ta podpora pro Ubuntu je asi stejná jako u té knihy, která Ti však přinese i informace, narozdíl od hrnku, kterej tak maximálně čaj nebo kafe, což nepopírám je jeho účel :D
« Poslední změna: 18 Června 2008, 22:09:35 od nezik »
Ubuntu 16.04
Kdesu není první slovo Hanáckeho opilce po probuzení, ale příkaz systému.
Ubuntu - nejlepší pařba od Diabla II. ;D

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #46 kdy: 19 Června 2008, 04:42:20 »
Ano na nich Canonical vydělá víc (pochybuju však, že to je tolik aby to zaplatilo vývoj SW), ale rozhodně si je nekoupí BFU, který se chce seznámit s Linuxem, takže ta podpora pro Ubuntu je asi stejná jako u té knihy

To mas pravdu. Z hlediska lidi nedotknutych Linuxem je kniha porad lepsi volba, ale kvuli nim sem nepisu. Oni si to tady takovi BFU take tezko prectou  ;)

sandrick

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 299
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #47 kdy: 19 Června 2008, 05:41:29 »
2 J. Lucky:

Vazeny pane, od prvniho prispevku, ktery jste sem napsal se me pouze snazite osobne napadat, nejspise bud proto, ze se me snazite vyprovokovat, nebo pro nedostatek argumentu. Chtel bych Vas ubezpecit, ze prvni se vam nepodari a druhe je evidentni.

Ale k veci:

Myslím si, že člověk, který má velkou vůli, může velkou část informací vyčíst po internetu, zjistit metodou pokus omyl, z manuálových stránek. Ale rozhodně do toho investuje dost času, který dle mého názoru svou cenu dost převáží cenu, kterou má ta kniha. (U mě v práci mám ty peníze za 2 hodiny vydělané).

To jsem prekvapen, uplne jste v tomto bode otocil proti svemu puvodnimu prispevku. Mohl byste byt prosim vice specificky ohledne onech obsahove dulezitych a prinosnych casti knihy, ktere nelze vyhledat na wiki nebo takove te zakladni prirucce, ktera vysvetluje ovladani Gnome a podobne jednoduche veci? Opravdu bych o tento vycet stal a pokud Vase autorska prace prinasi rekneme alespon 30% obsahu knihy, povazoval bych to za celkem padny argument.
Take nemluvte o jakemsi zmatenem a komplikovanem hledani na internetu, kdyz informace jsou na www.ubuntu.cz Nedovedu si predstavit vice centralizovanou formu.

Tvrdíte, že člověk, který vůbec nic o Ubuntu neví, si knihu nekoupí.

Ja tvrdim, ze valnou vetsinu vasich zakazniku budou tvorit soucasni uzivatele Ubuntu, kteri knihu poridi s klamnym pocitem, ze prispeli rozvoji Ubuntu.
Pokud tomu neverite, zkuste si predstavit vydani knihy o nejake Linuxove distribuci, ktera ma tech uzivatelu malo. Z hlediska BFU, ktery nema o Linuxu poneti, je to prece jedno, a presto v takovem pripade prodelate kalhoty.

Říkáte, že kdo si knihu o Ubuntu koupí a ví o něm, tak Ubuntu nepodpoří. Hrubě se mýlíte. Žádné vydavatelství vám nevydá knihu o něčem, o čem má ještě 500ks na skladě. Čím dříve bude kniha rozebrána, tím dřív se může připravit nová, lepší, k aktuální verzi.

Ano a az vyjde tato nova verze, tak z ni opet budou profitovat pouze jednotlivci a firmy, ktere nikdy nebudou investovat do rozvoje projektu, programu, atd.

Ad vaše prezentace modelu:
Bod 1) Ubuntu je zadarmo a vždy bude.
Copak to někomu odpíráme? V knize je mnohokrát striktně uvedeno, že si každý může Ubuntu stáhnout, že je vše zadarmo, že může DVD nainstalovat na libovolný počet počítačů apod. To co ComputerPress prodává, a za co nás platí, je komprimace informací do knihy, aby to bylo srozumitelné a čitelné, v případě DVD jde o úpravy vyhovující českému prostředí a člověku bez připojení k internetu.

To snad nemyslite vazne, ve vasem pripade ma Ubuntu jasnou cenu 375 Kc.

Bod 2) Lidé mají možnost získat podporu skrz komunitu.
Člověče, vy mě osobně urážíte. České fórum a wiki je tam mnohokrát uvedeno jako první a bezplatný zdroj informací, kam se každý může obrátit kdykoliv chce. Kniha není nikomu nucena, je to nabídka pro ty, kdo chtějí.

Nejak zapominate na fakt, ze ona 375 Kc investice predchazi zjisteni, ze autori Ubuntu umoznuji a je jejich vyslovnym prani, aby se Ubuntu kazdemu dostalo zdarma a pripadna podpora taktez skrze komunitu. Tolik z pohledu noveho uzivatele.
Z pohledu jiz existujiciho uzivatele jde o problem falesne predstavy, ze prispel na projekt, o nemz uz jsem psal.

spousta vývojářů kteří tvoří Free software jsou taky placení, a pokud si to nemyslíte, tak jste opravdu bláhový. Velkou část vývojářů platí IBM, Novell, RedHat a další firmy.

Ano, to je pravda. Kolikze vyvojaru Ubuntu / opensource plati firma CPress, ktere pripadne vetsina zisku z prodeje knihy? Kolik vyvojaru plati ostatni firmy, distributori a jedinci, kterym pripadne zbytek techto zisku?
« Poslední změna: 19 Června 2008, 11:38:07 od Anna Taliánová »

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #48 kdy: 19 Června 2008, 08:51:36 »
Promiňte, já nad vaším demagogickým výkladem nestíhám žasnout...

Ad můj obrat: Tam opravdu žádný obrat nebyl, napsal jsem, že lze knihu suplovat, suplovat podle slovníku ABZ znamená: nahrazovat, zastupovat, dočasně vypomáhat což podle mého názoru neznamená "plnohodnotně nahradit". Za druhé světové války cikorka suplovala kávu, a rozdíl mezi nimi je opravdu markantní.

Tvrdíte, že větší část knih si koupí už uživatelé Ubuntu. Opravdu si myslíte, že takových nadšenců bude tisíc? Tady na fóru je jich tak 30-50, což je opravdu minimum oproti nákladu.

Říkáte, že v knize má Ubuntu cenu 375Kč. Člověče, co to povídáte? Cena je za knihu, za vědomosti, které jsou v ní obsaženy a zformulovány. To je stejné jako tvrdit, že cena 150Kč za učebnici matematiky je cena za to, že můžete počítat. To já považuji za naprosto zcestnou myšlenku, která nemá hlavu ani patu.
To že je přiloženo DVD je opět pro ty, kteří nemají možnost připojení k internetu a těm ShipIt nepomůže, základní CD nemá moc aplikací.

Říkáte, že člověk si musí koupit knihu, aby zjistil, že Ubuntu je zadarmo. Kde jste na toto přišel? Pokud něco o Ubuntu zjišťuje předem (přečte si recenzi na netu) tak už ví. Pokud neví nic, pak je mu to jedno protože si jde koupit knihu, nehledá způsoby jak ušetřit. Stejně tak to funguje s knihami o PHP. Stejně tak to funguje s knihami o Photoshopu, to má u něj stát chlap a říkat: Tento produkt stojí 30 tisíc, pokud si chcete koupit knihu, budete potřebovat i program, který stojí 30 tisíc. Stejně tak to funguje s knihami o produktech Microsoftu, u nich má stát chlap a říkat: Tento produkt běží jen na Windows Vista, samotný produkt stojí X tisíc, Windows Vista stojí 5 tisíc.
Ještě bychom mohli upozorňovat, že ke knize o Ubuntu potřebujete počítač.

Ptáte se, kolik platí firma CPress vývojářům. Já říkám nic. Stejně tak, jako nic neplatí výrobce hrnků Ubuntu. Stejně tak jako neplatí výrobce triček Ubuntu.
« Poslední změna: 19 Června 2008, 11:43:50 od Anna Taliánová »
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Vyšla kniha "Ubuntu - Praktická příručka uživatele Linuxu"
« Odpověď #49 kdy: 19 Června 2008, 09:15:38 »
Asi zde v diskuzi chybí pohled obyčejného uživatele (za kterého se třeba považuji já). Po knížce jsem volal dlouho. Proč? Moje okolí, kde jsem Ubuntu instaloval, se po ní shánělo. V drtivé většině jsou to uživatelé bez předchozí zkušenosti s Windows a jinými operačními systémy.
Jsou ochotní se učit nové věci a být trošku samostatní. Bohužel neumí (zatím) moc vyhledávat na internetu. Noviny čtou papírové (ani neví, že existuje nějaké idnes.cz apod.). Na to, abych je učil vyhledávat od "píky" na webu bohužel nemám čas (a v tom počtu se to ani nedá zvládnout). Od knížky si slibuji, že jim pomůže Ubuntu v základech zvládnout. Někteří z nich se určitě časem s používáním počítače naučí vyhledávat informace na webu (wiki, google apod.), ale některým to bude stačit. Počítač neberou jako hobby, ale jako pomocníka. Nechtějí s ním ztrácet tolik času. O licencích (GPL apod.) nic neví a nezajímá je to. Nikdo z mého okolí neví, že existuje nějaké sdružení Ubuntu, Canonical apod. Kdybych jim to začal vysvětlovat, jen bych je otrávil. Chtějí prostě počítač používat. Knihu si určitě nekoupí proto, aby podpořili vývojáře, komunitu apod. Koupí si ji kvůli sobě, aby jim pomohla, ušetřila čas, usnadnila cestu.
Knihu jsem zatím neviděl, ale troufám si tvrdit, že vše co je v knize lze někde nalézt na netu. V čem je tedy podle mě ta přidaná hodnota knihy? Informace jsou přehledně na jednom místě (kniha není kopie wiki) a uživatel nemusí googlovat (a navíc, když to moc neumí), projíždět wiki, fórum, učit se anglicky (pro návody z eng stránek). Tohle vše totiž stojí ČAS!. Když jsem začínal s Ubuntu, tak jsem strávil desítky hodin na webu a wiki a hledal návody na triviální nastavení. Kniha by mi ušetřila mraky času, který bych mohl věnovat rodině, přátelům, sportu apod. Těch 375,- opravdu není strašných.
A to že z toho někdo něco má? To je snad v pořádku ne? Troufám si tvrdit, že všichni, co se na knize podíleli, odvedli a odvádějí desítky a stovky hodin zadarmo na fóru, wiki apod. Nejsou to žádní "zlatokopové" a kvůli penězům to rozhodně nedělají. Díky jim za to, co dělají  ;)
« Poslední změna: 19 Června 2008, 11:45:49 od Anna Taliánová »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.