Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Prosím pomoc s TV a FM - nefunguje zvuk  (Přečteno 2790 krát)

Gandalv

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Prosím pomoc s TV a FM - nefunguje zvuk
« kdy: 29 Června 2008, 17:29:09 »
Můj problém - mám TV kartu na bázi bt87x. V TvTime mi obraz jede naprosto bez problémů, ale zvuk nikde, ať přepínám a upravuju úrovně jednotlivých kanálů jak chci. Karta řeší zvuk přes vnější kabel z karty do line, ale, jak jsem již napsal, ať čachruju s line v mixeru, zvuk nikde. Stejně tak mi nefunguje FM rádio - program nascannuje stanice bez problémů, ale zvuk nikde. Nevíte někdo co a jak s tim? Děkuji.

Gandalv

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Prosím pomoc s TV a FM - nefunguje zvuk
« Odpověď #1 kdy: 30 Června 2008, 20:14:51 »
Tak, nové zprávy - když jsem si nějak čachroval s grafickými ovladači, kde se vzal tu se vzal zvuk! Polil jsem linkový vstup a co to neslyším, slaboučký zvuk. Netuším, jak k tomu došlo, line jsem měl povoleno i před tím když mi nešel vůbec.
Když jsem otočil knoflíkem na reprácích úplně doprava, slyšel jsem zvuk trošku méně než průměrně hlasitý. Nevíte, kde by se dala hlasitost pořešit? Line je na max, master na max a i když sou vlastní repráky na max, je to opravdu málo. V takovémto stavu všechny ostatní zvuky trhají uši. Děkuji.

Gandalv

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Prosím pomoc s TV a FM - nefunguje zvuk
« Odpověď #2 kdy: 30 Června 2008, 21:57:20 »
Postřeh č. 2 - když mám puštěno TvTime a slyším nějaký ten slabý zvuk - když zároveň pohybuju s libovolným oknem, ať už tvtime sám nebotřeba terminál, ve zvuku to trochu hrubě píská, stejně tak to píská, když běží např. glxgears. Nějak to tedy souvisí s grafikou. Najde se nějaký zkušený linuxista, jímž já rozhodně nejsem, co by mi poradil?

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Prosím pomoc s TV a FM - nefunguje zvuk
« Odpověď #3 kdy: 01 Července 2008, 08:58:32 »
Co je to vlastně za kartu? Pojem "na čipu bt87x je dosti široký :)

Já měl kartu s podobným broukem, ta fungovala podle tohoto: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=2231.msg17730#msg17730 (čísla k modprobe ale musíš mít správná ke konkrétní kartě, podle video4linux wiki), nicméně ten post je právě dva roky starý :) Teď jsem ji nicméně dával do prastarého počítače s Debianem Etch a tam přesně podle toho popisu jede :)

Taky pomáhalo šachování s v4lctl, ale přiznám se že netuším, jestli v 8.04 ještě tento program je a jestli má na něco vliv. Za zkoušku nic nedáš:

nainstaluj xawtv (sudo apt-get install xawtv)
a zadej do terminálu:

Kód: [Vybrat]
v4lctl list
pokud ti vyjede seznam nějakých parametrů, můžeš začít experimentovat s volbami:

Kód: [Vybrat]
v4lctl mute off
v4lctl automute off

a dalšími, které dovodíš z té tabulky, co se (snad) objeví.

Ještě odkaz na wiki: http://www.linuxtv.org/v4lwiki/index.php/Bttv_devices_%28bt848%2C_bt878%29


Gandalv

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Prosím pomoc s TV a FM - nefunguje zvuk
« Odpověď #4 kdy: 01 Července 2008, 10:59:31 »
Co je to vlastně za kartu? Pojem "na čipu bt87x je dosti široký :)

je to tušim ProVideo 951 či tak nějak je to číslo, každopádně má čip bt878 a v cardlistu je to tuším č. 42.

Ono to je všechno v pohodě, i ten zvuk jede, ale tak strašně potichu, že když mi někdo napíše na pidgina, tak umřu, pokud mám poslouchat televizi.

Vyzkouším v4lctl.

Gandalv

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Prosím pomoc s TV a FM - nefunguje zvuk
« Odpověď #5 kdy: 01 Července 2008, 11:20:07 »
Takže k v4lctl:

list funguje a vypíše spoustu věcí, jako třeba že mute = on, automute = on, ale třeba i že volume = 1769171318, ikdyž max je 65535.

Když se pokusím změnit nějaké parametry, např. v4lctl mute off, napíše mi to "no handler for mute", stejně tak u jakéhokoliv parametru, který není konkrétní číslo.

Druhá perlička - když změním nějaký číselný parametr, tak se změní, až na volume, které zůstává furt mimo rozsah (ikdyž range je 0 - 65535 a default je 65535).

Co dále?

Gandalv

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Prosím pomoc s TV a FM - nefunguje zvuk
« Odpověď #6 kdy: 03 Července 2008, 21:11:57 »
Problém vyřešen. Bohužel netuším jak. Jednoho dne večer (dnes) jsem zapnul počítač, a ono to vesele jede přesně tak nahlas, jak si přeji. Netuším jak a nehodlám se už dál pitvat :).

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Prosím pomoc s TV a FM - nefunguje zvuk
« Odpověď #7 kdy: 03 Července 2008, 23:13:52 »
Problém vyřešen. Bohužel netuším jak. Jednoho dne večer (dnes) jsem zapnul počítač, a ono to vesele jede přesně tak nahlas, jak si přeji. Netuším jak a nehodlám se už dál pitvat :).

U televizních karet v linuxu to není až tak vzácný jev :)

http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=11849.msg88465#msg88465

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.