Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jakou grafickou kartu a WiFi do notebooku?  (Přečteno 3429 krát)

geckon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Jakou grafickou kartu a WiFi do notebooku?
« kdy: 23 Července 2008, 16:27:19 »
Ahoj, vybiram notebook, na kterem chci provozovat linux (Ubuntu a mozna dalsi distribuce). Naprosto ale netusim, jakou vybrat grafickou kartu, vubec se v nich nevyznam. Mela by splnovat nasledujici podminky - bezproblemovy provoz pod linuxem, mela by bez problemu zvladnout pouziti vetsiho monitoru (rekneme 22" LCD) a taky treba nejake starsi hry. Predpokladam, ze nebude potreba zadne delo, ale nevim, co bude stacit. Dekuji moc za rady.
PS: Omlouvam se za absenci diakritiky, ale jsem v praci a mam tu jen EN klavesnici.
« Poslední změna: 24 Července 2008, 09:32:00 od geckon »

kalfar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 372
Re: Jakou grafickou kartu do notebooku?
« Odpověď #1 kdy: 23 Července 2008, 17:08:39 »
Myslím si že libovolná GK, která se teď montuje do nového notebooku zvládne tebou zadané úkoly a s podporou na Ubuntu taky žádný problém nevidím. Spíš vybírej podle ostatního hw, aby ti fungovala webkamera, wi-fi, uspání/hibernace, čtečka otisků, čtečka paměťových karet, atd.
Ubuntu jsem nainstaloval v úterý,ve středu jsem si přečetl tyhle stránky,čtvrtek byl dnem doinstalací programů a dnes jsmem se utvrdil,že tu Vistu jsem kupoval draze a zbytečně. >:(

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Jakou grafickou kartu do notebooku?
« Odpověď #2 kdy: 23 Července 2008, 20:55:19 »
No u ATI karet bych si tou bezproblémovostí nebyl tak jist. Nechci jim dělat špatnou reklamu, ale občas mají ATIny problém. Já měl/mám 2x NVIDIA a obě bez nejmenších problémů.

premet

  • Host
Re: Jakou grafickou kartu do notebooku?
« Odpověď #3 kdy: 23 Července 2008, 21:06:20 »
Co vím tak dobrou podporu mají grafiky Intel  :) sice to nebude na hraní nejnovějších her, ale na běžnou práci a starší hry nějaká novější Intel grafika rozhodně postačí ;).

geckon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: Jakou grafickou kartu do notebooku?
« Odpověď #4 kdy: 24 Července 2008, 09:31:40 »
Takze treba Intel GMA X3100 by taky stacila?

Co se tyce ostatniho HW - z uvedeneho opravdu vyzaduju snad jen WiFi - muzete mi doporucit nejakou, ktera bude bez problemu?

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Jakou grafickou kartu a WiFi do notebooku?
« Odpověď #5 kdy: 24 Července 2008, 09:49:44 »
intel, intel :)

pokud nepotřebuješ nějaký extra výkon je to jasná volba. I u wifi, intel má docela zdravý přístup k linuxu :)

Samozřejmě, lze rozchodit leccos (sám mám wifi broadcom), ale proč si přidělávat starosti tam, kde nemusíš.

Spíš než výběr jednotlivých komponent v notebooku bych doporučil vybrat nějakého linux friendly výrobce (hp, lenovo, dell), konkrétní typ (s tím, že je lepší intel grafika a wifi, ale jak říkám, jedou i jiné), a hodil ho do googlu s přídomkem "linux" nebo "ubuntu". Z výsledků uvidíš, jak to asi vypadá (a není od věci ani podívat se na abclinuxu do sekce hardware, tady to toho threadu "linux friendly notebooky" a na HCL ubuntu.

Vetinari:

"Občas mají atiny problém" - velmi eufemický výrok :) O víkendu jsem strávil s jednou takovou atinou a mythbuntu poměrně dlouhou dobu a kdyby byla moje, velmi sadistickým způsobem bych ji poslal do křemíkového pekla...

Sám mám od doby kdy jsem dal sbohem 3D Chargeru jen nvidie a intely (nejnáročnější hra co hraju je flashpoint :) ) a byť občas zazlobí (taková GF2MX v debianu s ovladačem, který se tvářil že na ni je, ale nebyl docela potrápila), s problémy atin se to nedá srovnat.

Možná časem se to změní, když je teď ati amd, ale ta doba dle mého ještě nepřišla.
« Poslední změna: 24 Července 2008, 09:52:59 od Rincewind »

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Jakou grafickou kartu a WiFi do notebooku?
« Odpověď #6 kdy: 24 Července 2008, 11:02:01 »
To Rincewind:

Nevím, osobní zkušenost nemám, tak jsem nechtěl pomlouvat :). Poslední dobou se to aspoň dle internetu zlepšuje.

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Jakou grafickou kartu a WiFi do notebooku?
« Odpověď #7 kdy: 24 Července 2008, 12:33:34 »
To Rincewind:
Nevím, osobní zkušenost nemám,

šťastlivče :)


Citace
Poslední dobou se to aspoň dle internetu zlepšuje.

Pokud jsem to dobře pochopil, tak to zlepšování se týká hlavně ovladače "radeonhd" - což pokrývá jen některé (nové) karty. Na to ostatní (radeon a ati driver) se to až tak nevztahuje a tam je to dle mých čerstvě nabytých zkušeností z deště (radeon) pod okap (ati driver).

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Jakou grafickou kartu a WiFi do notebooku?
« Odpověď #8 kdy: 24 Července 2008, 12:35:46 »
Citace
Pokud jsem to dobře pochopil, tak to zlepšování se týká hlavně ovladače "radeonhd"
přesně to jsem měl na mysli, v novém notebooku se setká nejspíš s touto grafikou...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.