Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu  (Přečteno 2964 krát)

sarka85

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« kdy: 29 Července 2008, 21:07:52 »
Něco jsem z tohoto fóra přečetla, ale jste na mě hrozně odborní. Bohužel jsem programování a IT teorií totálně neposkvrněná. Dosud mám zkušenosti jen s W (momentálně mám na novém NB legální Visty), a ráda bych přešla na Ubuntu. Plánuju používat grafické rozhraní, textový, tabulkový editor, prezentace a prostě takový ten základ :) jen klikat, jak tady pohoršeně píšete :)))
K mým dotazům: musím si všechna data z HD vypálit na CD, nebo zůstanou na disku v bezpečí? (Důležité věci samozřejmě pálím do zálohy, ale ne vše.)
Mám první nainstalovat U a pak shodit W nebo opačně?
Pokud první shodím W, v jakém rozhraní se budu pohybovat? Bios nebo co - to jsem jen tak zaslechla, ach jooo.
Tak vás prosím o odpovědi nebo jen link na návod pro klikací hlupáčky.

Pavel Půlpán

Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 29 Července 2008, 21:18:54 »
Co jsem pochopil, tak se chceš Windows zbavit úplně. Jestli to tak je, potom není nic jednoduššího. Data si zazálohuj na nějaký to cédéčko a instaluj od píky.

http://wiki.ubuntu.cz/Průvodce_instalací

Richard Moravec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 29 Července 2008, 21:22:45 »
Ahoj já bych doporučil prvně si přečíst návod na Wiki. http://wiki.ubuntu.cz/Instalace

Jestli rozumím dobře, chceš mít jen Ubuntu jako jediný operační systém. Doporučil bych ti zálohovat všechny data o které nechceš přijít(nepoužívat nějaký Vista tool, ale jen vypálit nebo přesunout složky s dokumenty, foto atd. někam jinam než na disk, kde bude instalováno Ubuntu), a pak při instalaci použít v části rozdělování disků "Asistované - použít celý disk". Tento výběr ti zformátuje celý disk, takže budeš mít čistou instalaci. Což je asi nejlepší.

sarka85

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 29 Července 2008, 21:25:15 »
Díky za tipy.
Ano, plánuju mít v NB jenom ubuntu, mimo jiné kvůli paměti pevné i operační, mám chabou mašinku a o dvou OS nemůže být řeč.
HD 80GB a RAM 512 ...

spoison

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 29 Července 2008, 21:29:16 »
Spíš bych ti doporučil se obrátit na někoho zkušenějšího. Vyvaruješ se tak potížím a třeba i zklamáním, které by ti první instalace mohla způsobit. Tím nechci nijak pochybovat o tvé inteligenci či snad naznačovat, že přechod na Ubuntu by byl nějak složitý. Je to stejné jako když jsi začínala s čímkoliv jiným např. s win. Pokud nikoho takového ve svém okolí nemáš a ani ve specializovaném obchodě by ti nedokázali pomoci, není špatná tato knížka http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova-literatura/linux/ubuntu-prirucka-uzivatele-linuxu/ . Je tam vše podrobně a srozumitelně popsáno.
Přeji hodně zdaru a hezký den.

Richard Moravec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 24
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 29 Července 2008, 21:45:20 »
Doporučil bych ti ještě si vyhledat na fóru něco o ACPI=off, resp. vůbec o ACPI obecně. Na hodně NB to může dělat problém, že se ani k instalaci se nedostaneš.

existpierre

  • Host
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 29 Července 2008, 21:52:39 »
takisto niekde tu na fore najdes ubuntu manual, je cesky a je tam vela zaujimavych veci, doporucujem. Drzim palce. Verim, ze to zvladnes a budes spokojnym novym uzivatelom ubuntu  ;)

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 29 Července 2008, 22:22:35 »
Sarinko nenechaj sa vystrasit ;D Strc CD ubuntu do mechaniky, myslim ze tlacitkom F11 (boot priority) zvol aby 1. nabehlo CD, ked nabehne Ubuntu, tak F2 (jazyk) nechaj nabehnut live system a potom uz len na ploche 2x klukni na tlacitko install a riad sa podla toho, co to bude po tebe chciet. Ked sa ta to spyta na rozdelenie disku, tak klukni na "pouzit cely disk" a Windowsy sa ti zmazu - a nainstaluje Ubuntu. Je to lahucke a zrozumitelne. Tvoj pisomny prejav je mi povedomy ;D   
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

sarka85

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 29 Července 2008, 22:47:24 »
Myslím že to zvládnu sama.
Návody jsou opravdu vstřícné. To se nedá srovnat s tzv. "nápovědou" ve W, jakživa mi v ničem nepomohla!
OK, důležité pro mě je, že teda veškeré data zálohovat a jak shodit W, to jsem dosud netušila, za ten tip dík.

Právě jsem spustila z CD ubuntu na zkoušku, napsala mail a tak, vypadá to v pohodě. Hlavně jsem ráda, že když to jelo, asi nemusím kontrolovat ty záhadné seznamy kompatibilního HW, jela myš, modem, atd.

Jestli jsem někomu povědomá, tak přiznávám jméno, Šárka Vašíčková z Ostravy :-) Takže omyl ne? Moc nebrouzdám v podobných vodách...

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 29 Července 2008, 23:40:14 »
:D Tak to bol fakt omyl - mas vsak podobnu "mluvu" ako Sarka N. z Brna - to nic, hlavne to dobre zvladni a rozsir rady zien na tomto fore - neni ich tu zatial moc - asi by sa dali spocitat na prstoch jednej ruky. 
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

sarka85

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 30 Července 2008, 19:11:22 »
Takže mám definitivně nainstalované ubuntu 8.04 hardy heron a zatím jsem spokojená. Hraju si s doladěním různých věcí... Jednu drobnost nemohu dořešit, je to taková prkotina :) neví někdo, jak bez příkazů do terminálu zařídit, aby v firefoxu fungovala klávesa backspace jako krok zpět?
Taky bojuju s importem oblíbených položek, daří se částečně...

wam]Spider007

  • Host
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 30 Července 2008, 19:19:54 »
do URL baru zadaj about:config
najdi predvolbu s nazvom browser.backspace_action a zadaj jej hodnotu 0

potom klavesa backspace bude fachat tak ako ma :)
« Poslední změna: 30 Července 2008, 19:21:29 od wam]Spider007 »

sarka85

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 30 Července 2008, 21:03:40 »
Díky, jste moc hodní.
Zase si připadám jako idiot, všechno běží dobře, ale jak si nastavit svou domovskou stránku?!!! Všude na netu googlím návody stylu: nástroje, možnosti, a tak dále, snadné jak facka.
Ale proč já mám pod Nástroji jen šest možností (Hledání na webu, Správce stahování, Správce doplňků, Chybová konzola, Informace o stránce, Vymazat důvěrná data).
Bože to jsem tele, klidně mě odkažte jinam, třeba do kurzu práce s počítačem :-\

Jari

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 348
  • skill: newbie
    • ...pro radost :)
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 30 Července 2008, 21:07:18 »
Úpravy/Předvoby/Hlavní/Nastavit domovskou stránku

Já to taky poprvé chvíli hledal :)
Ubuntu HH na Acer TravelMate 4102WLMi (bez Windows || nefunguje infrared, ale ani jsem se o to nepokoušel, jinak v cajku)
Ubuntu LL na Dell  LATITUDE | D 510 (bez Windows || vše funguje rovnou)
 malý blog pro radost :)

existpierre

  • Host
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 30 Července 2008, 21:23:05 »
V linuxe ak sa nemylim vacsina aplikacii ma (okrem tych z KDE, QT) moznosti nastaveni v casti Upravit.

sarka85

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 31 Července 2008, 21:31:44 »
Bezva, předvolby zafungovaly.
Dneska mě trochu (ale ne natolik, abych se vrátila k woknům) zamrzela jedna věc v OpenOffice.org Prezentace.

Zkopíruju si do snímku obrázek z internetu a když chci změnit jeho velikost tažením myškou za roh, nezachovává se poměr stran (jako ve Vistách), obrázek se deformuje. Zní to jako blbost, ale používáme s manželem prezentace denodenně (!) a je to pro nás nemilý problém.

Přišla jsem na jediné, bohužel krkolomné a jednorázové řešení: klik pravým tlačítkem, umístění a velikost, zaškrtnout zachovat poměr a klikat myší na šipky nebo přepsat centimetry...každopádně je to dlouhé a člověk nemá hned náhled, jak veliký je obrázek vzhledem k ostatním prvkům na snímku :(

Ale dnes jsem přemluvila už dva lidi na přechod z W na U ;D :D

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 31 Července 2008, 21:40:10 »
Zkopíruju si do snímku obrázek z internetu a když chci změnit jeho velikost tažením myškou za roh, nezachovává se poměr stran (jako ve Vistách), obrázek se deformuje. Zní to jako blbost, ale používáme s manželem prezentace denodenně (!) a je to pro nás nemilý problém.
Při změně velikosti obrázku drž [Shift], pak se poměr stran zachová.
« Poslední změna: 31 Července 2008, 21:46:25 od Yontalcar »
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 31 Července 2008, 22:25:24 »
pokial ti niekto posle prezentaciu a zobrazi  sa to v O office, tak stlac F5 - prezentacia :D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

sarka85

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 31 Července 2008, 22:36:08 »
Yontalcar,
moc by mě zajímalo, kde na tyhle vychytávky chodíte :) je to v nápovědě? Někde na webu? Jste machři.

Hase,
vím, naštěstí se mi veškeré dokumenty z W ukazují i chovají podobně...pravda, některé animace nejedou přesně stejně, ale to se stávalo i při přenosu .ppt mezi různými verzemi woken. Já stejně animace používám málo.

sarka85

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re: Začátečnice - jak máznout W a nainstalovat Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 31 Července 2008, 22:43:01 »
hmmm,
už jsem to v nápovědě našla, po bitvě generál...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.