Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nenalezen sekundarni harddisk  (Přečteno 6873 krát)

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
Nenalezen sekundarni harddisk
« kdy: 31 Července 2008, 14:50:51 »
Vzdycky jsem si Ubuntu vychvaloval kvuli tomu, ze jsem v nem nikdy nemel s zadnym svym hardwarem problemy. Az doted - znicehonic mi prestal fungovat sekundarni harddisk.

Vsiml jsem si toho pri snaze nabootovat. Na svem prvnim harddisku (/dev/sda) jsem mel dva oddily (/dev/sda1 = /home; /dev/sda2 = swap), na sekundarnim disku (/dev/sdb) taktez dva (/dev/sdb1 = ntfs oddil - skladiste souboru, pozustatek z dob widli; /dev/sdb2 = /). Vsechno fungovalo perfektne, az se mi jednoho dne stalo, ze nebyl nalezen grub.
Nabootoval jsem z livecd - byl nalezen pouze primarni harddisk (/dev/sda). V gparted jsem mel u /dev/sdb vykricnik.
Preinstaloval jsem Ubuntu, nainstaloval jsem jej na /dev/sda kompletne - zmensil jsem oddil s /home a na volne misto jsem vytvoril oddil pro koren. Instalace probehla bez problemu, system se nabootoval (btw - miluju moznost mit /home na jinem oddilu - nemusim nic znova nastavovat, jenom nainstalovat programy). Sekundarni harddisk ale porad v systemu neexistuje.

V gparted se mi porad zobrazuje vykricnik, kdyz klepnu na oddil pravym mysitkem a dam informace, doctu se, ze "Nemohu cist obsah tohoto souboroveho systemu! Kvuli tomu nebudou mozna nektere operace dostupne.".
Zjistil jsem ale, jak se k sekundarnimu disku dostat - staci klepnout na jeden z oddilu na nem pravym mysitkem, dat "nastavit priznaky" (manage flags), cokoliv tam zaskrtnout a ihned odskrtnout a dat zavrit. Pote se vsechny oddily na disku objevi jak v menu "mista", tak i v polozce "pocitac" a s diskem se da normalne pracovat.
Po restartu systemu je ale opet disk nepristupny, coz me dost stve, protoze a) muj primarni disk ma malou kapacitu a puvodne jsem jej mel urceny skutecne jenom pro /home b) na sekundarnim disku mam veskera data (vcetne hudby, kterou si rad poustim hned po startu systemu) a je otravne se k nim dostavat tak slozite a pomalu.

Za kazdou radu a pomoc predem dekuji.
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #1 kdy: 01 Srpna 2008, 08:22:46 »
Dodejte výpisy:

Citace
sudo fdisk -l
Citace
df -m
Citace
cat /etc/fstab
Citace
cat /etc/mtab

Pak budeme chytřejší...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #2 kdy: 01 Srpna 2008, 11:06:04 »
fdisk -l
Kód: [Vybrat]
Disk /dev/sda: 20,0 GB, 20 020 396 032 bajtů
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 2 434
Jednotky = cylindry po 16065 * 512 = 8 225 280 bajtech
Identifikátor disku: 0x7038bdd2

Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sda1   *           1        1446    11614963+  83  Linux
/dev/sda2            2165        2434     2168775   82  Linux swap/Solaris
/dev/sda3            1447        2164     5767335   83  Linux

Diskové oddíly jsou chybně seřazeny

Disk /dev/sdb: 120,0 GB, 120 034 123 776 bajtů
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 14 593
Jednotky = cylindry po 16065 * 512 = 8 225 280 bajtech
Identifikátor disku: 0x83af83af

Zařízení Zavádět   Začátek       Konec    Bloky    Id  Systém
/dev/sdb1               1       14593   117218241    7  HPFS/NTFS

df -m
Kód: [Vybrat]
Souborový systém            1M bloků   Použité     Volné Uži% Mounted on
/dev/sda3                 5588      3317      1990  63% /
varrun                    1014         1      1014   1% /var/run
varlock                   1014         0      1014   0% /var/lock
udev                      1014         1      1014   1% /dev
devshm                    1014         1      1014   1% /dev/shm
lrm                       1014        39       975   4% /lib/modules/2.6.24-19-generic/volatile
/dev/sda1                11253      4925      6215  45% /home
gvfs-fuse-daemon          5588      3317      1990  63% /home/zax/.gvfs

/etc/fstab
Kód: [Vybrat]
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda3
UUID=28961ee2-d789-4a06-8ddf-4b4f808c3010 /               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda1
UUID=64e03332-b410-458c-8810-3832e82ae3a9 /home           ext3    relatime        0       2
# /dev/sda2
UUID=b49c0cdc-2fa3-435b-a883-25256cdebec7 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0

/etc/mtab
Kód: [Vybrat]
/dev/sda3 / ext3 rw,relatime,errors=remount-ro 0 0
proc /proc proc rw,noexec,nosuid,nodev 0 0
/sys /sys sysfs rw,noexec,nosuid,nodev 0 0
varrun /var/run tmpfs rw,noexec,nosuid,nodev,mode=0755 0 0
varlock /var/lock tmpfs rw,noexec,nosuid,nodev,mode=1777 0 0
udev /dev tmpfs rw,mode=0755 0 0
devshm /dev/shm tmpfs rw 0 0
devpts /dev/pts devpts rw,gid=5,mode=620 0 0
lrm /lib/modules/2.6.24-19-generic/volatile tmpfs rw 0 0
/dev/sda1 /home ext3 rw,relatime 0 0
securityfs /sys/kernel/security securityfs rw 0 0
binfmt_misc /proc/sys/fs/binfmt_misc binfmt_misc rw,noexec,nosuid,nodev 0 0
gvfs-fuse-daemon /home/zax/.gvfs fuse.gvfs-fuse-daemon rw,nosuid,nodev,user=zax 0 0
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #3 kdy: 01 Srpna 2008, 11:24:43 »
Takže 2. HDD je v systému, jen ho musíme připojit. Snad to napíšu správně...

Vytvořte adresář, kam se bude disk připojovat:
Citace
sudo mkdir /media/data

Napište do /etc/fstab jako admin následující řádek:
Citace
/dev/sdb1 /media/data ntfs-3g user,auto  0       0

Bohužel si nemůžu ověřit, jestli jsem zadal všechny parametry do fstab správně. Pokud bude problém se čtením, nebo zápisem, tak dejte vědět. Někdo jistě poradí. :)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #4 kdy: 01 Srpna 2008, 11:55:31 »
Bohuzel disk se nepripojil.
Pri bootovani v textovem rezimu jsem si vsiml hlasky "Failed to access '/dev/sdb1' - no such file or directory".

EDIT: /dev/sdb existuje, ale /dev/sdb1 skutecne neexistuje. Kdyz jsem vyzkousel svou metodu zpristupneni disku (gparted->nastavit priznaky->zaskrtnout cokoliv, ihned odskrtnout), /dev/sdb1 se zazracne objevil...
« Poslední změna: 01 Srpna 2008, 11:58:22 od Zax »
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #5 kdy: 01 Srpna 2008, 13:34:25 »
To nechápu, proč to tak dělá. Zkuste to nejdříve připojit v terminálu ručně a výsledek sem vložte:

Citace
sudo mount -t auto /dev/sdb1 /media/data

Teď by měl být přístupný v adresáři /media/data/ Máte nainstalovaný ntfs-3g?

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #6 kdy: 01 Srpna 2008, 15:15:23 »
To nechápu, proč to tak dělá. Zkuste to nejdříve připojit v terminálu ručně a výsledek sem vložte:

Citace
sudo mount -t auto /dev/sdb1 /media/data

Teď by měl být přístupný v adresáři /media/data/ Máte nainstalovaný ntfs-3g?
Kód: [Vybrat]
mount: speciální zařízení /dev/sdb1 neexistujeJak rikam - /dev/sdb1 proste po nabootovani neexistuje. Objevi se az kdyz otevru gparted, tam klepnu na sdb1 pravym mysitkem, dam nastavit priznaky, zaskrtnu a ihned odskrtnu cokoliv (treba boot) a dam zavrit. Pak se mi objevi /dev/sdb1, objevi se mi oddil v nabidce Mista, objevi se mi ve slozce Pocitac, proste hned potom je vsechno v poradku... Delat tuhle proceduru po kazdem startu je dost otravne. Bohuzel mi to ale blbne i na liveCD, takze reinstall mi tezko pomuze.

Rekl bych, ze ntfs-3g mam nainstalovany:
Kód: [Vybrat]
# apt-get install ntfs-3g
Čtu seznamy balíků... Hotovo
Vytvářím strom závislostí       
Čtení stavových informací... Hotovo
ntfs-3g je již nejnovější verze.
0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno.
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #7 kdy: 01 Srpna 2008, 15:28:57 »
Je nutné používat NTFS? Jestli ne, zkusil bych zazálohovat data a hodit tam něco normálního (ext3)...

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #8 kdy: 01 Srpna 2008, 15:40:29 »
Je nutné používat NTFS? Jestli ne, zkusil bych zazálohovat data a hodit tam něco normálního (ext3)...

Samozrejme, ze ntfs neni nutne. Bohuzel nemam na co zalohovat, tech dat je pomerne dost, proto oddil zustava na ntfs. A je to i takova pojistka - nikdy nevim, kdy budu zase potrebovat windows. Na ntfs se dostanu jak z ubuntu, tak i z windows, kdezto na ext3 se dostanu jenom z ubuntu.

Filesystem s problemem ale nema nic spolecneho - zmensim oddil s ntfs a na volne misto vytvorim novy oddil s ext3 a vysledek je ten, ze neni pristupny ani jeden z dvou oddilu. V podstate se nedostanu na cely disk.

Zde je videoukazka meho problemu - je tam videt, ze po startu systemu /dev/sdb1 neexistuje a ze se zazracne objevi po mem "kouzlu" s gparted.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=H2ocKGEl3rY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=H2ocKGEl3rY</a>
« Poslední změna: 01 Srpna 2008, 15:49:10 od Zax »
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #9 kdy: 01 Srpna 2008, 16:53:58 »
Hezký. Viděl bych to na nějaký bug v ntfs-3g nebo fuse. Ale s tím moc neporadím.
Zkuste odinstalovat i konfig.souborama ntfs-3g. Nebo to je nějak špatně "odpojené".

Jen tak naokraj, existuje prográmek, který vám zpřístupní disky Ext2/3 ve Win. Používám to.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #10 kdy: 01 Srpna 2008, 19:55:09 »
Tak to se mi nejak nezda.  :-\

Neni to nejaky externi USB disk?
Pripojte disk k pocitaci a prikazem:
Kód: [Vybrat]
fdisk -loverte, ze pocitac disk vidi. Pokud ano. (Objevi /dev/sdb1 nebo neco jineho ve vypisu). Tak ho prikazem
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t ntfs /dev/sdb1 /media/datapripojte. Samozrejme ze za /dev/sdb1 dosadite to co se vam obejvi ve vypisu fdisk -l. (POZOR nesplest si s ostatnimi disky.)
Pokud to opravdu nepujde tak sem hodte jeste jednou pro kontrolu ty vypisy. Nejak se mi to opravdu nezda, hlavne ta chybova hlaska. A prostudujte clanek na wiki. Viz odkaz v me paticce.
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #11 kdy: 01 Srpna 2008, 22:25:10 »
Tak to se mi nejak nezda.  :-\

Neni to nejaky externi USB disk?
Pripojte disk k pocitaci a prikazem:
Kód: [Vybrat]
fdisk -loverte, ze pocitac disk vidi. Pokud ano. (Objevi /dev/sdb1 nebo neco jineho ve vypisu). Tak ho prikazem
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t ntfs /dev/sdb1 /media/datapripojte. Samozrejme ze za /dev/sdb1 dosadite to co se vam obejvi ve vypisu fdisk -l. (POZOR nesplest si s ostatnimi disky.)
Pokud to opravdu nepujde tak sem hodte jeste jednou pro kontrolu ty vypisy. Nejak se mi to opravdu nezda, hlavne ta chybova hlaska. A prostudujte clanek na wiki. Viz odkaz v me paticce.
Disk je obycejny SATA, pripojeny a nastaveny jako slave.

Pripojovat disky (a jina media) umim (hodne pouzivam "virtualni mechaniky"). Jak jsem jiz psal - na tomto disku jsem kdysi mel oddil s korenovym adresarem (/), jednoho dne mi proste ubuntu nenabootovalo...
A jak je videt na videu - po nabootovani /dev/sdb1 neexistuje, tudiz jej nenamountuju. Pokud mam v fstabu nastavene automaticke pripojovani, vyskoci na me pri bootovani v textovem rezimu hlaska "Failed to access volume '/dev/sdb1' - no such file or directory". /dev/sdb1 neexistuje, ale /dev/sdb existuje.

Musim vzdycky otevrit gparted, klepnout na /dev/sdb1 pravym mysitkem, dat nastavit priznaky, zaskrtnout a ihned odskrtnout treba boot a zavrit. Pak se objevi /dev/sdb1, disk se objevi ve slozce pocitac a v pohode jej mountnu tim, ze ho jednoduse zkusim otevrit.

Proste dokud neprovedu svoje "kouzlo" s gparted, system se chova, jako ze disk neexistuje. Po provedeni "kouzla" se najednou disk objevi.

Mne se to taky nejak nezda. Hlavne nechapu to, ze se to deje i v LiveCD. Proste to normalne fungovalo a pak to najednou prestalo. A to nemluvim o tom, ze jsem si v tu chvili malem pustil do kalhot, protoze na tom disku mam v podstate veskera svoje data - nejen mp3ky, filmy a hry, ale i php zdrojaky, kterych si cenim nadevse. Nastesti me zatim zachranuje gparted.
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #12 kdy: 02 Srpna 2008, 09:36:39 »
Něco bude asi s tím diskem. Může být problém i s filesystémem. Honem rychle bych si ty důležitý věci zazálohoval. Alespoň na CD/DVD.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Czario

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 639
  • skill :: passive-llama
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #13 kdy: 02 Srpna 2008, 10:14:35 »
JJ souhlasim, v každym případě zálohovat úplně ty nejdůležitější data.
Nevím jestli jsem měl úplně stejný problém, ale měl jsem něco hodně podobného.
U jednoho disku po delším používání jako jediný disk v notebooku(byl na něm přímo systém) se mi začalo stávat, že mi notebook občas nenabootoval. Prostě nenajel disk, jako kdyby byl v čudu, nebo nebyl v počítači. (v podstatě to nebyla chyba OS, protože se disk nenačetl už při biosu, nebo načetl ale ne úplně košér.)
Zkoušel jsem svoje magik kouzlo ala nahřívání části notebooku kde je disk, aby se trochu zahrál, natáčení notebooku do různých poloh apod. Většinou se po nějakém čase rozjel.

A teď pointa, s novým diskem už stávající problémy nebyli. Tzn problém byl v onom starém disku. Starý disk jsem ještě asi půl roku až rok používal vesele jako externí disk. (externě se načítal bezproblémů) Asi 2-3 měsíce zpátky se ke mě dostal nefunkční. Buď nějaká chyba kámoše a odkouřil ho, nebo jednoduše umřel...


PS: ještě bych zkusil nějaké starší liveCD ubuntu a slax či jiné distro, jestli se problém projeví i u těchto liveCD, pokud ano, honem zálohovat a novej disk na důležitá data.
Jinak bych ještě zkusil zjistit, co přesně ten gparted dělá.. Jestli detekuje znovu nový hardware atd.. /dal by se pak udělat případně v nejhorším nějaký scriptík co se spustí po nabootování, ale neni to ideální řešení. Pokud je ale disk v čudu, tak asi jediné pro jeho další používání/
« Poslední změna: 02 Srpna 2008, 10:24:48 od Czario »

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #14 kdy: 02 Srpna 2008, 12:31:32 »
OK, jestli udelam opravky, tak chci od otce za vysvedceni novy harddisk :D

Prave jsem na LiveCD, pred par minutami jsem oba harddisky prohodil (master <--> slave) a me by zajimalo, co mi reknete na tento vysledek:
Harddisk, co byl predtim nepristupny (byl sdb, ted je sda) je stale nepristupny, na druhem harddisku (byl sda, ted je sdb) jsou nepristupne vsechny oddily (sdb1 - ext3, /home; sdb3 - ext3, /; sdb2 - swap) krome swapu. Jsem si na 100% jist, ze jsem harddisky zapojil spravne (vcetne jumperu).
Takze mi neco rika, ze nebude problem jenom v tom jednom harddisku. Jeste vyzkousim jine distro (mam po ruce akorat image debianu a gentoo, zkusim debian, gentoo je na me moc slozite) az si koupim prazdne CD (coz bohuzel dneska asi nebude, obchody maji zavreno). Nebo bych mohl zkusit Visty (jejich image taky mam - legalni), ale to je trochu riskantni - co kdyby si s tim poradily a ja byl v pokuseni se na ne vratit?
Tipnul bych, ze je asi v pytli kabel i harddisk - jakykoliv disk, ktery je zapojen jako slave, proste nefunguje a rozbity harddisk nefunguje i kdyz je zapojeny jako master. Ale porad to nevysvetluje to, ze gparted to dokaze rozchodit. Jeste si zkusim trochu pohrat se zapojenim disku, ale nevim nevim...

Jeste maly offtopic na zaver: Prosim, nevykejte mi, je to od vas sice hezke a zdvorile, ale ja mam radsi kdyz mi lidi tykaji - prece jen v sedmnacti letech snad jeste nejsem tak stary kozel, aby mi musela pulka internetu vykat ;D :)
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #15 kdy: 02 Srpna 2008, 16:02:44 »
OK, jestli udelam opravky, tak chci od otce za vysvedceni novy harddisk :D

... tak já dělat opravky, tak ani nevím, zda ty dva měsíce budu moci jít domů ... a ještě chtít nový disk ... no to teda :D :D :D

Mimochodem, u UATA100 často nezáleželo jen na switchi, ale i na pořadí disků na kšandě - master musel být tuším poslední.
Bacha taky na switchování některých disků jako master - bývá tam pozice ozačená jako MASTERO nebo MO či Master Only, čímž vyšachujete ze hry jakýkoliv Slave disk.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
Re: Nenalezen sekundarni harddisk
« Odpověď #16 kdy: 02 Srpna 2008, 16:27:44 »

... tak já dělat opravky, tak ani nevím, zda ty dva měsíce budu moci jít domů ... a ještě chtít nový disk ... no to teda :D :D :D

Mimochodem, u UATA100 často nezáleželo jen na switchi, ale i na pořadí disků na kšandě - master musel být tuším poslední.
Bacha taky na switchování některých disků jako master - bývá tam pozice ozačená jako MASTERO nebo MO či Master Only, čímž vyšachujete ze hry jakýkoliv Slave disk.
Pokud udelam opravky, myslim, ze ten disk bych dostat mohl... za petku si muzu sam, ale kdyz se budu po zbytek prazdnin snazit, vsechno spatne si tim odcinim :) Jenom dodam, ze za vysvedceni na konci skolniho roku jsem nedostal nic.

Ano, na tyhle vecicky jsem si taky dal pozor - master je posledni, slave je mezi masterem a deskou. U jednoho disku mam (pokud chci nastavit na master) na vyber mezi "master" a "master w/ slave present", u druheho je pouze "master or single". Protoze anglicky docela rozumim, vim, co znamena co a myslim, ze mam vse spravne.

Jak uz jsem rikal - sekundarni disk prestal fungovat ze dne na den bez toho, aniz bych predtim jakkoliv (at uz sw ci hw) manipuloval s disky. Akorat (pokud si dobre pamatuju) jsem predtim instaloval nejake aktualizace (byly myslim oznacene cervenym vykricnikem), ale pochybuju, ze zrovna ty to maji na svedomi - blbne to i v LiveCD.
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.