Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ruční setřídění fotografií  (Přečteno 4002 krát)

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Ruční setřídění fotografií
« kdy: 09 Ledna 2008, 09:59:27 »
Nevíte někdo, jak co nejefektivněji a přes GUI ručně setřídit fotografie (jejich náhledy) v daném adresáři.
Používal jsem to v Zoneru u fotek stejných aktivit nafocených v různý čas. Po ručním setřídění jsem je pak hromadně přejmenoval.
Rychlé a efektivní. V Digikamu a gThumbu, které používám jsem na to zatím nepřišel.
Nejsem sám, kdo by nějaké řešení uvítal (viz. vlákno http://www.abclinuxu.cz/forum/show/206179).
V gThumbu mám volbu ručního třídění zašedlou a nedostupnout. Nevím proč.
V Nautilovi ruční setřídění funguje, ale zase nevím, jak pak na efektivní hromadné přejmenování.
Zkoušel jsem i KRename, který v diskuzi na abclinuxu.cz někdo doporučoval, ale nepodařilo se mi zobrazit náhledy fotografií vedle sebe a navíc se musí fotky ještě "importovat" a nelze pracovat již v zadaném adresáři. Díky za případné tipy.

Pavol XV

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 101
    • http://zaweli.yw.sk/
Re: Ruční setřídění fotografií
« Odpověď #1 kdy: 09 Ledna 2008, 12:52:48 »
skuste XnView pre linux. nevyzera velmi pekne ale to by tam malo fungovat, ale bo ide aj XnView windows pod wine. A co skusit aj Zoner pod wine mozno pojde. Stoji za pokus.
\\_|_/ Pavol XV <O>   U804-64b (Ubuntu8.04-64bit)

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Ruční setřídění fotografií
« Odpověď #2 kdy: 09 Ledna 2008, 13:16:20 »
Díky za tipy.
Můj legální ZPS8 pod wine korektně nejede a navíc vyžaduje IExplorer.
XnView pod linuxem silně zaostává co do fukčnosti a vzhledu na verzí pro win.
Navíc pokud to jen trošku jde hledám alternativy na linuxu a řešení přes wine je poslední možností.

Pavel1TU

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 263
    • Můj WEBlog
Re: Ruční setřídění fotografií
« Odpověď #3 kdy: 09 Ledna 2008, 14:05:44 »
nechápu pojem "Ručně setřídit", jestli je to jako rukou někam překopírovat, tak to jde i myší  ;D

já třídím fotografe dvojím způsobem:

1) Rodinné - DigiKam
fotografie nakopíruji do adesáře "NEW", odtud je skriptíčkem rozházím dle data v EXIF (napsáno v Pythonu) roztřídím do adresářů ROK/MĚSÍC
dále přiřazuji při prohlížení a editaci fotkám jednotlivé tagy, mám jich asi 15 - narozeniny, vánoce, dovolená atd., dle nich lze potom jedním kliknutím "filtrovat" fotografie - zůstávají přitom roztříděny podle ROK/MĚSÍC

2) Nerodinné - z akcí, cest atd. - DigiKam
jako výše roztřídím, ale na ROK/AKCE - "sejtko new 8 9 Sazava" nakopíruje fotografie z adresáře NEW které jsou dle EXIF vytvořeny v 8mém až 9tém měsíci do adresáře FOTOALBUM/"%ROK"/SAZAVA

jelikož mám více fotoaparátů, kopíruji je skriptem (zatím ručně spouštěným -  neumím detekovat typ fotoaparátu) a přidávám před název fotografie 2 písmenka dle typu fotoaparátu (PA,PP,PE)

ber to jako seznámení s tím jak to dělám já, jinak musím konstatovat že po 3 letech používání je jednoznačně nejlepší DigiKam + složitější úpravy fotek GIMP
Ubuntu 10.04 (9.04), Slack 12.2, Gentoo 10.1
ASUS M2N-E SLI nForce500; AMD Athlon A64 X2 4200+EE; 2G DDR2 800MHz; ASUS EN8500GT PCI-E; HDD 2x320G, AUDIOTRAK-Prodigy-7.1-hifi

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Ruční setřídění fotografií
« Odpověď #4 kdy: 09 Ledna 2008, 14:19:14 »
Asi jsem to dostatečně dobře neformuloval. Zkusím uvést příklad:
Fotky z dětského letního tábora. Stejná aktivita, která probíhala ve dvou dnech (nebo dopoledne a odpoledne) a ve výsledném fotoalbu bychom chtěli mít fotky z této aktivity u sebe. V Zoneru otázka chvilky - ruční setřídění (ne podle datumu, názvu apod.) - přetáhnu myší fotky, které tématicky patří k sobě. Pak celý takto ručně setříděný adresář , respektivě fotky v něm, hromadně přejmenuju např. na Tábor2007_001_DDMMRRR (kde datum se natáhne z exifu fotky). Čili ve výsledku mám fotky u sebe při prezentaci či sestavování upomínkového CD. je to nezávislé na OS a programech, žádná vnitřní DB apod.

Jinak souhlas, zatím nic lepšího v linuxu než Digikam jsem neobjevil.

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Ruční setřídění fotografií
« Odpověď #5 kdy: 09 Ledna 2008, 14:20:11 »
myslim, ze pre vsetky bezne operacie, triedenie, slideshow, upravy atd je asi najlepsia Picassa od Google. Je to proste jednoduchy a komplexny program, ktory zariadi vsetko.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Ruční setřídění fotografií
« Odpověď #6 kdy: 09 Ledna 2008, 14:30:44 »
Můj výše uvedený požadavek bohužel Picasa nezvládne.

Kingskid

  • Host
Re: Ruční setřídění fotografií
« Odpověď #7 kdy: 21 Ledna 2008, 16:45:21 »
Také jsem hledal, jak hromadně přejmenovávat fotky podle různých akcí a dat. Nakonec jsem (dnes) zjistil, že jsem to měl celou dobu v počítači  ::)
Gnome Commander to umí - stačí označit požadované soubory a pak CTRL+M. Otevře se nabídka, kde se dá velmi pěkně nastavit potřebný formát přejmenování. Akorát je tam potřeba dát i koncovku souboru (např. .jpg) jinak to uloží bez ní.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Ruční setřídění fotografií
« Odpověď #8 kdy: 21 Ledna 2008, 21:18:10 »
Tak jsem se díval na ten gnome commander a vypadá to slibně.
Jen mi to píše při pokusu vložit "metaznačku" z exifu "exif tags not supported".
Nevíte někdo co s tím?

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Ruční setřídění fotografií
« Odpověď #9 kdy: 22 Ledna 2008, 10:20:27 »
Tak jsem se díval na ten gnome commander a vypadá to slibně.
Jen mi to píše při pokusu vložit "metaznačku" z exifu "exif tags not supported".
Nevíte někdo co s tím?

Co s tím? Maximálně požádat vývojáře, aby tuto fuknci přidali...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Ruční setřídění fotografií
« Odpověď #10 kdy: 22 Ledna 2008, 10:43:24 »
Ale ono to v nabídce je gnome commanderu je. Jen mě to nefunguje.
Nevím, zda třeba nemusím v nastavení něco povolit apod. Exif u fotky je (ověřeno).

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Ruční setřídění fotografií
« Odpověď #11 kdy: 03 Srpna 2008, 12:52:34 »
Tak jsem na konečně přišel :) (s pomocí google a abclinuxu.cz)

Kdyby to někdo z vás taky někdy potřeboval, tak to umí např. gThumb. Jen musíte založit album, přidat do něj fotky, ručně setřídit (přejmenovat) a vykopírovat do zvoleného adresáře.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.