Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Ubuntu 8.04  (Přečteno 1784 krát)

PetrHerynk

  • Host
Instalace Ubuntu 8.04
« kdy: 08 Září 2008, 15:33:51 »
Mám na počítači tzv. dual boot, mohu spouštět jak Windows, tak Ubuntu. Chtěl bych si nainstalovat Ubuntu na HD ale nevím jak, při bootu mi dá vybrat a pak instaluje buď Windows nebo Ubuntu z CD. V návodech, ač jsem opravdu hledal, jsem pomoc nenašel. Díky.

PetrHerynk

  • Host
Re: Instalace Ubuntu 8.04
« Odpověď #1 kdy: 08 Září 2008, 15:35:14 »
Pardon, spouští buď Widows z HD nebo Ubuntu z CD.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Instalace Ubuntu 8.04
« Odpověď #2 kdy: 08 Září 2008, 15:45:07 »
Tak si nejsem jistej zda jsem to pochopil.
Ubuntu máš už nainstalované pomocí WUBI ve win? Pokud ano, tak to nemusíš řešit -> př. můžeš odinstalovat.
Máš jeden disk a na něm win, nebo více disků?
Pouštíš live cd, nebo alternate cd? Pokud live cd, dej vybrat první volbu (bez zásahu - nebo jak to tam je) a nech nabootovat a pak už jedeš viz. odkaz.
http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD
ale nejdříve musíš vědět kam chceš ubuntu instalovat (jeden disk s win -> změnšit oddíl s win (až při instalaci ubuntu, nebo na live cd program gparted) -> nejdříve defragmentace win nebo rovnou reinstal na část disku a na zbytek instalovat ubuntu, nebo více disků -> vědět, na který chceš ubuntu nainstalovat)

Těžko poradit :)

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Instalace Ubuntu 8.04
« Odpověď #3 kdy: 08 Září 2008, 15:46:05 »
ubuntu spustis z CD a az ti nabehne, tak tam mas moznost instalovat na HDD
to je to co potrebujes?
mrkni na http://wiki.ubuntu.cz/Instalace

// pozde :)
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

PetrHerynk

  • Host
Re: Instalace Ubuntu 8.04
« Odpověď #4 kdy: 08 Září 2008, 16:16:06 »
Nevím kde mám hledat instalaci na HD, místa na HD mám dost. Možná jsem se špatně vyjádřil, mám obraz Ubuntu na DVD disku a spouštím ho jako pro vyzkoušení. Chtěl bych systém dát na HD.

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Instalace Ubuntu 8.04
« Odpověď #5 kdy: 08 Září 2008, 17:26:08 »
Tak polopatě :D
Když dáš to DVD do DVD romky, nabootuješ -> spustí se ti systém na zkoušku (to jsi zvládl)
Na ploše máš ikonku install (instalovat) -> když na ni 2x klikneš spustí se ti instalace hdd -> začne výběrem jazyka atd. (ten postup máš v obrázkách v odkazech, který jsme ti s ufaakem dali) -> nejdůležitější fáze přichází při rozdělování disku (aby jsme ti lépe poradili - chtěl jsem vědět zda máš jeden disk a zda máš win nainstalovaný na celém disku -> měl by jsi win defragmentovat, nebo reinstalovat, kvůli zmenšení části disku pro win -> aby jsi nainstaloval ubuntu na stejný disk, musí si ubuntu udělat místo, kam se nainstaluje, tedy když máš např. 1 disk 120GB a máš na něm win (na celém), ubuntu potřebuje kus toho disku -> např. ze 120GB si ubuntu ubere 70GB a win nechá 50GB - to si můžeš nastavit - jak je potřeba.
Jediná problémovější věc je, jak si rozdělit disk, disky -> ubuntu ti dá možnost s průvodcem, ruční (tam si můžeš upravit přesně jak chceš mít disk rozdělen, ale musíš vědět co chceš, aby jsi si pak např. omylem nesmazal win úplně, nebo aby jsi si nerozdělil disk, tak jak nechceš. (každopádně zazálohuj důležitá data)
« Poslední změna: 08 Září 2008, 17:28:41 od luisah »

nettezzaumana

  • Host
Re: Instalace Ubuntu 8.04
« Odpověď #6 kdy: 08 Září 2008, 17:34:14 »
Mám na počítači tzv. dual boot, mohu spouštět jak Windows, tak Ubuntu. Chtěl bych si nainstalovat Ubuntu na HD ale nevím jak, při bootu mi dá vybrat a pak instaluje buď Windows nebo Ubuntu z CD. V návodech, ač jsem opravdu hledal, jsem pomoc nenašel. Díky.
<< uff. tak hledej lip

PetrHerynk

  • Host
Re: Instalace Ubuntu 8.04
« Odpověď #7 kdy: 09 Září 2008, 00:08:32 »
Díky, hotovo, ještě jednou děkuji.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.