Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: XFS  (Přečteno 5266 krát)

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
XFS
« kdy: 03 Září 2008, 18:55:01 »
Ahoj,

potřeboval bych se s vámi poradit. Mám tu docela velkej disk, kterej jsem začal používat ve windows - proto je dodnes zformátován na ntfs. Nicméně protože již win skoro nepoužívám a navíc mám pocit, že tu a tam prostě nějak záhadně něco někde upadne (hlavně videa která vždy fungovala, najednou ztratí pár framů vždy na stejném místě), proto jsem se rozhodl, že je čas to zformátovat na něco lepšího.

Když jsem se díval na benchmarky, tak mi jako favorit vyšel (stejně jako řadě dalších) XFS. Nicméně jsem docela nováček a tak se chci zeptat jestli jeho používání je nějak významěji obtížnější a jak je to se spolehlivostí v relaci k ext3 - přeci jen některá data jsem tvořil sakra dlouho a nechci se s nimi rozloučit.

Takže otázka je: je používání XFS snadné a spolehlivé v porovnání s ext3? A je možné stejně jako u ext3 měnit velikost partition pomocí parted (qtparted)?

předem dík za odpovědi.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: XFS
« Odpověď #1 kdy: 03 Září 2008, 21:46:48 »
Je v podstatě jedno jaký použijete filesystem - pro vás se nic nezmění a ani to nepoznáte...

Spolehlivost je také stejná - ale jako u všech operačních systémů nezávisle na použitém FS platí - "Zálohovat, zálohovat, zálohovat!"

Co se týče operací, tak tady -- http://gparted.sourceforge.net/screens/gparted_10_big.jpg -- vidíte, co gparted zvládá u kterého FS.

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
Re: XFS
« Odpověď #2 kdy: 03 Září 2008, 22:25:50 »
díky za odpověď už mám jen jeden problém. Jakým příkazem zformátuju partition na xfs??? Našel jsem snad všechny fs ale xfs a jfs prostě ne.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: XFS
« Odpověď #3 kdy: 03 Září 2008, 22:29:57 »
Proč příkazem? Proč ne pomocí GParted? ;)

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
Re: XFS
« Odpověď #4 kdy: 03 Září 2008, 22:33:58 »
a vlastně ještě jedna otázka - windowsí driver pro ext3 existuje, jak je to s xfs? XFS bych chtěl instalovat zejména kvůli jeho schopnosti lépe využít kapacitu HDD (99 na místo 92% ext3) az pak kvůli jeho schopnosti lépe pracovat s velkými soubory

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
Re: XFS
« Odpověď #5 kdy: 03 Září 2008, 22:40:23 »
nemám gnome, takže pro mne je asi qtparted nicméně i když mám aktuální verzi a podle webu umí formátovat xfs, tak v reálu mi tuto možnost povolit nechce ... Tak nevím co s tím - prostě mi nabízí jako typ partition jen Fatky, ext? a ntfs víc nic.

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
Re: XFS
« Odpověď #6 kdy: 03 Září 2008, 22:46:46 »
ve všech radách na netu se zmiňuje mkfs.xfs ale ten bohužel u mne poněkud chybí...

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: XFS
« Odpověď #7 kdy: 04 Září 2008, 08:38:19 »
Chybí vám balík xfsprogs, který mkfs.xfs obsahuje. Pak by se měla přidat i podpora XFS do gparted/qtparted.

Co se týče čtení z Windows, tak tady: http://polishlinux.org/linux/ext3-reiserfs-xfs-in-windows-thanks-to-colinux/

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: XFS
« Odpověď #8 kdy: 04 Září 2008, 09:43:18 »
Takže otázka je: je používání XFS snadné a spolehlivé v porovnání s ext3? A je možné stejně jako u ext3 měnit velikost partition pomocí parted (qtparted)?


Je to stejné  -  prostě je to souborový systém, takže o něm v podstatě nevíš. 

Mám pocit, že je možné ho jen zvětšovat, ne zmenšovat.

Koukám na předchozí příspěvek, že přes colinux (to je linux běžící jako proces ve windows [zjednodušeně], je tak i ubuntu [říkají tomu andlinux]) to ve windows přečíst jde, nicméně u ext3 je tento postup řádově jednodušší, takže pokud to chceš číst i ve windows, zauvažuj spíš nad ext3.

XFS je sice rychlejší a lépe se vypořádává s více paralelními požadavky na čtení/zápis/mazání, ale při běžné práci si toho zas až tak nevšimneš (až na to mazání)

Používám ho na stroji který nevypínám a který pořád něco dělá (nahrávání z tv, konverze, domácí server (nfs i samba), spouštím z něj aplikace přes X) a nestěžuju si.

Podobné parametry má i JFS, tak můžeš zauvažovat i nad tím.

Vraťa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re: XFS
« Odpověď #9 kdy: 04 Září 2008, 09:52:55 »
Já třeba pro podobný oddíl používám filesystém JFS a s tím není žádný problém, vyjma toho, že jeho velikost nelze zmenšit, ale pouze zvětšit. Zkoušel jsem nejdřív XFS, ale JFS mi přijde mnohem rychlejší. Například podle testu na root.cz ( http://www.root.cz/clanky/velky-test-osmi-linuxovych-souborovych-systemu )  mi XFS nepřipadá jako nejlepší kandidát....
Jinak předpokládám, že když je možné s JFS pracovat pomocí gparted, mělo by to jít i s XFS oddílem.
ntb: Asus F3F Intel Core Duo 1,66GHz; grafika integrovaná Intel GMA; Ubuntu 9.04 && Ubuntu 9.10 && Fedora 12 && Fedora 10 :D

desktop: Pentium 4 2,80GHz HT; nVidia 5700; Fedora 12

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
Re: XFS
« Odpověď #10 kdy: 08 Září 2008, 12:55:14 »
díky moc za rady, nakonec jsem skutečně musel použít balík xfsprogs. Pak mi to sice v qtparted stále nešlo zformátovat, ale to je jen jeho chyba (už jsem ho smazal), gparted to zvládl nádherně. Ještě jednou díky za radky.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.