Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: sestavení programu v c++  (Přečteno 7718 krát)

lionell

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
sestavení programu v c++
« kdy: 13 Července 2008, 22:14:48 »
Zdravím. Rozhodl jsem se, že se budu učit C++. Mám Ubuntu 8.04 a nainstaloval jsem si vývojové prostředí Monodevelop. Začal jse, známým programem Hello world. Bohužel se mi ho ještě nepodařilo sestavit, protože se mi vypíše hláška:

"Sestavení se nezdařilo. Object reference not set to an instance of an object".

Nevíte prosím někdo co s tím? Díky

Martin - ViPEr*CZ*

Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #1 kdy: 14 Července 2008, 17:08:18 »
S monodevelop nemám zkušenost... máte nainstalované build-essential?
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

lionell

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #2 kdy: 14 Července 2008, 22:23:45 »
Ano, build-essential mám.

Martin - ViPEr*CZ*

Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #3 kdy: 14 Července 2008, 23:36:28 »
To je zajmavý... netuším čím to může být.... zkusil bych nějaké podle mě lepší prostředí... Netbeans nebo KDevelop ;)
S tím nemám žádný problém ;)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

lionell

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #4 kdy: 15 Července 2008, 09:27:59 »
Jsem v tom opravdu začátečník, tak se na mě nezlobte, ale v KDevelop nemůžu nikde najít, kde se program sestavuje. V možnostech Build i Debug nejsou žádné možnosti.

Martin - ViPEr*CZ*

Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #5 kdy: 15 Července 2008, 09:32:04 »
Jsem v tom opravdu začátečník, tak se na mě nezlobte, ale v KDevelop nemůžu nikde najít, kde se program sestavuje. V možnostech Build i Debug nejsou žádné možnosti.
V KDevelop je potřeba založit projekt... samotný cpp soubor přeložit nejde.... je možnost ho přeložit přímo v konzoli příkazem gcc. Takže volba Projekt a nový... a tam si vyberete konzolovou aplikaci pro váš Hallo World ;)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

lionell

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #6 kdy: 15 Července 2008, 22:49:48 »
Díky moc za trpělivost, už to jde. To víte, začátky. Pouštím se do toho  ::)

pxjava

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 96
    • Horejsek.com
Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #7 kdy: 17 Července 2008, 17:14:19 »
ja osobne si to zkompiluju pres terminal jako g++ -o nazevSpustitelnehoSouboru nazevSouboru.cpp ;)
Ubuntu 9.10
Asus P5Q; Intel Core 2 Duo E8500; 2x 2048MB DDR2; GeForce 9600GT 512MB; SBA 7.1; Samsung SyncMaster 205bw; Logitech Wave; 2x WESTERN DIGITAL Caviar Green 1.5T a Seagate 500G
Osobni web www.horejsek.com

Martin - ViPEr*CZ*

Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #8 kdy: 20 Července 2008, 21:32:24 »
ja osobne si to zkompiluju pres terminal jako g++ -o nazevSpustitelnehoSouboru nazevSouboru.cpp ;)
Pokud dotyčný zůstane jen u konzolovky typu hallo_world je to asi jedno. Qt a podobně už takto asi nevyřeší. Je potřeba makefile sestavit a mnohny i využít autogen a autoconf a to je pak trochu větší pakárna. KDevelop ušetří spoustu práce ;)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Marvn

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 627
  • Take it easy :)
Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #9 kdy: 24 Července 2008, 12:15:22 »
Zdravím. Rozhodl jsem se, že se budu učit C++. Mám Ubuntu 8.04 a nainstaloval jsem si vývojové prostředí Monodevelop. Začal jse, známým programem Hello world. Bohužel se mi ho ještě nepodařilo sestavit, protože se mi vypíše hláška:

"Sestavení se nezdařilo. Object reference not set to an instance of an object".

Nevíte prosím někdo co s tím? Díky
a muzete nam sem pastnout zdrojak? to by mozna take mohlo pomoci :)

 
Arch Linux x64 (KDE) | KISS  :-*
"Ignorance isn't stupidity, but choosing to remain ignorant is."

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #10 kdy: 24 Července 2008, 17:56:21 »
Pokud se opravdu začínáš učit C++, tzn. nebudeš používat QT nebo jiné knihovny pro grafické aplikační rozhraní, tak stejně jako pxjava doporučuji napsat program v libovolném textovém editoru (vi, kate, gedit, jEdit - zkrátka cokoliv, co používáš), uložit např. jako muj-program.cpp a přeložit v konzoli pomocí g++ (g++ muj-program.cpp). Je to nejjednodušší a nejrychlejší způsob. Téměř každý editor v Linuxu podporuje zvýrazňování syntaxe, takže je to poměrně pohodlné. Já osobně teď taky začínám (ani nevím po kolikáté už ;-) mám otevřený program konsole v něm dva taby s konzolemi, kdy v jednom mam otevřený vim s programem a ve druhém kompiluji. Pro začátek je to velmi efektivní a nenáročné. Na větší projekty už si budeš muset časem osahat nějaké vývojové prostředí jako KDevelop, NetBeans, nebo něco jiného, ale pro začátky je to jako jít na vrabce s kanónem.
Kubuntu forever :-)

nettezzaumana

  • Host
Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #11 kdy: 24 Července 2008, 18:04:05 »
ad.1) vim nestaci ??

nettezzaumana@kokina:~> cat << EOF >hallo.cc
> #include <iostream>
>
> using namespace std;
> int main() {
>         std::cout << "hallo world!" << std::endl;
>         return 0;
> }
>
> EOF
nettezzaumana@kokina:~> g++ -o hallo hallo.cc
nettezzaumana@kokina:~> ./hallo
hallo world!
nettezzaumana@kokina:~>

Flavicius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 87
Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #12 kdy: 26 Července 2008, 19:47:55 »
Pokud si to chcete usnadnit, tak si udělejte soubor s názvem "Makefile" (bez uvozovek) a dejte ho do složky se skripty k přeložení... do konzole pak v příslušném adresáři stačí napsat "make" a všechno by se mělo automaticky zkompilovat. Názvy zůstanou stejné, jen přeložené soubory nemají příponu...

Pokud kompilaci pustíte podruhé, zkompilují se jen změněné soubory...

spustí se opět ./soubor

Já mam Makefile takto:

Kód: [Vybrat]
FILES=$(shell ls *.cpp | sed s/\\.cpp$$//g )

all : $(FILES)

% : %.cpp Makefile
g++ -o $@ $<
Za všechno může programování!
------------------------------------
Doporučuji všem, kteří nevědí, jakou si vybrat kravatu k obleku: http://vyberkravatu.cz

pxjava

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 96
    • Horejsek.com
Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #13 kdy: 02 Srpna 2008, 21:07:53 »
ja osobne si to zkompiluju pres terminal jako g++ -o nazevSpustitelnehoSouboru nazevSouboru.cpp ;)
Pokud dotyčný zůstane jen u konzolovky typu hallo_world je to asi jedno. Qt a podobně už takto asi nevyřeší. Je potřeba makefile sestavit a mnohny i využít autogen a autoconf a to je pak trochu větší pakárna. KDevelop ušetří spoustu práce ;)
do qt jsem se jiz pustil a sestavim si to prikazy qmake -project, qmake -makefile a make, zatim me gedit a terminal vystaci, uvidim casem :)
Ubuntu 9.10
Asus P5Q; Intel Core 2 Duo E8500; 2x 2048MB DDR2; GeForce 9600GT 512MB; SBA 7.1; Samsung SyncMaster 205bw; Logitech Wave; 2x WESTERN DIGITAL Caviar Green 1.5T a Seagate 500G
Osobni web www.horejsek.com

rzekotka drzewna

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #14 kdy: 30 Srpna 2008, 17:55:02 »
Citace
Citace: lionell  15 Červenec 2008, 08:27:59
Jsem v tom opravdu začátečník, tak se na mě nezlobte, ale v KDevelop nemůžu nikde najít, kde se program sestavuje. V možnostech Build i Debug nejsou žádné možnosti.
V KDevelop je potřeba založit projekt... samotný cpp soubor přeložit nejde.... je možnost ho přeložit přímo v konzoli příkazem gcc. Takže volba Projekt a nový... a tam si vyberete konzolovou aplikaci pro váš Hallo World Mrknutí

Pri prvnim seznamovani s Kdevelop jsem se dostan na tuto diskusi, zvolil si por nova projekt simple Hello world program a zalozil novy =projekt kazdopadne ted si nejsem jist kam dale pokracovat v tom KDevelop pokracovat ve smeru - objekt soubor - spustitelny soubor..  (manual na oficialnich strankach KDevelop vypada dost extremne kosate a kdovi zda to tam vubec je).

Jakym zpusobem se da na ubuntu vlastne pridat pouhy gcc? nic jsem k tomu nenasel, tak jsem nainstaloval Kdevelop, kazdopadne predpokladam i v nem je to gcc.

fermata

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 230
  • skill: write in C
Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #15 kdy: 01 Září 2008, 15:00:33 »
gcc by mal byt v Ubuntu uz od instalacie...kazdopadne, ja som nic nepriinstalovala a funguje mi...
"A weak coder becomes a strong coder by reading code and writing code - every day, for fun."

Fujitsu Siemens V5505, Intel Core 2 Duo, 1 GB RAM, Intel X3100, Debian Sid/Squeeze LXDE + Ubuntu Intrepid Ibex

Martin - ViPEr*CZ*

Re: sestavení programu v c++
« Odpověď #16 kdy: 01 Září 2008, 16:52:41 »
Citace
Citace: lionell  15 Červenec 2008, 08:27:59
Jsem v tom opravdu začátečník, tak se na mě nezlobte, ale v KDevelop nemůžu nikde najít, kde se program sestavuje. V možnostech Build i Debug nejsou žádné možnosti.
V KDevelop je potřeba založit projekt... samotný cpp soubor přeložit nejde.... je možnost ho přeložit přímo v konzoli příkazem gcc. Takže volba Projekt a nový... a tam si vyberete konzolovou aplikaci pro váš Hallo World Mrknutí

Pri prvnim seznamovani s Kdevelop jsem se dostan na tuto diskusi, zvolil si por nova projekt simple Hello world program a zalozil novy =projekt kazdopadne ted si nejsem jist kam dale pokracovat v tom KDevelop pokracovat ve smeru - objekt soubor - spustitelny soubor..  (manual na oficialnich strankach KDevelop vypada dost extremne kosate a kdovi zda to tam vubec je).

Jakym zpusobem se da na ubuntu vlastne pridat pouhy gcc? nic jsem k tomu nenasel, tak jsem nainstaloval Kdevelop, kazdopadne predpokladam i v nem je to gcc.

  • KDevelop je jen editor, který spoůupracuje s externím překladačem (gcc například)
  • Pokud jste si vytvořil nový project Hallo world, pak se v nabídce odkryla možnost (F9 tuším) run nebo build

PS: pro překlad si nejlépe nainstalujte balík build-essential
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.