Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace a připojení nového disku  (Přečteno 5208 krát)

VLVOJTA

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Instalace a připojení nového disku
« kdy: 25 Srpna 2008, 22:38:33 »
Prosím o pomoc s následujícím řešením. Jak jsem zjistil, jsem pravděpodobně klasický nenapravitelný BFU :-)

Mám PC s dvěma HDD; jeden HDD je bootován jako master (20 GB) a na něm je nainstalováno funkční Ubuntu (běžnou instalací) a vedle tohoto disku je v PC ještě jeden HDD je bootován jako slave (120GB), který není naformátovaný (je to disk po windosech). Na PC jsou dva účty; adminovský (v podstatě nepoužívaný) a druhý běžný uživatelský.
Moje představa je taková, že bych 20 GB disk použil pouze pro systém a ten druhý 120 GB disk bych použil pro uživatelská data (datový disk).
Jak jsem pochopil, tak nejdřív musím udělat na tom 120GB disku partition nejspíše pomocí GParted. Moje otázka zní, stačí jedna partition? Co vím, tak  pro běh Ubuntu musí být ještě swapovací partition, ale nejsem si jistý, jestli stačí ta na 20GB disku, kde je systém a nebo musí být i na tomto datovém disku.
Pak ten datový disk musím zformátovat, na tom, doufám, nic nezkazím. :-)

Pak mi zbývá připojení toho nově zformátovaného datového disku tak, aby po otevření Menu -> Místa -> Domovská složka se otevřel prostor na tom nově zformátovaném datovém disku a to nejlépe ihned po startu automaticky.
Na webu jsem vyčetl informaci, že není vhodné připojovat datový disk přímo do Domovské složky, protože když by se náhodou zrušil uživatel, tak zároveň smažou i data z připojeného datového disku.  Je prý lepší si v Domovské složce zvolit podadresář např. Dokumenty a ten si připojit, protože takto by se při rušení smazal mimo jiné jen adresář Dokumenty s přípojným bodem, ale data na datovém disku by zůstala zachována. Rád bych se zeptal, zkušených, jestli je toto tvrzení pravdivé.

A ještě jeden dotaz na závěr; jelikož se při připojování nového disku po startu píší parametry do /etc/fstab, platí to, že budou takto zároveň přesměrovány oba účty (admin i uživatel)?

Předem děkuji za námahu se čtením tohoto textu a za odpověď podanou jednoduchými slovy. :-)

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Instalace a připojení nového disku
« Odpověď #1 kdy: 25 Srpna 2008, 23:14:13 »
At swap: Stačí jeden, otázka kde. Není třeba ta 120-tka novější-rychlejší? Pak bych ho tam přesunul (vytvořil nově a starý smazal). Jinak s tím nehýbej.

At nový disk: Nejlepší bude připojit ho rovnou do /home a věškerá nastavení+data na něj. Ztráty dat bych se nebál, šance, že pokud někdy budeš mazat svůj účet a zapomeneěš, že tam máš data, je mizivá (teda pokud nejsi fakt úplně gumovej ;). Návod, jak to provést, hledej zde na fóru.

Richie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
Re: Instalace a připojení nového disku
« Odpověď #2 kdy: 26 Srpna 2008, 10:08:17 »
No já bych to řešil následovně. Tu swap oblast bych hodil se systémem na ten 20gb disk. Její velikost je tušim 2 - 3 násobek ram a může být na kterémkoliv disku - je to jedno. Jsou tedy zabpotřebí aspon 2 partition - / a /swap, ale můžete si klidně vytvořit i partition /home ...má to výhodu v tom, že když se vám posere systém, pak se mnohem líp obnovuje, protože nepřijdete o data v domovském adresáři. Co se týče toho druhého disku, je uplně jedno, kolik oddílů na něm bude, když tam nebude systém.. K tomu mountování. Nebude lepší mountovat disky do adresáře /media ?? Ne že by to nešlo do složky /home, ale do medií se standartně připojují veškeré media.

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Instalace a připojení nového disku
« Odpověď #3 kdy: 26 Srpna 2008, 13:35:01 »
Nejdrive k "admin" uctu: superuzivatel tj. ROOT ma vlastni domovsky adresar, ktery je mimo /home, takze se ho to netyka.

K pripojovani ostatnich partition plati, ze co clovek, to jiny nazor.  :) Da se to udelat kterymkoliv zpusobem zde jiz zminovanym. Otazkou je, jaky je ocekavany vysledek.

Pokud i nadale bude pocitac vyuzivan jen jednim uzivatelem muze se vetsi disk pripojovat do /home. (pak na nem budou i veskera uzivatelska nastaveni)

Pro vice uzivatelu by mohlo byt vyhodou pripojovat ho do ~/nazev (radeji jiny "nazev", nez "Dokumenty", protoze takovy adresar uz existuje a pokud by v nem uz neco bylo ulozene, mohl by byt problem) - v takovem pripade by vsichni uzivatele mohli videt vse, co je na disku a mohl by fungovat jako prostor pro spolecne veci. (take by bylo mozne ho pripadne odpojit nebo vymenit bez nutnosti zalohovat nastaveni.

Pokud neni v planu vyuzivat plnou kapacitu obou disku, ja bych osobne doporucil udelat novou instalaci na ten vetsi disk. Jak napsal Vetinary, je velmi pravdepodobne, ze ten bude rychlejsi, tak proc mit swap a system na necem pomalejsim. Mensi disk by se pak zbytecne tocil a ohrival vnitrek bedny.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

VLVOJTA

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Instalace a připojení nového disku
« Odpověď #4 kdy: 03 Září 2008, 21:20:02 »
Takže, výsledky mého víkendového pokusu. :-)
Vytvoření partition a formátování diksu dle WIKI http://wiki.ubuntu.cz/Instalace%20nov%C3%A9ho%20disku proběhlo v pořádku. Problém nastal s příkazem mount http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku . Připojení disku do /home je jistě perfektní, ale člověk nesmí udělat chybu v přiřazení práv na čtení a zápis, tak jako se to stalo mě. :-) Pro tuto příležitost je možná lepší připojit disk do jakéhokoliv podadresáře /home, protože tam to lze vyzkoušet a přípdně opravit a teprve odzkoušeným příkazem připojit disk přímo do /home 

Výsledkem bylo znovuinstalace (vím, že by se to dalo jistě opravit, ale musel by to dělat někdo s lepšími znalostmi než mám já), při té příležitosti jsem použil ruční nastavení disku, kde se vše nastavilo "samo" a výsledkem bylo namountování disku, tak jak jsem požadoval.
Toto sem píšu  ne z důvodu vytahování se - ono není s čím, ale spíš jako volný návod pro začátečníky, kteří by hledali návod jak postupovat. :-)
« Poslední změna: 03 Září 2008, 22:24:21 od VLVOJTA »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.