Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pravidelny restart ubuntu 8.04  (Přečteno 23153 krát)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #25 kdy: 30 Srpna 2009, 23:45:55 »
Zajímavé, ale tak něco tomu předcházet muselo. Nenapadá mně žádná příčina, u mě byl problém s těmi studeňáky ve zdroji. Snad jen, kamarádovi odcházel pravidelně disk, bylo to v době, kdy přešel z win na gnu/lin. Takže to svádělo k tomu, že příčinou havárií disku je nový systém, ale bylo to diskem, řádně to v něm rachtalo.
Snad možná, přehřívání procesoru/gpu/paměti...pokud to dělá na různých zdrojích. Já třeba teplotu gpu nezměřím.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

evil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #26 kdy: 31 Srpna 2009, 09:18:04 »
Rekapitulace:
  • Na teploty jsem se soustředil asi ve druhém kole řešení problému někdy před cca 1/2 rokem až rokem. Všechno sledovatelné bylo "v normálu" (cpu, chipset, vga, disky; na pamětích jsem teploměr neměl).
  • Všichni se snaží vystopovat, co tomu předchází, a nikdo na nic nikdy nenarazil; logy jsou čisté a zjistit se nic nedá.
  • Jedná se o přibližně hodinovou periodicitu.
  • Jak se to objeví, tak to zase zmizí (vyžádaný reboot namísto samovolného občas situaci na delší dobu napraví). Většina lidí, co si myslí, že se toho zbavili nebo přišli na řešení, se patrně jenom náhodou znovu dostali do "rovnovážného stavu" bez vlastního přičinění.
  • U mne se to stává na mašině, která jede 365/24/7, takže si toho prostě všimnu. Pokud je to na domácím PC, které se "často" vypíná a zapíná, problém se nemusí vůbec objevit/projevit.
  • Zdroj bych si troufnul vyloučit, je nepravděpodobné, že by stejná chyba byla ve 3 různých zdrojích od různých výrobců.

Možné souvislosti podle různých fór (neověřené hypotézy):
  • síťová karta e1000 -> ??
  • wake-on-lan - zakázat v BIOSu -> u mne to v biosu snad ani nastavovat nejde
  • BIOS update jako řešení -> ano, mám hodně neaktuální BIOS. Jakmile se mi podaří vyrobit nějakou bootovací věc, kterou to PC neodmítne, tak ho flashnu (nemám windows = mám s tím problém) a uvidím, jestli to zmizí a už se to neobjeví...

Můj osobní závěr směřuje jk přesvědčení, že příště už si intel opravdu nepořídím...

Thomas123

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 383
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #27 kdy: 31 Srpna 2009, 10:21:52 »
Jako uživatel Windows a Linux bych položil jinou otázku. K čemu přistupuje Windows a Ubuntu stejně, ale liveCD jinak?
Ten Linux není špatná věc, jen se s tím naučit. Windowsák není zvyklý.

evil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #28 kdy: 31 Srpna 2009, 10:29:19 »
Jako uživatel Windows a Linux bych položil jinou otázku. K čemu přistupuje Windows a Ubuntu stejně, ale liveCD jinak?

Nejde "jen" o Win a Linux, ale i o BSD a pravděpodobně jakýkoliv systém běžící na stejném železe.
liveCD má tu rozdílnou vlastnost, že jeho spuštění bývá většinou inicializováno "chtěným restartem", který situaci někdy (dočasně) řeší sám o sobě a liveCD nebývá obvykle používáno tak dlouho, aby se problém znovu objevil.
V tuto chvíli se kloním k teorii BIOSu (ten je stejný pro všechny OS), tak až se mi ho podaří upgradnout uvidíme...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #29 kdy: 31 Srpna 2009, 13:30:47 »
Není to něco s řadičem disku? Pakliže by se to 100% na livku nestávalo.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #30 kdy: 31 Srpna 2009, 21:41:08 »
Citace
Jakmile se mi podaří vyrobit nějakou bootovací věc, kterou to PC neodmítne, tak ho flashnu (nemám windows = mám s tím problém) a uvidím, jestli to zmizí a už se to neobjeví...

Disketa s boot sektorem nějak takhle:

1. sudo fdformat /dev/fd0u1440

2. sudo mformat a:

3. sudo ms-sys -w /dev/fd0

Program ms-sys zapíše dosovej boot sector, v Ubuntu 8.04 není ve zdrojích. S takto naformátovanou disketou jsem si potom na ni nakopíroval co bylo třeba a bez problémů nabootoval...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

evil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #31 kdy: 01 Září 2009, 11:37:23 »
Citace
Disketa s boot sektorem nějak takhle: ...
Děkuji za tip. Nebyl i nějaký spolehlivý a funkční pro USB? Ten comp totiž nemá FDD...

Mimochodem, zabil jsem tím včera celý den a bez výsledku.
Základní poznatek: již nikdy víc základní desku od Intelu. Jejich návody/support na webu jsou k ničemu, neúplné a nefunkční.
Existují 4 způsoby, jak podle jejich stránek flashnout BIOS:
1. Z windows pomocí .EXE souboru; nemám windows a pod wine to fakt nefunguje.
2. Stáhnout .ISO, vypálit na CD, bootnout a vše se udělá samo. Bohužel, jejich ISO soubor sice jde vypálit, ale bootnout se z něj nedá a výsledkem je nečitelné zničené CD (ověřeno na více verzích souboru a stěžuje si na to hodně uživatelů).
3. Stáhnout .BIO soubor, vypálit na CD nebo dát na USB, vytáhnout na desce jumper pro recovery mód a nechat automaticky proběhnout celý proces. Recovery si najde soubor na vloženém médiu a upgradne. Proces by měl trvat as 3-5 minut a mít "vizuální výstup" průběhu... Někteří reportují, že to je pomalé a chvilku to trvá (až 20 minut, než to naběhne), což ovšem intel zapomíná v návodu zmínit. Zkušel jsem obě možnosti (CD i USB) a nechat to opravdu dlouho (až 2hodiny). Ale nenaběhlo to a nestalo se vůbec nic.
4. Boot USB. Přes veškerou snahu se mi nepodařilo vyrobit bootovací USB s DOSem... Nejlepší výsledek, ke kterému jsem se dostal, že to bootlo a pak umřelo s hláškou na nekompatibilní architekturu...

Kecik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
  • nuqDaq yuch Dapol-where do you keep the chocolate?
    • Personal web page
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #32 kdy: 01 Září 2009, 11:41:22 »
Zkoušel jsi nastavit kompilační volbu jádra  REBOOT_EVERY_HOUR na false?
The most important thing in the programming language is the name. A language will not succeed without a good name. I have recently invented a very good name and now I am looking for a suitable language.
D. E. Knuth, 1967

evil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #33 kdy: 01 Září 2009, 11:43:33 »
Zkoušel jsi nastavit kompilační volbu jádra  REBOOT_EVERY_HOUR na false?
Jádro mám defaultní / sám si ho nekompiluju / takže nezkoušel / a upřímně řečeno, moc náladu na humor nemám >:(

Kecik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 106
  • nuqDaq yuch Dapol-where do you keep the chocolate?
    • Personal web page
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #34 kdy: 01 Září 2009, 11:48:14 »
Zkoušel jsi nastavit kompilační volbu jádra  REBOOT_EVERY_HOUR na false?
Jádro mám defaultní / sám si ho nekompiluju / takže nezkoušel / a upřímně řečeno, moc náladu na humor nemám >:(

Hele podle mě je to definitivně harwerovej problém, tipnul bych ramku
The most important thing in the programming language is the name. A language will not succeed without a good name. I have recently invented a very good name and now I am looking for a suitable language.
D. E. Knuth, 1967

evil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #35 kdy: 01 Září 2009, 11:51:36 »
Zkoušel jsi nastavit kompilační volbu jádra  REBOOT_EVERY_HOUR na false?
Jádro mám defaultní / sám si ho nekompiluju / takže nezkoušel / a upřímně řečeno, moc náladu na humor nemám >:(
Hele podle mě je to definitivně harwerovej problém, tipnul bych ramku

...tu už jsem měnil taky...

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #36 kdy: 01 Září 2009, 21:46:36 »
Citace
2. Stáhnout .ISO, vypálit na CD, bootnout a vše se udělá samo. Bohužel, jejich ISO soubor sice jde vypálit, ale bootnout se z něj nedá a výsledkem je nečitelné zničené CD (ověřeno na více verzích souboru a stěžuje si na to hodně uživatelů).

Pokud je to .iso, tak namountovat a překopírovat. Taky jsem si vytvářel flashovací disketu tak, že jsem si nejdrřív vytvořil disketu a na tu jsem potom dohrál potřebný obsah .iso... Stáhl jsem si binárku od compaqu, která neměla žádnou příponu a taky se mi to podařilo. Potom už by neměl být problém vytvořit bootovací CD a přihrát na něj potřebný obsah. Ovšem jestli to vyřeší tvůj problém, to netuším. Pokud ne, problém může být v samotné desce.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

evil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #37 kdy: 02 Září 2009, 08:46:53 »
Pokud je to .iso, tak namountovat a překopírovat.
...to už jsem zkoušel taky. Mountnout to nejde, protože "iso corrupted, mount failed". INTEL NEVER MORE.

Mám vyhlídnuté dvě jiné základní desky: Gigabyte P43-ES3G a MSI P45 NEO3-FR. Vyměnit desku bude rychlejší ( = levnější) než se snažit o upgrade toho intela a je to (kromě) procesoru jediná součást, kterou jsem ještě neměnil a mohlo by to mít vliv na REBOOT_EVERY_HOUR. Zatím vede ten Gigabyte, ani ne kvůli ceně, ale má flashování biosu bez nutnosti dělat harakiri s boot diskama, víc PCI slotů ... a MSI už mi taky 2x vyhořela. Nemáte někdo s těmahle deskama/chipsetama nějaké zkušenosti? (Sorry za OT)


Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #38 kdy: 02 Září 2009, 09:01:11 »
Pokud je to .iso, tak namountovat a překopírovat.
...to už jsem zkoušel taky. Mountnout to nejde, protože "iso corrupted, mount failed". INTEL NEVER MORE.

Mám vyhlídnuté dvě jiné základní desky: Gigabyte P43-ES3G a MSI P45 NEO3-FR. Vyměnit desku bude rychlejší ( = levnější) než se snažit o upgrade toho intela a je to (kromě) procesoru jediná součást, kterou jsem ještě neměnil a mohlo by to mít vliv na REBOOT_EVERY_HOUR. Zatím vede ten Gigabyte, ani ne kvůli ceně, ale má flashování biosu bez nutnosti dělat harakiri s boot diskama, víc PCI slotů ... a MSI už mi taky 2x vyhořela. Nemáte někdo s těmahle deskama/chipsetama nějaké zkušenosti? (Sorry za OT)



MSI nevěřím od tý doby, co jejich aplikace nabízela a flashovala špatnou verzi BIOSu do své základní desky. Solidní výrobce vypadá jinak.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #39 kdy: 02 Září 2009, 23:46:25 »
Citace
Mám vyhlídnuté dvě jiné základní desky: Gigabyte P43-ES3G a MSI P45 NEO3-FR.
Nevím přesně jakej chipset, ale jednu MSI Neo má kamarád a s Ubuntu nemá žádnej problém. Já mám Biostar a taky mám možnost flashnout přímo z Biosu, je to velice pohodlné:)
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #40 kdy: 03 Září 2009, 08:33:48 »
Prodáváme docela solidní množství různých sestav a musím říci, že MSI je opravdu "prvotřídní".
Gigabyte nebyly špatné desky, ale už je to nějaký ten pátek, co jsme s nima dělali.

V poslední době využíváme prakticky jen Asusu - i ty nejlevnější low-endy jsou osazeny kvalitními kondenzátory a mají slušně provedené pasivní chlazení samotného chipsetu. Flash z BIOSu je samozřejmý.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

evil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #41 kdy: 03 Září 2009, 08:40:09 »
Můj vítěz je nakonec Gigabyte P43-ES3G. Má dostatečné množství PCI slotů (na rozdíl od ASUSu). Kvalita - uvidíme. Snad vydrží alespoň po záruční dobu. Dneska pro ni jedu, takže jestli už do tohohle vlákna nikdy nic nenapíšu, bylo to základní deskou intel DP35DP / chipset iP35 ;-)

evil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #42 kdy: 27 Února 2010, 19:57:38 »
Můj vítěz je nakonec Gigabyte P43-ES3G. Má dostatečné množství PCI slotů (na rozdíl od ASUSu). Kvalita - uvidíme. Snad vydrží alespoň po záruční dobu. Dneska pro ni jedu, takže jestli už do tohohle vlákna nikdy nic nenapíšu, bylo to základní deskou intel DP35DP / chipset iP35 ;-)

Tak jsem tu po měsících zase...
Deska Gigabyte P43-ES3G vydržela 5 měsíců než umřela úplně, značné problémy byly už asi 2-3 měsíce, jenže jsem neměl čas to řešit. Takže Gigabyte NEBRAT.
A teď to pozoruhodné, co patří do tohoto vlákna: z nedostatku jiných kusů HW jsem šáhnul po původní desce Intel DP35DP, u které jsem už stačil zapomenout, co bylo hlavním důvodem pro výměnu: restarty. Po cca 10 dnech bezproblémového provozu je to tu znova - restart každou hodinu. Tentokrát jedu na Ubuntu 9.10 32bit.
A konečná odpověď - je to 100% v HW, v mém případě v základní desce.
« Poslední změna: 27 Února 2010, 20:09:58 od evil.cz »

kyron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #43 kdy: 27 Února 2010, 20:22:34 »
Jakožto uživatel Windowsů mám pro vás zajímavé potvrzení... Má základní deska je taky DP35DP... Asi už všichni tušíte, co máme společného...  :)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #44 kdy: 27 Února 2010, 21:10:55 »
Jakožto uživatel Windowsů mám pro vás zajímavé potvrzení... Má základní deska je taky DP35DP... Asi už všichni tušíte, co máme společného...  :)

Tak to je ovšem gól :)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

evil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #45 kdy: 28 Února 2010, 11:57:57 »
Jakožto uživatel Windowsů mám pro vás zajímavé potvrzení... Má základní deska je taky DP35DP... Asi už všichni tušíte, co máme společného...  :)

Jen tak pro zajímavost: jakou máš verzi BIOSu / Zkoušel jsi ho upgradovat?

Já jsem upgradoval dneska, verzi z r. 2007 na r. 2009. Píše se rok 2010 a intel mi "umožňuje" si vybrat ze tří metod upgradu:
1. Windows utilita; nemám windows a pod wine to neběží.
2. FDD utilita (stačí si udělat DOS boot FDD a nahrát to na ní); deska DP35DP nemá FDD port...
3. CD iso image; dá se použít POUZE přes IDE/PATA CD mechaniku, protože přes SATA to neskousne přiložený DOS ovladač.

Vyhrabal jsem ze šrotu PATA CD, s hrozným klením (zase) rozebral bednu, dočasně připojil a flešnul. Uživatelsky příjemné asi jako... ne, tohle nemá konkurenci ani srovnání.
Uvidíme, zda zmizí HOURLY-BOOT problém... Zatím je viditelné pouze zrychlení v souvislosti s načítáním disků na začátku (AHCI nebo jak se to jmenuje).
« Poslední změna: 28 Února 2010, 17:35:25 od evil.cz »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #46 kdy: 28 Února 2010, 19:59:51 »
To je divný. Mám desku z roku 2006-2007 taky Gigabyte, ale AMD chipset a Award BIOS a možností je více.
A to AHCI na Intel deskách jsem fakt nepochopil, proč to nějak neinicializuje BIOS, ale spouští se to až po BIOSu a zdržuje to.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

evil.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 53
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #47 kdy: 28 Února 2010, 22:54:52 »
To je divný. Mám desku z roku 2006-2007 taky Gigabyte, ale AMD chipset a Award BIOS a možností je více.
A to AHCI na Intel deskách jsem fakt nepochopil, proč to nějak neinicializuje BIOS, ale spouští se to až po BIOSu a zdržuje to.

Ad AHCI: v té aktuální verzi už je přímo v BIOSu, resp. už samostatně neotravuje; a je to o HODNĚ rychlejší...

1x23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 449
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #48 kdy: 01 Března 2010, 17:07:47 »
nic proti intelu ale kupuju jen intel desku a intel procák, zdá se mi že podpora hw id intelu je odost lepší než u ostatnich výrobců, mám zkušenosti s asusem a itenl procak a u něho v 9.10 nešla nastavit frekvence cpu, tak nevim čím to bylo, u jine desky to lze bez problemu hned po instalu.
Mam v serveru intel desku a procak a v poho nikdy nic bez intelu:-D, a když něco instaluju a nebo si hraju tak se snažim na desce co jde z aktualizovat, a flešnuti biosu je prvni věc. No trochu mě štve to jejich iso, u asusu u ntb jsem to viděl že to taha nový bios z netu a přimo z bios nabidky, jde vidět že asus je odost dal. Ale iso u intelu neni taky k zahozeni:).
NTB: Lenovo P50. OS - Ubuntu 18.04

Linux registred user: 499415

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: Pravidelny restart ubuntu 8.04
« Odpověď #49 kdy: 01 Března 2010, 22:57:46 »
nic proti intelu ale kupuju jen intel desku a intel procák, zdá se mi že podpora hw id intelu je odost lepší než u ostatnich výrobců, mám zkušenosti s asusem a itenl procak a u něho v 9.10 nešla nastavit frekvence cpu, tak nevim čím to bylo, u jine desky to lze bez problemu hned po instalu.
Mam v serveru intel desku a procak a v poho nikdy nic bez intelu:-D, a když něco instaluju a nebo si hraju tak se snažim na desce co jde z aktualizovat, a flešnuti biosu je prvni věc. No trochu mě štve to jejich iso, u asusu u ntb jsem to viděl že to taha nový bios z netu a přimo z bios nabidky, jde vidět že asus je odost dal. Ale iso u intelu neni taky k zahozeni:).
Od té doby co mi chytrá utilitka od výrobce stáhla ze stránky výrobce a flashla špatný BIOS nikdy více :D Nejvíc s podivem bylo, že se o té chybě vědělo, ale výrobce to tak nechal. Co se s tím štvát, že.... MSI...
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.