Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Linuxové odpoledne v Bruntále.  (Přečteno 60558 krát)

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Linuxové odpoledne v Bruntále.
« kdy: 28 Srpna 2008, 12:21:51 »
Měl bych dotaz pro všechny přítomné.Chceme udělat takové malé sezení a předvést lidem Linux a Ubuntu.Chtěl bych pár rad jak by to mělo probíhat a co je na takovém sezení vhodné a co ne.Pokud máte jakékoli zkušenosti předem za ně děkuji.
« Poslední změna: 19 Září 2009, 19:54:08 od airlive »
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #1 kdy: 28 Srpna 2008, 12:34:41 »
ja bych asi na jeden monitor dal cesrstvou instalaci ubuntu, na druhy cerastvou instalacku Xp . a pak bych to porovnaval aby se videlo jaky je mezi tema OS ( i kdyz v tom druhem pridade se jedna o jakousi parodii na OS ) rozdil. predpokladam ze se ma jednat o jakousi manifestaci Ubuntu
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #2 kdy: 28 Srpna 2008, 12:39:36 »
No,ale ja psal o Linuxovém odpoledni,když budem instalovat Widle tak to budu muset zaplatit v té hospodě celý víkend.Tak ti teda nevím  ;D
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #3 kdy: 28 Srpna 2008, 12:53:35 »
neprijde vam trochu nefer srovnavat ubuntu (predpokladam, ze aktualni) s xp? nechci se ted nijak zastavat microsoftu, ale xp uz jsou prece jen 7 let stare...

trochu mi to prijde jako propagovani gimpu srovnavanim s mspaint
myslim, ze ubuntu ma co nabidnout i oproti viste (uz terba jen srovnani aera a compiz fusion)

Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #4 kdy: 28 Srpna 2008, 12:58:53 »
airlive: Pokud budeš mít zájem, můžu ti dát pár (klidně i víc) lisovaných CD s Ubuntu (na takové "akce" se to hodí a je to takové reprezentativní).

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #5 kdy: 28 Srpna 2008, 13:00:09 »
jo sry, volba Visty asi bude lepsi . jen mi jde o to aby ucastnici toho odpoledne poznali jaky je rozdil mezi ubuntu a vistou. spousta lidi kolem me ma prdstavu od linuxu jako o veci ktera je jenom pro programatory a pro ty IT zkusene. kdyz uvidi ze ubuntu je free, je bezpecnejsi a ze se jim treba vic libi cmpiz nez aero a ze na ubuntu budou poterbovat pc o neco levnejsi nez na vistu ... myslim ze to bude dobra reklama pro linux
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #6 kdy: 28 Srpna 2008, 13:09:53 »
Určitě za ty cd moc díky,ale mám knihu Ubuntu  i s oběma verzema.Nevím jestli by bylo vhodné rozdat cd a pak mít depku,že to někoho nechytlo a naházel to do koše.Je to první sezení,tak asi nějaký extra nával nebude,možná se ale i pletu :) asi udělám to,že pokud bude mít někdo zájem tak dojdu a instalaci mu udělám sám.
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

wam]Spider007

  • Host
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #7 kdy: 28 Srpna 2008, 13:20:57 »
tak ak mas viac notasov alebo PC, tak na jednom maj uz nainstalovane ubuntu a na jednom nie. Ukazes im aka je instalacia jednoducha + ze pocas instalacie mozes surfit alebo pisat cez IM a pod. Pripadne im este ukaz co je to Live CD.

Po tomto kroku im ukazes nainstalovane Ubuntu. Co vsetko obsahuje atp. Predstavis alternativy wimblowsackych aplikacii. Ukazes ako instaluju aplikacie pripadne nejake zaklady. Nerob to samozrejme tak, ze je to uplne bezchybny OS pretoze ak to potom vyskusaju a pride nejaky problem tak budu dost nasrdeni.
« Poslední změna: 28 Srpna 2008, 14:42:08 od wam]Spider007 »

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #8 kdy: 28 Srpna 2008, 13:24:42 »
jn, zalezi tzo na tom kolik pc ( notasu , platen ... ) je k dispozici.
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #9 kdy: 28 Srpna 2008, 13:27:36 »
Budu tam mít 3 noťasy,to by mělo stačit.
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #10 kdy: 28 Srpna 2008, 14:05:55 »
kde na místo  ;)
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

JuraS.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 183
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #11 kdy: 28 Srpna 2008, 15:09:28 »
Super nápad..a já bych dodal počítač...mám v něm 3 sata disky..na 1.kanále je sata 160 gb s windows xp, na 2.kanále je sata2 500 gb pro linux a na 3.kanále je 640 gb sata2 pro data...pak tam mám sb audigy na pci, na pci technotrend SkyStar1 dvb-s kartu (na střeše motor a parabolu..ty bych asi musel nechat doma), dál mám na usb a com1 (usb dává proud) programátor chipových karet s protokolem phoenix, pak mám čtečku (externí) na paměťové karty se slotem a softwm pro čtení a programování telefonních karet. Na com1 ještě zapojuju námořní sonar a ruční gps. No a ještě pákovej vibrační ovladač a vibrační knipl mám..no a dvě tiskárny..jednu starou hp 640 a ještě starší phototiskárnu od epsona..klidně to dovalím a na ten druhej disk můžete zkoušet nainstalovat jakejkoliv linux a schválně za jak dlouho rozběháte to moje železo..jo a podmínka je aby program na satelita uměl i rozkódovávat programy..a ukládat na disk v plnokrevným mpeg2..

Tomu já pak říkám srovnání a ne měřit čisté instalace na instantním počítači bez vychytávek..

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #12 kdy: 28 Srpna 2008, 15:15:03 »
JuraS. : hele ale aby se do te hospy vlezli i lidi... ne jenom tvuj HW :)

airlive : a kde a kdy se ta cela nadhera ma konat ?
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

JohnyN

  • Host
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #13 kdy: 28 Srpna 2008, 15:58:38 »
Do kelu, škoda, že nie som z Čiech na táketo niečo by som sa rád išiel pozrieť.. btw to porovnanie čerstvej inštalácie XP/Visty a Ubuntu je dobrý nápad, napr. môžeš ukázať, že prehliadač obrázkov vo Viste nedokáže oproti Ubuntu ani otáčať obrázky.. A myslím, že prijde aj niekto, čo bude prekvapený, že tá Vista nemá Winamp, Office, InterVideo WinDVD, Nera, ovládače na hardvér  :D Snáď tým užívateľom už dôjde, že Windows je oproti Ubuntu dosť chudobný na aplikácie..
Možno by neškodilo ukázať ani nejaký simulátor s dobrou grafikou, napr. rozbehnúť nejaké NeedForSeed v Ubuntu  ;) Potom si teenageri povedia: "Nemá to vírusy, má to krajšie efekty ako Vista, ide na tom NFS a je to zadarmo.."

wam]Spider007

  • Host
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #14 kdy: 28 Srpna 2008, 16:03:43 »
prehliadač obrázkov vo Viste nedokáže oproti Ubuntu ani otáčať obrázky..

to musis mat nejaku divnu Vistu, mne to vzdy islo, ked som ju mal nainstalovanu

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #15 kdy: 28 Srpna 2008, 17:56:27 »
Bruntál 30.8.2008,Ferrari bar od 15 hod.
« Poslední změna: 29 Srpna 2008, 02:20:23 od airlive »
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

JohnyN

  • Host
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #16 kdy: 28 Srpna 2008, 18:25:44 »
prehliadač obrázkov vo Viste nedokáže oproti Ubuntu ani otáčať obrázky..

to musis mat nejaku divnu Vistu, mne to vzdy islo, ked som ju mal nainstalovanu

Pardon, myslel som prerastrovanie na nižšie rozlíšenie.. aj keď vlastne ani v Ubuntu už nie je na CD Gthumb, ktoré to zvládalo. Tuším tam nie je od Hardyho, Gusty Gthumb ešte mal..

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #17 kdy: 28 Srpna 2008, 22:23:31 »
Ján Nosko : ty si stezujes ze nejsi cech ze by ses tam zasel mrknout. ja si stezuju ze to mam do bruntalu 20minut vlakem a nevedel jsem o tom :) se to nezda ale v bruncku par ubuntaku je :)
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

Kroupa Petr

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #18 kdy: 29 Srpna 2008, 00:20:30 »
Rád bych doplnil Airliva.
Organizujeme to jako nulté Linuxové setkání, protože nevíme jak to dopadne s účastí, zájmem apod. Na programu bychom chtěli předvést instalaci Ubuntu na živo, protože bychom měli mít k dispozici videoprojektor. Airlive několika známým nainstaloval Ubuntu 8.04 a ti byli z tohoto oper. systému mile překvapení, až nadšeni. Dále bychom přítomné provedli systémem, ukázali alternativní programy oproti Win atd.
Chtěli bychom vytvořit komunitu linuxáků v Bruntále a okolí. Takže jsme sami zvědaví, jak toto setkání dopadne.

ADIO45

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 847
  • snažím poradit...nezáleží na karmy ale snahu :)
    • Dráčkovo herní doupě
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #19 kdy: 29 Srpna 2008, 01:05:14 »
Ján Nosko : ty si stezujes ze nejsi cech ze by ses tam zasel mrknout. ja si stezuju ze to mam do bruntalu 20minut vlakem a nevedel jsem o tom :) se to nezda ale v bruncku par ubuntaku je :)
a proč ne? možná přijede do Prahy  ;)
Toshiba L505 - iCore-3, ATI Radeon HD, 4GB ram,500GB  + Win7 s virtual Ubuntu
Neumím psát česky. Jsem sluchově postižení...

JuraS.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 183
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #20 kdy: 29 Srpna 2008, 07:44:37 »
Padla tady narážka na to co v sobě už má ubuntu a co windowsy..ono jde o to, že například o media player a ms exploer se ms soudil s eu..Taky se mi nelíbí jak jsou v systému tyto 2 programy zažraný a že tam jsou automaticky (ms explorer jako součást např. office). Na ubuntu se mi nelíbí, že při standardní instalaci (včera jsem zkoušel instalovat a měřit čas..) nemám volbu vybrat co chci nainstalovat..mám normální cd ubuntu 8.04.1 amd64 nebo jak se jmenuje..vybral jsem volbu instalovat systém..prostě tu druhou z vrchu..a tak mám v systému tunu sr..ček navíc..například přiblblé hry které nikdy hrát nebudu..open office je dobrý bonus, ale ruku na srdce..komu můžete poslat v elektronické podobě nějaké soubor openoffice kdo vám za něj poděkuje ? utopie kompatibility..z praxe vím, jaké problémy udělá i tabulka z excelu vytvořená ve verzi 2003 problémy na verzi 2000 a zpětně taky tak..powerpoint to je kapitola sama pro sebe..stačí nějaké efekty, v excelu kontingerenční tabulky, vnořené funkce, formuláře, propojení na databázi a je vymalováno..takže openoffice ano, ale....a co dál ? dokážete například jen nainstalovat drivery, program, plugin a klíče..načíst ze satelitu programy a hned se dívat na satelit na desktopu ? navíc signál distribuovat po síti ? hned, bez nějakýho laborování a zkoušení změny parametrů..prostě více či méně instantně ? karta je stará nějakých 6 možná i víc let takže by to na tučňákovi mělo být dáááávno už vyřešeno..
btw..na windowsu to více či méně je taky na koleně dělané softy a hlavně ovladače..tahle karta byla příliš trnem v oku majitelům licencí na satelitní programy a tak ji krátce po jejím vzniku defakto soudně zakázali vyrábět..existují její ořezané klony zejména skystar2, ale to je tak trochu o něčem úplně jiném....

JohnyN

  • Host
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #21 kdy: 29 Srpna 2008, 17:27:36 »
Ohľadom OpenOfficu.. neviem, ja už dlho posielam dokumenty napísané v OO a exportnute do pdf a nie je problém.. dokonca som napísal aj celú SOČ prácu na gympli v OO pod Ubuntu a potom exportol do doc a šlo to.. a to tam museli byť všelijaké formátovacie blbosti.. na niektorej strane číslo áno, niekde nie.. sem tam číslovanie vynechávalo strany a pod... dokonca fungovalo korektne aj číslovanie nadpisov apod.
S tabuľkami veľmi skúsenosti nemám.. a ohľadom Impressu.. tiež som už robili prezentácie v OO a exportol do ppt a bez problémov.. aj keď ja používam iba málo efektov (mám radšej keď tam nič neskáče, nekotúľa sa apod.  :D).
A ku karte.. je to občas neštastie.. ja som tak pred pol rokom nastavoval jednu lacnú TV kartu pod XP s ovládačom a softvérom, ktorý pripomínal alfa verziu  :D.. fungovala asi tak, že obraz inak veľmi kvalitný bol na TV karte zašumený a často sa nedal ani naladiť.. a pod Linuxom som ju ani neskúšal (bola by sranda, keby šla lepšie  :D), ale ten pc bol pre známeho BFU, ktorý by Linux zamietol.

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #22 kdy: 29 Srpna 2008, 17:35:25 »
Prozvoň mě.
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

JuraS.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 183
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #23 kdy: 29 Srpna 2008, 20:19:27 »
Moje DVB-S katra stála nová 8500 a když se ještě prodávala tak cenou klesla na 6500. Má v sobě hw. mpeg2 kodek a hw. kodek ac3, Tím pádem se rozkodování odbývá na kartě a nezatěžuje komp. Má otevřené nějaké instrukce a proto spolehlivě funguje se všemi možnými pluginy na dekodování. Navíc s patřičním softem se dá hw kodeky využít na převod videa na plnokrevný mpeg2. Tak taková je to karta...

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Linuxové odpoledne.
« Odpověď #24 kdy: 29 Srpna 2008, 20:55:01 »
Prozvoň mě.

Ok hod sem cislo
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.