Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Noteboky  (Přečteno 2162 krát)

mandrivacek

  • Host
Noteboky
« kdy: 22 Září 2008, 13:52:32 »
Pekny den,premyslim o koupi noteboku.Hodne jsem toho precetl a nazory se ruzni je tezke se v tomto orientovat.tet sem se zase docetl ze nektere noteboky ktere maji xp ci visty jsou delane trochu jinak a   ze se musi nejdrive proverit zdali sou dostupne ovladace atd ci jen zase Microsoft mlzi ?  S prazdnyma notebokama tedy bez Os je to pry stejne.Poprosim vase nazory a rady,piste prosim po lopate mam linux cca 1 rok a jeste opcas nevym vse.dekuji   :)

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Noteboky
« Odpověď #1 kdy: 22 Září 2008, 14:18:46 »
A nechceš notebook z USA od Dellu s Ubuntu?  ;) http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=27257.0

Jinak platí to, že pokud to kupuješ bez Linuxu (s Windows nebo bez OS), tak ti nikdo negarantuje, že to bude chodit pod Linuxem. A u některých vypečených prodejců notebooků s Linuxem (viz Acer) to platí taky. Můžeš se mrknout sem: http://www.pclinux.cz - tam jsou prověření prodejci, kteří o Linuxu něco vědí a dokáží ti poradi, co koupit. Jinak doporučuju na netu zjistit, jak konkrétní model s Linuxem funguje.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Noteboky
« Odpověď #2 kdy: 22 Září 2008, 14:19:42 »
Ubuntu (a Linux vůbec) má již velmi slušnou podporu hardwaru, ale stále se najdou věci, pro které ovladače nejsou vůbec (to zas tak časté není) nebo jsou špatné (nepodporují všechny funkce daného hardwaru) anebo je jejich instalace složitější. Je proto vždycky lepší před koupí zjistit jak na tom daný model je s podporou. Na internetu jsou desítky stránek, kde se dočtete jak na tom dané sestavya komponenty jsou.

http://wiki.ubuntu.cz/Podporovan%C3%BD%20hardware

Prostě si normálně vyberte v internetovém obchodě notebook (nebo více) a pak hledejte jak je na tom, nebo se zde zeptejte jestli ten daný model bude bez problému.


Nakonec malé shrnutí, čeho se vyvarovat a jak vybrat:

 * Grafické karty -- raději Intel nebo Nvidia, s ATI bývají potíže častěji
 * Wi-Fi -- Wi-Fi karty mají dobrou podporu, ale většinou potřebují stáhnout ovladače dodatečně (nejsou v systému), takže pokud by vaše jediné připojení k internetu bylo přes WiFi, může to znamenat problém
 * Základní desky, procesory, pevné disky, operační paměti... -- vše bez problémů
« Poslední změna: 22 Září 2008, 14:23:36 od Vojtěch Trefný »

mandrivacek

  • Host
Re: Noteboky
« Odpověď #3 kdy: 22 Září 2008, 14:22:06 »
dekuji za odpovededi.  ;)

wam]Spider007

  • Host
Re: Noteboky
« Odpověď #4 kdy: 22 Září 2008, 17:28:17 »
co sa tyka HW to mas jedno, skor ci neskor rozbehas kazdy HW. Napriklad mne na 7.10 neslo par veci (Bluetooth, Wifi, Fn keys + mi padal firefox pri flashi) a s prichodom 8.04 to vsetko zacalo slapat :)
skor sa zameraj na to, aby si si nekupil notas, ktory o par mesiacov zahodis, lebo sa bude stale kazit.

kalfar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 372
Re: Noteboky
« Odpověď #5 kdy: 22 Září 2008, 17:41:53 »
Možná bych ještě přidal do toho seznamu problémového HW některé webky, čtečky otisků, případně jiné speciality.
Ubuntu jsem nainstaloval v úterý,ve středu jsem si přečetl tyhle stránky,čtvrtek byl dnem doinstalací programů a dnes jsmem se utvrdil,že tu Vistu jsem kupoval draze a zbytečně. >:(

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.