Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Mám Windows chci Ubuntu  (Přečteno 9669 krát)

MartanCJ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Mám Windows chci Ubuntu
« kdy: 11 Září 2008, 18:25:38 »
Dobrý den, po 1. září jsem zjistil že na škole budem používat mj. i Linux, konkrétně Ubuntu. Nemám s istalací více operačních systému na jeden Hardisk moc zkušeností a proto bych se chtěl zeptat jak na to? Slyšel jsem o nějakém rozdělení disků či něčem podobném. Ubuntu chci přeci jen pořád používát jako 2. operační systém a jako ten hlavní mít XPčka. Děkuji za odpovědi

premet

  • Host
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 11 Září 2008, 18:28:33 »
Nejdřív bych si zkusil sám něco přečíst http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD a ptal se až bych si neveděl rady. Jinak to co chceš se nazývá Dualboot takže kámoš Google ti toho taky dost o tom najde.

Ješte ti sem dám 2 odkazy snad ti to bude stačít do začátku :
 - http://apcmag.com/how_to_dual_boot_windows_xp_and_linux_xp_installed_first.htm
 - https://help.ubuntu.com/community/WindowsDualBoot
« Poslední změna: 11 Září 2008, 18:30:45 od Premet »

Anmov

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
    • Blog
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 12 Září 2008, 19:42:35 »
Pokud by jste měl problém s nastavením bootování(bál se že sáhnete vedle, protože se v BIOSu neorientujete) nebo jste se bál že nebudete umět rozdělit disk(popř. jiný problém s instalací), popř. patříte mezi méně technicky nadané ... Může Vám pomoci WUBI, které systém nainstaluje přímo z Windows a vyžaduje od Vás minimální znalosti, bohužel je to na úkor rychlosti a chybovosti, pokud se Vám tedy Ubuntu zalíbí stejně si ho nainstalujete na tvrdo

premet

  • Host
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 13 Září 2008, 10:02:50 »
Já bych Wubi nedoporučoval akorát je v tom pak bordel a navíc je to pomalejší a prostě je daleko lepší si jej nainstalovat na tvrdo  :).

spynfo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 505
    • picasa: konicky a relax
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 14 Září 2008, 06:28:35 »
kdyz nejdriv nainstalujete windows a az pak linux, bude to v poradku. Ja mam particie typu ntfs pro win, ext3 pro linux, swap, a particii pro zalohy dat. Zatim jsem s timto rozdelenim spokojenej. Pres wine spoustim vse v linuxu, takze odpadly i problemy se zavirovanim Win. A k cemu wubi? Instalujte z live CD, nechte nabehnout CD do linuxu, a na plose je button "install". Vyberete si cestinu, a instalujete.
Muj nekonecny obdiv vsem, kdo pisou v shellu :-)
Compaq Presario CQ57 AMD E-450 APU with Radeon(tm) HD Graphics × 2

RapMan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 290
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 16 Září 2008, 22:45:21 »
Já bych Wubi nedoporučoval akorát je v tom pak bordel a navíc je to pomalejší a prostě je daleko lepší si jej nainstalovat na tvrdo  :).

Pro zacatecnika je instalace z windows - wubi nejlepsi reseni.

Takze - stahni si instalacni CD, vypal, popripade pripoj jako virtualni CD, pokud mas zapnuty ve windows autorun, tak ti automaticky naskoci nabidke ve stejnem jazyce, jako windows, co chces delat.
Tam zvol instalaci z windows a je to.

heady569

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 19 Září 2008, 14:52:13 »
Zdravím, mám dotaz. Mám Athlon XP 1700+, ATI Radeon 9550 a 80GB ATA disk.. na tohodle dnes už chudáčka chci nainstalovat Ubuntu, jde o to, že momentálně mám disk rozdělený na 2 ntfs části. To co bych chtěl by bylo dokoupit větší disk (250gb SATA II) a na ten nainstalovat linux, přičemž XP nechat na tom původním malém. Šlo by to a jak by to potom vypadalo? Pokud bych nabootoval Linux, zobrazil by se mi i ten menší hdd a naopak? Díky za rady

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 19 Září 2008, 15:20:24 »
Samozrejme, ze sa ti to zobrazi a budes mat na vyber OS pri starte PC. Ja tiez nemam velke disky (40G), ale nestahujem vo velkom filmy, tak mi to staci. Teda je moznost taka: Pokial mas disk rozdeleny na 2 ntfs casti, tak premiestni vsetko co si chces zachovat do tej systemovej casti s windowsom - nech ti zostane ta 2. cast prazdna. Pre istotu rozlisenia pri instalacii Ubuntu ju este radsej zformatuj na fat32 (spravca zariadeni - sprava diskov). Pri instalacii Ubuntu sa dostanes k rozdeleniu diskov - no a pokial ti uz sam instalator neponukne tu fat32 particiu pre instalaciu, tak zvol rucne rozdelenie. Tam uz tu fat particiu najdes a rozdelis si ju sam. Pokial pouzijes polovicu disku pre Ubuntu, tak tych 40 Go rozdel nasl: 1. ext3 - pripojny bod ( / ) -8 Go , 2. linux swap 1Go, 3./home - zostatok. V pripade ze to dodrzis, tak bude vsetko ok a budes mat na disku 2 OS v plnej akcii. Teraz som to iste robil otcovi na jeho pocitaci v BA a vsetko fachci dobre. 
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

heady569

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 19 Září 2008, 15:29:01 »
Samozrejme, ze sa ti to zobrazi a budes mat na vyber OS pri starte PC. Ja tiez nemam velke disky (40G), ale nestahujem vo velkom filmy, tak mi to staci. Teda je moznost taka: Pokial mas disk rozdeleny na 2 ntfs casti, tak premiestni vsetko co si chces zachovat do tej systemovej casti s windowsom - nech ti zostane ta 2. cast prazdna. Pre istotu rozlisenia pri instalacii Ubuntu ju este radsej zformatuj na fat32 (spravca zariadeni - sprava diskov). Pri instalacii Ubuntu sa dostanes k rozdeleniu diskov - no a pokial ti uz sam instalator neponukne tu fat32 particiu pre instalaciu, tak zvol rucne rozdelenie. Tam uz tu fat particiu najdes a rozdelis si ju sam. Pokial pouzijes polovicu disku pre Ubuntu, tak tych 40 Go rozdel nasl: 1. ext3 - pripojny bod ( / ) -8 Go , 2. linux swap 1Go, 3./home - zostatok. V pripade ze to dodrzis, tak bude vsetko ok a budes mat na disku 2 OS v plnej akcii. Teraz som to iste robil otcovi na jeho pocitaci v BA a vsetko fachci dobre. 
Takže pokud to chápu dobře, říkáš to tak, abych dal obě dvě OS na ten malý disk, přičemž velký bude sloužit jen jako studna dat? Ono taky ten 80GB není rozdělen přesně na polovinu, je to 20/60, a na tom 20 jsou Wokna. Takže bych spíš musel tu větší část zformátovat, to by nebyl problém, všechno co tam mám můžu získat znova. Ale jak to zformátovat? Přes program ve windowsech nebo to zvládne i instalačka linuxu?
Díky moc za rady
//oh, špatně jsem si to přečetl, takže to půjde zformátovat při instalaci, dobře, takže bereme v potaz, že mám 2 ntfs části, 20 (windows) a 60 (data)
při instalaci přeformátuju tu 60tku na fat32, teď mám teda pořád dvě části, s tím že jedna je ntfs 20GB s windowsama a druhá je prázdná 60GB fat32 kam dám linux. Takhle to teda můžu provést? Nerozumím té části kdy jsi to rozdělil na ext3, swap a zbytek.. kterou z těch možností to teda mám udělat?
« Poslední změna: 19 Září 2008, 15:35:34 od heady569 »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 19 Září 2008, 15:52:49 »
ne - premiestni si to wo windows a vo windows aj sformatuj. Ovladacie panely- nastroje pro spravu - spravce zarizeni - sprava disku. Tam najdes ten svuj disk 60Go kliknes nan pr. mysi a das ho zformatovat na fat32. Instalacka Ubuntu bude formatovat taky - tohle je jenom orientacka, ktera ti pomuze behem instalace pri vyberu disku. Na ten ext3 swap a home budes tu sedesatku rozdelovat disk ty sam pri instalacce Ubuntu, kdyz se dostanes k casti rozdeleni disku a zvolis rucni rozdeleni. Pak uz Ubuntu bude formatovat dle tveho prikazu na ext3, swap.....
Taky ti vsak mozna instalacka Ubuntu najde ten fat oddil jako samostatnej disk a rozmisti si ho sama. Pak uz to budes mit jako ve widlich - next-next :D Kua uz zase pisu cesko-slovensky ;D
« Poslední změna: 19 Září 2008, 16:01:01 od hase »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

heady569

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 19 Září 2008, 16:01:24 »
ne - premiestni si to wo windows a vo windows aj sformatuj. Ovladacie panely- nastroje pro zpravu - zpravce zarizeni - zprava disku. Tam najdes ten svuj disk 60Go kliknes nan pr. mysi a das ho zformatovat na fat32. Instalacka Ubuntu bude formatovat taky - tohle je jenom orientacka, ktera ti pomuze behem instalace pri vyberu disku. 
Taky ti vsak mozna instalacka Ubuntu najde ten fat oddil jako samostatnej disk a rozmisti si ho sama. Pak uz to budes mit jako ve widlich - next-next :D Kua uz zase pisu cesko-slovensky ;D
Ok, super, dík moc :-)
//jo ještě, když už se ptám, jak pak mám udělat nastavení disku když přidám ten SATA II novej? Myslím tak abych nedojebal ten dual boot. Ten s OS jako primary master a zbytek? Naposledy jsem se v tom vrtal před 4ma rokama a teď vážně nevím co s tím tak sry za ty lamersky dotazy, snažím se co to jde :-D
« Poslední změna: 19 Září 2008, 16:04:26 od heady569 »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 19 Září 2008, 16:03:37 »
Precti si tohle - hlavne od kroku 5.3 at vis, jak to bude vypadat http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 19 Září 2008, 16:09:24 »
Ja SATA disky nemam, ale podle mne se nic nestane, kdyz ho pak pripojis - Ubuntu i Widle si ho proste najdou jako samostatnej disk bez niceho a nicemu to neublizi.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

heady569

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 19 Září 2008, 16:13:00 »
Ok, snad to nezkazim :-). Dík moc za všechny rady, ozvu se jak jsem dopadl

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 19 Září 2008, 17:07:57 »
Vidim,ze se vubec nikdo nepozastavil nad jednou veci  ;)

Jak je mysleno,ze budete od nejakeho data pouzivat i Linux?To uz tam bude nahrane pro vyuku nebo si to snad nedejboze mate sami nainstalovat?
V prvnim pripade Vas nemusi zajimat nejaky dualboot a bude to nastavene od spravce,v druhem pripade by si mel asi spravce nechat predepsat prasky,pokud je instalaci mysleno jinam nez na zkusebni pocitac nebo do virtualu.
Tak kamarade, tvoje pointa mi nejak unika....Co ti na tom jeho problemu nebylo jasny? Proc by mel mit zkusebni pocitac? A pokud narazis na to, ze vubec necetl navody na wiki, tak se mozna pletes! Treba je cetl, ale je z tech vyrazu a toho vseho tak zmatenej, ze se chce proste ujistit... Skutecne nevim, kam tim miris.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 19 Září 2008, 17:15:51 »
rekl bych ze Mistr bodie si mysli, ze tazatel bude ve skole instalovat linux... ja se domnivam, ze ve skole zacnou pracovat s linuxem a tazatel si chce ten linux nainstalovat i doma, aby mohl zkouset co se ve skole naucil... to je muj nazor na vec...
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 19 Září 2008, 17:23:10 »
Aha, tam byli 2 tazatele a ja komunikoval jen s tim druhym...Ale stejne si myslim, ze ta skola v tom vubec nehraje roli - on chce Ubuntu a boji se toho - to je vsechno.
A jeste na adresu toho z 1. strany, kerej vyhlasuje, ze Wubi je pro zacatecnika nejlepsi reseni - HOVADINA. Jak psal Premet, tak Wubi udela bordel, pak nevis co muzes odstranit, je v tom zmatek a zacatecnika odradi... Taky zastavam instalacku na tvrdo.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

heady569

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 19 Září 2008, 17:41:52 »
no, tazatelé tu byli dva. Já se jen z důvodu nezakládání zbytečného threadu zeptal tady a své odpovědi jsem dostal. To co chci, je mít nainstalován zároveň Windows XP i Ubuntu, nevím co tu všichni plašíte. Přečtěte si ty příspěvky odděleně a znovu. Hase to pochopil správně. S Linuxem nemám žádné zkušenosti, a tak jsem se radši před tím, než se do něčeho pustím, chtěl ujistit, že vím všechno potřebné :-).
//Jen dodatek - ve správě disků ve windows mi nejde změnit systém souborů, pustí mě to jen do formátování, ale nemůžu to změnit z ntfs na fat32.. opravdu to tam jde a já nevím jak, nebo je problém jinde?
« Poslední změna: 19 Září 2008, 17:44:32 od heady569 »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 19 Září 2008, 17:55:25 »
no, tazatelé tu byli dva. Já se jen z důvodu nezakládání zbytečného threadu zeptal tady a své odpovědi jsem dostal. To co chci, je mít nainstalován zároveň Windows XP i Ubuntu, nevím co tu všichni plašíte. Přečtěte si ty příspěvky odděleně a znovu. Hase to pochopil správně. S Linuxem nemám žádné zkušenosti, a tak jsem se radši před tím, než se do něčeho pustím, chtěl ujistit, že vím všechno potřebné :-).
//Jen dodatek - ve správě disků ve windows mi nejde změnit systém souborů, pustí mě to jen do formátování, ale nemůžu to změnit z ntfs na fat32.. opravdu to tam jde a já nevím jak, nebo je problém jinde?
Ja teda nevim, ale nase stare XP home to tam melo v takoove kolonce, kde bylo napsany ntfs - tam byli 2 volby - teda i fat32. Ten fat vsak vubec neni dulezitej pokud vis, kolik giga ma ten oddil pripravenej pro Ubuntu. V rucnim rozdeleni se ti jeho velikost zobrazi - tak vis kerej mas zakliknout a prerozdelit.
Me vsak napada mozna pro tebe schudnejsi reseni: kdyz ten oddil ve widlich vycistis a presunes co jde na ten widlackej C,  tak ho ve windowsu odstran. Bude teda jedom jeden oddil C. Ten defragmentuj (aby se ti neporusili data ve widlich a pak instaluj Ubuntu s tim, ze pristoupis na automaticke rozdeleni disku (na pulky), ktere ti nabidne instalator v kroku 5. Pak si Ubuntu samo prerozdeli pulku tveho disku a ty se nemusis o nic starat. Budes mit dualboot primo  "od vyrobce" :D
« Poslední změna: 19 Září 2008, 17:57:27 od hase »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

heady569

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #19 kdy: 19 Září 2008, 17:58:03 »
aha, chapu, super, jdu na to :-)

heady569

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #20 kdy: 19 Září 2008, 18:54:28 »
hmm.. zvláštní, po smazání toho 60GB oddílu se těch 60gb nepřidalo k tomu Cčku, ale zůstalo nepřiřazeno... a instalačka Ubunty mi zobrazuje jen to Cčko, né to další volné nepřiřazené místo. Nabízí se mi dvě možnosti, buď můžu vytvořit nový oddíl a ten použít k Ubuntu, ale pak zachovám ten poměr 20/60
a nebo to můžu spojit jako dynamický disk.. půjde to pak ale rozdělit v té instalačce?

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #21 kdy: 19 Září 2008, 19:04:08 »
Tak to sa myslim prave robi v sprave diskov z oddielu C -teda rozsirit oddiel. Ale uz seeeer na to. rozdel tych 60 na ext3 a swap tak ako som ti napisal ked z a ako je uvedene v navode co som ti pastnul - sak uz s toho musis byt na nervy :D Ale ten disk musi mat nejake oddelenie - ty si ho odstranil, tak neni ziadnych 60Go - teda bud to prirad k C alebo tam zas daj nejake pismeno. Este existuju ine formy - pomocou live CD Slax, ci Parted Magic urobit tie oddiely na tom prazdnom mieste....Je toho moc
 
« Poslední změna: 19 Září 2008, 19:06:50 od hase »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #22 kdy: 19 Září 2008, 19:17:23 »
instalacka ubuntu umi neco jako pouzit nejvetsi volne spojite misto, nebo tak nejak blbe se to jmenuje... to se pak sama nainstaluje na to misto bez oddilu, a vytvori si tam ty oddily sama podle potreby
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #23 kdy: 19 Září 2008, 19:34:51 »
pravda ufaak - to mi uplne vypadlo z hlavy
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

heady569

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: Mám Windows chci Ubuntu
« Odpověď #24 kdy: 19 Září 2008, 20:57:52 »
No to jste si teda chlapi vzpoměli brzo  :D. Ztrávil jsem 3 hodiny hledáním té správné utility jen na rozdělení disku. Nakonec se mi to povedlo. Rozdělil jsem to tak, jak jsem potřeboval, instalace proběhla v pořádku :-), teď píšu z FF na Unbutu ;). Teď se jdu vrhnout na zapojení dalšího hdd. To zas bude  :-\
Každopádně díky haseovi za trpělivost a pomoc, díky chlape!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.