Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nákup Dellu z USA  (Přečteno 10200 krát)

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Nákup Dellu z USA
« kdy: 14 Září 2008, 17:36:48 »
Jak moc dobře víte, tak u nás DELL neprodává notebooky s předinstalovaným Ubuntu. Proto bych rád vyzkoušel nákup takového notebooku v USA nebo jiné zemi, kde se prodávají. Momentálně mám koupený nový ThinkPad, který byl se SLEDem, takže nákup nového notebooku momentálně neplánuji. Proto bych se chtěl zeptat, jestli někdo nákup notebooku s Linuxem neplánuje a nechce zkusit objednat DELL s Ubuntu z USA.
Veškeré know-how mám. Jak to objednat, jak to zaplatit, jak to dopravit do ČR a jak mít záruku, která platí i v ČR atd. Kdyby se to povedlo, tak bych o tom rád napsal článek jako inspiraci pro ostatní.
Rád poskytnu na požádání podrobnosti.

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #1 kdy: 14 Září 2008, 17:46:17 »
ja momentalne zvazuji nakup notebooku. zatim nejsem pevne rozhodnuty, jaky si poridit. takze kdyz mi nejakej poradis, tak to zvazim :)
k dispozici na nej mam 28 tisic korun :)
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #2 kdy: 14 Září 2008, 18:02:24 »
Pokud vím, tak Dell s Ubuntu by měl být k mání i v méně "exotických" zemích jako Francie, UK a Německo.

http://www.ubuntu.com/news/dell-available-in-europe

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #3 kdy: 14 Září 2008, 19:08:08 »
Pokud vím, tak Dell s Ubuntu by měl být k mání i v méně "exotických" zemích jako Francie, UK a Německo.

http://www.ubuntu.com/news/dell-available-in-europe

Jj, vím o tom, ceny v USA jsou ale pořád přece jenom nižší a přeposlání balíku z USA stojí 45 dolarů, což není taková hrůza. Z hlediska daňového by nákup z Evropy byl rozhodně lepší. Nevím ale, jestli existuje nějaká firma, která člověku poskytne v dané zemi adresu a potom mu balík přepošle.
Nákup z USA obnáší toto:
Koupit se dají notebooky přímo na dell.com. Nejlepší platba je přes PayPal, tam nedělají problémy. Možné to je i českou kartou, ale pokud je jiná shipping address a billing address, tak je platba zablokovaná. Dá se to ale telefonicky domluvit.
Dell je bohužel jeden z těch obchodů, kteří přiráží sales tax hned při koupi. Většina amerických online obchodů sales tax nepřičítá a rezident ji musí odvést na konci roku v daňovém přiznání. Sales tax, neboli americká obdoba DPH, činí 8 % pro Kalifornii (může se +- 1 % lišit podle okresu). Teoreticky může člověk tuto daň získat zpět, ale netuším, zda to jde udělat na dálku, naštěstí se nejedná o nějakou podstatnou částku.
Dalším krokem je zaslání balíku firmě Shipito (www.shipito.cz). Ti balík přijmou a pošlou do ČR doporučeným balíkem. Tato služba stojí 8,5$. Balík do ČR s limitem přes 13 kg stojí 37$.
Největší cenová přirážka nás čeká na českých hranicích. Většina balíků totiž prochází rukama celníků a celková přirážka činí 24 % (19 % DPH a 5% clo). Pokud by se notebook objednával ze zemí EU, tak by tato přirážka odpadla.
Poslední položkou je záruka. V USA je standardně jeden rok. U DELLu je částečně i mezinárodní, ale mimo USA nekryje všechno. Pokud chce mít člověk plnou mezinárodní záruku, tak si musí přikoupit záruku tříletou.

Nejlepší je samozřejmě, když si člověk do té země dojede nebo si to nechá koupit přes kamaráda. Odpadají téměř veškeré poplatky (i když DPH a clo by správně nemělo  ;) ). Na druhou stranu ne každý takovou možnost má. Variantou, kterou navrhuju já, člověk získá kvalitní notebook od DELLu, který je s Ubuntu a opravdu s Ubuntu perfektně pracuje (měl jsem jeden DELL s Ubuntu v rukou a opravdu je podpora Linuxu 100% a jedná se o odladěný systém), navíc má člověk prodlouženou, tříletou mezinárodní záruku. Nemám to propočítané, ale myslím, že i se všemi přirážkami ten notebook vyjde levněji než u nás. DELL Inspiron s Ubuntu startuje na nějakých $550, což je cca 9500 Kč.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #4 kdy: 15 Září 2008, 10:06:21 »
Nevím, jestli jsem se překoukl, ale dell s windows ve stejné konfiguraci vychází levneji něž s ubuntu :(.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #5 kdy: 15 Září 2008, 10:22:13 »
Nevím, jestli jsem se překoukl, ale dell s windows ve stejné konfiguraci vychází levneji něž s ubuntu :(.
To je snad logické - odstranitelná vada snižující hodnotu notebooku.  ;)
Ale vážně - není tam mírně jiný HW? Jako jiný typ zvukovky apod.?
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #6 kdy: 15 Září 2008, 14:01:57 »
Nevím, jestli jsem se překoukl, ale dell s windows ve stejné konfiguraci vychází levneji něž s ubuntu :(.

Ano, to je možné, když jsme my loni kupovali linuxové notebooky od DELLu, tak stály o cca 50 dolarů méně než stejné sestavy s Windows. Na Windows sestavy však často bývají akce a tak se stává, že jsou dokonce levnější, ale já prostě nechci počítač s Linuxem, abych ušetřil, ale proto, že:
1. nechci platit za něco, co nepoužívám
2. nechci platit Microsoftu tzv. "Windows daň"
3. chci přispět rozvoj dané distribuce
4. chci podpořit prodej linuxových počítačů s logikou, že čím víc se jich bude prodávat, tím větší bude nabídka výrobců a výběr pro nás
5. chci připravený a odladěný počítač, který po koupi zapnu a pracuju, se 100% podporou hardware. U modelů s Windows tato podpora není garantovaná a z praxe vím, že u mnoha modelů od DELLu není dokonalá.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #7 kdy: 15 Září 2008, 19:45:21 »
Kamarád přemýšlí o Netbooku. Nevím, jak na tom je teď s Ubuntu, ale měl by  být. Takže MOŽNÁ bych měl další stroj na nákup. Šlo by to?

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #8 kdy: 16 Září 2008, 17:03:35 »
Kamarád přemýšlí o Netbooku. Nevím, jak na tom je teď s Ubuntu, ale měl by  být. Takže MOŽNÁ bych měl další stroj na nákup. Šlo by to?

Netbook od DELLu? Ten by měl vyjít až v říjnu. Ale jsem pro, kdyby měl zájem, můžu mu s tím pomoct. Když žádný velký výrobce počítačů nemá z určitého důvodu zájem vozit notebooky s Linuxem do ČR, tak se holt musí lidem ukázat, že zase není takový problém objednat notebook ze zahraničí.

inuendo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 240
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #9 kdy: 17 Září 2008, 16:58:20 »
...pánové nechci vám do toho kecat,napíšu jen svůj názor,koupil jsem si DELL v elektrovordu,sice s wistama,ale mám tu jistotu že jsem ho doma zapnul a šel -a to při koupi v cizině nikdo mít nebudete,pokud si ho tam sami nekoupíte-a nainstalovat si linux je pro vás jistě hračka.
(ta jistota,že bude funkční mi za těch pár tisíc stojí)

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #10 kdy: 17 Září 2008, 19:28:59 »
...pánové nechci vám do toho kecat,napíšu jen svůj názor,koupil jsem si DELL v elektrovordu,sice s wistama,ale mám tu jistotu že jsem ho doma zapnul a šel -a to při koupi v cizině nikdo mít nebudete,pokud si ho tam sami nekoupíte-a nainstalovat si linux je pro vás jistě hračka.
(ta jistota,že bude funkční mi za těch pár tisíc stojí)

K tomu mám jen několik bodů:
1) V kamenných obchodem notebooky nekupuju zásadně kvůli ceně a kvůli tomu, že si ten notebook nemůžu nakonfigurovat
2) Už jsem viděl desítky nových notebooků a ještě se nestalo, aby žádný po rozbalení nefungoval. Míra reklamací se pohybuje kolem 2 % a notebooků rovnou vadných je mnohem méně. A i kdyby? Tak ten notebook vezmu, zanesu do servisu/zavolám technika (podle toho, jakou mám záruku) a hotovo. DELL má hodně dobrý servis jak u nás, tak v USA.
3) Myslíš, že ten předinstalovaný Linux je jen o instalaci? Pokud jsi na to svém DELLu rozchodil 100 % všech hardwarových vlastností, tak si můžeš gratulovat, máš štěstí. Naopak já viděl x DELLů, které s Linuxem pracovaly s většími či menšími problémy. Např. problémy se zvukem a přepínáním zvuku z repráků do výstupu jsou časté. V případě DELLu s Linuxem má člověk záruku 100% funkčnosti veškerého hardwaru.
4) Pokud chceš, abysme si v budoucnu mohli koupit v "elektrovordu" DELLy i s Linuxem, tak asi není nejlepší nápad kupovat si ho s "Wistama", protože pro DELL znamenáš windowsáka. Kdyby to tak udělal každý, tak DELL skončí s prodejem linuxových notebooků a v dalším kroku se vykašle na jakoukoliv kompatibilitu s Linuxem, takže tam to svoje Ubuntu po koupi ani nenainstaluješ.

inuendo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 240
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #11 kdy: 17 Září 2008, 19:50:48 »
....chápu,stojíš si za svým názorem,já zase za svým,dám ti za pravdu s tím zprovozněním hw-řeším problém s wifi,ale jinak pohoda.Jen jsem holt opatrnější,nekupuju co nevidím ,protože nejsem tak bohatý,abych si to mohl dovolit. :)

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #12 kdy: 17 Září 2008, 19:55:54 »
A jak je to se servisem u těch dellu z electrowordu? je to taky NBD u zákazníka?

inuendo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 240
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #13 kdy: 17 Září 2008, 20:46:10 »
A jak je to se servisem u těch dellu z electrowordu? je to taky NBD u zákazníka?
  tak to nevím,wifi řeším tady na fóru,jelikož nejde v ubuntu,ve wistách všechno klape na první zapnutí

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #14 kdy: 17 Září 2008, 22:01:58 »
Nevím, jestli jsem se překoukl, ale dell s windows ve stejné konfiguraci vychází levneji něž s ubuntu :(.
tiež som o tom počul, afaik by to malo byť spôsobené potrebou upraviť HW (resp. dotvoriť SW) tak, aby všetko fungovalo ako má. windows iba nainštaluješ a je to.
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

LadaLUNI

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 101
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #15 kdy: 17 Září 2008, 22:19:32 »
Ahoj Já už DELL z USA mám. Celkem by mě zajímalo to know how hlavně se zárukou i u nás. Třeba zjistím že ji nemám :o))
Tiskneme srdcem

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #16 kdy: 17 Září 2008, 23:18:47 »
Ahoj Já už DELL z USA mám. Celkem by mě zajímalo to know how hlavně se zárukou i u nás. Třeba zjistím že ji nemám :o))

Zkus si zavolat do Dellu. Oni ti rádi řeknou, jakou tvoje výrobní číslo má u nás záruku. Vycházím z informací kamarádky, která si DELLa kupovala loni s obyčejnou roční zárukou, a řekli jí, že má u nás jen částečnou záruku. Naopak tříletá záruka by měla být plná.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #17 kdy: 18 Září 2008, 18:49:05 »
Tak ten Netbook od Dellu padá. Nelíbí se nám HW. Já žádný PC už kupovat nebudu, mám jich doma dost. :)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #18 kdy: 24 Září 2008, 21:46:30 »
Tak jsem se díval na stránky britského Dellu a nestačil jsem žasnout. Notebook s WV Home Basic, který u nás stojí 19660 Kč, stojí v Anglii s Ubuntu 10990 Kč včetně DPH. A to je ještě v ceně tříletá mezinárodní záruka In-Home, tzn. že si pro notebook dojedou domů šest dní v týdnu. Clo ani české DPH se při dovozu z VB neplatí, takže cena je konečná! Jen neznám žádnou firmu, která by drobné zboží z Anglie zasílala. Nicméně snad každý má známého, který v Anglii dělá.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #19 kdy: 24 Září 2008, 23:13:39 »
Bylo by možné sem písnout parametry toho Dellu v UK?

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #20 kdy: 25 Září 2008, 01:20:59 »
Dell Inspiron 1550
Intel Celeron 2GHz
15,4" 1280x800
1024 MB 667MHz DDR2 SDRAM
120GB (5400)
8x DVD/CD-RW
Integrated Intel X3100
3Yr In-Home Warranty Support
cena: £358,41 (includes VAT and shipping)

Samozřejmě toto je startovní model, dají se nakonfigurovat lepší. Vybral jsem tento, protože jsem stejný našel na Dell.cz. Dá se předpokládat, že čím dražší notebook bude, tím větší bude rozdíl v ceně mezi ČR a VB.

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #21 kdy: 25 Září 2008, 08:16:45 »
V anglii podnika jeden cech tak, ze vozi napr. kufry z Anglie do cech. A to dost levne:) takze staci mit v anglii nekoho, kdo mu to da do auta. Je to v pohode koren, doveze to kamkoliv.
Segra si tak domu posilala kufry. Do letadla by ji nepustili s takovym nakladem :D
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #22 kdy: 25 Září 2008, 08:34:49 »
Dell Inspiron 1550
Intel Celeron 2GHz
15,4" 1280x800
1024 MB 667MHz DDR2 SDRAM
120GB (5400)
8x DVD/CD-RW
Integrated Intel X3100
3Yr In-Home Warranty Support
cena: £358,41 (includes VAT and shipping)

Samozřejmě toto je startovní model, dají se nakonfigurovat lepší. Vybral jsem tento, protože jsem stejný našel na Dell.cz. Dá se předpokládat, že čím dražší notebook bude, tím větší bude rozdíl v ceně mezi ČR a VB.
neni to nic moc a je to drahe!
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #23 kdy: 25 Září 2008, 08:37:07 »
V anglii podnika jeden cech tak, ze vozi napr. kufry z Anglie do cech. A to dost levne:) takze staci mit v anglii nekoho, kdo mu to da do auta. Je to v pohode koren, doveze to kamkoliv.
Segra si tak domu posilala kufry. Do letadla by ji nepustili s takovym nakladem :D
To by me tak zajimalo, jak to ten cech ma vymysleny, aby na tom vydelal...Prece uz jen to, ze to doveze kamkoliv, nemuze byt levna zalezitost - benzin....
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Nákup Dellu z USA
« Odpověď #24 kdy: 25 Září 2008, 09:00:30 »
Tak ta sestava je pro mě dost zklamání.
Když to porovnám třeba s HP, co je tady k mání u alza.cz nebo u mironet.cz apod. bez OS, tak to dost pokulhává :(.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.