Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: vhodná zvuková karta pro linux  (Přečteno 8032 krát)

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
vhodná zvuková karta pro linux
« kdy: 15 Září 2008, 17:11:12 »
Zdravím,

rád bych si od vás nechal poradit. Již dlouho (>rok)  si chci koupit zvukovou kartu, ale ne a ne se rozhodnout pro tu správnou. Rád bych si tedy poslechl vaše názory, která je podle vás ta správná. Napíšu vlastnosti na kterých mi záleží a jiná kriteria:

1. Kvalita - mám tady relativně kvalitní sluchátka (DT440) a kýble hudby (flac, ape), takže chci zvukovku, jejímž hlavním posláním je kvalitní výstup, tedy ne obskurní nové technologie pro gamesy či super-truper 3D efekty, při kterých soused franta jistě pukne závistí.

2. cena - pokud bude pod 10k tak mne více méně nezajímá

3. digitální výstup, výstup pro 5/7+1 soustavu (ne nezbytně, ale rozhodně bych to rád viděl), sluchátkový výstup, ideálně s manuálním ovladačem hlasitosti

4. v ideálním případě externí abych ji mohl provozovat na více počítačích

5. FUNGUJE pod linuxem - existuje driver od výrobce. Nechci se zatím spoléhat na ffado.

6. 24b výstup, min 96khz sample rate, ideálně však 196khz

7. na nahrávání a jeho kvalitu kašlu, stačí když k ní budu moci připojit mikrofon v "libovolné" kvalitě nahrávání (pro VoIP)
---------------------
Toť vše. Vím že to není málo, a že asi žádná karta toto vše nesplní. Přesto bych rád vaše doporučení na kartu, která toho "umí" co nejvíce. Zatím mi byla doporučena tato karta
http://www.echoaudio.com/Products/FireWire/AudioFire2/index.php
která splňuje vše až na bod 5 - je třeba použít ffado, který je ještě v beta verzi a nechci dělat "pokus-omyl" za 6k. No a taky má sample rate jen těch 96khz (to sice v dnešních dnech postačuje, ale raději bych kartu která umí více, když už jsou na trhu).

Víte o něčem lepším?

Tagy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 189
Re: vhodná zvuková karta pro linux
« Odpověď #1 kdy: 17 Září 2008, 22:15:12 »
Ahoj, hodně se povídá o: "ESI Juli@" -> viz google
Zda jede pod Linuxem, nevím...

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: vhodná zvuková karta pro linux
« Odpověď #2 kdy: 17 Září 2008, 22:38:18 »
Nevím, jestli by se hodila, co se týče parametrů, zrovna tahle, ale prý funguje v Linuxu.
http://www.soundonsound.com/sos/apr01/articles/soundcard.asp

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
Re: vhodná zvuková karta pro linux
« Odpověď #3 kdy: 18 Září 2008, 11:13:49 »
Děkuji vám oběma za odpovědi, již jsem ani nedoufal.

U M-audia by myslím asi byla šťastnější volba audiophile 192, možná pod linuxem fungují obě, ale pokud se během pár posledních dnů nic nezměnilo, tak driver od výrobce neexistuje ... Další věc je, že zmíněná AudioFire 2 by podle pánů z www.disk.cz měla mít výrazně lepší převodníky ...

O ESI Juli@ jsem již slyšel, děkuji za připomenutí. když jsem ji zkoumal minule, tak u ní ještě o linuxu nebyla ani zmínka. Nicméně jak mám interpretovat výrok "Linux compatible (ALSA)"?? Co to znamená&jak to bude fungovat? Neví někdo?

Další věc, které jsem si všiml, je také pozoruhodná:
ESI Juli@: ... 24-bit/192kHz AD converter with 114dB(a) dynamic range
ESI DualFire: ... high-grade 24-bit/96kHz analog-digital-converter

Stejně jako AudioFire2 na FireWire sběrnici přeprala v kvalitě převodníků PCI interface karty v podobné cenové kategorii, tak u DualFire i firma ESI píše, že jde o něco kvalitnějšího. Je to sice slovíčkaření, uznávám, ale už je to druhá zmínka u dvou různých firem, takže myslím že je malá šance, že půjde o "vysoce kvalitní převodníky se systémem aktivních bublinek, kdy polarizovaný kyslík dramaticky usměrňuje tok zvuku". No ale proč o tom píšu. Proč karta s kvalitnějšími převodníky nabízí (jak dualfire, tak audiofire2) nižší samplerate? Má proto někdo nějaké vysvětlení?

Bohužel u DualFire tak i u audiofire2 není žádná zmínka o podpoře v linuxu...

těším se na vaše odpovědi & rady

kalfar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 372
Re: vhodná zvuková karta pro linux
« Odpověď #4 kdy: 18 Září 2008, 14:49:18 »
Teda nechci srážet tvé hudební nadšení, ale jsi si jist že potřebuješ takto kvalitní zvukovku? Navíc jak vidím z tvých příspěvků ani nevíš co máš hledat. AD (analog - digital) převodníky tě přeci vůbec nemusí zajímat, ty se využívají jen při nahrávání. Co se týče DA převodníků, používaných při přehrávání, u nich je kvalita výstupu téměř stejná u všech zvukovek. Takže myslím že moje SB Live by mohla klidně konkurovat jakékoliv tvé zvukovce v kvalitě přehrávání, pokud teda nemáš absolutní sluch...

Dále, zkus si zjistit jakou sample rate má ve skutečnosti ta tvoje supr sbírka, možná se budeš divit že ji máš stejně nahranou na 44kHz, takže ti zvukovka s 192kHz sample rate bude na nic, přesamplování ten zvuk už nezlepší.

A teď lekce z praxe: audiofilní zvukovky mají extrémní cenu ze dvou důvodů:
1) jejich primární využití je při nahrávání, takže zde právě se využijí kvalitní AD převodníky, které musí mít dostatečný zisk a nesmíš je odpálit jedním nepovedeným vytažením kabelu

2) můžou být využity jako přehrávač samplů nebo MIDI, kde se vyžaduje minimální odezva. Na win platformě na to existují i speciální freeware ovladače, které dokáží srazit odezvu kdejaké zvukovky mnohem níže než zvládnou originální ovladače

Takže by jsi platil zbytečně za něco co vůbec nevyužiješ.

Pokud už chceš doopravdy kvalitní poslech, kup si hi-fi soustavu za několik desítek tisíc, kvalitní gramofon a poslouchej hudbu na deskách. I když teď letí CDčka, jejich kvalita je nižší nežli desek, právě kvůli digitálnímu záznamu. Zde by jsi dokonce i ten rozdíl mohl poznat.

Dále pokud by jsi si už koupil profi zvukovku, mohl by jsi zjistit nemilou věc. Zvukovka by mohla mít normovanou sílu výstupního signálu (mělo by to být +4dBu kdyby jsi to někde viděl), která by nemusela stačit tvým sluchátkům, občas ten samý výstup mají nějaké přehrávače, je označen jako Line a nedá se na něm nastavovat hlasitost. Další věcí je impedance, profi technika používá většinou vysokoimpedanční okruhy (až v řádu kΩ) kvůli minimalizování ztrát a rušení. Stejně tak i skutečná profi sluchátka mají 150-600Ω. Pokud by ta zvukovka byla na to stavěná, odpálil by jsi si nejspíš sluchátka, která mají jen 32Ω.
Ubuntu jsem nainstaloval v úterý,ve středu jsem si přečetl tyhle stránky,čtvrtek byl dnem doinstalací programů a dnes jsmem se utvrdil,že tu Vistu jsem kupoval draze a zbytečně. >:(

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
Re: vhodná zvuková karta pro linux
« Odpověď #5 kdy: 18 Září 2008, 23:43:33 »
Dík za podnětný příspěvek. Vezmu to popořadě.

"nevíš co hledat" - to je možná pravda, ale když se podíváš, tak většina (minimálně mnou odkazované) zvukovek uvádí shodné hodnoty jak u adc tak i u dac. Takže to můžeš chápat tak že jsem zkopíroval ctrl-c ctrl-v špatnej řádek. Nechci jít do ostrého sporu, ale jsi asi první, kdo si myslí že DA převodníky jsou u většiny zvukovek stejné. Integrovaná zvukovka je SUPER sračka, SBLive pouze sračka - převodníky generují enormní množství šumu, který je prostě v "dobrých" sluchátkách slyšet. Když je dost tižší pasáž, tak to prostě slyším a když náhodou nehraje nic a mám sluch. "ze setrvačnosti" stále na hlavě, tak mi z toho za chvíli šibe. A pokud chceme být přesní (viz dac a adc), tak s tím absolutní sluch nemá co do činění. Abs. sluch jde popsat jako vysokou vnímavost zvuků, vyšší schopnost identifikovat různé frekvence resp. jejich poměry. Přítomnost šumu či povadlost basů může detekovat i člověk bez absolutního sluchu, kterým samozřejmě jsem. Navíc i kdyby zvukovka pokřivila jednotlivé freq, pak je to stejně jedno, protože ani původní nahrávka je nemá ok - např. klavír pro člověka s abs. sluchem stejně vždy hraje falešně. Ale dost OT.

Sample rate cd je skutečně 44khz z toho se nevymluvím. A většina mých flaců je samozřejmě nahrána z audio cd. Nicméně např. soundblastery převzorkovávají tato data na 48khz a teprve toto se přehrává - tedy kvalita jde dolů. Zbytečně. Jinak ano, stačí mi zvukovka s výstupem 44khz. Zatím. Ale chci slyšet pádný důvod proč mám koupit zvukovku, která neumí více než 96khz, když již dnes se prodávají nahrávky s sample rate vyšší. Je jen otázkou času, kdy se jejich podíl na trhu zvětší ...

Se zdůvodněním ceny "platím za možnost kvalitního nahrávání" souhlasím. Nepotřebuju tuto možnost a i o tom je toto vlákno. Nalézt tu správnou zvukovku. Problémy se zvukovkou a případnou "nepoužitelností" některých sluchátek jsou očekávatelné a i na to se zde ptám. Nicméně nelze souhlasit (doufám) s tím, že na trhu je brak a pak až super kvalitní zvukovky vyžadující super specialní sluchátka.

A sorry, radu s gramofonem nemohu brát vážně. Digitální záznam nahrávky nemůže OBECNĚ být horší než analogový. Jediný rozdíl může být opět POUZE v sample rate, pokud se pletu, budu rád když mne opravíš. Ano cd mají 44khz a mohou (žádné info o tom nemám) být horší než třeba výborné 78 rpmky. Ale už existuje dvd-audio (196khz ve stereu), kde bych již na prvenství gramofonů nevsadil ani propocené triko. Jediné prvenství si gramofony uchovají díky svému charakteristickému zvuku, který je myslím pěknější než extra čistá nahrávka, ale to už je jiný příběh.

---------
takže udělám malou revizi požadavků: nehledám zvukovku, kterou používají profi hudebníci apod. Chci zvukovku, která nebude generovat slyšitelný šum a bude mít plný vyvážený výstup - žádné chybějící či výrazně dominantní basy apod.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: vhodná zvuková karta pro linux
« Odpověď #6 kdy: 19 Září 2008, 12:12:12 »
Ale kdyz bych neco chtel v PC,tak zvukovku,ktera ma zesilovace s elektronkama.Je to uzasny zvuk  ;D
Vy se tomu smějete, ale to se opravdu vyrábělo. Najděte si základní desky AOpen "AX4GE Tube-G" nebo "AX4B-533 Tube"
« Poslední změna: 19 Září 2008, 12:14:36 od kiklhorn »
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: vhodná zvuková karta pro linux
« Odpověď #7 kdy: 19 Září 2008, 13:16:36 »
Zkuste se mrknout sem: http://www.linuxis.us/linux/media/howto/linux-htpc/audio.html
Připadá mi to jako velice rozumné pojednání. 
Citace
A $23 sound card with SPdif output can do everything, and any future formats that come out because all the audio data is sent "as is" to the receiver for processing.

Nepřemýšlel jste nad tím pořídit si karty dvě? Jednu pro kvalitní sluchátkový výstup a druhou s čistě digitálním výstupem.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
Re: vhodná zvuková karta pro linux
« Odpověď #8 kdy: 19 Září 2008, 13:22:43 »
děkuji za odkazovaný článek, přečtu si ho.

Ne přiznám se že ne. Ale problém to jistě není, pokud výhody převýší, rád půjdu touto cestou. Nemám žádné zkušenosti s touto variantou, jen mám trochu obavy z chování dvou zvukových karet na jednom stroji. Máte v tomto ohledu nějaké doporučení - tj. jakou/é kartu/y resp. jak způsobit aby se to chovalo korektně? Chápu, že obě naráz asi hrát nepřinutím, ale i kdyby každá hrála zvlášť, tak by to mohlo dělat problémy. Ale jen tipuji, nic konkrétního o tom nevím.

P.S. existují-li karty čistě pro sluchátkový výstup, je jejich součástí i sluchátkový procesor? Mám tu několik "výrazně stereofonních" nahrávek a bez "míchání kanálů" jsou neposlouchatelné - a když se o to náhodou pokusím, tak pak mám pocit že chodím s hlavou nakřivo :)

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: vhodná zvuková karta pro linux
« Odpověď #9 kdy: 19 Září 2008, 13:55:22 »
Chápu, že obě naráz asi hrát nepřinutím,
http://www.pulseaudio.org/wiki/Modules#module-combine
http://www.pulseaudio.org/wiki/FAQ#CanIusePulseAudiotoplaybackmusicontwosoundcardssimultaneously

P.S. existují-li karty čistě pro sluchátkový výstup, je jejich součástí i sluchátkový procesor? Mám tu několik "výrazně stereofonních" nahrávek a bez "míchání kanálů" jsou neposlouchatelné - a když se o to náhodou pokusím, tak pak mám pocit že chodím s hlavou nakřivo :)
Osobně mám jiné požadavky (jedna s integrovaným D2 zesilovačem a druhá kombinovaná s grafikou s HDMI výstupem), takže konkrétní typ pro sluchátka neporadím. Předpokládám že bude snadnější najít jednu specialitku, než dvě na jedné kartě.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
Re: vhodná zvuková karta pro linux
« Odpověď #10 kdy: 20 Září 2008, 14:47:03 »
ok, tak jen ať se mi hledá snáze. Ví někdo o existenci EXTERNÍ (firewire, usb, ...) karty pro linux, která má drivery od výrobce?

Tagy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 189
Re: vhodná zvuková karta pro linux
« Odpověď #11 kdy: 23 Září 2008, 14:03:02 »
takže udělám malou revizi požadavků: nehledám zvukovku, kterou používají profi hudebníci apod. Chci zvukovku, která nebude generovat slyšitelný šum a bude mít plný vyvážený výstup - žádné chybějící či výrazně dominantní basy apod.

Nebude generovat slyšitelný šum?
Ale to i moje SB live 5.1 digital neprodukuje (odstup signálu od šumu ->94dB), nedalo mi to, připojil jsem si svá sluchátka KSC75, zesílil zvukovku naplno/bez přehrávání hudby, šum však žádný neslyším.
Plný vyvážený výstup?
Co takhle si zamodovat ? :-) ->
http://4um.overclocking.cz/showthread.php?p=730717
http://4um.overclocking.cz/showthread.php?t=10661

Sám se chystám modnout SB live (jen OZ co obstarává zesilování signálu pro stereo)

Jakou momentálně používáš zvukovku? (ty integrované opravdu nechutně šumí...)
« Poslední změna: 23 Září 2008, 14:04:36 od Tagy »

alfonz19

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 219
Re: vhodná zvuková karta pro linux
« Odpověď #12 kdy: 24 Září 2008, 15:29:22 »
díky za odpověď, i když nevím jestli ji chápu. Prostě jde o to, že jde fyzicky vyměnit nějaká část zvukovky?? Přiznám se že jsem v tomhle ohledu úplná lama, takže netuším jak bych na to šel či kudy ... budu rád když mi k tomu řekneš něco víc.

Můžu udělat i revizi požadavků no.2: v jedné ruce mám audio cd, které chci poslouchat u pc (protože u něj bohužel trávím dost času a tak si u něj občas chci poslechnout hudbu). V druhé ruce sluchátka. Jak to udělat, aby to "HRÁLO"? Nikde jsem neviděl žádné doporučení, a nevím kde se zeptat -  možná i proto že v dnešní době je hlavní metou aby to bylo levné a tedy i odborníci se vyskytují spíše v oblasti "jak ušetřit". Takže spíše než s radou jsem se doposud shledal s nepochopením: "*censored* ti hráblo? - proč sis koupil sluchátka za 4k když tady ty moje za 500 hrajou skvěle?" A když už pro někoho nejsou hlavní prioritou prachy, tak jsou to basy & decibely ... Prostě a jednoduše - chci kvalitní poslech a nevím jak ho zařídit. Jestli je jediná cesta pořídit nějaký externí hw a do toho posílat ze zvukovky digitálně data, pak nemám námitek. Jen se rozroste otázka: jakou zvukovku doporučujete & jaké externí zařízení a proč ...

V současné době mám sb-live, kterou prostě slyším šumět. Samozřejmě šumí VÝRAZNĚ méně než integrovaná, ale i prostě šumí dost. Může jít samozřejmě o vadný kousek, to nemůžu popřít. Na druhou stranu už jsem dostal do rukou asi dvě lisovaná cd která šuměla - a ty jsem neposlouchal u pc ani na diskmenovi či jak se to jmenuje, takže tam ten šum prostě je.

Tagy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 189
Re: vhodná zvuková karta pro linux
« Odpověď #13 kdy: 24 Září 2008, 19:57:50 »
díky za odpověď, i když nevím jestli ji chápu. Prostě jde o to, že jde fyzicky vyměnit nějaká část zvukovky?? Přiznám se že jsem v tomhle ohledu úplná lama, takže netuším jak bych na to šel či kudy ... budu rád když mi k tomu řekneš něco víc.

Můžu udělat i revizi požadavků no.2: v jedné ruce mám audio cd, které chci poslouchat u pc (protože u něj bohužel trávím dost času a tak si u něj občas chci poslechnout hudbu). V druhé ruce sluchátka. Jak to udělat, aby to "HRÁLO"? Nikde jsem neviděl žádné doporučení, a nevím kde se zeptat -  možná i proto že v dnešní době je hlavní metou aby to bylo levné a tedy i odborníci se vyskytují spíše v oblasti "jak ušetřit". Takže spíše než s radou jsem se doposud shledal s nepochopením: "*censored* ti hráblo? - proč sis koupil sluchátka za 4k když tady ty moje za 500 hrajou skvěle?" A když už pro někoho nejsou hlavní prioritou prachy, tak jsou to basy & decibely ... Prostě a jednoduše - chci kvalitní poslech a nevím jak ho zařídit. Jestli je jediná cesta pořídit nějaký externí hw a do toho posílat ze zvukovky digitálně data, pak nemám námitek. Jen se rozroste otázka: jakou zvukovku doporučujete & jaké externí zařízení a proč ...

V současné době mám sb-live, kterou prostě slyším šumět. Samozřejmě šumí VÝRAZNĚ méně než integrovaná, ale i prostě šumí dost. Může jít samozřejmě o vadný kousek, to nemůžu popřít. Na druhou stranu už jsem dostal do rukou asi dvě lisovaná cd která šuměla - a ty jsem neposlouchal u pc ani na diskmenovi či jak se to jmenuje, takže tam ten šum prostě je.

Hodně je napsáno v těch odkazech, nejlépe pak google (sám elekru moc nerozumím -> jsem amatér)
Zjednodušeně řečeno:
Ten "OZ" (operační zesilovač) zesiluje koncový signál co leze ze zvukového procesoru zvukovky, bohužel OZ co jsou na levnějších zvukovkách sice signál zesílí ale také různě, rozuměj nevhodně, změní-> např. ztlumí basy, zvýrazní výšky (viz link: http://4um.overclocking.cz/showthread.php?p=730717), avšak pro výrobce jsou nejlevnější...
Tedy nejlepší cesta je koupit OZ zvlášť, tamty vypájet a nahradit kvalitnějšími (zvukově je to prý slyšet už na první poslech)

Pokud registruješ šum jen u některých nahrávek, právě si narazil tak jako já, ono prostě nezáleží jen co posloucháš, ale kde a jakým způsobem to bylo nahráno.
Tedy musíš vybírat nejen mezi žánrem/skupinou, ale také mezi nahrávacím studiem (seznam ti bohužel nenapíšu, avšak na netu se najít někde dá...)

Pokud registruješ šum opravdu jen při maximálním zesílení, (nemáš ale v přehrávači nic spuštěno) tak se opravdu jedná o šum který produkuje tvoje zvukovka. (Možná se jedná o vadný kus a nebo máš prostě lepší sluch než já :-)  )

A tvrzení lidí kteří říkají že stačí sluchátka za 500kč, ono se jim nediv... nic lepšího neslyšeli, nemají s čím porovnávat.

Pokud budeme mluvit o zvukovce která by měla digitální výstup, jedině dobře, pak použít externí zesilovač přímo pro sluchátka s digitálním vstupem. (zda toto existuje a je to cenově dostupné, nevím)

Pokud by si měl zájem nějakým způsobem laborovat zda tvá zvukovka šumí či ne, jsem ochoten se dohodnout na zkoušce přímo u mě doma :-)

„Prostě a jednoduše - chci kvalitní poslech a nevím jak ho zařídit“
Tuto otázku jsem osobně vyřešil stavbou reproduktorů. → věř mi že subwoofer netřeba (avšak basy nejsou vše).
Je supr zjišťovat že najednou člověk slyší v nahrávce "TO" co tam předím "NEBYLO".
Rozuměj naučit se navrhovat výhybky, vědět co to vlastně výhybka je, dozvědět se, že jednotka Watt je předposlední věc po vzhledu bedny co by mě měla zajímat, ano 80Watt opravdu stačí, kdo nevěří, může si přijít poslechnout. (max vám tam ale pustim 50W, pak už z toho bolej uši)
Odsimulovat výhybku, navrhnout si bednu dle parametrů měničů.
Pořídit pořádný zesilovač, a propojit home made signálovými kabely.

Jestli to myslíš se zvukem opravdu vážně odkážu tě na tyto stránky:
www.audioweb.cz
Dále bych tvé dotazy ohledně tvých sluchátek a jakým způsobem je připojit řešil zde: http://forum.audioweb.cz/
Jsou tam lidé kteří vědí o čem mluví, jsou opačných názorů než ti co ti tvrdí, že sluchátka za 500 jsou nej... :-)

Dále bych ti doporučil podívat se na výstavu profi audia (http://www.high-end-praha.cz/cz/Home.htm)
Než jsem začal stavět, jel jsem se na výstavu podívat, mají tam i sluchátka a pro ně zesilovače...(není problém si přinést svoje cd a nechat si danou písničku zahrát, sluchátka si můžeš poslechnout jak hrají...)
Pak budeš mít s čím porovnávat svoje sluchátka  ;)
--------------------------------------------------------------
EDIT: Ještě dodám že pro poslech jsou dle mého názoru soubory v bezztrátovém formátu FLAC/ popř. 320k MP3 (se ztrátou...) nejlepší.
A věta že 196 bitrate pro MP3 je dostačující, ano pro repráky/sluchátka za pár korun ano..., jinak tvrdím NE! (je to opravdu slyšet)
Představa že měním stále z cd-romky optická média je pro mě děsivá  ;) (navíc kvalita dnešních mechanik... a jejich hlučnosti)
« Poslední změna: 24 Září 2008, 20:05:26 od Tagy »

Pavel1TU

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 263
    • Můj WEBlog
Re: vhodná zvuková karta pro linux
« Odpověď #14 kdy: 25 Září 2008, 20:58:14 »
mám PRODIGY 7.1 Hifi, i když jsem ji nechtěl a pod OS LINUX mi na ní vše nefunguje

kupoval jsem právě na www.disk.cz a po objednání po internetu přišlo něco jiného :-)

přeji hodně štěstí při výběru
« Poslední změna: 26 Září 2008, 22:13:46 od Pavel1TU »
Ubuntu 10.04 (9.04), Slack 12.2, Gentoo 10.1
ASUS M2N-E SLI nForce500; AMD Athlon A64 X2 4200+EE; 2G DDR2 800MHz; ASUS EN8500GT PCI-E; HDD 2x320G, AUDIOTRAK-Prodigy-7.1-hifi

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.