Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Naucte se bash !!  (Přečteno 7246 krát)

nettezzaumana

  • Host
Naucte se bash !!
« kdy: 22 Září 2008, 06:50:53 »
oi.

Dnes jsem celou noc pracoval .. bash nadherne ulehcuje praci .. udelal jsem pomoci neho asi 1000 veci, ktere nez bych naklikal, tak bych dostal zanet slach v dlani ..
Vrchol dnesni noci bylo, kdyz jsem si dal automaticky vypalovat asi 10dvd (predtim jsem je podobne zakernym zpusobem vsechny vytvoril) ::

for x in $(ls -1 *iso); do wodim -v dev=/dev/sr1 speed=4 ./$x && eject /dev/sr1 && echo "done :: $x" && read; done

# zakerny prikaz vyse vypaluje postupne vsechny image iso v aktualni slozce, az se jednotlive dvd dokonci, tak ho vysune, zareportuje ze je to hotovo a ceka na stisknuti entru .. staci jen vymenovat prazdna dvd .. neni to nadhera?

ad.1) co to je k3b?

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #1 kdy: 22 Září 2008, 08:07:14 »
vsichni dem hromadne odinstalovavat Brasero a K3b, pac s tim bashem to de proste lip....
Co tak tu noc stravit u bluesove stupnice? :)
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Volis

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 918
  • Impossible is nothing :o]
    • www.petrvolak.com
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #2 kdy: 22 Září 2008, 09:51:21 »
Šikovný, dneska to budu muset použít... :o))
Unix is Unisex :-]

Ubuntu User: 16398 || Linux User: 451118.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #3 kdy: 22 Září 2008, 10:25:40 »
.. staci jen vymenovat prazdna dvd ..

Takový expert jako ty a nedokážeš to zautomatizovat? Taková triviální úloha... ;D

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #4 kdy: 22 Září 2008, 10:45:17 »
krásný skript, ale opravdu tomu chybí ta automatizace výměny CD.
Nicméně jedno linuxové řešení jsem našel, pro inspiraci: http://www.sentex.net/~mwandel/tech/changer.html
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

wam]Spider007

  • Host
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #5 kdy: 22 Září 2008, 13:08:29 »
rozhodne uzitocne, ale nemyslis, ze za ten cas co si dumal nad scriptom si to mohol naklikat v K3b? :)

existpierre

  • Host
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #6 kdy: 22 Září 2008, 13:14:15 »
rozhodne uzitocne, ale nemyslis, ze za ten cas co si dumal nad scriptom si to mohol naklikat v K3b? :)

nemyslis do buducna. Nabuduce ten cas usetri. A myslim ze niekomu, ako je ntz, napisat takyto skript dlho netrva

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #7 kdy: 22 Září 2008, 13:24:04 »
rozhodne uzitocne, ale nemyslis, ze za ten cas co si dumal nad scriptom si to mohol naklikat v K3b? :)
no konecne...
Nabuduce ten cas usetri.
neusetri, pretoze su na to v GUI sikovne aplikacie ala k3b, ktore sa neustale vylepsuju. Pocin ntz vnimam iba ako hobby, proste vsetko robit za pomoci skriptov. Linux, ani uzivatelsku zakladnu to neposunie ani o krok, pretoze toto uz tu davno bolo... Praca v modernom linuxovom distre sa jednoducho ubera inym smerom. Ale ako perlicka pre vyznavacov lajny je to rozhodne fajn...
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #8 kdy: 22 Září 2008, 13:45:28 »
rozhodne uzitocne, ale nemyslis, ze za ten cas co si dumal nad scriptom si to mohol naklikat v K3b? :)
Možná to naklikat mohl, ale proč by to měl dělat? Mám dvě vypalovačky. Stáhnout 2ks DVD z netu a vypálit ho na placku znamená zkombinovat v bashi příkaz pro wget a wodim. Když si potřebuji DVD vzít sebou do práce tak se raději místo dřívějšího vstávání a klikání v K3B o chvíli déle vyspím. ;D
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #9 kdy: 22 Září 2008, 13:48:39 »
Aj tato polemika uz tu davno bola...Ani ja sa sem tam nevyhnem tomu, aby som nieco natukal - a to v pripade, ze na danu vec neexistuje GUI aplikacia, alebo ze to nefunguje ako ma...Ale v pripade vypalovania DVD, nemam preco pisat skripty, ked mi k3b funguje perfektne. Proste sa snazim naplno vyuzivat vsetky vymozenosti moderneho distra a nezavieram dvere nad necim, co e dobre a na com sa niekto namakal...
Ja myslim, ze ntz poznamka ad.) co to je k3b? hovori za vsetko. 
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #10 kdy: 22 Září 2008, 16:38:27 »
Musím říct, že si také pochvaluji bash. Sice je jeho syntaxe hodně odlišná od toho, na co jsem zvyklý (programuji v PHP), ale s pomocí googlu si vždycky nějak poradím. Bash skutečně umí usnadnit spoustu práce i pokud jde o nejběžnější nebo nejprimitivnější věci - například miluju svůj balý scriptík napsaný v bashi, který po spuštění vytvoří na sekundárním složku pojmenovanou podle aktuálního data a času a přesune do ní všechny soubory a složky z plochy, díky čemuž mám plochu vždy dokonale uklizenou. Kam se hrabou Windowsácké "baťáky"?
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

wam]Spider007

  • Host
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #11 kdy: 22 Září 2008, 17:24:27 »
rozhodne uzitocne, ale nemyslis, ze za ten cas co si dumal nad scriptom si to mohol naklikat v K3b? :)

A myslim ze niekomu, ako je ntz, napisat takyto skript dlho netrva

to je mozne :), ale pre takych ako som ja je tu GUI :D

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #12 kdy: 22 Září 2008, 19:33:58 »
Považuji se za průměrného "klikatele" i pisálka, a napsat(jen opsat, bez vymýšlení) ten příkaz mi trvalo 1:13, naklikat v k3b mi to trvalo 35 sekund(včetně jeho spuštění)  ;)   konzole je pěkná věc, ale v rychlosti prostě chtě nechtě nemá šanci; je to asi jako porovnávat rychlost psaní s rychlostí řeči...
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

Volis

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 918
  • Impossible is nothing :o]
    • www.petrvolak.com
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #13 kdy: 22 Září 2008, 19:38:42 »
To asi joa ale pokuď si ten script uložíš tak pak už stačí jen jeden klik...  ;)
Unix is Unisex :-]

Ubuntu User: 16398 || Linux User: 451118.

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #14 kdy: 22 Září 2008, 19:41:09 »
To asi joa ale pokuď si ten script uložíš tak pak už stačí jen jeden klik...  ;)
a naco si ho ukladat, kdyz ti staci 2 kliky v k3b? :D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

wam]Spider007

  • Host
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #15 kdy: 22 Září 2008, 20:18:22 »
bodie, no tieto veci v K3b neurobis, pretoze nie je ani na to primarne urceny. je proste na napalovanie CD/DVD. to ze si chces nieco zautomatizovat (napriklad zalohovanie) mozes riesit teda terminalom alebo najdes vhodny program.

mozem ti teraz dat jeden priklad ja:
daj novacikovi do ruk ubuntu a nech si napali CD. co myslis co mu bude lepsie program s GUI alebo terminal? :)

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #16 kdy: 22 Září 2008, 20:20:25 »
To asi joa ale pokuď si ten script uložíš tak pak už stačí jen jeden klik...  ;)
Ale k tomu příkazy přece vymyšleny nebyly ::)
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #17 kdy: 22 Září 2008, 20:25:11 »
Presne o to mi ide tiez. Len tu nadalej hante GUI aplikacie a vyvysujte terminal - v postate to totiz pre mnohych neznalych moze vyzniet ako: "graficke aplikacie v linuxe su nedokonale a linux ma cenu pouzivat len za predpokladu znalosti prikazoveho riadku!" To je hovadsky optimisticka informacia pre novacikov - skutocne lakadlo....
« Poslední změna: 22 Září 2008, 20:27:26 od hase »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

nettezzaumana

  • Host
Re: Naucte se bash !!
« Odpověď #18 kdy: 22 Září 2008, 21:20:32 »
rozhodne uzitocne, ale nemyslis, ze za ten cas co si dumal nad scriptom si to mohol naklikat v K3b? :)

nemyslis do buducna. Nabuduce ten cas usetri. A myslim ze niekomu, ako je ntz, napisat takyto skript dlho netrva
<< ne, nad takovejhlema vecma nepotrbuju premejslet .. to mi skutecne netrva *nijak dlouho

prave ze bash je nadhernej, protoze vlastne kdo ho trocha zna, tak diky nemu dokaze udelat praci na kterou by musel mit 1000 ruznych utilit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.