Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vista, Ubuntu a Grub  (Přečteno 1102 krát)

fester-182

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 426
Vista, Ubuntu a Grub
« kdy: 22 Září 2008, 16:57:00 »
Zdravím páni,

stal sa mi pomerne závažný problém z ktorého nastáva množstvo pre mňa nezodpovedaných otázok, ale pekne po poriadku...
Aby ste boli v obraze, na notebooku (FS Amilo Si 2636), som mal nainštalovanú Vistu Basic a Ubuntu 8.04...ako zavádzač Grub...môjmu ujovi sa nejakým nešťastím podarilo dať Recovery Vista...neviem úplne presne čo sa stalo a čo nie, no predpokladám, že formátlo céčko a nahodilo tam továrenskú verziu Visty...tým pádom Grub zblbol a hádže error 22 tuším...momentálne som mimi SR a nemám tu nič čím by sa to dalo spraviť...riešiť to budem až keď prídem domov...
1. Ako opraviť Grub aby som mohol aspoň nabootovať aspoň do Ubuntu (predpokladám že to zostalo nepoškodené)
2. Ak sa formátlo céčko, a nahodila sa tam továrenská vista, dajú sa ešte nejako získať späť dáta ? ak áno, predpokladám cez Ubuntu, aký softvér ?
Problém je, že nemám zo sebou žiadne bootovateľné médium, takže presne neviem, koľko škody je napáchanej...a nakoniec, ako sa mi to podarí celé rozchodiť bez toho, aby som reinštaloval Ubuntu, resp. čokoľvek znova formátoval ?
Ked ta tlaci topanka, tak ju nevyzuvaj, skus ju rozchodit. ;)

kalfar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 372
Re: Vista, Ubuntu a Grub
« Odpověď #1 kdy: 22 Září 2008, 17:40:02 »
Tak pokud jsou na disku skutečně hodně důležitá data, bylo by možná nejlepší to svěřit odbornému servisu, ale to nebude nejlevnější.

Pokud se do toho chceš pustit sám, bootovatelné médium si můžeš udělat u známého/kolegy v práci/bývalé/současné/budoucí lásky, apod. Jinak možná než Ubuntu bych zkusil jinou distribuci, která je vytvořená speciálně pro záchranu dat.

To jestli data půjdou zachránit, záleží na tom co se s počítačem dělo dále po nové instalaci. Pokud se od té doby na počítač nesáhlo, nová instalace nejspíš překryla jen tu původní a ostatní data by mohla být zachráněna. Pokud už tam někdo nahrál velké množství dat a počítač se používá, tak už není co zachraňovat.
Ubuntu jsem nainstaloval v úterý,ve středu jsem si přečetl tyhle stránky,čtvrtek byl dnem doinstalací programů a dnes jsmem se utvrdil,že tu Vistu jsem kupoval draze a zbytečně. >:(

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.