Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [ubuntu]: / je read-only filesystem [vyřešeno]  (Přečteno 5963 krát)

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
[ubuntu]: / je read-only filesystem [vyřešeno]
« kdy: 29 Září 2008, 15:03:43 »
Zdravím,
mám nainstalovaný Ubuntu 8.10. Dnes jsem po nabotování obdržel hlášku že nelze nastartovat Xka kvůli interní chybě a dostanu se do textového rozhraní, ve kterém vidím, že se systém pokoušel zapisovat různé logy, což se nepovedlo, protože disk je ze záhadných důvodů read-only.
Když se přihlásím pod svým uživatelským jménem, poté změním svoji identitu na roota a pokusím se něco zapsat na disk, skončím s chybovou hláškou (filesystem is read-only či něco v tom smyslu, prostě nelze zapisovat). Můžu zapisovat pouze do /home, který je na jiném oddílu, do čehokoliv jiného, co je v / nezapíšu nic.
Přes LiveCD se na oddíl bez problémů dostanu, nelze na něj zapisovat a GParted mi u tohoto oddílu hlásí "Unable to find mountpoint, Unable to read the contents of this filesystem, Because of this some operations may be unavailable".
Jak už jsem zmínil používám Ubuntu 8.10, před posledním úspěšným bootem a tímto neproběhla žádná instalace programů či aktualizací, žádné ruční zásahy do nějakých nastavení, prostě to najednou přestalo fungovat.

Předem děkuji

Edit: Oprava označení. P.P.
« Poslední změna: 29 Září 2008, 16:45:20 od Pavel Půlpán »
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

premet

  • Host
Re: [ubuntu]: / je read-only filesystem
« Odpověď #1 kdy: 29 Září 2008, 15:07:04 »
Zkusil bych ten oddíl projet pomocí FSCK třeba se ti tam pokazil souborový systém nebo něco.

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
Re: [ubuntu]: / je read-only filesystem
« Odpověď #2 kdy: 29 Září 2008, 15:24:32 »
K+

Paráda, dal jsem v GParted Check&repair a už to funguje :) Díky moc, fakt by mě nenapadlo, že to bude takový triviální problém.
Ještě jednou dík
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

Gloomy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re: [ubuntu]: / je read-only filesystem [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 09 Listopadu 2008, 23:11:55 »
Dobrý den, včera jsem přešel na Ubuntu 8.10. Asi 20 hodin fungovalo v pořádku, ale pak se mi sesypal grub a po opravě mi to vypisuje, že mám "read-only file system" a Ubuntu nenaběhne. Zkoušel jsem spustit fsck i GParted, ale ani jedno problem nevyřešilo. Nemáte prosím někdo nějaké nápady, jak to fixnout? Předem díky

mikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: [ubuntu]: / je read-only filesystem [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 09 Listopadu 2008, 23:31:03 »
mno.. jsem tele, ktere se s linuxem a jeho schopnostma teprve uci pracovat - kdyz najdu nejakej navod, tak ho zkusim.. a to jsem se tak jednou dostal k navodu, jak vykutit EXT3, aby fungoval lepe - ucinil jsem tak.. co se nestalo? VAS PROBLEM! vyresil jsem to spustenim live Ubuntu.. a opetovnym odmazanim nastaveni v souborech menu.lst (to je asi nepodstatne) a hlavne v soboru FSTAB ;-).. konkretne se pak jedna o tento navod http://wiki.ubuntu.cz/Optimalizace%20ext3 ale odbornici na slovo vzati se vyjadrili, ze ten navod je zcela v poradku - avsak po vraceni zmen pomoc live CD mi vse zase normalne fungovalo...... uz si vsak nejsem jistej, ze za to ne nezbytne muze ten navod, kdyz vas tu tak posloucham. rek bych, ale ze pokud zagooglis jak se da pokutit fstab, ze tim nic nepokazis :) (rozhodne ne vic xD) .. ale timhle se rid, jen pokud se ti nechce cekat do pondelka, kdy za monitory zasednou lide, kteri ti opravdu budou umet poradit - mne to pomohlo :P
« Poslední změna: 09 Listopadu 2008, 23:33:03 od mikk »
muzes nesouhlasit - presvec me o sve pravde a ja ji prijmu za svoji. nadavej mi a urazej me a nikdy tvoje pravda nezvitezi

Spock lone wolf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
    • Hvozd - fotky přírody, foto zvířat
Re: [ubuntu]: / je read-only filesystem [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 10 Listopadu 2008, 00:02:53 »
Dostaneš se k příkazové řádce?
Pokud ano, můžeš zkusit s root právy remountnout partition, jestli to třeba neohlásí nějakou chybu.

Kód: [Vybrat]
sudo mount -n -o remount,rw /

mikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: [ubuntu]: / je read-only filesystem [vyřešeno]
« Odpověď #6 kdy: 10 Listopadu 2008, 00:12:45 »
pak napis vysledek.. docela by me zajimalo jestli to jde na aplikovat na systemovou partion.. jsem v techto vecech neznaly a docela by me donutilo zjistit si jak to facha (takhle z fleku bych totiz rekl, ze to nejde =-O xD).. urco dej vedet
muzes nesouhlasit - presvec me o sve pravde a ja ji prijmu za svoji. nadavej mi a urazej me a nikdy tvoje pravda nezvitezi

Gloomy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re: [ubuntu]: / je read-only filesystem [vyřešeno]
« Odpověď #7 kdy: 10 Listopadu 2008, 00:28:13 »
Dostaneš se k příkazové řádce?
Pokud ano, můžeš zkusit s root právy remountnout partition, jestli to třeba neohlásí nějakou chybu.

Kód: [Vybrat]
sudo mount -n -o remount,rw /

K příkazové řádce se dostanu v recovery modu, ale mám disk jako Read-only takze prakticky nic nemuzu

Ten váš příkaz vypsal tuto hlášku:

mount: error while loading shared libraries: /lib/libsepol.so.1: cannot read file data: Error 21

Gloomy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re: [ubuntu]: / je read-only filesystem [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 10 Listopadu 2008, 00:29:54 »
pak napis vysledek.. docela by me zajimalo jestli to jde na aplikovat na systemovou partion.. jsem v techto vecech neznaly a docela by me donutilo zjistit si jak to facha (takhle z fleku bych totiz rekl, ze to nejde =-O xD).. urco dej vedet

Obávám se, že návod nemůžu vyzkoušet, protože je založen na změně dat na disku a tam se nedostanu. Při bootovani v recovery modu i z live CD je disk stále read-only

mikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: [ubuntu]: / je read-only filesystem [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 10 Listopadu 2008, 05:55:51 »
pak napis vysledek.. docela by me zajimalo jestli to jde na aplikovat na systemovou partion.. jsem v techto vecech neznaly a docela by me donutilo zjistit si jak to facha (takhle z fleku bych totiz rekl, ze to nejde =-O xD).. urco dej vedet

Obávám se, že návod nemůžu vyzkoušet, protože je založen na změně dat na disku a tam se nedostanu. Při bootovani v recovery modu i z live CD je disk stále read-only

pockej! =-O jako i kdyz pouzijes boot cd? tak to uz je jina trida problemu =-O.. vem si: pokud by to bylo neco blbe nastavene v systemu bo tak neco, tak boot cd tento problem obejte.. pokud do nej nemuzes nic pri namoutovani v live systemu zapsat, tak to je mozne hw problem :P:)
muzes nesouhlasit - presvec me o sve pravde a ja ji prijmu za svoji. nadavej mi a urazej me a nikdy tvoje pravda nezvitezi

Gloomy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re: [ubuntu]: / je read-only filesystem [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 10 Listopadu 2008, 08:48:12 »
pak napis vysledek.. docela by me zajimalo jestli to jde na aplikovat na systemovou partion.. jsem v techto vecech neznaly a docela by me donutilo zjistit si jak to facha (takhle z fleku bych totiz rekl, ze to nejde =-O xD).. urco dej vedet

Obávám se, že návod nemůžu vyzkoušet, protože je založen na změně dat na disku a tam se nedostanu. Při bootovani v recovery modu i z live CD je disk stále read-only

pockej! =-O jako i kdyz pouzijes boot cd? tak to uz je jina trida problemu =-O.. vem si: pokud by to bylo neco blbe nastavene v systemu bo tak neco, tak boot cd tento problem obejte.. pokud do nej nemuzes nic pri namoutovani v live systemu zapsat, tak to je mozne hw problem :P:)

Nene, problém HW nejspíš ne. Já mám v druhé partition OS Win XP. Z něj na disk zapisovat můžu, to jsem zkoušel. Ale bojím se tam teď cokoliv dělat, protože podpora EXT3 je ve winech dost pochybná a teď, kdyžje to nějaké nakopnuté tak se v tom moc nechci vrtat.

S kamarádem jsem včera koukal do /etc/fstab a tam je napsáno, že když při mountovaní bude error, tak mountovat jen jako read only. Teď je otázka, proč to háže chybu a hlavně jakou. Jednu jsem sem už poslal jako reakci an tvůj příkaz

Gloomy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Re: [ubuntu]: / je read-only filesystem [vyřešeno]
« Odpověď #11 kdy: 10 Listopadu 2008, 17:23:08 »
Tak jo, chyba. Z Live CD na ten HDD pomocí sudo zapisovat lze. Ale když bootuju přímo z HDD tak se načítá jen v read only modu

mikk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: [ubuntu]: / je read-only filesystem [vyřešeno]
« Odpověď #12 kdy: 10 Listopadu 2008, 18:32:41 »
pak to jiz cele smysl dava :-) .. nejspis mas spatnej fstab.. zkus sem vypsat jeho obsah, treba te hatlamatilce bude nekdo rozumet :)
muzes nesouhlasit - presvec me o sve pravde a ja ji prijmu za svoji. nadavej mi a urazej me a nikdy tvoje pravda nezvitezi

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.