Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak prosadit Linux (včetně Ubuntu) v institucionální sféře?  (Přečteno 8958 krát)

judeware

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Mám v úmyslu zrealizovat projekt počítačové učebny založený čistě na Linuxu (stanice i server).
Půjde to? Jedná se o SŠ v jihočeském kraji.

Momentální stav:
-stanice W2000, částečně XP PRO
-server 2000, SBS, Exchange + souborový server, přihlašování uživatelů do "domény NT", centrální ověřování uživatelů, místní profily pedagogů (kabinety), cestovní profily studentů (učebna)

Jak toto vše nahradit Linuxem?

Požadavky jsou tyto:
-selektivní přístup k souborům a složkám serveru (asi bez potíží)
-svobodná alternativa Exchange serveru (aby bylo možné posílat poštu místně a aby se příchozí pošta s adresami jmenostudenta@gymxxx.cz načítala příslušnému uživateli, pokud otevře např. Evolution)?
-svobodná náhrada kancelářského balíku (asi bez potíží)
-svobodná náhrada "velkého Outlooku" (asi bez potíží)
-možnost spouštění vybraných školních aplikací:
 Bakaláři
 Langmaster
 další výukové programy pro platformu WIN32
-alternativní HTML editor (grafický i "notepadový")
-svobodná náhrada software typu ZonerPhotoStudio
-náhrada WinZIP, RAR, Adobe Reader (asi bez potíží)
-náhrada systému "přihlašování do domény NT", tedy aby jen uživatel existující v databázi uživatelů typu Active Directory (v její náhradě) úspěšně "prošel dál" (četl jsem o síťové informační službě NIS)?
-náhrada systému "Zásady skupiny" (dříve "systémová politika" v 95/98), tedy aby se na uživatele v určité skupině (studenti) po přihlášení mohla uplatnit jistá omezení (úpravy plochy, dostupnost voleb hlavní nabídky, omezení přístupu na diskové jednotky, resp. povinná plocha/hlavní nabídka atd.)
-náhrada systému "cestovních profilů" ve skupině studenti, tedy aby přihlášený student získal "obsah profilu"
 ze serveru, včetně příslušných omezení (politik - zásad); klasický adresář /home/jmenostudenta odpovídá
 místním profilům 2000/XP - C:\Documents and Settings\jmenostudenta - toto ne (!!!), nelze mít na všech
 učebnových PC cca 250 osobních adresářů studentů, ideální by byl mechanismus, který by zařídil načtení
 profilu konkrétního studenta do místního adresáře /home/student, aplikoval by "politiky" po dobu jeho
 přihlášení a při odhlašování by aktuální stav profilu konkrétního studenta uložil na server
-při následném přihlášení uživatele s jinými pravomocemi by samozřejmě omezení padla (skupina "profesori")
-adresář "Dokumenty" by neměl být součástí cestovního profilu, nýbrž napevno na serveru např. jako
 /users/jmenostudenta1, /users/jmenostudenta2 atd., omezený kvótou

Pokud by to bylo řešitelné, bylo by to terno, protože na tomto principu funguje většina škol (a také firem
s max. několika desítkami PC) ...

Má s tím někdo nějaké zkušenosti?

Petr de Zviqov
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 00:05:27 od Anna Taliánová »

Miko10

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #1 kdy: 28 Února 2008, 08:52:49 »
Nieco som uz skusal na jednej zakladnej skole. Este taka otazka, tie win stanice chcete preklopit na Linux? alebo ostanu windowsove?

Tam kde pisete ze by nemal byt problem, tak tam vazne nie je problem, az na ten exchange server, to som este nerobil, tak neviem :)
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 00:06:06 od Anna Taliánová »
Fujitsu-Siemens V6535, CD T3200, 3GB RAM, 320 GB HDD, Wifi Atheros 242x, Ubuntu 10.10

Tomáš Kubíček

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 292
    • http://www.foto-reklama.cz
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #2 kdy: 28 Února 2008, 08:53:31 »
V systémové oblasti a oblasti základních webových a kancelářských aplikací určitě nebude problém, ale obávám se, že jak narazíte na specializovanější software, který je jen pro win, tak to nebude tak jednoduché...Langmaster mi třeba pod Wine nefungoval :(
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 00:06:28 od Anna Taliánová »
------------------------------------------------------------------------------------
Intel Mini Mac 1,83 Ghz, 2 GB RAM, MAC OSX 10.4.11, virtuálně XP přes Parallels Desktop; dual boot OpenSuse 11 Gnome a Win XP na AMD SEMPRON,  Ubuntu 8.04 na AMD k7
http://www.foto-reklama.cz

Petr125

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #3 kdy: 28 Února 2008, 09:04:58 »
-svobodná náhrada software typu ZonerPhotoStudio

To by mě taky zajímalo!

judeware

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #4 kdy: 28 Února 2008, 10:06:49 »
Jednalo by se o druhou počítačovou učebnu, původní windowsovská zůstane, proto na těch programech typu Langmaster tolik netrvám ... Spíš jde o tu náhradu poštovního serveru Mrkev v konjunkci se šrotem  - Mrkvošrot Exchange :). Pokud by toto nešlo, taky se nic neděje, Evolution by měl umět brát poštu i z MS Exchange. Všechny stanice by byly "Ubuntu only", proto je rozhodující ta možnost náhrady "přihlašování NT", "systémových politik", "cestovních profilů" mechanismy linuxového serveru, jak jsem popsal výše. A v případě úspěchu ... nastane globální zavalení PC Linuxem všude v naší neo-RVHP ;) a pan Gates, jemuž uctivě strkám předponu "de" před jeho křestní jméno, kdykoliv se mi položí jeho O.S., si bude moci své okenní systémy vetknouti do hýžďových partií  ;)
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 00:07:38 od Anna Taliánová »

Vivan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #5 kdy: 28 Února 2008, 10:35:59 »
ZonerPhotoStudio - možno [asi len čiastočne] nahradiť Gwenview, tiež linuxovou verziou XNview.
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 00:07:56 od Anna Taliánová »

Petr125

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #6 kdy: 28 Února 2008, 11:42:44 »
ZonerPhotoStudio - možno [asi len čiastočne] nahradiť Gwenview, tiež linuxovou verziou XNview.

Viděl jsi někdy ZonerPhotoStudio na vlastní oči a víš, co všechno dovede? Jak se v Gwenview nebo XNview složí panoramatické foto, ručně setřídí fotky přetáhnutím myši, vygenerují HTML galerie a kalendáře, používají nejrůznější nástroje (kouzelná hůlka), korigují horizonty a deformace perspektiv a mnoho dalšího?
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 00:08:25 od Anna Taliánová »

afk_cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 283
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #7 kdy: 28 Února 2008, 12:41:12 »
ZonerPhotoStudio - možno [asi len čiastočne] nahradiť Gwenview, tiež linuxovou verziou XNview.

Viděl jsi někdy ZonerPhotoStudio na vlastní oči a víš, co všechno dovede? Jak se v Gwenview nebo XNview složí panoramatické foto, ručně setřídí fotky přetáhnutím myši, vygenerují HTML galerie a kalendáře, používají nejrůznější nástroje (kouzelná hůlka), korigují horizonty a deformace perspektiv a mnoho dalšího?

-na panorama lze pouzit fotox. mam z nej takhle radu fotek. problemem je, ze nedokaze poradne odstranit (alespon automaticky) 'vypouklost' pri urcitych situacich. xnview tusim panorama skutecne neumi, resp. pred lety, kdyz jsem ho pouzival, tak neumel. ale najit balik, ktery dovede toto vse ... mozna mne napada gimp + pluginy / addon-y...
-HTML galerie - na to je tusim cela rada udelatek, napr. http://www.anders.com/projects/webgallery/
...
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 00:09:03 od Anna Taliánová »
Ubuntu 8.04 - server, Ubuntu 8.10 a 9.04 desktop, Ubuntu 9.04 a 9.10 laptop :) vsude Ubuntu :))

Vivan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #8 kdy: 28 Února 2008, 13:03:21 »
Ak si dobre pamätám, html galériu generuje aj Konqueror.

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #9 kdy: 28 Února 2008, 13:32:33 »
"Mám v úmyslu zrealizovat projekt počítačové učebny založený čistě na Linuxu (stanice i  server) .
Půjde to? Jedná se o SŠ v jihočeském kraji."

Možná jsem se přehlédl, ale by dobré uvážit, co Vás k te výměně vede. Vzhledem k tomu, že OS jsou zaplaceny, dokonce i server W2000 a chcete používat služeb domény (cestovni profily, spravu účtů i stanic), budete to nahrazovat IMHO dost těžko. Z toho co vím (nejsem Linuxář - spravuju dvě školy na Win doméně), na tyto úkoly lepší řešení na Linuxu neexistuje. Nepíšu to jako flame, píšu to jako zkušenost po řadě takových dotazů ve winserverových fórech a jako odpovědi lidí, kteří Linux na rozdíl ode mne znají.

Proto bych se vrátil k mé původní otázce, co stojí za snahou přejít z legálně zakoupených OS Win na Linux a kdo ten přechod pocítí nejvíce - žáci nebo učitelé. Dále bych bral v úvahu, že ve škole zůstane (jak jsem pochopil nebo ne) Win server?

Možná, že do začátku by bylo nejjednodušší udělat multiboot v učebně a Linuxové stroje přihlásit do domény W2000 serveru.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

nettezzaumana

  • Host
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #10 kdy: 28 Února 2008, 13:38:47 »
4 panet >>
delam do serveru par let a ty jsi bohuzel nulove informovana obet ms propagandy .. ;)
reseni na Linuxu se neda s resenim na MS vubec srovnavat .. je to jako srovnavat jabka a hrusky ..

par serveru uz jsem postavil a videl jsem mnozstvi "profi MS adminu", kteri plakali ponizenim a stestim, kdyz se po letech sve "domele erudovanosti v oboru" dozvedeli o moznostech Unixu a videli trebas topografii a sluzby na mych serverech a sitich ..

Pavelp

  • Host
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #11 kdy: 28 Února 2008, 13:40:01 »
Opravdu jste presvedceny, ze timhle

Citace
a pan Gates, jemuž uctivě strkám předponu "de" před jeho křestní jméno, kdykoliv se mi položí jeho O.S., si bude moci své okenní systémy vetknouti do hýžďových partií  ;)

dosahnete

Jak prosadit Linux (včetně Ubuntu) v institucionální sféře   ?
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 00:11:28 od Anna Taliánová »

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #12 kdy: 28 Února 2008, 13:57:41 »
nettezzaumana:
 
Napsal jsem svůj názor. Mohl jsi napsat svůj. Místo toho píšeš o  jakýchsi možnostech.
Jak jsou tedy řešeny cestovní profily na Linuxu? Jak jednoduše bude spravovat Linuxové stanice přes server (dejme tomu včetně aktualizací)?
Co je náhradou doménových politik v Linuxu?
Kolik času to tomuto člověku zabere, než to všechno odladí?
Nepsal jsem o "profících MS", ale lidech kteří spravují velké sítě a spravují oboje Linux i MS. Nesnažím se urážet či shazovat nějaké řešení.
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 00:12:41 od Anna Taliánová »
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

nettezzaumana

  • Host
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #13 kdy: 28 Února 2008, 14:11:09 »
4 panet >>

sry, ale vsechny Tve pripominky jsou pro me bohuzel pouze usmevne ;)

ad.1) sprava vc. aktualizaci se pod Unixem dela 1000cem a jednim zpusobem (vyslovene "dle chuti na miru"), to MS se snazi drzet krok. Neni zadne univerzalni reseni ..
ad.2) MS "nahrada domenovych politik" jsou roky bezne a uzivane moznosti dns serveru v linuxu aka bind aj .. ;) << LOL > MS se o5 pouze snazi drzet krok
ad.3) mas-li malou company s 2-3 licencema pro MS server, tak te vyjde levneji mit externiho admina na UNixovem reseni, ktere bude 100x bohatsi a flexibilnejsi..
mas-li velkou company, tak dle erudovanosti jejiho 'admin-squadu' te o5 vyjde levneji a efektivneji mit Unixove reseni (treba na freeBSD a nebo solarisu). Nezlobim se na Tebe a ani si nemyslim nic spatneho kvuli tomu, ze jsi mozna jeden z lidi, ktery je schopen zrat 'blaboly MS poslednich let', jez nazyva srovnavaci studie ..
« Poslední změna: 28 Února 2008, 14:16:31 od nettezzaumana »

judeware

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #14 kdy: 28 Února 2008, 14:16:07 »
Pro "Pavelp":
To byl pokus o satiru, o vtip ....

Pro "panet":
Chce to si pozorně přečíst můj příspěvek! Nejedná se o náhradu existujících PC se zaplaceným O.S., jde o projekt nové učebny, nezávislé na původní existující!!!
Dvacet PC představuje řádově 20x 3000Kč za XP PRO na stanicích + cena za windowsovský server. Za ušetřené peníze za SW výbavu je možno pořídit třeba deset jednoduchých kancelářských PC (odhadem). Chtěl bych to udělat z "výchovných důvodů", aby lidi viděli, že neexistuje jen "WIN" řešení server+stanice. Hledám někoho, kdo zná funkce NIS unixového serveru, abych mohl posoudit - ano, půjde udělat něco jako "poštovní klienti  -> MS Exchange", omezení studentů ve stylu "Zásady skupiny", přihlašování uživatelů ve stylu "Přihlašování do domény NT". Resp. to uzavřu - ne, nejde to a navrhnu 20 nových stanic s XP PRO s možností dualbootu (kde by bylo Ubuntu jen z těch "výchovných důvodů").
« Poslední změna: 13 Dubna 2008, 00:14:17 od Anna Taliánová »

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #15 kdy: 28 Února 2008, 14:36:23 »
judeware:

IMHO jsem cetlo pozorne aspon toto:
"Momentální stav:
-stanice W2000, částečně XP PRO
-server 2000, SBS, Exchange + souborový server, přihlašování uživatelů do "domény NT",
 centrální ověřování uživatelů, místní profily pedagogů (kabinety), cestovní profily studentů (učebna)

Jak toto vše nahradit LInuxem?
"

Tam neni napsane koupim nove, je tam napsane mam a chci nahradit.

nettezzaumana:
Jak DNS server v Linuxu nahrazuje domenovou politiku? Spravovals sit na W2000 nebo W2003 serveru s domenovymi politikami a opravdu jsui je pouzival?
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

nettezzaumana

  • Host
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #16 kdy: 28 Února 2008, 14:47:26 »
4 panet << ach jo >> to co rikas a na co se ptas je asi stejne jako resit, jak rozbehat v linuxu ve winu winamp ..

zadej do googlu 'dns features' a sam si neco o tom precti .. pouze masochista a nebo jenom jednostrane zamereny admin si klade otazky podobne, jako tady klades ty..

nevim jak ti to mam jednoduseji rict :: Windows nejsou Linux. Veci se tam delaji jinak a cesty k zamyslenemu cili jakkoliv je obecny (aka spokojena firma s mocnou IT infrastrukturou) pouzivaji casto jine metody .. ;)

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #17 kdy: 28 Února 2008, 15:33:47 »
4 panet << ach jo >> to co rikas a na co se ptas je asi stejne jako resit, jak rozbehat v linuxu ve winu winamp ..

nevim jak ti to mam jednoduseji rict :: Windows nejsou Linux. Veci se tam delaji jinak a cesty k zamyslenemu cili jakkoliv je obecny (aka spokojena firma s mocnou IT infrastrukturou) pouzivaji casto jine metody .. ;)
No To IMHO neni. Skrze domenovou politiku muzu ovladat celou sit i uzivatele, z jednoho mista s pripravenyma sablonama. Instalovanim  programu na stanice pocinaje, ridit, kdo ci co muze a nemuze a tapetou uzivatele konce.
Na tom neni nic sloziteho. Pokud jsi takovy borec na Linux, tak muzes stejne jednoduse tady toto popsat, kterym nastrojem toto udelam a ne porad psat, ze to jde vsechno a nedokazat jednoduse napsat jak. Tak budto neni tak jednoduche jak pises nebo to nejde?
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Jak prosadit Linux (vč. Ubuntu) v institucionální sféře ?????
« Odpověď #18 kdy: 28 Února 2008, 15:57:09 »
ntz:
Citace
MS "nahrada domenovych politik" jsou roky bezne a uzivane moznosti dns serveru v linuxu aka bind aj .. Mrknutí << LOL > MS se o5 pouze snazi drzet krok
...
zadej do googlu 'dns features' a sam si neco o tom precti .. pouze masochista a nebo jenom jednostrane zamereny admin si klade otazky podobne, jako tady klades ty..
To "skill: aggressive-llama" z tveho profilu je opravdu trefne. On se jen slusne zeptal, tak proc se do nej navazis, kdyz o evidentne nevis, o cem je rec? Co ma spolecneho DNS server s LDAP?

judeware:
Citace
"Mám v úmyslu zrealizovat projekt počítačové učebny založený čistě na Linuxu (stanice i  server) .
Půjde to? Jedná se o SŠ v jihočeském kraji."
V Plzenskem kraji nebo v kraji Vysocina by to jit melo, v Jihoceskem kraji bohuzel ne, je mi lito. :-)

V propojovani win a unix siti nemam prilis zkusenosti, ale pokud jde o sdileni dat a jednotnou administraci uzivatelu, rekl bych, ze klicova slova budou samba, winbind resp. openldap.
Koukni na nasledujici clanek a na clanky, na ktere se odkazuje.
http://www.enterprisenetworkingplanet.com/netos/article.php/3502441

A dale pak pripadne
http://www.zdnetasia.com/techguide/network/0,3800010800,39081966,00.htm
http://blog.scottlowe.org/2006/08/08/linux-active-directory-and-windows-server-2003-r2-revisited/
http://www.windowsnetworking.com/articles_tutorials/Authenticating-Linux-Active-Directory.html
https://help.ubuntu.com/community/ActiveDirectoryWinbindHowto
http://www.samba.org/samba/docs/man/Samba3-HOWTO/winbind.html

Radius

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 143
    • CZT
Re: Jak prosadit Linux (včetně Ubuntu) v institucionální sféře?
« Odpověď #19 kdy: 27 Května 2008, 23:25:41 »
ja osobne jsem se tomuto problemu venoval cca rok a nevyresil jsem ho, delam spravce site na skole a vicemene vsechny body zde vypsane jsem se snazil uspesne vyresit, ale bohuzel...

synchronizace uctu??? Nvm, leda nejake skripty... exchange? Nahrada je, nekolik, ale aby hned sly treba v evolution ci thunderbird po prihlaseni??? Nvm... Dale vlastni disky uzivatelu? Lze to nejak, ale nvm jak...

jedine co se mi nejak povedlo bylo to, ze si clovek sedl k pc s ubuntu (tehdy 7.10) a prihlasil se pomoci AD na win 2003, to jest vse


kdyby se naslo funkcni reseni, nebyl by takovy problem roznest linux do sveta a domovu, vzdyt hlavne na studenty se musi utocit, lide pres 30 jsou jiz lini a neradi meni zvyky, pokud by se mladym lidem ukazal i jiny nez mrkvovy svet, mozna by okusili ledoveho tucnaka

ale jak rikam, ja jsem narazil a jsem ochoten zkouset dale, nicmene jsem nenasel funkcni reseni a v praci take nemam neomezene casu zabyvat se "nefunkcnim linuxem", nicmene alespon 3 linuxy mi v praci bezej, jeden muj, jeden server (muj, takove skladiste a p2p brana s torrentama linuxu, preci jen, musim se komunite nejak odvdecit a toto je muj zpusob) a pak jeden trustix s dansguardianem a jako zalozni server na win 03, na vic se zatim nezmuzu :(

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Jak prosadit Linux (včetně Ubuntu) v institucionální sféře?
« Odpověď #20 kdy: 28 Května 2008, 09:50:18 »
Nejsem žádný "admin" (i když dneska si tak říká kde kdo). K sítím a serverům jsem měl zatím vždy jen "uživatelský" vztah. Prošel jsem za svou pracovní kariéru několik institucí (akademická sféra, banka, větší podnik) a odpozoroval jsem zajímavou věc: Ač v 99% byly pracovní stanice windowsovské (98, 2000, XP), na serverech běžel Unix nebo Linux.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Radius

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 143
    • CZT
Re: Jak prosadit Linux (včetně Ubuntu) v institucionální sféře?
« Odpověď #21 kdy: 02 Července 2008, 22:31:53 »
Nejsem žádný "admin" (i když dneska si tak říká kde kdo). K sítím a serverům jsem měl zatím vždy jen "uživatelský" vztah. Prošel jsem za svou pracovní kariéru několik institucí (akademická sféra, banka, větší podnik) a odpozoroval jsem zajímavou věc: Ač v 99% byly pracovní stanice windowsovské (98, 2000, XP), na serverech běžel Unix nebo Linux.

bohuizel ci bohudik je to pravda, u nas mame cisticku linux a jako pracovni nastroj windovs

to same je na krajskem urade, jen s tim rozdilem, ze jim bezi spolecne s linuxem free bsd jako zalozni servery, kdyby doslo k prolomeni linuxu a jako zbytek je samozrejme windows server se sharepointem atd atd atd a stanice vse windovs

trosku je to ubohy, ale co se da delat, linuxu se nejak nechce ven, skooooda

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Jak prosadit Linux (včetně Ubuntu) v institucionální sféře?
« Odpověď #22 kdy: 04 Září 2008, 00:11:50 »
prihlasil se pomoci AD na win 2003
Dobry den,
mohl byste poslat odkaz na navod, podle ktereho jse Ubuntu pripojoval do AD 2003? Navodu je na webu rada, ale radeji bych videl "overeny". Treba tady je to na dlouhe lokte:
https://help.ubuntu.com/community/ActiveDirectoryWinbindHowto
a tady:
http://onlyubuntu.blogspot.com/2008/05/howto-join-ubuntu-804-hardy-heron-to.html
uz zase jednoduse :-).
Nez se pustim do experimentovani, slysel/videl bych rad konkretni postreh. Odpovidal Vas postup nekteremu z uvedenych navodu?
Ceka me instalace 8.04 na asi 30 (jestli na to budu mit nervy, jinak jen 15) stanic (dualboot).

Dik
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: Jak prosadit Linux (včetně Ubuntu) v institucionální sféře?
« Odpověď #23 kdy: 03 Října 2008, 14:49:18 »
prihlasil se pomoci AD na win 2003
Dobry den,
mohl byste poslat odkaz na navod, podle ktereho jse Ubuntu pripojoval do AD 2003? Navodu je na webu rada, ale radeji bych videl "overeny". Treba tady je to na dlouhe lokte:
https://help.ubuntu.com/community/ActiveDirectoryWinbindHowto
a tady:
http://onlyubuntu.blogspot.com/2008/05/howto-join-ubuntu-804-hardy-heron-to.html
uz zase jednoduse :-).
Nez se pustim do experimentovani, slysel/videl bych rad konkretni postreh. Odpovidal Vas postup nekteremu z uvedenych navodu?
Ceka me instalace 8.04 na asi 30 (jestli na to budu mit nervy, jinak jen 15) stanic (dualboot).

Dik

Tak jsem se k tomu konecne dostal a overil jsem ten "Kratsi navod" a funguje to.  Z 8.04 se prihlasim do domeny W2003Server.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.