Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Klavesnica - trosku inak  (Přečteno 2477 krát)

5ulo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 81
    • Ubuntu howto's
Klavesnica - trosku inak
« kdy: 06 Října 2008, 11:09:38 »
Nekamenujte ma, viem, je tu o klavesniciach vela, ale toto som nikde nenasiel. Najskor teda vypis z mojho xorg.conf:
Kód: [Vybrat]
Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "CoreKeyboard"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "sk,us"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
EndSection

Ak prepnem na USA klavesnicu a robim v textaku resp. v bluefish HTML alebo CSS, nahradza mi medzery znakom "Â " aj s medzerou, co robi sarapatu a kod nefunguje vobec. Ked mam SK klavesnicu, tak je vsetko ok. OK je to aj ked vymenim v xorg.conf poradie klaves, cize us,sk. Dalsia perlicka je, ze priamo pri editovani html alebo css ten znak "Â " nie je vidno. Vidim to az cez modul Firebug alebo editor CSS vo FF (WebDeveloper toolbar). Stretli ste sa s tym uz?

emil54

  • Host
Re: Klavesnica - trosku inak
« Odpověď #1 kdy: 06 Října 2008, 17:05:05 »
A dela ti to jenom v bluefish, nebo i v jinejch editorech? jestli to nebude jenom diky nejak blbe nastavenymu kodovani v editoru nebo tak neco...

5ulo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 81
    • Ubuntu howto's
Re: Klavesnica - trosku inak
« Odpověď #2 kdy: 06 Října 2008, 17:19:45 »
taktiez aj cez "textovy editor" standardny v ubuntu. Ziadne nastavenia som nemenil, su defaultne nastavene.

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: Klavesnica - trosku inak
« Odpověď #3 kdy: 06 Října 2008, 17:20:45 »
mě v geditu nefunguje přepnutí na jinou klávesnici pomocí kl. zkratky, je to podobné?
Xubuntu 12.04

5ulo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 81
    • Ubuntu howto's
Re: Klavesnica - trosku inak
« Odpověď #4 kdy: 06 Října 2008, 17:30:26 »
nie.. absolutne.. ja klavesnicu bez problemov prepnem, no ak mam default jazyky v xorgu v poradi sk,us, tak pod USA mi to hadze do medzery neviditelny znak ktory je vidno len tak, ako som vyssie pisal. Ten znak tam nema co hladat.. Gedit, Bluefish.. oba s rovnakym vysledkom. Skusim este vim a screem...

emil54

  • Host
Re: Klavesnica - trosku inak
« Odpověď #5 kdy: 06 Října 2008, 20:14:41 »
Ja mel prave podobnej problem v predchozi verzi Ubuntu - delalo mi to taky nejaky paznaky v mezerach a v koncich radku, ale jenom pokud jsem vyjimecne editoval HTML v cp-1250, coz si myslim, ze nemusela bejt za kazdou cenu chyba systemu, ale nejakej zadrhel samotnyho editoru. Bohuzel jsem tomu na kloub neprisel a ani jsem to moc neresil, ponevadz delam vse v utf-8 a brzy jsem presel na 8.04, kde uz to nedela.

5ulo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 81
    • Ubuntu howto's
Re: Klavesnica - trosku inak
« Odpověď #6 kdy: 06 Října 2008, 21:43:50 »
tak som z repozitarov nainstaloval viacero dostupnych editorov a zeditoval CSS... vyskytovalo sa to v kazdom editore.. je jedno, ci je to novovytvarany subor (utf8) alebo uz otvoreny subor v akomkolvek kodovani... ale standardne len utf8... V praxi to vyzera asi takt, ako v prilohe. Prava cast je Gedit, lava je CSS editor vo FF s ukazdkou "nedokonalosti" USA klavesnice

Update...
Ci s tym nema nahodou nieco spolocne aj toto.. ako som tak na to prisiel
Kód: [Vybrat]
enjoy@enjoy-laptop:~$ gnome-keyboard-properties
dpy: 0x8077390
evt/error/major/minor: 111/176/1/0

(gnome-keyboard-properties:8777): GnomeKbdIndicator-CRITICAL **: XkbGetKeyboard failed to get keyboard from the server!

ta chyba nastane, ked kliknem na zalozku Rozlozenie a dam pridat Klavesnicu.. vtedy to zahlasi vyssie spomenutu chybu a nezobrazi ani nahlad rozlozenia klavesnice

[attachment deleted by admin]
« Poslední změna: 06 Října 2008, 21:55:37 od 5ulo »

emil54

  • Host
Re: Klavesnica - trosku inak
« Odpověď #7 kdy: 07 Října 2008, 14:01:20 »
A zkousel jsi znovu detekovat klavesnici? Mozna tam mas z nejakeho duvodu zvolene nejake exoticke rozlozeni...
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorgJinak uz mne nic nenapada

5ulo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 81
    • Ubuntu howto's
Re: Klavesnica - trosku inak
« Odpověď #8 kdy: 07 Října 2008, 14:55:32 »
aj reconfigure som uz skusal... zatial to riesim tak, ze mam default klavesnicu us a sekundarnu sk... az kym nenajdem riesenie. Uvidim ako bude na tom 8.10

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.