Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Je opravdu náročnější kompilace programů v Ubuntu/Debianu? [vyřešeno]  (Přečteno 3587 krát)

joska

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 160
Citace: martin
pokud nejste zkušení debianisté, zapomeňte nejen na vývoj, ale i na instalaci ze zdrojáků. Poklona "svaté trojici" (configure, make a make install) je asi tak příjemná, jako návštěva zubaře. Příprava Ubuntu na to, abyste mohli normálně fungovat, je dost náročná a jsem si jistý, že pro začátečníka je to naprosto neřešitelný problém. Určitě by se z této distribuce dalo leccos "vydupat", ale těžko odhadovat, jak dlouho by to trvalo. Pokud není počítač pro vás koníčkem, ale jen nástrojem k radostnějšímu amatéření a nemáte ambice pronikat do tajů operačních systémů, nebude Ubuntu po vás to pravé.
Se zájmem jsem tohle srovnání Suse/Ubuntu přečetl na: http://www.c-a-v.com/content.php?article.453 Ubuntu je opravdu trochu odlišnější než třeba MDV a Suse. Třeba kernel-source a kernel-default v aptu nemohu najít. Hlavně kompilace  některých velmi jednoduchých programů se mi v Ubuntu nezdařila hlavně kvůli nekonečnému množství chybějících balíčků a utilit. Jenom by mě zajímalo, zda je možné nějakým způsobem kompilovat programy "svatou trojicí" stejně jednoduše jako v jiných distribucích.
« Poslední změna: 10 Prosince 2007, 19:30:06 od Anna Taliánová »
Dapper 6.06 LTS PIII/1Ghz i815EP (MS-6337) 512Mb ram FX5200 Hdd 80Gb Realtek RTL8139 PCI SB128pci

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Je opravdu náročnější kompilace programů v Ubuntu/Deianu?
« Odpověď #1 kdy: 16 Května 2006, 19:16:55 »
kernel-source ne, ale linux-source :-) a kernel-image, pokud myslis to, co myslim ja :-)
Co chybi se velmi snadno doinstaluje - treba tak, ze nepouzijes jen "hole" ./configure, ale auto-apt ./configure (nutno nainstalovat). Dela to to, ze co chybi, automaticky doinstali...
Souhlasim s tim, ze v Ubuntu je to nejake divne...haze to errory v jednom kuse, a ja poradne nevim, v cem to je...Ve Slackware jsem udelal LFS temer bez erroru, ale tady je to des-bes. A nejhorsi je, ze nevim proc...J
« Poslední změna: 10 Prosince 2007, 19:31:46 od Anna Taliánová »
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Je opravdu náročnější kompilace programů v Ubuntu/Deianu?
« Odpověď #2 kdy: 16 Května 2006, 19:23:48 »
Jo a jeste, existuje apt-build, ktere stahne zdrojaky a nainstaluje je i se zavislostmi...ale neni to moc doladene...a pak taky obycejne apt-get to umi, myslim apt-get source ...No koukni do manu :-) J
« Poslední změna: 10 Prosince 2007, 19:36:51 od Anna Taliánová »
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Je opravdu náročnější kompilace programů v Ubuntu/Deianu?
« Odpověď #3 kdy: 16 Května 2006, 19:27:59 »
No za prve co se tyka balicku se zdrojaky jadra tak doporucuji precist navod na wiki http://wiki.ubuntu.cz/Kompilace_kernelu kde jsem vetsinu balicku jadra popsal, tak to k tomu kernel-source.
 Pak co se tyka "svate trojce" paklize jsi nainstaloval build-essential (základní nástroje pro kompilaci) a auto-apt (nástroj pro automatické vyhledávání chybějících knihoven).  Tak nevidim v kompilaci zadny velky problem. Akorat misto ./configure dej auto-apt run ./configure :D. Samozrejme ne vzdy je vsechno tak simply, ale kazdopadne v Ubuntu a Debianu to neni nikterak obtiznejsi nez v jinych distrech.
« Poslední změna: 10 Prosince 2007, 19:42:15 od Anna Taliánová »

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Je opravdu náročnější kompilace programů v Ubuntu/Deianu?
« Odpověď #4 kdy: 16 Května 2006, 19:33:32 »
Jinak u toho auto-apt pozor - instalace chybejicich veci se provadi nezavisle a nedava zpravu o skonceni auto-apt, ktere vyhazuje dalsi a dalsi okna, takze odkliknes okno a pockas az doinstaluje; odkliknes znova a znova pockas ....... doporucuji beztak projet vicekrat dokud je neco hledat a jeste paklize to auto-apt nenajde tehdy se zamer na to co chybi a zkus to ruco najit pres synaptic treba bude zrejme trochu jiny nazev tot vse.
« Poslední změna: 10 Prosince 2007, 19:44:40 od Anna Taliánová »

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Je opravdu náročnější kompilace programů v Ubuntu/Deianu?
« Odpověď #5 kdy: 16 Května 2006, 19:38:52 »
jinak samozrejme muzes kompilovat ze zdrojovych kodu distribuce normalne pomoci auto-apt a pak samozrejme jsou jiz zavislosti vyreseny
« Poslední změna: 10 Prosince 2007, 19:46:16 od Anna Taliánová »

Luboš Kocman

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
    • http://www.lasicka.cz
Je opravdu náročnější kompilace programů v Ubuntu/Deianu?
« Odpověď #6 kdy: 11 Srpna 2006, 09:38:35 »
To je všechno pěkné, ale i to built-essentials mi v repu chybí, je ale možné že to jenom není portované na x86_64.

Ne že bych chtěl na Ubuntu házet špínu, ale co jsem u Gentoo 2 roky, tak jsem nikdy neměl s kompilacemi problém. Je to možná problém kvůli tomu, že je pro mě těžší si navyknout na nový systém, i když Debian jsem měl asi tak půl roku.

Celkově pokud dám apt-get install linux-kernel-devel, tak mi to napíše něco ve stylu, že built-essentials a tři další .deby nejsou k dispozici. A tak je to u spousty softwaru; řeším to tak, že stahuju z debianího repozitáře pro platformu x86_64, ani Wine se mi v "ubunutu 64" nepodařilo nalézt, pouze libwine, které samozřejmě nejde kvůli chybějícímu wine nainstalovat. Jsem si jistý, že kolegové na x86 tento problém nesdílí.

Bohužel na to abych se vrátil ke Gentoo se mi až moc líbí celkové provedení a filosofie Ubuntu, díky které jsem vlastně přišel k vám. A ta Rosetta to je fakt bezkonkurenční nástroj.

Pokud by někdo znal nějaký repozitář kde jsou zmíněné chybějící balíčky pro 64bit nechť se mi prosím ozve.
« Poslední změna: 10 Prosince 2007, 19:49:00 od Anna Taliánová »

MiBo

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 750
  • hello world
Je opravdu náročnější kompilace programů v Ubuntu/Deianu?
« Odpověď #7 kdy: 11 Srpna 2006, 11:31:39 »
1. ne built-essentials ale build-essential viz http://packages.ubuntu.com/dapper/devel/build-essential

2. paklize jsi hledal neco na kompilovani kernelu tak meta balicek (mnozina balicku) na zdroje jadra ala Ubuntu a nastroje na kompilaci kernelu je kernel-package viz http://packages.ubuntu.com/dapper/misc/kernel-package

3. Jak si jiste vsimnes z odkazu tak vsechny tyto baliky jsou pro vsechny architektury a pokud cokoliv hledas balik, soubor, knihovnu pouzivej http://packages.ubuntu.com/
« Poslední změna: 17 Října 2007, 23:53:27 od Anna Taliánová »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.