Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: UBUNTU občasné připojení druhého monitoru  (Přečteno 1309 krát)

Badax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
UBUNTU občasné připojení druhého monitoru
« kdy: 13 Března 2009, 20:51:41 »
Dobrý den,
mám neustálé problémy správně nakonfigurovat dva monitory. Používám UBUNTU 8.10 s Gnome. Nainstalováno na notebooku. Používám jej jako pracovní. Doma pracuji jen na něm, v kanceláři připojuji druhý monitor NEC s rozlišením 1024x768, abych si rozšířil pracovní plochu. Graf karta je nVidia GF 8600M.

Můj problém je v tom, že se mi nedaří přinutit ikony, aby zůstávaly jen na notebooku. Potřebuji druhý monitor jen jako rozšířenou pracovní plochu, kde na druhém je menší rozlišení = větší písmo, atd.. Ať ale nastavuji NVIDIA X Server settings jak chci, nedaří se mi přinutit ikony, aby zůstávaly vždy jen na notebooku. Pokaždé se rozhodí na vedlejší plochu. Popřípadě při odpojení se mi srazí a rozhodí na NTB. Pokoušel jsem se podle různých rad konfigurovat přímo xorg.conf a zadat v něm parametry pro virtual, ale pak x server po restartu nenaběhl a musel jsem natáhnout zálohu konfigurace.

Jak z toho prosím ven? Pod vistama to pracovalo běžně a ikony neměly problém přeskakovat sem tam. Jistě bude existovat nějaká varianta nastavení i zde.

S díky

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: UBUNTU občasné připojení druhého monitoru
« Odpověď #1 kdy: 13 Března 2009, 22:53:55 »
A přes to klikátko v GNOME jste to nezkoušel nastavit? Ono moc tam toho na nastování není, ale o ikony se stará Nautilus (GNOME) a možná je problém v tom, že ty dva monitory spravujete přes jiný nástroj.

Badax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: UBUNTU občasné připojení druhého monitoru
« Odpověď #2 kdy: 14 Března 2009, 08:41:44 »
Mnu, přes jaké klikátko myslíte? Používám standardní instalaci Gnome co je v Ubuntu a na správu X serveru vNivida x server settings. Připadá mi, že je chyba v nějakém tom nastavení +0+0 / +1024+0 - tedy, že se připočte plocha doleva. Možná by šlo nastavit +0+1280 pro občasný monitor, aby přičetl plochu on. Ale tohle jsou opravdu jen úvahy. Moje noční můra je, že si poškodím conf. soubor a skončím na příkazové řádce, ze které nevím co a jak dále :o/

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: UBUNTU občasné připojení druhého monitoru
« Odpověď #3 kdy: 15 Března 2009, 10:56:04 »
Systém->Volby->Rozlišení obrazovky

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.