Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Windows XP pomocí Wine?  (Přečteno 4188 krát)

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
Instalace Windows XP pomocí Wine?
« kdy: 31 Října 2008, 15:26:36 »
Zdravím,

s Ubuntu jsem naprosto spokojen, bohužel mě jisté okolnosti (škola, hry apod.) nutí nainstalovat si Windows XP vedle Ubuntu. Mám zcela legální Windows XP (iso image), tudíž je navíc i škoda je nevyužít nebo je využít jen ve VMwaru.

Bohužel mi odešla vypalovačka a v mém okolí momentálně není nikdo, kdo by mi mohl nějakou půjčit. Tudíž potřebuji buď nabootovat přímo image (pravděpodobně nemožné) nebo nějak zvládnout instalaci z Ubuntu podobně jako je možné nainstalovat Windows XP z již existující instalace - pouze by se nakopírovaly potřebné soubory a po restartu by se již nabootovala instalace. Přemýšlel jsem, zda je možné to zkusit nainstalovat přes Wine (1.0.7) - na úvodní okno "Vítá vás systém Windows XP" se dostanu bez problémů (wine SETUP.EXE), bohužel jsem srab, vím, jak umí být Windows zrádné a tudíž se bojím pokračovat dál.

Zajímalo by mě, zda už tu někdo touto metodou zkoušel Windows nainstalovat a s jakým výsledkem. Pokud s tím nikdo nemá zkušenosti, zajímají mě hlavně názory na to, jakou mám šanci že se něco podělá (instalovat Windows samozřejmě umím, kdysi jsem to dělal skoro každý měsíc), nejlépe i s odůvodněním proč by to nemělo jít. Jiné řešení mě zatím nenapadá. Windows potřebuji, ale nechci kvůli tomu přijít o svá data či o Ubuntu.

Děkuji za názory
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

oyankee

  • Host
Re: Instalace Windows XP pomocí Wine?
« Odpověď #1 kdy: 31 Října 2008, 15:35:25 »

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
Re: Instalace Windows XP pomocí Wine?
« Odpověď #2 kdy: 31 Října 2008, 15:43:09 »
To jsou pořád virtuální Windows... potřebuji dualboot: na hry + kvůli škole na AutoCAD, Avid Liquid apod. tudíž ne na nic nenáročného aby mělo smysl používat virtuální Windows...
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

Spock lone wolf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
    • Hvozd - fotky přírody, foto zvířat
Re: Instalace Windows XP pomocí Wine?
« Odpověď #3 kdy: 31 Října 2008, 15:50:21 »
Disketová mechanika nebo něco podobného už počítám není?

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
Re: Instalace Windows XP pomocí Wine?
« Odpověď #4 kdy: 31 Října 2008, 16:05:36 »
Bohužel ne... jenom 256 MB velká flashka.
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

Spock lone wolf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
    • Hvozd - fotky přírody, foto zvířat
Re: Instalace Windows XP pomocí Wine?
« Odpověď #5 kdy: 31 Října 2008, 16:16:54 »
No, ještě pořád je možné, pokud PC podporuje boot z USB, zformátovat flash na FAT, udělat ji bootable, zkopírovat to co by bylo na disketě a nabootovat s ní.
Potom už jen mít na disku (ale zase asi jen FAT, nevím jestli umí přečíst NTFS) rozbalené ISO a z něj spustit instalaci.

Drbání pravou nohou za levým uchem...

Tagy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 189
Re: Instalace Windows XP pomocí Wine?
« Odpověď #6 kdy: 31 Října 2008, 16:22:48 »
Nevím jak u XP (myslím že by to tak také mělo jít), ale u 98 je stačilo zkopírovat na hdd, nastartovat ze záchranné diskety (popř. ji dát na cd -> vím nejde ti cd-rom)
Pak stačilo vlézt přímo na hdd do dané složky s win, tam do složky:i386 (nebo tak nějak) a tam najít soubor "setup.exe" (popř. setupcor.exe)
Otázka je jestli máš doma disketovou mechaniku -> já ji již pár let ve svém PC ani nemám, ale k dispozici ji furt mám.
A myslím že by se startovačka měla nechat vytvořit i na flash disk (avšak bez funkčních win to asi nebude jednoduché).

Myslím že to nemá takto smysl řešit (mnoho energie... výsledek nejistý).
To už si spíše mechaniku někde půjčit, pokud jsi z okolí Litoměřic, no problemo  ;)
Ale... stejně si ji budeš muset pak koupit  :)
Pokud máš rozumného učitele ve škole, nějakou starší by ti půjčit mohl.

Tagy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 189
Re: Instalace Windows XP pomocí Wine?
« Odpověď #7 kdy: 31 Října 2008, 16:23:55 »
No, ještě pořád je možné, pokud PC podporuje boot z USB, zformátovat flash na FAT, udělat ji bootable, zkopírovat to co by bylo na disketě a nabootovat s ní.
Potom už jen mít na disku (ale zase asi jen FAT, nevím jestli umí přečíst NTFS) rozbalené ISO a z něj spustit instalaci.

Drbání pravou nohou za levým uchem...

JJ NTFS neumí, a s tím drbáním... souhlas  ;) :D

Zax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 116
  • Titul: Uhrovitý pubescent
    • Lukáš Klika.cz - můj blog
Re: Instalace Windows XP pomocí Wine?
« Odpověď #8 kdy: 31 Října 2008, 16:30:01 »
Rozhodl jsem se jít cestou USB. Zrovna mi nLite vytváří novou instalačku XPček kterou jsem osekal jak to šlo a nechal jen to nejnutnější, tak uvidíme, jestli se to pak na tu flashku vleze. Pokud budu úspěšný, mám zabité rovnou dvě mouchy jednou ranou - 1) nepotřebuji CD-ROMku, 2) budu mít rychlé a čisté XPčka bez zbytečného balastu (IE, WMP, hledání min :) ).

Zatím ale nic není jisté, proto bych byl rád za další nápady a hlavně za názory k instalaci přes Wine.
Celý svět se pomalu ale jistě řítí do /dev/null
Moje sestava: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ | 2 GB RAM | nVidia GeForce 6600 GT | Ubuntu 8.10 | Gnome 2.22.3 | Linux 2.6.24-19-generic
Prosím, nevykejte mi :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.