Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak vypnout trackpoint?  (Přečteno 12056 krát)

noumes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Jak vypnout trackpoint?
« kdy: 04 Října 2008, 17:11:57 »
Zdravím,
potřebuju vypnout trackpoint, protože mi díky němu ujíždí kurzor. Na XPčkách jsem to vyřešil vypnutím v utilitě Synaptics, ale v Ubuntu si nevím rady.
Vyčetl jsem nějaké rady ohledně úpravy xorg.conf souboru. Jediné co jsem vyřešil tak jsem v xorg.confu u zařízení "Configured Mouse" změnil Option z "CorePointer" na "AlwaysCore". Potom už byl trackpoint vypnutý, ale pro změnu nefunguje externí myš na USB. Sháním tedy řešení, které by trackpoint vypnulo, ale externí myš by fungovala dál.
Zkouším to na notebooku Dell C610 s připojenou myší do USB (Logitech UAE-96), Ubuntu 8.04 se stáhnutými aktualizacemi.
Děkuji za nápady a tipy.

Přikládám originál mého xorg.confu:
Citace
Section "InputDevice"
   Identifier   "Generic Keyboard"
   Driver      "kbd"
   Option      "XkbRules"   "xorg"
   Option      "XkbModel"   "pc105"
   Option      "XkbLayout"   "cz"
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier   "Configured Mouse"
   Driver      "mouse"
   Option      "CorePointer"
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier   "Synaptics Touchpad"
   Driver      "synaptics"
   Option      "SendCoreEvents"   "true"
   Option      "Device"      "/dev/psaux"
   Option      "Protocol"      "auto-dev"
   Option      "HorizEdgeScroll"   "0"
EndSection

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Configured Monitor"
   Device      "Configured Video Device"
EndSection

Section "ServerLayout"
   Identifier   "Default Layout"
   Screen      "Default Screen"
   InputDevice   "Synaptics Touchpad"
EndSection
« Poslední změna: 05 Října 2008, 09:22:32 od noumes »

Tonik25

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
    • Ebook forum
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #1 kdy: 05 Října 2008, 10:50:27 »
zkus do sekce ServerLayout přidat toto: InputDevice   "USB Mouse" "CorePointer" a nastavit "Configured Mouse" na "AlwaysCore"
« Poslední změna: 05 Října 2008, 10:53:21 od Tonik25 »
„Zpětné testování“? A to je co? Pokud se to zkompilovalo, tak je to dobré a pokud to i nabootovalo, je to perfektní.
====================================================================
This is the Linux land. At silent nights you can hear Windows machines rebooting...

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #2 kdy: 05 Října 2008, 11:18:02 »
A nemá IBM (či co to je) tlačítko na vypinání/zapínání trackpointu/touchscreenu? Většina notebooků tím vybavena je. Např. u mne (acer) je to Fn+F7....

noumes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #3 kdy: 05 Října 2008, 15:08:05 »
to Vetinari: dobry tip, ale je to Dell C610 a žádná kombinace Fn + .. na vypnutí trackpointu nefunguje, ani nevím o nějaké další možnosti.
to Tonik25: xorg.conf jsem upravil dle tvých rad - myš už funguje, ale funguje zase i trackpoint. Navíc se mi ještě snížilo rozlišení. Zkoušel jsem i různě kombinovat, ale bez úspěchu. Když nepíšu nic do ServerLayout tak rozlišení najede správně. Jestli to chápu správně tak bych potřeboval nějak povolit ovladač myši přes USB a trackpoint zakázat. Zkoušel jsem přidat další InputDevice, Identifier "USB Mouse", Driver "mouse", Option "CorePointer", EndSection ale také to nepomohlo.

Pro kontrolu - dle tvého tipu jsem to upravil takto:
Citace
...
Section "InputDevice"
   Identifier          "Configured Mouse"
   Driver      "mouse"
   Option      "AlwaysCore"
EndSection
...
Section "ServerLayout"
   Identifier   "Default Layout"
   Screen      "Default Screen"
   InputDevice   "Synaptics Touchpad"
        InputDevice     "USB Mouse" "CorePointer"

Tonik25

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
    • Ebook forum
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #4 kdy: 05 Října 2008, 17:01:58 »
Zkus to ještě takhle, kdyžtak se na to podiváme hlouběji
Citace
...
Section "InputDevice"
   Identifier          "Configured Mouse"
   Driver      "mouse"
   Option      "AlwaysCore"
EndSection
...
Section "ServerLayout"
   Identifier   "Default Layout"
   Screen      "Default Screen"
   InputDevice   "Synaptics Touchpad" "SendCoreEvents"
        InputDevice     "USB Mouse" "CorePointer"

Kdyby ti to nešlo, tak by jsme pořádně nastavili xorg, protože tohle co máš ty je strašný...
„Zpětné testování“? A to je co? Pokud se to zkompilovalo, tak je to dobré a pokud to i nabootovalo, je to perfektní.
====================================================================
This is the Linux land. At silent nights you can hear Windows machines rebooting...

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #5 kdy: 05 Října 2008, 17:21:51 »
nechci se do toho michat, ale jestli se nepletu, tak ty mu radis upravovat sekci venovanou touchpadu, coz neni totez co trackpoint!

btw, skus se kouknout na thinkwiki (ikdyz mas dell), jestli by ty charakteristiky trackpointu (citlivost ci rychlost) nesly nastavit podle toho navodu.
http://www.thinkwiki.org/wiki/Patch_to_enable_advanced_trackpoint_configuration
http://www.thinkwiki.org/wiki/How_to_configure_the_TrackPoint

taky jsem nekde na netu zahlidl neco o nejakym modulu pro trackpoint, zkus se porozhlednout po systemu
Kód: [Vybrat]
locate trackpoint
« Poslední změna: 05 Října 2008, 17:54:45 od kkaarreell »

Tonik25

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
    • Ebook forum
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #6 kdy: 05 Října 2008, 17:58:37 »
sice trackpoint a touchad je něco jiného ale teoreticky by měli mít stejný ovladač...
„Zpětné testování“? A to je co? Pokud se to zkompilovalo, tak je to dobré a pokud to i nabootovalo, je to perfektní.
====================================================================
This is the Linux land. At silent nights you can hear Windows machines rebooting...

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #7 kdy: 05 Října 2008, 19:06:37 »
sice trackpoint a touchad je něco jiného ale teoreticky by měli mít stejný ovladač...
no prave co jsem cetl na netu, tak maji prave jiny ovladac, respektive nastaveni trackpointu a mysi (rychlost, citlivost..) se maji menit soucasne, zatimco touchpad se konfiguruje zvlast. nedovedu to osobne overit neb trackpoint nemam, pouze prodavam, jak jsem nakoupil.

noumes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #8 kdy: 06 Října 2008, 16:24:17 »
to Tonik25: zkusil jsem tu poslední úpravu xorg.confu dle rady, ale situace pořád stejná. Jinak k té mojí podobě xorg.confu - je to podoba po čisté instalaci bez dalších zásahů. Pokud bys měl nějaký další tip na úpravu, budu rád :)

to kkaarreell: na ty stránky jsem již koukal - nejsem z toho moc moudrej, ale něco s tím zkusím. Jinak na příkaz locate trackpoint mi to našlo: /usr/src/linux-headers-2.6.24-19-generic/include/config/mouse/ps2/trackpoint.h, který má nulovou velikost.


noumes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #9 kdy: 13 Října 2008, 09:38:17 »
Pokud máte ještě někdo nějaký nápad - podělte se prosím.

Zkoušel jsem ještě nainstalovat Ubuntu 7.1 s aplikací http://tpctl.sourceforge.net/configure-trackpoint.html . Nabízí se ještě návod: http://www.thinkwiki.org/wiki/How_to_configure_the_TrackPoint. Ale všechno to většinou skončilo problémem při kompilaci, atd - musím se holt toho ještě dost učit :D
Nyní jsem ve fázi, že pokud budu chtít vypnout trackpoint tak použiju úpravu v xorg.confu s tím neduhem, že nefunguje externí myš v USB.

Děkuji všem za příspěvky a rady.

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #10 kdy: 13 Října 2008, 10:18:59 »
no, co jsem o tom na netu cetl, tak zarucene funkcnim resenim bylo pod trackpoint vlozit papirek. :-D ale to si asi slyset nechtel.

noumes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #11 kdy: 13 Října 2008, 10:25:29 »
no, co jsem o tom na netu cetl, tak zarucene funkcnim resenim bylo pod trackpoint vlozit papirek. :-D ale to si asi slyset nechtel.
Tak sice moje představa o řešení byla jiná, ale když to pomůže tak není o čem debatovat. Kam bych ho přesně měl vložit? Je potřeba nějak kuchat klávesnici?

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #12 kdy: 13 Října 2008, 11:15:55 »
jo, myslim, ze je krapet treba kuchat.
http://gimbo.org.uk/blog/2005/11/12/fixing-mouse-drift-on-a-dell-latitude-c600-with-a-sledgehammer/
ten borec na to sel klestickama a rovnou cvakal, ale v diskuzi pisi lidi i jen o podlozeni kouskem papirku.. kdyztak na strance hledej "paper"

a nebo je to jeste popsany tady (uplne dole) pro c620, ale snad se ty notebooky tak nelisi.. netusim.
http://www.grinning-monkey.gnurple.net/index.php/Debian_on_a_Dell_Latitude_D620_-_Notes
« Poslední změna: 13 Října 2008, 11:19:14 od kkaarreell »

noumes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #13 kdy: 13 Října 2008, 18:28:42 »
jo, myslim, ze je krapet treba kuchat.
http://gimbo.org.uk/blog/2005/11/12/fixing-mouse-drift-on-a-dell-latitude-c600-with-a-sledgehammer/
ten borec na to sel klestickama a rovnou cvakal, ale v diskuzi pisi lidi i jen o podlozeni kouskem papirku.. kdyztak na strance hledej "paper"

a nebo je to jeste popsany tady (uplne dole) pro c620, ale snad se ty notebooky tak nelisi.. netusim.
http://www.grinning-monkey.gnurple.net/index.php/Debian_on_a_Dell_Latitude_D620_-_Notes
Dík - kouknu na to. Snad to nebude horší než teď  :D

noumes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #14 kdy: 14 Října 2008, 09:18:54 »
Jednoduché a funkční řešení na vypnutí trackpointu anebo prostě ho odpojit:
Je zapotřebí vymontovat klávesnici (návody se různí dle výrobce a typů - je potřeba dohledat na netu). Od klávesnice vede plochý kabel, který je zapojen na základní desku. V mém případě je u tohoto kabelu ještě jeden - užší, který vede od trackpointu. Kabely jsou k základovce připojeny pomocí zacvakávací svorkovnice. Pokud si na to troufnete tak svorkovnici "rozeberete" a kabel od trackpointu vytáhnete a zaizolujete. Klávesnici zapojíte zpět, namontujete a fungujete dál. Pokud si netroufnete na "rozebrání" svorkovnice, tak stačí svorkovnici vytáhnout z konektoru a na stranu kde jsou přivedeny kontakty od trackpointu, vložit papír nebo něco podobného nevodivého a s papírkem svorkovnici opět zapojit. Klávesnici zpět namontovat a vše by mělo být dle Vašich představ.

VYŘEŠENO
Velký dík patří za nápad a inspiraci uživateli: kkaarreell. Elegantnější by bylo to udělat softwarově, ale proč chodit kolem horké kaše :)

roman.swe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 158
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #15 kdy: 05 Listopadu 2008, 12:54:48 »
Hojte lidi, sice pozdě, ale i tak. Je přeci jednodušší řešení a to: při startu ThinkPadu zmáčknete modré tlačítko ThinkVantage, pak F1 pro vstup do BIOSu, následně zvolíte Config, Keyboard/Mouse a tam zvolíte Disabled u TrackPointu. Zdarec Roman

P.S.: Já takhle vypl TouchPad. Sic vím, že TrackPoint sem-tam ujede, ale při psaní všemi10ti, ale i bez nih je pohodlnější.
« Poslední změna: 05 Listopadu 2008, 13:03:55 od roman.swe »
Lenovo R500 / Debian Jessie (testing) + Gnome 3.14.0

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #16 kdy: 05 Listopadu 2008, 13:09:16 »
jednalo se o Dell :-)

roman.swe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 158
Re: Jak vypnout trackpoint?
« Odpověď #17 kdy: 06 Listopadu 2008, 00:02:01 »
Tak to sorry. Příště víc počtu...
Lenovo R500 / Debian Jessie (testing) + Gnome 3.14.0

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.