Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Eduroam  (Přečteno 18108 krát)

Wr41th

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 130
Eduroam
« kdy: 11 Listopadu 2008, 19:19:11 »
Zdravim,

mam takovy problem s wifi siti eduroam (na MZLU), nemuzu se do ni pripojit, vim ze tenhle problem se tu uz resil, zkousel jsem plno veci, navodu a stale se nemuzu pripojit. mam II 64bit a wifi broadcom 4312

dik za pripadnou pomoc

PS: ve vistach me to jede v pohode, ale visty nechcu pouzivat
« Poslední změna: 11 Listopadu 2008, 19:23:06 od Wr41th »
HP pavilion dv6580 - AMD Turion64 X2 2x1,8GHz, 2x1GB RAM 667MHz, Nvidia 8400M GS 128MB - Ubuntu 10.10

Have you tried turning it off and on again?

Pooky

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re: Eduroam
« Odpověď #1 kdy: 11 Listopadu 2008, 20:27:20 »
Zdravím, zrovna dnes jsem poprvé zkoušel UBUNTU na Univerzitě v PCE, kde je též EDUROAM. Vycházel sem z návodu http://pooky.xhk.cz/eduroam.pdf . S tím že moje uživatelské jméno bylo ID@upce.cz ... :-) jinak jinde problém nevidím, vše šlo hned na poprvé :) spíš řeším problém s Windows Mobile 6, i když certifikát mám, nejde mi připojit a píše že není, :-)

Wr41th

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 130
Re: Eduroam
« Odpověď #2 kdy: 11 Listopadu 2008, 20:32:09 »
jo presne tenhle navod sem zkousel a stejnak se to nepripojilo

neni treba mozny, ze je to ovladacem?
HP pavilion dv6580 - AMD Turion64 X2 2x1,8GHz, 2x1GB RAM 667MHz, Nvidia 8400M GS 128MB - Ubuntu 10.10

Have you tried turning it off and on again?

Pooky

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Re: Eduroam
« Odpověď #3 kdy: 11 Listopadu 2008, 20:40:58 »
To se mi nezdá, pokud máš doma Wifi síť a jde ti to OK tak v tom problém není. Ale pár notebooků typu ASUS mělo s připojením na tuto síť velké problémy. Musíš zkoušet různá nastavení, ono to jednou snad půjde =D

Wr41th

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 130
Re: Eduroam
« Odpověď #4 kdy: 11 Listopadu 2008, 20:45:18 »
to jsem taky zkousel... wifi doma mam a ta funguje... ale ta ve skole je sifrovana pres wpa
HP pavilion dv6580 - AMD Turion64 X2 2x1,8GHz, 2x1GB RAM 667MHz, Nvidia 8400M GS 128MB - Ubuntu 10.10

Have you tried turning it off and on again?

honzek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: Eduroam
« Odpověď #5 kdy: 11 Listopadu 2008, 20:56:20 »
Uz jsem to zkousel podle navodu co je k dispozici na UIS https://is.mendelu.cz/auth/dok_server/slozka.pl?id=17488&download=5763, ale taky bez zadnych uspechu. Bohuzel ted jsem v zahranici, tak to nemuzu vyzkouset. Kazdopadne budu rad jestli se to nekomu podarilo a da o tom zpravu. Jinak zkus se poptat tady, treba ti nekdo odpovi... http://wood.mendelu.cz/cz/sections/SC/?q=node/126 nebo potom na UIKT.

Wr41th

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 130
Re: Eduroam
« Odpověď #6 kdy: 11 Listopadu 2008, 20:59:14 »
Je to cely divny, kamos to zkousel a delal to podle navodu a jemu to jelo... udelal jsem to jak on a nic.... takze nvm

proto premyslim jestli to neni ovladacama... nekdo nejaky napad?
HP pavilion dv6580 - AMD Turion64 X2 2x1,8GHz, 2x1GB RAM 667MHz, Nvidia 8400M GS 128MB - Ubuntu 10.10

Have you tried turning it off and on again?

Jiří :Kačer: Voseček

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
  • občasný návštěvník
    • Můj weblog
Re: Eduroam
« Odpověď #7 kdy: 12 Listopadu 2008, 02:05:27 »
Ovladače - http://wiki.ubuntu.cz/Wi-Fi/Ndiswrapper -  nikdy jsem to nezkoušel, ale mohlo by to pomoci. Jedná se o použití Windows ovladačů na určenou wifi kartu za pomoci asi tak 3 kliků :).
« Poslední změna: 12 Listopadu 2008, 02:12:42 od Jiří :Kačer: Voseček »
Všechno co k životu skutečně potřebujeme, můžeme vcelku levně koupit, jen zbytečnosti jsou drahé. Hrajte frisbee - www.frisbee.cz

kalfar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 372
Re: Eduroam
« Odpověď #8 kdy: 12 Listopadu 2008, 17:22:58 »
Jinak zkus shodit a nastartovat síť přes konzoli, uvidíš tam krásně vypsáno jak se to přihlašuje a mělo by z toho být znát kde je chyba.
Ubuntu jsem nainstaloval v úterý,ve středu jsem si přečetl tyhle stránky,čtvrtek byl dnem doinstalací programů a dnes jsmem se utvrdil,že tu Vistu jsem kupoval draze a zbytečně. >:(

Wr41th

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 130
Re: Eduroam
« Odpověď #9 kdy: 12 Listopadu 2008, 18:03:17 »
jj zkusim :)
HP pavilion dv6580 - AMD Turion64 X2 2x1,8GHz, 2x1GB RAM 667MHz, Nvidia 8400M GS 128MB - Ubuntu 10.10

Have you tried turning it off and on again?

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Eduroam
« Odpověď #10 kdy: 13 Listopadu 2008, 01:25:32 »
Je to cely divny, kamos to zkousel a delal to podle navodu a jemu to jelo... udelal jsem to jak on a nic.... takze nvm

proto premyslim jestli to neni ovladacama... nekdo nejaky napad?

Je to ovladači nebo kombinací ovladačů a Network Manageru. Já mám kartu Intel 3945AGB a v novém Ubuntu se nepřipojím do sítě Eduroam, respektive občas ano, ale po chvilce to spadne a už se nepřipojím. V Ubuntu 8.04 to šlo bez problémů.
Nehledě na to, že když si člověk nenainstaluje ovladače z backportů, tak mu s touto wifi kartou mrzne při připojení do šifrované sítě počítač. Doporučuju zkusit jiného správce sítě (wifi radar, knetwork manager). Pokud to nepomůže, tak nezbývá než čekat na další verzi s novými ovladačemi nebo downgradovat na 8.04.

Wr41th

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 130
Re: Eduroam
« Odpověď #11 kdy: 13 Listopadu 2008, 10:13:56 »
no ono to nechodilo ani na 8.04, prave sem cekal na 8.10 a doufal, ze to pak pujde a nic...
HP pavilion dv6580 - AMD Turion64 X2 2x1,8GHz, 2x1GB RAM 667MHz, Nvidia 8400M GS 128MB - Ubuntu 10.10

Have you tried turning it off and on again?

starenka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1276
  • Karma: plynová [zapalovač] [hasičák]
    • /home/starenka
mojenka | blozinek v2 | starej blozinek | krotim hady za penize | UJ! Kalužátor

Debian testing vrní v Thinkpadu X200/bedně/EEE 900a, MasoX Tiger v lampe

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Eduroam
« Odpověď #13 kdy: 13 Listopadu 2008, 11:30:47 »
http://eduroam.vse.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=49

Nezlob se na mě, ale tyto návody jsou mu pomocné jako mrtvému zimník, těchto návodů jsou na netu haldy, má je každá česká VŠ. BTW: Toto je návod na Ubuntu 6.06 a pro VŠE má dělat nový návod právě já  ;) Problém je ale očividně někde jinde.

starenka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1276
  • Karma: plynová [zapalovač] [hasičák]
    • /home/starenka
Re: Eduroam
« Odpověď #14 kdy: 13 Listopadu 2008, 11:45:13 »
Nevim, nevim ja jsem to podle toho na Kubuntu HH rozjel... omlouvam se, ze se snazim pomoct...
mojenka | blozinek v2 | starej blozinek | krotim hady za penize | UJ! Kalužátor

Debian testing vrní v Thinkpadu X200/bedně/EEE 900a, MasoX Tiger v lampe

Wr41th

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 130
Re: Eduroam
« Odpověď #15 kdy: 13 Listopadu 2008, 12:15:07 »
Docela by me zajimalo proc se my wifi pripojeni nazyva eth1, vzdycky jsem mel neco jako wlan0 nebo tak

a kdyz jsem ted zkusil psat prikazy do konzole "iwconfig eth1 ...." tak prikazy to veme, ale nic to neudela, muzu tam napsat co chci a stejne to nic neudela
HP pavilion dv6580 - AMD Turion64 X2 2x1,8GHz, 2x1GB RAM 667MHz, Nvidia 8400M GS 128MB - Ubuntu 10.10

Have you tried turning it off and on again?

kalfar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 372
Re: Eduroam
« Odpověď #16 kdy: 13 Listopadu 2008, 14:11:39 »
jj zkusim :)

Zkus při té práci v kozoli příkazy ifdown eth1 ifup eth1, mělo by to tu wifi vypnout a zapnout a v konzoli se vypisují všechny kroky tak jak je systém dělá.
Ubuntu jsem nainstaloval v úterý,ve středu jsem si přečetl tyhle stránky,čtvrtek byl dnem doinstalací programů a dnes jsmem se utvrdil,že tu Vistu jsem kupoval draze a zbytečně. >:(

Wr41th

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 130
Re: Eduroam
« Odpověď #17 kdy: 13 Listopadu 2008, 18:07:54 »
kdyz napisu sudo ifdown eth1 tak to hodi hlasku

Citace
interface eth1 not configured

pritom eth1 je wifi
HP pavilion dv6580 - AMD Turion64 X2 2x1,8GHz, 2x1GB RAM 667MHz, Nvidia 8400M GS 128MB - Ubuntu 10.10

Have you tried turning it off and on again?

kalfar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 372
Re: Eduroam
« Odpověď #18 kdy: 13 Listopadu 2008, 18:23:52 »
kdyz napisu sudo ifdown eth1 tak to hodi hlasku

Citace
interface eth1 not configured

pritom eth1 je wifi

Myslím že pro tenhle případ je potřeba vypnout cestovní mód... nemám zkušenosti s wifi, mám stolní PC, tak nevím jestli je to tak možné.
Ubuntu jsem nainstaloval v úterý,ve středu jsem si přečetl tyhle stránky,čtvrtek byl dnem doinstalací programů a dnes jsmem se utvrdil,že tu Vistu jsem kupoval draze a zbytečně. >:(

boyjakokluk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Eduroam
« Odpověď #19 kdy: 12 Června 2009, 15:09:09 »
Ahoj všiml jsem si, že jste tady někdo odkazoval na cosi z VŠE, je tady někdo, kdo se připojí na VŠE? Zkoušel jsem několik návodů, ale neúspěšně a správci sítě nemají o Ubuntu ani tucha (prej kdyby se tím zabývali, tak by se museli zbláznit mi řekli). Ty návody které jsem nezkusil, tak těm nerozumím, ale mám problém s certifikátem si myslím, protože se připojím do nezabezpečené sítě, ale na eduroam ne. Je tu prosím někdo z VŠE, kdo by mi poradil jak na to? Díky

starenka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1276
  • Karma: plynová [zapalovač] [hasičák]
    • /home/starenka
Re: Eduroam
« Odpověď #20 kdy: 12 Června 2009, 15:57:39 »
ahoj, s gnome nedelam, ale v kde je network manager dost na ho*no, takze doporucuju sehnat si wicd, kde se to konfiguruje uplne jednoduse
(jinak to samozrejme de z konzole, staci zabit vsechny wpa-supplicanty, nakonfigurovat si ho a nahodit ho a restarnout dhcp)

pro wicd:

http://wicd.sourceforge.net/download.php  (je tam postup jak pridat repa primo pru *buntu)

1. stahnout certifikat
https://ca.vse.cz/certsrv/certnew.asp?ReqID=CACert&Renewal=2&Enc=b64

2. ve wicd pri konfiguraci eduroam zaskrnout "pouzivat pro vsechny site se stejnym essid"
3. zvolit si sifrovani  WPA PEAP-TKIP
4. login je xname@vse.cz
5. heslo je heslo, ktery si vygenerujes na https://heslo.vse.cz/eduroam/
6. das cestu ke stazenymu certifikatu
7. hotovo ;)

(pisu to zpameti, takze se to muze mirne lisit, ale snad to najdes)

ps. do skoly chodim vetsinou jen o zkouskovym, ale pokud se ozves na pm, muzem se domluvit, az tam nekdy (hehehehe) budu, tak ti to pomuzu rozjet
« Poslední změna: 12 Června 2009, 15:59:23 od starenka »
mojenka | blozinek v2 | starej blozinek | krotim hady za penize | UJ! Kalužátor

Debian testing vrní v Thinkpadu X200/bedně/EEE 900a, MasoX Tiger v lampe

boyjakokluk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Eduroam
« Odpověď #21 kdy: 12 Června 2009, 16:24:52 »
Ahoj moc diky Starenka,
zkusim to podle toho navodu, (i kdyz to vypada velmi slozite, ale zkusim to zvladnout :))  Jinak se mi podarilo se pripojit, ale po 10 vterinach to spadlo. Napsalo to neco jako, ze jsem se pripojil k local.domain a ze se to nedoporucuje a vic si toho nepamatuji. JInak diky za rychlost, jdu to vyzkouset ;)

boyjakokluk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Eduroam
« Odpověď #22 kdy: 12 Června 2009, 17:21:27 »
ahoj, s gnome nedelam, ale v kde je network manager dost na ho*no, takze doporucuju sehnat si wicd, kde se to konfiguruje uplne jednoduse
(jinak to samozrejme de z konzole, staci zabit vsechny wpa-supplicanty, nakonfigurovat si ho a nahodit ho a restarnout dhcp)

pro wicd:

http://wicd.sourceforge.net/download.php  (je tam postup jak pridat repa primo pru *buntu)

1. stahnout certifikat
https://ca.vse.cz/certsrv/certnew.asp?ReqID=CACert&Renewal=2&Enc=b64

2. ve wicd pri konfiguraci eduroam zaskrnout "pouzivat pro vsechny site se stejnym essid"
3. zvolit si sifrovani  WPA PEAP-TKIP
4. login je xname@vse.cz
5. heslo je heslo, ktery si vygenerujes na https://heslo.vse.cz/eduroam/
6. das cestu ke stazenymu certifikatu
7. hotovo ;)

(pisu to zpameti, takze se to muze mirne lisit, ale snad to najdes)

ps. do skoly chodim vetsinou jen o zkouskovym, ale pokud se ozves na pm, muzem se domluvit, az tam nekdy (hehehehe) budu, tak ti to pomuzu rozjet
Ahoj, tak jsem to zkusil, ale je potřeba eště něco doladit, pač se to zasekne na autentizaci. Prekvipvě jsem si za těch 10 vteřin, co mi to chodilo s network managerem i sttahnul wicd. Co se tyce toho sifrovani,tak to, co píšeš tam není, tak jsem zadal PEAP-TKIP. Potom se chci zeptat, bojim se, jestil jsem nezadal špatně cestu. Je tento formát v pořádku? "/home/mike/certnew.asp"   takhle jsem to tam zadal, bez těch uvozovek samozřejmě. Jinak mam Gnome, tos udhodl správně a eště, mám tam několi sítí eduroam, což si vysvětuju, že mi to tam zobrazí všechny APčka(nebo jak se ty krabičky s anténkama jmenujou), co to chytne, budu potom muset přihlašovací informace zadávat ke každé zvášť? Díky moc za odpověd a za radu.

starenka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1276
  • Karma: plynová [zapalovač] [hasičák]
    • /home/starenka
Re: Eduroam
« Odpověď #23 kdy: 12 Června 2009, 17:46:12 »
caf ano PAEP - TKIP jsem ti psal, ze je to wpa uz je jen nepodstatnej detail. rad bych ti tipnul screenshot, ale jak rikam do skoly moc nechodim :)
- cesta je ok, normalne bez uvozovek treba ~/certs/vse.cer (pripona je irelevatni)
- ano, kvuli tomu jsem ti psal, at si zaskrtnes ten checkbox "use these settings for all networks sharing this essid" - pak ti pro vsechny ap s nazvem eduaroam bude pouzivat tyhle nastaveni
- nejsem si jistej kterej z tech certifikatu na ca.vse.cz funguje s tim wicd, kdyztak jestli mi veris, pouzij ten, co funguje mne http://crap.starenka.net/vse-ca

preju hodne stesti

ps. mozna si zadal spatny login/heslo? Login je treba mit xname@vse.cz (to @vse.cz tam musi bejt) a heslo je ruzne od prihlasovaciho do skolni site (novell) - viz muj predchozi post





« Poslední změna: 12 Června 2009, 17:51:20 od starenka »
mojenka | blozinek v2 | starej blozinek | krotim hady za penize | UJ! Kalužátor

Debian testing vrní v Thinkpadu X200/bedně/EEE 900a, MasoX Tiger v lampe

boyjakokluk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: Eduroam
« Odpověď #24 kdy: 12 Června 2009, 17:53:00 »
ahoj, super, díky
právě s těmi certifikáty bude asi problém. Já jsem použil nějakej CA_cert.pem, co jsem někde stáhnul a s tím mi to "funguje". Ale signál mi hrozně kolísá (občas 0, občas 60 a  občas (3sec) normálně podle toho to jde či nejde...) a teď mi to hlásím, že nejsem připojenej, ale přitom můžu normálně surfovat. Tak já nevim. Hrozí mi nějaké nebezpečí v souvislosti s certifikáty?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.