Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kubuntu 8.10 - nezobrazí se přihlašovací dialog v grafice  (Přečteno 2188 krát)

xfce

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Kubuntu 8.10 - nezobrazí se přihlašovací dialog v grafice
« kdy: 19 Listopadu 2008, 11:04:16 »
Mám Kubuntu 8.10 II 64b KDE4/nesvobodný nvidia driver (od nějaké bety, postupný upgrade na full), měsíc jsem v tom normálně pracoval a potom při návratu z std. screensaveru (tuším jsem je zrovna procházel) začal disk strašně dlouho rachtat (minuty), pak černá obrazovka a pak mě to odhlásilo, ale z přihlašovací obrazovky na kterou mě to hodilo zůstalo jen pozadí, není na ní ten dialog. Restartnul jsem a najelo to opět do grafiky, ale opět jen pozadí a myš, ne login dialog. Zkoušel jsem restart kdm, reconfigure xserver-xorg, kontroly balíků ale boot končí vždy stejně. Když ukončím kdm a spustím startx, projedou takový ty ikonky (normálně) a pak disk opět rachtá a rachtá a nic (vydržel jsem asi 20min), když kliknu, obrazovka zčerná, myš pořád mám, podle větráku jede celou dobu CPU dost naplno.
Výchozí stav bylo KDE 4.1.2, nvidia driver 177.80 (karta nvidia 6800GS)
Postupně v rámci pokusů o opravu jsem povolit backporty a stáhnul KDE 4.1.3 a driver 177.82, pořád to samé. To pozadí je ok, správné rozlišení. startx nevypisuje žádné EE chyby, jen nějakou drobnou o klávesnici, nepamatuju si to teď přesně. Textový režim jede jako víno, chybu disku nepřepokládám, protože veškeré stahování a kontroly v textovém režinu jedou ok a rychle, boot taky, žádné rachtání disku jako když se začne pouštět grafika. V sources.list jsem měl jen default věci. Jediné co jsem neinstaloval z balíků byly 2 screensavery ze zdrojáků, oba neúspěšně (takže vlastně nic nenainstalováno), akorát jsem kvůli kompilaci musel natahat nějaké balíky (ze zdrojů). Ty screensavery byly asciiquarium a kcometen4.
Sice bych mohl udělat reinstall, nemám tam nic zásadního, ale z principu na to chci spíš přijít, reinstalem se nic nenaučím. Díky za nakopnutí.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Kubuntu 8.10 - nezobrazí se přihlašovací dialog v grafice
« Odpověď #1 kdy: 19 Listopadu 2008, 12:41:20 »
Smazání ~.KDE4 ?

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

xfce

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Kubuntu 8.10 - nezobrazí se přihlašovací dialog v grafice
« Odpověď #2 kdy: 19 Listopadu 2008, 19:32:00 »
Smazání ~.KDE4 ?
.kde4 v home není, pouze .kde
zkusil jsem smazat, ale nepomohlo - i když možná drobná změna nastala. Po chvíli rachtání disku obrazovka zčernala (dříve bylo nutno kliknout někam do plochy) a bylo vidět, že systém najíždí (vlevo nahoře problikla ikonka od knetworkmanageru a bublina jejíž obsah jsem nestihl přečíst, zdálo se mi že dostupné aktualizace, ale to by nemělo, mám vše aktuální). Tyto ikonky jsou samozřejmě normálně vpravo dole, takže divný. Po X minutách rachtání disku při černé ploše to zkončilo na blikajícím kurzoru. V Xorg.0.log žádné chyby.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Kubuntu 8.10 - nezobrazí se přihlašovací dialog v grafice
« Odpověď #3 kdy: 20 Listopadu 2008, 10:55:05 »
Takto se mi KDE4 chovalo na Intel GPU, když byl zapnut 3D efekty. Ale po smazání KDE by se měl hodit zpět do zákl.nast. Koukněte ještě do adresáře ".config".
Nebo si založte nového uživatele, bude mít pak svou vlastní konfiguraci.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

xfce

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Kubuntu 8.10 - nezobrazí se přihlašovací dialog v grafice
« Odpověď #4 kdy: 20 Listopadu 2008, 20:06:24 »
Bohužel ani smazání skoro všeho .xxx v home včetně .config (viz podobná chyba zde: http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=4903202) ani založení nového uživatele nepomáhají. Tam se něco asi nepohodlo hlouběji, než jen v user nastavení. Navíc v době, kdy se to stalo, jsem žádné nastavení neměnil, 3D včetně efektů od začátku jelo, možná to shodila nějaká aktualizace, netuším  :(

xfce

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Kubuntu 8.10 - nezobrazí se přihlašovací dialog v grafice
« Odpověď #5 kdy: 20 Listopadu 2008, 23:01:11 »
Tak už mi je jasné, proč ten disk pořád rachtá. Nainstaloval jsem si GNOME (metabalík ubuntu-desktop), normálně jsem se přihlásil a vypadalo to ok. Po chvíli práce začal disk rachtat a byl jsem tam co prve  :( Reboot a deaktivoval jsem nesvobodný nvidia driver, zakázal efekty prostředí. Po chvíli to samé. A pak jsem zjistil, že stačí otevřít třeba dialog Vzhled, vůbec nic v něm neudělat, okamžitě ho zase zavřít, jenže proces se neukončí, začne vytěžovat CPU a rychle zabírat víc a víc paměti. Za chvíli má 800MB, systém začne swapovat (mám 1GB RAM) a to je to nekonečný rachtání. S nastavením ani KDE to tedy zřejmě nesouvisí, protože to dělá i čerstvě nainstalovaný GNOME, nesvobodný ovladače taky ne, efekty prostředí taky ne, kernel jsem zkoušel -8 i -7, takže chyba v Xorg?

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Kubuntu 8.10 - nezobrazí se přihlašovací dialog v grafice
« Odpověď #6 kdy: 21 Listopadu 2008, 11:44:17 »
dmesg|tail

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

xfce

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: Kubuntu 8.10 - nezobrazí se přihlašovací dialog v grafice
« Odpověď #7 kdy: 23 Listopadu 2008, 16:36:18 »
dmesg|tail
V okamžiku psaní příspěvků tam nic zajímavého nebylo, posléze různé věci, jak jsem ladil, např.
Kód: [Vybrat]
[  153.130283] metacity[5570]: segfault at 0 ip 000000000046323e sp 00007fff78a90de0 error 4 in metacity[400000+86000], po opravě neseděla verze nvidia ovladačů a knihoven v jádře, přes stav kdy systém najížděl jen do černa nebo rozsypané obrazovky jsem to nakonec upgradnul na Jaunty a uchodil, takže teď to jede uplně normálně (kromě flashe apod jaunty problémů), ale vznikla z toho taková dev verze na okukování nových vlastností (KDE 4.1.73 je docela pokrok proti 4.1.2 co jsem měl) a ne na práci. Příčinu problému jsem stejně neobjevil  :(, asi se nějaká aktualizace nepohodla s mým HW. Původně jsem chtěl Jaunty nechat a sledovat vývoj, ale protože mi to nemountuje NTFS disky, asi to smažu a začnu nanovo s II.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.