Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: MAC adresa a internetové připojení  (Přečteno 5403 krát)

_George_

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 40
MAC adresa a internetové připojení
« kdy: 24 Listopadu 2008, 23:42:22 »
Zdravím,

něco mi přepsalo MACovskou adresu na samý nuly (00:00:00:00:00:00) může to být příčinou, že nemůžu nakonfigurovat internetové připojení?

Mám nový wifi router, ale nemůžu to ve Wired connection nijak úspěšně rozjet. Už jsem zkoušel manuální nastavení a automatický přidělování DHCP adres a pořád nic.

Mám čistou novou instalaci Interepida, žádnej upgrade.

Poraďte nějaké tipy, co by se dalo zkusit.

Pod windowsama vše šlape.

Už mi to hlava nebere ..

Díky.

umiyaki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #1 kdy: 25 Listopadu 2008, 00:00:07 »
Měl jsem podobný problém po instalaci Ubuntu 8.10 II mi internet fungoval v pohodě. V počítači jsem měl 2xPCI síťovou kartu pro hraní si s nastavením jako router, firewall apod. Všechno fungovalo v pohodě, až jsem se jednoho dne po přihlášení nemohl dostat na internet. Po vyzkoušení všech možných i nemožným řešení mě napadlo strčit síťový kabel do druhé PCI síťovky a ejhle internet valil jako dříve. Podíval jsem se tedy na výpis ifconfig podrobněji a nevěřil svým očím. Obě dvě karty měly úplně jiné MAC adresy. Do jisté míry je to v pořádku, ale ne, aby se dvě karty stejného výrobce lišily i v prvních čtyřech číslech/písmenech. V těch zbývajících je to jasné, že nebudou stejné. Ověřil jsem si to i v routeru (ASUS WL-500g), který používám jako bránu do internetu a ve kterém mám mimo jiné nakonfigurováno přidělování IP podle MAC adres jednotlivých síťovek (2x PC 1x noťas) V této konfiguraci, kterou jsem prováděl po nainstalování PCI síťových karet do počítače byly první znaky obou mac adres stejné na rozdíl od výpisu ifconfigu. A teď čím to bylo??? Původně používaná karta pro připojení měla úplně jinou MAC adresu, než jsem pro ni zadal do routeru. U druhé karty, která se nepoužívala MAC adresa zůstala stejná. Zajímavé je, že Ubuntu 8.04.1 HH na tomto počítači jel bez problému a po instalaci II se stala tato věc, docela podobná tomu co řeší George  ???

btw: vím, že lze MAC adresu u většiny síťovek změnit, ale aby se tak stalo samo a člověk se tím pádem nedostal na net. Počítač používá více lidí a samozřejmě vůbec netušili v čem je problém...

To:George ... Ve Windows Ti to vypíše také MAC adresu s nulama? Zkus si v routeru nastavit přidělování IP adresy pomocí DHCP, nabootovat z LiveCD a zkusit internet/firefox, popř ping na router + pomocí ifconfig se podívej, co ti router přidělil za IP a jaká se zobrazuje MAC adresa.  Pokud půjde, je problém někde v konfiguraci II, tedy network-managera(tady doporučuji nastavit cestovní režim), wicd nebo co používáš.

Teď jsem si všiml, že píšeš wired a přitom mluvíš o wifi routeru. Připojuješ se opravdu pomocí drátu nebo se pokoušíš připojit vzduchem?
« Poslední změna: 25 Listopadu 2008, 00:22:29 od umiyaki »
"Prvním stupněm debility je pocit geniality."
Notebook HP 530 - Ubuntu 10.04; PC P4 2.8GHz - Ubuntu 10.04

RUDRA

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #2 kdy: 25 Listopadu 2008, 09:18:55 »
Musel jsem si udělat novej nick, ale jsemto furt já.

Dík za odpověď!  ;)

Pod Win je MAC s nulama taky.

Jedu fakt přes drát. Poskytovatel do wifirouteru z něj drátem do síťovky.

Zkusím nabootovat Live. A při nejhorším budu muset vyměnit síťovku, ale to by mě fakt naštvalo.

Zatím _George_

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #3 kdy: 25 Listopadu 2008, 10:09:00 »
zkuste jestli projde změna takto:
Kód: [Vybrat]
ifconfig eth0 down
ifconfig eth0 hw ether 11:22:33:44:55:66
ifconfig eth0 up
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

umiyaki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #4 kdy: 25 Listopadu 2008, 11:15:04 »
Každopádně to, že máš nulovou mac adresu by routeru nemělo vadit. Potvrzuje to i to, že z win se na net dostaneš. Vadilo by to, pokud bys měl v routeru nestaveno zabezpečení pomocí MAC adres (většinou někde v menu firewall), nastavení IP pomocí DHCP s konkrétnim přiřazením IP adres podle MAC adres síťovek, popřípadě při připojení k routeru pomocí wifi zase nějaký nastavený filtr, který povoluje, které konkrétní MAC adresy wifi karet se můžou k routeru připojit (většinou někde v menu nastavení wifi), což se Tě také netýká, protože jedeš po drátě...

Ještě se může stát, že poskytovatel má databázi registrovaných MAC adres svých klientů a když si vyměníš router, ten se nemůže připojit, protože jeho síťovka má jinou MAC adresu a buď si ji v routeru nastavíš na MAC adresu síťové karty původního routeru nebo počítače, pokud jsi dřivé router neměl a nebo požádáš providera o registraci nové mac adresy. Bohužel v tomto případě by ses nepřipojil ani z win. :(

Chlape, je to s Tebou těžký :-) (myšleno v dobrém)
"Prvním stupněm debility je pocit geniality."
Notebook HP 530 - Ubuntu 10.04; PC P4 2.8GHz - Ubuntu 10.04

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #5 kdy: 25 Listopadu 2008, 11:28:58 »
no, pokud pouzivas vlastni router, tak ja to resim postupne... nejdriv komunikace s routerem - pokud ta funguje jak ma, tak potom resim komunikace router - internet... to uz musis nastavit podle pokynu poskytovatele (staticka ip, a podobne)...
nicmene pokud se dostanes do konfigurace routeru, tak hledej problem spis mezi routrem a ISP
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

umiyaki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #6 kdy: 25 Listopadu 2008, 11:40:43 »
no, pokud pouzivas vlastni router, tak ja to resim postupne... nejdriv komunikace s routerem - pokud ta funguje jak ma, tak potom resim komunikace router - internet... to uz musis nastavit podle pokynu poskytovatele (staticka ip, a podobne)...
nicmene pokud se dostanes do konfigurace routeru, tak hledej problem spis mezi routrem a ISP

trošku mě zaráží, že z win to jede. To by spíše naznačovalo možnost chybky mezi routerem a pc(nastavením ubuntu). Ale jinak jak píšeš.

to:RUDRA dej nám sem nějaké podrobnější info, co ti vypíše příkaz ifconfig, ping na router, soubor /etc/resolf.conf (tam by měly být IP adresy DNS serverů) pak postupně z toho můžeme pokračovat dál ... :-)
"Prvním stupněm debility je pocit geniality."
Notebook HP 530 - Ubuntu 10.04; PC P4 2.8GHz - Ubuntu 10.04

kalfar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 372
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #7 kdy: 25 Listopadu 2008, 12:07:41 »
Jen taková drobná poznámka, MAC adresa jde změnit v novém network manageru, nestala se chyba tam? Třeba já tam mám to políčko prázdné, protože jsem vytvářel nové připojení.
Ubuntu jsem nainstaloval v úterý,ve středu jsem si přečetl tyhle stránky,čtvrtek byl dnem doinstalací programů a dnes jsmem se utvrdil,že tu Vistu jsem kupoval draze a zbytečně. >:(

RUDRA

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #8 kdy: 25 Listopadu 2008, 12:50:09 »
Díky za vaše tipy. Určitě se do toho pustím. Díky.

nettezzaumana

  • Host
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #9 kdy: 25 Listopadu 2008, 12:58:32 »
zkuste jestli projde změna takto:
Kód: [Vybrat]
ifconfig eth0 down
ifconfig eth0 hw ether 11:22:33:44:55:66
ifconfig eth0 up
nepouzivejte prosim ifconfig .. pouzivejte misto toho ip :: http://www.m4r3k.org/czech/proc-nepouzivat-ifconfig/

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #10 kdy: 25 Listopadu 2008, 16:25:20 »
nepouzivejte prosim ifconfig .. pouzivejte misto toho ip :: http://www.m4r3k.org/czech/proc-nepouzivat-ifconfig/
OK  ;)
Kód: [Vybrat]
ip link set eth0 down
ip link set eth0 address 11:22:33:44:55:66
ip link set eth0 up

Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

nettezzaumana

  • Host
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #11 kdy: 25 Listopadu 2008, 16:28:54 »
nepouzivejte prosim ifconfig .. pouzivejte misto toho ip :: http://www.m4r3k.org/czech/proc-nepouzivat-ifconfig/
OK  ;)
Kód: [Vybrat]
ip link set eth0 down
ip link set eth0 address 11:22:33:44:55:66
ip link set eth0 up


cool !! ..

afaik to jde zkracovat, takze ::

ip l s eth0 a foo // staci .. i kdyz to vypada trocha magicky

RUDRA

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #12 kdy: 25 Listopadu 2008, 17:55:33 »
Kamarádi,

vyvíjí se to zajímavě. Vrazil jsem do slotu druhou síťovku. Nabootoval jsem live CD. Zkusil jsem to pod starou síťovkou a průběh špatný jako včera (nepřipojitelné na internet). Přehodil jsem síťovej kabel do nové síťovky (normálně za pochodu) a málem mi vypadly oči radostí. Protože síť bez jakéhokoliv nastavování naběhla!!!

Pod Windows šlape jen stará síťovka. Pod Linuxem pracuje ta nová (s legální MACovskou adresou). Tyto řádky píšu z Linuxu!

No pro jistotu udělám instalaci Linuxu znovu s drátem v nové síťovce a jsem zvědav jak to dopadne. Držte palce. George

umiyaki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #13 kdy: 25 Listopadu 2008, 18:15:44 »
ehmm ... docela zajímavý případ. Na každý pád jsou funkční síťovky obě, ale chovají se divně  :-\ Je škoda, že nepostupuješ trošku systematicky, protože takto je to stále jen pokus omyl.

to ntz ... trochu magicky  :o
"Prvním stupněm debility je pocit geniality."
Notebook HP 530 - Ubuntu 10.04; PC P4 2.8GHz - Ubuntu 10.04

RUDRA

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #14 kdy: 25 Listopadu 2008, 18:53:21 »
Systematicky :) To je ono. No mám přeinstalováno a vše krásně šlape. Průšvih je, že nevím ..

1.) co přepsalo tu MAC adresu a vyřadilo kartu/připojení
2.) jak to pořešit, aby se mi karty nepraly, když budou připojené obě současně (a každá pro jiný systém). Tj. 2 karty, 2 kabely, 1 router vše na 1 PC
3.) nevím zda instalovat aktualizace, bojím se toho, že by mi mohly něco rozhasit (třeba připojení), obzvláště mám fobii z instalace nového jádra systému :) někdy v budoucnu, až budou na linuxu data o která nebudu chtít přijít.

No jdu omrknout okna, co to s nima udělalo. Trošku mě pobavila hláška o pokusech a omylech. Myslím si, že v oblasti výpočetní techniky to opravdu ale opravdu snad ani jinak nejde (, i když bych se moc rád mýlil).

Díky všem.



umiyaki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #15 kdy: 26 Listopadu 2008, 14:23:28 »
Systematicky :) To je ono. No mám přeinstalováno a vše krásně šlape. Průšvih je, že nevím ..

1.) co přepsalo tu MAC adresu a vyřadilo kartu/připojení
2.) jak to pořešit, aby se mi karty nepraly, když budou připojené obě současně (a každá pro jiný systém). Tj. 2 karty, 2 kabely, 1 router vše na 1 PC
3.) nevím zda instalovat aktualizace, bojím se toho, že by mi mohly něco rozhasit (třeba připojení), obzvláště mám fobii z instalace nového jádra systému :) někdy v budoucnu, až budou na linuxu data o která nebudu chtít přijít.

No jdu omrknout okna, co to s nima udělalo. Trošku mě pobavila hláška o pokusech a omylech. Myslím si, že v oblasti výpočetní techniky to opravdu ale opravdu snad ani jinak nejde (, i když bych se moc rád mýlil).

Díky všem.

No, jsem rád, že jsem Tě potěšil/pobavil, ale v rámci testování hardwaru je také vždy možnost postupovat systematicky. Složíš počítač, nefunguje. Co uděláš? Vytáhneš hardware z bedny položíš základní desku na antistatickou podložku, vytaháš vše co pro start není potřeba a snažíš se postupně přijít na to, která komponenta je špatná (většinou špatně zasunutá). Toto je stará škola. Dnes jsou tam už ledky, číslíčka a nebo to už možná chybové stavy říká hlasem ;-)

Jsem rád, že Ti to už šlape, ale mít dvě síťovky přeci není řešení. Nebo jo? ;)

btw: kdysi před málostylety jsem měl windows a k připojení byl přiřazen určitý hardware. Když jsem přidal kartu, windows ji detekovaly, ale předpokládaly, že stále mají používat kartu původní. Možná je to už dnes jinak, ale mrkni se do nastavení sítí a prolez jejich vlastnosti, jestli tam není uveden konkrétní hardware. Pokud se ti v systému detekovala nová karta dobře, není důvod, aby ji windows nepoužívaly :-)
« Poslední změna: 26 Listopadu 2008, 14:27:01 od umiyaki »
"Prvním stupněm debility je pocit geniality."
Notebook HP 530 - Ubuntu 10.04; PC P4 2.8GHz - Ubuntu 10.04

RUDRA

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #16 kdy: 27 Listopadu 2008, 12:54:30 »
Moc díky. Máš samozřejmě ve všem pravdu. Ale přesto se asi se zachovám podle poučky júnovo těéchnika: "Když něco šlape a dělá to přesně to co má, neopravuj to!"  ;)

umiyaki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: MAC adresa a internetové připojení
« Odpověď #17 kdy: 27 Listopadu 2008, 15:22:53 »
Moc díky. Máš samozřejmě ve všem pravdu. Ale přesto se asi se zachovám podle poučky júnovo těéchnika: "Když něco šlape a dělá to přesně to co má, neopravuj to!"  ;)

Dík. Já naoplátku chápu, že do toho nechceš hrabat a přeji hodně štěstí, pokud to v budoucnu přece jenom zkusíš.
"Prvním stupněm debility je pocit geniality."
Notebook HP 530 - Ubuntu 10.04; PC P4 2.8GHz - Ubuntu 10.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.