Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!  (Přečteno 11723 krát)

nettezzaumana

  • Host
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #25 kdy: 11 Února 2009, 10:35:19 »
Tak už jsem to na wiki opravil, resp. zkrátil příkazy pro instalaci/odinstalaci. Co mě však zaráží, jak je snadné cokoli psát na wiki.... Uffff, budu jí věřit raději ještě trochu méně, myslel jsem, že tam existuje nějaké schválení textu...
.. dej tam prosim `apt-get --purge autoremove kdevelop` .. (teda pokud si pamatuju dobre, nemam ubuntu) ..

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #26 kdy: 11 Února 2009, 11:11:48 »
Pravdu díš... Opraveno ještě jednou.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

Rawen

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 435
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #27 kdy: 11 Února 2009, 11:20:04 »
pro začátečníky - nebojte se v GNOME instalovat KDE aplikace, pokud ale cokoli instalujete nebo naopak odstraňujete, vždy se pro jistotu podívejte, co za závislosti vám chce apt-get, aptitude nebo Synaptic navíc odinstalovat... pokud si lidé budou číst hlášení tak nebudou mít problém...
Linux je pro borce, který se dokáží sami rozhodovat!

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #28 kdy: 11 Února 2009, 11:22:45 »
ja pouzivam v Gnome jenom jednu KDE aplikaci - K3B - a jede uplne bez problemu...
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #29 kdy: 11 Února 2009, 11:55:13 »
No, snad se to tady nezvrhne v debatu já používám K3B v Gnome, já Amarok,... Naposledy to shrnu -
- Instalovat komponenty a aplikace z KDE do Gnome = není problém (jsou-li alespoň z trochu spolehlivých zdrojů).
- Mít na libovolném systému zároveň KDE, Gnome, XFCE... a přepínat se mezi nimi = není problém (stejně časem, až si s tím vyhrajete, přijdete na to, co Vám vyhovuje a při příští instalaci celého systému už nenainstalujete kde jakou blbinu, ale jen to, co budete opravdu používat).
- Při odinstalaci všech komponent grafického prostředí projděte seznam všech závislostí, které Vám systém odebere automaticky!!! (dělejte to vždy, když Vám systém nabídne automatickou odinstalaci něčeho!!! Taky jste se totiž mohli přepsat (překliknout))
- Když se Vás systém ptá zda y nebo n, tak si přečtěte na co se ptá! A neodpovídejte automaticky y.

- Když zádáváte heslo pro sudo, uvědomte si, že od té chvíle můžete i zdánlivě nevinnou kravinou rozdrbat celý systém! V tu chvíli totiž máte naprosto neomezenou kontrolu nad vším v počítači, včetně totální a nenávratné sw likvidace všeho! Systém je postaven tak, že předpokládá, že uživatel, který zadá heslo pro sudo mu rozumí.

- A NEPROPADEJTE PANICE! Kdo si nikdy nerozdrbal systém, jako by nebyl. A když z toho najdete cestu ven bez toho, abyste reinstalovali, máte dobře našlápnuto. Reinstall je pro zbabělce :) Reinstaloval jsem za dva roky jednou  :)
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

nettezzaumana

  • Host
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #30 kdy: 11 Února 2009, 12:19:43 »
A NEPROPADEJTE PANICE! Kdo si nikdy nerozdrbal systém, jako by nebyl. A když z toho najdete cestu ven bez toho, abyste reinstalovali, máte dobře našlápnuto. Reinstall je pro zbabělce :) Reinstaloval jsem za dva roky jednou  :)
.. !!yes

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #31 kdy: 11 Února 2009, 12:51:44 »
No dobre...klobouk dolu pre vami...Ale co kdyz si u opravy jedne veci nechtic rozjebete aj dalsi a dalsi...a uz ani nevite co je dobry a co spatny...To pak nak nereinstalujete? Anebo se vam to jeste nestalo?
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

nettezzaumana

  • Host
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #32 kdy: 11 Února 2009, 13:13:57 »
No dobre...klobouk dolu pre vami...Ale co kdyz si u opravy jedne veci nechtic rozjebete aj dalsi a dalsi...a uz ani nevite co je dobry a co spatny...To pak nak nereinstalujete? Anebo se vam to jeste nestalo?
.. stalo. jak tu padlo asi kazdemu. nicmene po urcite dobe s Linuxem proste dokazeme vyresit zdanlive cokoliv bez reinstallu ..

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #33 kdy: 11 Února 2009, 13:22:14 »
Teď možná budu mluvit za začátečníky, jako třeba já, ale větě "zkontrolujte si závislosti" sice rozumím, ale když vezmu v potaz člověka, který s linuxem opravdu začíná, troufám si říct, že mu názvy závislostí stejně neprozradí, co důležité je a co ne. Na druhou stranu takový člověk o aplikacích z jiných prostředí asi nebude mít ponětí, takže se do laborování asi pouštět nebude...nicméně pokud beru WIKI jako zdroj pomoci a hodně lidí tady na fóru ostatní bezradné jedince odkazují právě na wiki, tak takový laik si vše pročte, udělá přesně podle toho a pochopitelně ho nebudou závislosti zajímat..takže když bude kdevelop odinstalovávat, i já teda asi patřím k těm "volům", co by si mysleli, že dvě A4ky závislostí patří k té dané aplikaci a bezproblémů bych zmáčknul "y"...ale takových nás bude asi víc, než do toho trochu proniknem
Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #34 kdy: 11 Února 2009, 13:30:55 »
Citace
Ale co kdyz si u opravy jedne veci nechtic rozjebete aj dalsi a dalsi...
Ale vždyť říkám, že stalo a počítám, že ještě stane, ne nadarmo, když manželka vidí, že něco mlátím do konzole vždycky říká: "Taťko, ty zase něco ťukáš do té tabulky? Já zítra chci skajpovat z Leňou!"...
Ale když tady čtu jakou každou prkotinu (tím teď nemyslím tenhle thread, ale obecně dotazy na fóru) lidi řeší reinstalem, je mi z toho smutno, bohužel to je zvyk z MS platformy, jako jednu z obrovských výhod Linuxu vidím v tom, že pokud kde (KDE :D) co rozdrbu, tak pokud mi systém naběhne aspoň do konzole, jde vždy opravit. A pokud nenaběhne, lze ještě zkusit LiveCD, ale je potřeba vědět co jsem před tím dělal, tj. jak k rozdrbání došlo, tedy neovládat systém stylem "řidičák na myš", málokdo si totiž uvědomí nejen největší výhodu apt-get (Synapticu), ale i největší riziko, kdy na jedno kliknutí, enter mohu rozdrbat celý systém a pokud nevím co jsem dělal, těžko se to dává zpátky... Platí to i o úpravách konfiguráků když tady vidím, jak se radí naprostým začátečníkům, kterým ještě ani nevychladl disk po první instalaci, zadejte sudo nano /etc/fstab upravte... přidejte na konec... změňte a před tím není napsáno nejprve zálohujte stávající pomocí sudo cp /etc/fstab /etc/fstab.old, říkám si, kluku ty máš našlápnuto na průšvih...  
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #35 kdy: 11 Února 2009, 13:46:56 »
Citace
Teď možná budu mluvit za začátečníky, jako třeba já, ale větě "zkontrolujte si závislosti" sice rozumím, ale když vezmu v potaz člověka, který s linuxem opravdu začíná, troufám si říct, že mu názvy závislostí stejně neprozradí, co důležité je a co ne. Na druhou stranu takový člověk o aplikacích z jiných prostředí asi nebude mít ponětí, takže se do laborování asi pouštět nebude...nicméně pokud beru WIKI jako zdroj pomoci a hodně lidí tady na fóru ostatní bezradné jedince odkazují právě na wiki, tak takový laik si vše pročte, udělá přesně podle toho a pochopitelně ho nebudou závislosti zajímat..takže když bude kdevelop odinstalovávat, i já teda asi patřím k těm "volům", co by si mysleli, že dvě A4ky závislostí patří k té dané aplikaci a bezproblémů bych zmáčknul "y"...ale takových nás bude asi víc, než do toho trochu proniknem
Pardon, považuji se pořád za začátečníka. Ve srovnání s ntz za naprostého. V konzoli znám z hlavy dvacet příkazů, ale umím používat tabulátor, jeden z těch dvaceti příkazů je man, umím vyťukat www.google.com a trochu umím americky a po sudo přemýšlým co dělám, možná to bude znít blbě, ale někdy si kroky zapisuju, to se mi osvědčilo i v jiných oborech, nejhorší je když něco pokazíte/opravíte, ale nevíte jak.
Co se týká závislostí, které budou odstraněny, když Vám systém vyjede seznam pěti závislostí, napíšu si je, když teda nevím co jsou přesně zač a v klidu zmáčknu y, když jich jsou dve A4, je jasné, že je někde chyba, pokud tedy není cíl mého snažení destrukce systému.
O wiki jsem tady už psal, po té, co jsem upravil článek o kdevlop, jsem se skutečně zhrozil, že tam vlastně může napsat kdokoli cokoli, aniž by to podléhalo nějakému schválení vyšší instancí (podobně jako u redakčních systémů existují redakroři, kteří mohou naplácat cokoli, ale zveřejní se to, až po schválení šéfredaktorem) Informační hodnota wiki je pak bohužel podobná jako fóra, tj. může si tam psát kdo chce, co chce a kdokoli to upravovat, možná by neškodillo ke každému článku dát něco jako měřítko relevantnosti, tj. uživatelé, kteří podle postupu postupvali by zmáčkli postup OK nebo postup průser... Jenže to je zase víc práce pro dobrovolníky, víc času, větší zátěž.. Prostě i postupy podle wiki je dobré si nejprve rozmyslet... ale už jsme naprosto OT.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #36 kdy: 11 Února 2009, 13:56:45 »
Citace
Ale co kdyz si u opravy jedne veci nechtic rozjebete aj dalsi a dalsi...
Ale vždyť říkám, že stalo a počítám, že ještě stane, ne nadarmo, když manželka vidí, že něco mlátím do konzole vždycky říká: "Taťko, ty zase něco ťukáš do té tabulky? Já zítra chci skajpovat z Leňou!"...
Ale když tady čtu jakou každou prkotinu (tím teď nemyslím tenhle thread, ale obecně dotazy na fóru) lidi řeší reinstalem, je mi z toho smutno, bohužel to je zvyk z MS platformy, jako jednu z obrovských výhod Linuxu vidím v tom, že pokud kde (KDE :D) co rozdrbu, tak pokud mi systém naběhne aspoň do konzole, jde vždy opravit. A pokud nenaběhne, lze ještě zkusit LiveCD, ale je potřeba vědět co jsem před tím dělal, tj. jak k rozdrbání došlo, tedy neovládat systém stylem "řidičák na myš", málokdo si totiž uvědomí nejen největší výhodu apt-get (Synapticu), ale i největší riziko, kdy na jedno kliknutí, enter mohu rozdrbat celý systém a pokud nevím co jsem dělal, těžko se to dává zpátky... Platí to i o úpravách konfiguráků když tady vidím, jak se radí naprostým začátečníkům, kterým ještě ani nevychladl disk po první instalaci, zadejte sudo nano /etc/fstab upravte... přidejte na konec... změňte a před tím není napsáno nejprve zálohujte stávající pomocí sudo cp /etc/fstab /etc/fstab.old, říkám si, kluku ty máš našlápnuto na průšvih...  
Tak to mne potesilo! Pac uz dlouho zastavam nazor, ze se uplnym zacatecnikum nemaji davat "konzolove" rady, pokud jsou na dany problem dostupne GUI prostredky, ktere sou soucasti distra. Nejenom to vyplasi spousty zacatecniku, kteri si rozjebou konfiguraky, anebo se toho jednoduse leknou! V obouch pripadech byva hodne castym jevem zanechani Linuxu a navrat k widlim.
Jeste k ze zvavslosti: Osobne se radim spis k vecnym lamam, jako k pokrocilym, ale i kdyby to bylo naopak, tak v pripade, ze jsem kvuliva jedne veci rozdrbal vselico ostatni asi radsi zvolim reinstal - pac uz nastava problem s tim jak rikas: "vedet co jsem pred tim delal" a oprava je casto nekonecna.... 
« Poslední změna: 11 Února 2009, 13:58:38 od hase »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #37 kdy: 11 Února 2009, 14:03:41 »
Citace
a oprava je casto nekonecna.... 
To je možná otázka spše přístupu... Protože ten pocit z vítězství nad hmotou, tomu se nic nevyrovná. Navíc při hledání a téhle cestě se naučíte spoustu nových věcí. Reinstalem nic.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #38 kdy: 11 Února 2009, 17:17:53 »
Citace
Pac uz dlouho zastavam nazor, ze se uplnym zacatecnikum nemaji davat "konzolove" rady, pokud jsou na dany problem dostupne GUI prostredky, ktere sou soucasti distra.
Ještě si trochu rýpnu, myslíte si, že s prostředky, které mají GUI si nemůžete rozdrbat systém (gparted, synaptic, nautilus). Řekl bych, že jediný rozdíl je v tom, že to rozdrbání je intuitivnější  ;D
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #39 kdy: 11 Února 2009, 17:32:41 »
Citace
Pac uz dlouho zastavam nazor, ze se uplnym zacatecnikum nemaji davat "konzolove" rady, pokud jsou na dany problem dostupne GUI prostredky, ktere sou soucasti distra.
Ještě si trochu rýpnu, myslíte si, že s prostředky, které mají GUI si nemůžete rozdrbat systém (gparted, synaptic, nautilus). Řekl bych, že jediný rozdíl je v tom, že to rozdrbání je intuitivnější  ;D
no, myslim ze to rozdil je - pac si staci zapamatovat, na co jsem klikl a kdyz tak to vratit - kdezto neco mazat anebo dopisovat do konfiguraku...staci jedno znaminko a ses zralej do blazince
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #40 kdy: 11 Února 2009, 17:52:36 »
ses zralej do blazince

ses si jistej, ze to je znaminkem? ;D
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #41 kdy: 11 Února 2009, 17:58:18 »
ses zralej do blazince

ses si jistej, ze to je znaminkem? ;D
hele, mluvim obecne - mne se to netyka, pac ja uz davno zmagoril z majovych akordu a vypouklych zadecku ;D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #42 kdy: 11 Února 2009, 18:02:26 »
Tak to mne potesilo! Pac uz dlouho zastavam nazor, ze se uplnym zacatecnikum nemaji davat "konzolove" rady, pokud jsou na dany problem dostupne GUI prostredky, ktere sou soucasti distra. Nejenom to vyplasi spousty zacatecniku, kteri si rozjebou konfiguraky, anebo se toho jednoduse leknou! V obouch pripadech byva hodne castym jevem zanechani Linuxu a navrat k widlim.
Jeste k ze zvavslosti: Osobne se radim spis k vecnym lamam, jako k pokrocilym, ale i kdyby to bylo naopak, tak v pripade, ze jsem kvuliva jedne veci rozdrbal vselico ostatni asi radsi zvolim reinstal - pac uz nastava problem s tim jak rikas: "vedet co jsem pred tim delal" a oprava je casto nekonecna.... 
Naopak. "Konzolová" rada se dá napsat stylem copy&paste a jediné co musí úplný začátečník zvládnout je spuštění terminálu.
Q:mám problém, o linuxu vůbec nic nevím, potřebuji ... disk ...
A:konzole, spustíš jí tak a tak, cat /etc/fstab, copy&paste do fóra, nic nikde neměň a počkej na odpověd.
Q:tady to je
A:kód echo "blabala" >> /etc/fstab, copy&paste do konzole
Q: sice vůbec nevím co jsem to právě udělal, ale problém je vyřešen, dík

Na tom se narozdíl od různých klikátek nedá opomenout kliknutí na cokoliv. Pokud uživatel nezvládne označit a zkopírovat text do nějakého okna (konzole pro něj není nic jiného než další okno) tak mu není imho pomoci na jakémkoliv systému.
Nebudu radit klikátka pokud se dá problém jednoduše vyřešit "konzolovou" radou, protože je daleko složitější popsat grafiku a nehodlám v hlavě držet všechny kombinace kde v jakém systému je jaká položka menu (jenom základ = Ubuntu, Kubuntu, 7.04-9.04 je desítka kombinací umístění některých věcí v menu a výskytu různých dialogových tlačítek) a jestli je tam po instalaci nebo ji tam musím v nějakém nastavení přidat.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

On

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1136
    • Operační systémy
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #43 kdy: 11 Února 2009, 19:02:14 »
Citace
Co se týká závislostí, které budou odstraněny, když Vám systém vyjede seznam pěti závislostí, napíšu si je, když teda nevím co jsou přesně zač a v klidu zmáčknu y, když jich jsou dve A4, je jasné, že je někde chyba, pokud tedy není cíl mého snažení destrukce systému.

No, možná máme oba trochu jiné představy o tom, jak definovat slovo "začátečník" :) to je právě to..ty už víš, že když ti vyjedou dvě A4 závislostí, tak je to chyba, zkus se ale vžít do role někoho, u koho je technický pokrok zmáčknutí tlačítka POWER na té hranaté věci. Tomu když řekneš, ať ti vypíše závislosti, tak ani neví, na co se ho ptáš. A věř, že takoví lidi jsou, chtěji mít systém zdarma a jediná možnost je Linux. Ubuntu je ideální...do chvíle, než se takovému člověku něco vy*ere. Pak ho napadne se zeptat na fóru a ostatní se do něj obují, jaký je to stupidní dotaz, jaký je to idiot, ať si to najde na wiki nebo googlu. Chápu, že když se něco řeší 1000x, tak to holt někdo nevydrží...Říkám to proto, že já měl taky spoustu stupidních dotazů, než jsem se naučil samostatnosti...každý ale nemá takové nápady, jako vypisování závislostí atd..to je třeba dobrá pomůcka a ikdyž dělám na pc X let, tohle mě prostě nenapadlo :) Jak jsi říkal, je to hodně o přístupu, ale ne každého napadne to, co někoho kreativnějšího. Věřím tomu, že každý se rád přiučí, než poslouchat, jaké je to pako,  jen na ty začátky je to "vedení za ruku" hodně užitečné a je to ideální odrazový můstek pro samostatnost. V opačném případě takový člověk s linuxem brzy skončí a to by byla škoda.

Compaq byl taky hned za jeho dotaz "odpálkovaný", přitom mi to nepřijde jako hloupý dotaz. Na googlu je sice odpovědí milion, ale taky ne každý si je umí z té "američtiny" přeložit. Navíc Compaq byl právě tím, co na moje stupidní dotazy naprosto bez problémů odpovídal a mohl mě taky poslat do.......googlu. Za což mu samozřejmě děkuji :)

Asus M2A-VM HDMI, Athlon 64 X2 4800+, 4GB DDR2/800Mhz,Powercolor HD 2600 XT, Ubuntu 10.10
Být posledním nevadí, ale nikdy nesmíte být poslední dvakrát po sobě - Iacocca

nettezzaumana

  • Host
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #44 kdy: 11 Února 2009, 20:24:14 »
Naopak. "Konzolová" rada se dá napsat stylem copy&paste a jediné co musí úplný začátečník zvládnout je spuštění terminálu.
.. yes !! again

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #45 kdy: 11 Února 2009, 20:34:56 »
To ON:
Uffff, Tak Váš příspěvek mě trochu nadzvedl... Uvědomujete si prosím, že všichni, kdo tady radí radí dobrovolně, zdarma a ve svém volném čase? Že tady vznikla "studnice vědomostí", kterou se dá prohrabávat? Nikdy jsem neviděl, že by tady někdo někomu napsal, že je pako... Nikomu neříkám, ať si vypíše závislosti, jen říkám, ať čte, co mu ten systém píše, ne ať mačká OK, OK, OK, OK... I při odebírání balíčků přes Synaptic se stane, že synaptic vysype hromadu závislostí, které budou odstraněny. Neříkám nic víc, než Nový uživateli, buď pozorný, programátoři ty hlášky nedali do systému jen tak pro srandu! Když se jdu někam na fórum zeptat, vstupuji do určité komunity, uzavřeného okruhu lidí a musím přijmout její pravidla, jnak mě vyvrhne, to není o Linuxu/Ubuntu, ale o sociologii. Pokud volám na infolinku MS, pravidla určuji já, jsem platící zákazník. Pokud instaluji komunitní sw, musím jej přijmout i s pravidly.
Citace
No, možná máme oba trochu jiné představy o tom, jak definovat slovo "začátečník"
Asi jste nepozorně četl, matou se Vám pojmy začátečník - uživatel a začátečník - správce. Člověk, který za obrovský technický pokrok bere stisk tlačítka power nesmí mít admin práva (heslo pro sudo)!!! a pokud je má, tak si musí uvědomit, že se vydává na cestu jemu nepoznanou a může svým zásahem, zdánlivě triviálním, nadělat více škody než užitku a to v jakémkoli OS, ale a to jsem tady už taky řekl, na MS platformě to nemusí být na první pohled vidět... Já nevím jak Vás, ale mě učili pokud chci začít dělat něco, čemu nerozumím nejprve si o tom něco zjistit, nastudovat, pak se ptát, jestli je to tak správně, ne narazit na první kravinu a hned psát Hej, sesypla se mi systém, to Ubuntu je ale na nic. Poraďte.Možná je ale jiná doba... Tahle slova, ale již nebyla o tomto tématu! Zde si myslím byl dotaz položen předpisově, včetně všech potřebných údajů. Zkuste se zamyslet nad analogií, máte osmnáct, máte čerstvý řidičák a hned po té, jak se dostanete k svému prvnímu automobilu jej určitě začnete rozebírat, sám jej přečipujete, budete mu ladit motor, předěláte elektriku, budte chtít vyměnit sedačky... Pokud jste fanda automobilismu, vyměňte si prosím automobil za jiný předmět...
Ač tvrdím, že jsem pořád začátečník, myslím, že za ty dva roky s Ubuntu už umím v něčem někdy poradit, ale abych napsal jakoukoli odpověď, musím vidět náznak toho, že uživatel se alespoň snažil problém řešit a neuspěl nebo problém srozumitelně popíše, jednoduše řečeno, že budu radit někomu, kdo bude trochu vědět co podle mých rad dělá. Ne, že zopakuje postup, kterým jsem mu radil a ani  nedá vědět jestli OK, nebo se na to vyprdl.
« Poslední změna: 11 Února 2009, 20:37:06 od matyskovo »
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

nettezzaumana

  • Host
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #46 kdy: 11 Února 2009, 21:28:26 »
nechci zadat pricinu k nejakemu flejmu tady, ale bohuzel se uz nedokazu udrzet ::

1) Linux je komunitni operacni system (jak zde padlo) a (vzhledem ke svemu Licencovani) jeho pouzivanim nevznika zadna smlouva mezi uzivatelem a vydavatelem, ktera by urcovala jakekoliv jakostni kriteria ..

takze nestezujte si prosim na vyvojare a vydavatele ze neco nejde .. takova slova z ust odporne lineho hocha a nebo devcete me akorat popudi .. uz jsem se mnohokrat naskandoval, at alespon reportujete bugy ..

lenoch kterej je tak tupej a linej, ze neumi pouzit gugl/mozek/dokumentaci, se akorat po dobe "d" trapeni s Linuxem vrati z5 k windows a pomluvi ho .. takovej uzivatel je naprosto k nicemu ..

2) a co se tyce skutecnosti, ze nekteri zacatecnici si stezuji, ze se zde na foru nedockaji uctive a bleskurychle odpovedi na jejich dotazy at si znovu a znovu ctou bod #1 vyse ..

nemyslim si, ze je zde krome me nekdo vylozene zly .. naopak, je zde tolik hodnych lidi, ze je mi az zle od zaludku kdyz vidim, jakym sprominutim ztracencum venuji energii a cas ..

ja osobne budu radit do roztrhani tela kazdemu hochovi/devceti ktery projevi jedinou vlastnost :: chci videt trochu snahy ..
tupe otazky nekterych zdejsich expertu me proste vytaci .. a myslim si, ze Linux pro ne neni vhodny operacni system ..


premet

  • Host
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #47 kdy: 11 Února 2009, 22:53:33 »
Raději jsem to téma rozdělil a příspěvky co tu byli jsem přesunul do uzavřených, protože radši nechci vidět jaká debata by následovala   ;)
Takže prosím radši s klidem ať naše máma (Vojta) nenadává  ;D

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #48 kdy: 11 Února 2009, 22:56:09 »
diky Premete - ja su kapanek veselejsi (meli sme navstevu) a uz jsem ty svoje kecy chzel o sobe smaznout - ale nejde to. Nevis proc?
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

premet

  • Host
Re: Obnoveni systemu? Cele se to zesypalo!
« Odpověď #49 kdy: 11 Února 2009, 22:57:37 »
diky Premete - ja su kapanek veselejsi (meli sme navstevu) a uz jsem ty svoje kecy chzel o sobe smaznout - ale nejde to. Nevis proc?
Jako ješte předtím než jsem to rozdělil a přesunul ? Nebo teď až ? Pokud je to v uzavřených tak je možný, že už to nejde  :).

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.