Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: HP 6830s zvuk, kamera  (Přečteno 11419 krát)

apollo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
HP 6830s zvuk, kamera
« kdy: 02 Prosince 2008, 15:34:14 »
Zdravim,
dostal sa mi do ruk notebook HP 6830s, na ktory som nahodil ubuntu 8.10 II. Vsetko pracuje spravne, s wifinou si system poradil hravo, tak ako aj s ATI grafikou. Napriek tomu som sa zamotal do dvoch problemov:

1. Nefunguje zvuk.
Pokusal som sa ho rozchodit podla roznych navodov z googla aj z tohoto fora, ale nepodarilo sa mi to. Menil som nastavenia ALSA, skontroloval som, ci nahodou nie je potlaceny zvuk na "supatkach", aj som znovu som skompiloval ALSA - ziaden  vysledok.
Len pre uplnost pripomeniem, ze zvuk nefungoval ani na LiveCD ubuntu. Ale samotny hardware je v poriadku, pretoze po odskusani pod WinXP pracoval bez problemov. O zvuk sa stara zariadenie, ktore sa "predstavilo" ako Intel Corpporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03).

2. Webkamera nepracuje uplne spravne.
Nainstaloval som si Ov51x-jpeg a Cheese. Webkamera sice pracuje, obraz je pekny. Problem je v tom, ze je nestabilny - preblikava. Nie je to suvisly obraz, ale blika. Predpokladam, ze je to zrejme chyba nastaveni, lenze netusim kde to doladim.
Kamera je Chicony (CKF7063).

Chcel by som poprosit o pomoc, nedokazal som najst nic, co by mi pomohlo. Mozno budem uspesnejsi tu na fore. Za odpovede vopred vdaka.

MPavel

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 155
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #1 kdy: 02 Prosince 2008, 17:00:03 »
S kamerkou ti neporadím, ale so zvukom možno. Skús pridať riadok

"options snd-hda-intel model=laptop"

na samý koniec /etc/modprobe.d/alsa-base, samozrejme bez ""

Zatiaľ to pomohlo u vetšiny HP.
HP 6735s, AMD Athlon X2, 2GB RAM
Ubuntu 9.04 amd64
Xubuntu 9.04 amd64

apollo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #2 kdy: 02 Prosince 2008, 19:11:41 »
Vdaka, sice to nebolo uplne to, co som potreboval, ale naviedlo ma to na spravnu cestu. (Clovece, ani netusis ako som sa zlakol, ked mi to po tom tvojom riadku zacalo vrestat ako sialene a to este system ani nebol nabehnuty - predpokladam, ze sa to zrejme nejako bilo s pulseaudio... Ale ako, tak to netusim.)


Takze aby som nebol sukromnik, podelim sa o moje zistenie tu na fore. Spravny postup instalacie HD Audio na HP6830s je takyto:

- v subore  "/etc/modprobe.d/alsa-base" treba na koniec pridat riadok "options snd-hda-intel model=laptop enable=1 index=0"

- v konzole spustit:
      $sudo killall pulseaudio
      $alsa force-reload

- v menu System -> Predvolby -> Zvuk
     tu treba prve styri polozky nastavit na ALSA, poslednu polozku Standartny mixer stop na HDA Intel (ALSA mixer)

- v menu System -> Predvolby -> Relacie
     treba zrusit zaskrtnutie PulseAudio Session Manager

nakoniec uz len restart systemu a vsetko frci ako treba.
A aby to bolo komplet, tak hned aj priznavam, ze to nie je z mojej hlavy, ale som tento postup nasiel na jednom chorvatskom fore ( http://www.linux.hr/modules/newbb/viewtopic.php?viewmode=thread&topic_id=1944&forum=12&post_id=12185&PHPSESSID=67438044594f4c9dae7b7663d8e1d0e1 )


Teraz este tu kamerku tak rozbehnut a moje nadsenie nebude poznat hranic...  ;D  (ak ma niekto napad, sem s nim)

soudruh

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 458
  • Na Linuxu se stále učím...
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #3 kdy: 05 Prosince 2008, 14:13:03 »
To problikávání zas poradím já, dělá to ovladač na grafiku =) Zkus pustit film, bude taky problikávat. Schválně zkus zapnout Extreme tux racer, nebo jinou "3D" hru, dle mé teorie "špatných" ovladačů by měla být "rozmazaná".

Ale na to problikávání by mělo jít vyzrát vypnutím Compizu.
Xubuntu 12.10@fermium; Ubuntu 12.04@mandelevium; Android 2.3.3@nobellum; Ubuntu 9.04@lawrencium; FreeNAS@rutherfordium; Xubuntu 12.04@dubnium

apollo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #4 kdy: 07 Prosince 2008, 13:02:31 »
2 soudruh:
Mas pravdu. Ak vypnem Compiz, preblikavanie kamery prestane. Aj s tymi filmami mas pravdu.
Len teraz co s tym, zakazdym sa mi Compiz vypinat nechce. Ja ho v podstate potrebujem iba koli Avant Windows Manager-u, pretoze ked ho vypnem tak AWN nebude pracovat a ja nebudem prepinat medzi oknami (ja som si nan uz dost zvykol a nechce sa mi vracat naspat k povodnej liste)...

soudruh

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 458
  • Na Linuxu se stále učím...
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #5 kdy: 07 Prosince 2008, 13:20:34 »
Já jsem to musel nakonec vyřešit downgradem na Ubuntu 804, kde s tímto problémy nebyli, mám normálně aktivovaný compiz, nainstalovamý ovladač a filmy, webka i hry jdou v pořádku. I WiFi tu jde po nainstalování nesvobodného ovladače.

A zvuk mi tu šel hned o začátku, na rozdíl od 810.
Xubuntu 12.10@fermium; Ubuntu 12.04@mandelevium; Android 2.3.3@nobellum; Ubuntu 9.04@lawrencium; FreeNAS@rutherfordium; Xubuntu 12.04@dubnium

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #6 kdy: 07 Prosince 2008, 13:28:58 »
co vyzkousetz misto AWN cairo-dock? Me osobne se libi mnohem vic, a nepotrebuje nutne compiz...
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

soudruh

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 458
  • Na Linuxu se stále učím...
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #7 kdy: 07 Prosince 2008, 13:38:23 »
Také používám raději Cairo-dock, ale Compizu bych se už nikdy nevzdal... živé náhledy aplikací... Super+Tab, gumová okna. Možná se vám gumová okna zdají jako úchylárna, ale zvykl jsem si na ně a systém který tuto funkci nemá se mi prostě nelíbí =)
Xubuntu 12.10@fermium; Ubuntu 12.04@mandelevium; Android 2.3.3@nobellum; Ubuntu 9.04@lawrencium; FreeNAS@rutherfordium; Xubuntu 12.04@dubnium

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #8 kdy: 07 Prosince 2008, 13:42:37 »
ja compiz mam nastaveny by default, nic jsem na nem nevylepsoval, nemenil... umim si ale predstavit, ze ho tam nemam... a vubec by mi to nevadilo :)

nicmene apollo psal, ze ho ma zapnuty jenom kvuli AWN - to je jasne receno a je to holy fakt. na zaklade tohoto tvrzeni jsemm navrhl alternativu :)

kdyby apollo napsal, ze compiz ma kvuli tomu, aby mu horely okna, alternativu bych nenapsal :)
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

apollo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #9 kdy: 07 Prosince 2008, 16:58:21 »
Vdaka chlapci, skusil som Cairo (ja som bol v tom, ze aj on potrebuje Compiz) ale to nie je nic pre mna... Navyse s vypnutym Compizom to robi dost nepekne veci (cierne pasy okolo docku). Cairo mi je dost od ruky. Jasne je to vec zvyku... Takze vyzera to tak, ze bud budem zakazdym vypinat Compiz (az pokial sa problem neodstrani nejakou aktualizaciou) alebo zletim na 8.04 (co by som tiez moc nechcel, rpetoze zastavam nazor, ze nazad ist by sa nemalo, ked uz raz prejdem vyssie...).

Ono samotne efekty ja nejako silne nepotrebujem, nepotrpim si na sialenu grafiku a animacie. Ale pokial mi to ma robit neplechu a zaciernovat desktop, tak to radsej necham plavat...

apollo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #10 kdy: 11 Prosince 2008, 19:08:06 »
Takze aj tak ste ma sklatili, takze som sa rozhodol pre downgrade na 8.04 Hardy.
Pravda - vsetky spominane problemy sa vyriesili. Ale vyskytol sa mi jeden novy. Som zvyknuty na 2 klavesnice (USA a SVK). Defaultne mam nastavenu USA. Problem ale je, ze mi to pripada, ako by boli nejako zle namapovane znaky, USA klavesnica pise uplne koniny. Pokusal som sa menit rozlozenia, ale stale to blbne a mne dochadza fantazia. Nevie mi niekto poradit (dost ma to stve)?

Pridavam jeden priklad - napisal som tu istu vetu na SVK klavesnici a potom na USA klavesnici:
SVK: Akosi mi blbne klavesnica.
USA: Æłøđ→ ^→ {Ł{}€ łŁ~@€đ}→&~>

apollo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #11 kdy: 12 Prosince 2008, 11:50:45 »
Uz sa mi aj tuto chybku podarilo vyriesit - takze si aj sam odpoviem, aby to bolo komplet. Kedze ja potrebujem ako vychodziu klavesnicu USA a ako doplnkovu SVK, tak som musel upravit konfiguracny subor etc/X11/xorg.conf , kde som zmenil sekciu klavesnice na:

Section "InputDevice"
   Identifier   "Generic Keyboard"
   Driver      "kbd"
   Option      "XkbRules"   "xorg"
   Option      "XkbModel"   "pc105"
   Option      "XkbLayout"   "us,sk"
   Option      "XkbVariant"   ",qwerty"
   Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"

EndSection

Problem bol niekde v applete prepinania klavesnice, tak som si presne podla toho konfiguracneho suboru nastavil aj tento applet (defaultna USA, dalsia v poradi SVK - qwerty). Uz to pracuje bez problemov.

Mam len taku informacnu otazku - ako som uz spominal pracujem na notebooku HP 6830s, rad by som vedel, ci Ubuntu nejako podporuje aj funkcne klavesy tohoto stroja (napr. FN + F8 by malo byt pridanie jasu displeja a pod.). Vie mi niekto povedat, ci je to mozne, alebo na to mam cim skor zabudnut? Lebo pri mojom pokuse nastavovania si skratkovych klaves mi nedetekuje tieto kombinacie... (dufam, ze uz si nebudem musiet odpovedat sam... :-)  )

apollo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #12 kdy: 16 Prosince 2008, 21:43:02 »
Napada ma este jedna moznost riesenia problemu s kamerou, ale neviem, ci to je uskutocnitelne.
Prosim, vie mi niekto povedat, ci je mozne (ak ano, tak potom poprosim aj popis ako), aby som pouzil proprietarny ATI driver z Ubuntu 8.04 (ktory neblikal pri kamere ci videu so zapnutym compizom) v Ubuntu 8.10 ? Vdaka za vsetky reakcie.

soudruh

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 458
  • Na Linuxu se stále učím...
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #13 kdy: 17 Prosince 2008, 09:22:02 »
Já to spíš tipuju že je problém s verzi Gnome, X.orgu če něčeho takvého
Xubuntu 12.10@fermium; Ubuntu 12.04@mandelevium; Android 2.3.3@nobellum; Ubuntu 9.04@lawrencium; FreeNAS@rutherfordium; Xubuntu 12.04@dubnium

S.A.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #14 kdy: 03 Března 2009, 20:54:34 »
Zdrvim panove problemy se zvukem sem nemel. Kazdopande navod dobry.
Mam jiny problem funguje vam nejak kloudne scaling vykonu na Intelu T3400 mne jen s powernowd a to se mi neliby, chtel bych si v Governor pluginu nastvovat vykon manulane, ne podle potreby jak to resi powernod. Je jasny ze se nevyhnu kompilaci kernelu to neni problem, ale ani jeden modul mi na to nezabira skousel jsem i ovladat pres cpufreq-set a taky nic, samo ze bez powernowd. Ma nekdo skutecne odzkousenou konbinci modulu jadra a aplikace. Nikoli dohady ze by to melo fungovat pres centino a pod...
Jinak xubutu 8.2 + kernel ubuntu 2.6.27.10.
Diky za typ. 

S.A.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #15 kdy: 03 Března 2009, 21:44:48 »
Sam sem si polozil otzky a razem si sam odpovim jsme tupec a neumim heldat, ale at to tu je taky:
Intel T3400
V jadre je treba mit podporu ACPI:
Takze Modul:
ACPI Processors P-States driver
Skompilovat, nainstalovat a reboot tod vse

Program - cpufreq-utils

Nejdrive otestujeme jestli jsou jadra videt:
cpufreq-info

Pokud vidiem na vyber frekvence tak jupi a muzeme stelovat (mezi 1 1,33 1,67 a 2,17 GHz)
Stelovani vykonu provadime:
cpufreq-set

cpufreq-set -c 0 1 -f X.xxGHz

Popripade definujeme governor promenne pro rizeni procesoru takze treba:
cpufreq-set -c 0 1 -d 1.00GHz  -u 1.33GHz -g powersave

Jinak pokud trba pouzijete modul pro P4 tak sice uvidite 8 frekvenci, ale je problem s funkcnosti, protoze CPU nelez podtaktovat na nejakych 271MHz !!!

Tod vse

nbsp

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 59
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #16 kdy: 04 Dubna 2009, 10:17:19 »
prosím vás, jak můžu změnit oprávnění k editaci systémových souborů, protože, když chyci opravit ten zvuk a editovat soubor /etc/modprobe.d/alsa-base   , tak mi to píše při uložení že na to nemám dostatečná oprávnění...
Linux Mint 17 Cinnamon x64
Lenovo ThinkPad Edge E531
intel core i5, intel HD4000 graphics, 8GB RAM, 500 GB harddisk + Kingston SSD  Now + GB + 320 GB WD My Passport

El_Diabl0

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 157
    • gfx
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #17 kdy: 04 Dubna 2009, 15:44:10 »
preklikat se tam cez terminal a pak tam pred to frknout sudo ?
HP 6735s - 9.04 64bit (eyecandy) / XP Profi (performance)
&
AMD 6000+, ATI 4850, 4GB ram, 22 LCD, 1 TB space ... Windows XP Profi

buchvi

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 107
Re: HP 6830s zvuk, kamera
« Odpověď #18 kdy: 04 Dubna 2009, 18:30:10 »
A nebo spustit třeba Gnome commander jako root (spusť gnome commander a otevři si nabídku soubor), pokud neumíš nebo nechceš dělat s terminálem.
Ubuntu 11.04 Natty Narwhal, plně aktualizované.
HP Compaq 6730s s intel grafikou.
Nohy nahoře a kafe někde poblíž.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.