Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: HDMI zvuk  (Přečteno 2487 krát)

Pana_Ruplahlava

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 172
HDMI zvuk
« kdy: 12 Prosince 2008, 10:27:01 »
Ahoj :)
Zapojil jsem si televizi jako druhou obrazovku a obraz jen duplikuju:) Potřeboval bych nějak nastavit aby se zvuk posílal přes HDMI i přes SB Audigy, je to nějak možné vyřešit?
Mám ATI HD 3870 a SB Audigy
Obraz jede v pohodě, jen ten zvuk... :)

Díky za pomoc :)
Největší práce při instalaci linuxu byla sundat nálepku Designed For Microsoft Windows XP :)

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: HDMI zvuk
« Odpověď #1 kdy: 12 Prosince 2008, 12:35:30 »
http://www.root.cz/zpravicky/hdmi-pod-linuxem/, zdá se, že jsi jeden z vyvoleným, kterým by to mohlo fungovat. Já s Nv8600Gt mám smůlu.

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: HDMI zvuk
« Odpověď #2 kdy: 12 Února 2009, 16:30:40 »
Ahoj!

Já mám Nvidii 8500GT a před pár dny se mi konečně podařilo rozchodit zvuk přes HDMI do televize. Nebudu to prodlužovat, stačil k tomu (hlavně) interní kabílek, kterým jsem propojil SPDIF výstup na základní desce (mám integrovanou zvukovku) a vstup na grafické kartě.

Tenhle kabílek je prý běžně přibalen u dražších modelů grafických karet, případně základních desek. Já ho bohužel v základní výbavě neměl. Kupovat originální za zhruba 400 Kč se mi vážně nechtělo, nakonec stačil obyčejný kabílek na digitální propojení CD/DVD mechaniky! Stál mě 42 Kč ! Chce to nenechat se odradit tím, že kabílek má dva otvory na obou koncovkách (a na základní desce jsou tři piny). Důležité je ten tmavý kabel zapojit do pinu GND (uzemění) a ten druhý (často červený nebo oranžový) dát do SPDIF (tak se to jmenovalo u mě). Na grafické kartě byste pak měli mít jeden pin označený šipkou (pokud je nemáte popsány) a do něj zasunout tu dírku na konektoru, u které je šipka (a do druhé dírky samozřejmě druhý pin).

Nejdřív mi bylo razeno, že by to mělo jít i bez toho kabílku, že zvuk má jít přes PCI-E, ale to se mi bohužel nepodařilo rozchodit.

Asi k úplné funkčnosti bude třeba nová verze ALSY, skript, který nainstaluje nejnovější verzi je dostupný zde: http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=6589810#post6589810, pro stažení asi bude třeba se zaregistrovat. (instalace je pomocí něho velice jednoduchá, stačí si jen několik minut počkat). Takto by měla přibýt v ovládání zvuku v Přepínačích položka IEC958 (tu je potřeba zaškrtnout) a v OSS mixer v Přehrávání pak k ovládání zvuku slouží položka Digitální 1 (u mě) a samozřejmě také funguje dálkový ovladač k televizi ;-) Jen je potřeba mít ten Digitální 1 na nějaké úrovni, abyste pak mohli TV ovladačem vůbec něco zesilovat..

Možná ještě budou třeba nejnovější ovladače grafické karty (180). Jak jsem psal, nejdřív jsem zkoušel zvuk přes HDMI rozchodit bez toho kabílku, takže jsem vyzkoušel všechny rady, co jsem na netu našel a to byly hlavně nové ovladače GK a nová ALSA, nevím, jestli to vše bude třeba, když bude ten kabílek. To záleží hlavně na tom, jestli i ve "staré" ALSE je ten přepínač IEC958.

Kdyby se chtěl někdo na cokoli zeptat, rád odpovím.

PS: ještě jeden odkaz, který se týká zapojení SPDIF kabílku a podle kterého jsem postupoval http://www.hardwaresecrets.com/article/600/2

A ještě jedno upozornění - bacha na pin označený Vcc, ten nezapojujte, jedná se myslím o napájení případného optického adaptéru (takže při propojení tohohle pinu s graf. kartou by možná mohlo dojít k vypálení?)
« Poslední změna: 12 Února 2009, 20:17:59 od martin.bazant »
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.