Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER  (Přečteno 18630 krát)

polerok

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« kdy: 25 Prosince 2008, 14:43:03 »
Dobrý den,

pokusil jsem se naistalovat Ubuntu - což se povedlo, nicméně po mě žádá samostatnou instalaci grafiky. A protože není možné na oficiálních stránkách sehnat ovladač ani na win, ptám se, jestli nemá někdo prosím ovladač pro Linux.
Děkuji

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #1 kdy: 25 Prosince 2008, 14:51:57 »
já mám v mém ntb tu samou grafiku, ovladače jsem instalovat přes Správce hardware a funguju v pohodě...

polerok

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #2 kdy: 25 Prosince 2008, 17:01:53 »
No, tak v tom případě nechápu, proč mi to ve správci píše, že ovladače nejsou dostupné...

maron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #3 kdy: 25 Ledna 2009, 18:23:28 »
Mám tu samou grafiku. Tedy přesněji: ATI Mobility Radeon HD 3470 - Hybrid x 2 HyperMemory
A základní problém je že s novým ubuntu/kubuntu "Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex" mě nefunguje ani 2D grafika. Na minulé verzi mi fungovala i 3D akcelerace po nainstalování ATI ovladačů podle návodu http://wiki.ubuntu.cz/Instalace%20nesvobodn%C3%BDch%20ovlada%C4%8D%C5%AF%20ATI%20(fglrx) 2 metody. Teď na nové verzi ubuntu jsem v textovém režimu udělal všechno přesně podle návodu metody 2 a nejde to. Po nastartování je obrazovka jenom černá a nejde ani přepnout do textového režimu.
já mám v mém ntb tu samou grafiku, ovladače jsem instalovat přes Správce hardware a funguju v pohodě...
Tak tomuto naprosto nevěřím. Určitě máš jinou.

roman.swe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 158
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #4 kdy: 25 Ledna 2009, 20:20:03 »
Tu máš drivery a postup z wiki, již jistě znáš.

http://ati.amd.com/support/drivers/linux/linux-radeon.html

Ať se daří. Tuto grafiku mám ve svém ThinkPadu a vše v phodě. Hoj@Roman
Lenovo R500 / Debian Jessie (testing) + Gnome 3.14.0

maron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #5 kdy: 25 Ledna 2009, 20:50:41 »
Tu máš drivery a postup z wiki, již jistě znáš.

http://ati.amd.com/support/drivers/linux/linux-radeon.html

Ať se daří. Tuto grafiku mám ve svém ThinkPadu a vše v phodě. Hoj@Roman

No četl jsis vůbec můj příspěvek? Psal jsem tam že podle toho samého návodu na starém ubuntu mi to šlo a na novém s novými ovladači ne. Kde mi mimochodem nešla ani 2D grafika

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #6 kdy: 26 Ledna 2009, 10:31:50 »
No četl jsis vůbec můj příspěvek? Psal jsem tam že podle toho samého návodu na starém ubuntu mi to šlo a na novém s novými ovladači ne. Kde mi mimochodem nešla ani 2D grafika
A co máme jako z příspěvku "NEJDE MI TO" poznat? Co takhle sem hodit nějaký výpisy, např co ti zahlásí příkazy jako fglrxinfo, glxinfo, chybové hlášky z logů a další, které jsou pod tím návodem na wiki. A taky by se hodil výpis xorg.conf.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Tigris

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #7 kdy: 26 Ledna 2009, 11:00:36 »
Mám rovněž tuto grafiku ATI Mobility Radeon HD 3470 - Hybrid x 2 HyperMemory a naprosto bez problémů.
Tedy v H.HERON LTS ale v 8.10 ani nenaběhne X11 a to jsme s tím dělal všechno možné

maron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #8 kdy: 27 Ledna 2009, 17:32:42 »
Takže po poměrně dlouhé konzultaci s odborníkem jsme nahodili open source ovladač radeon. Nevýhoda je že je jenom 2D. Snad to ati v další verzi ovladače opraví, můžeme jenom doufat. Nastavíte to v souboru /etc/X11/xorg.conf. Ta pasáž bude vypadat asi takto:
Kód: [Vybrat]
Section "Device"
 .....
Driver "radeon"
 ......
EndSection

Pokud přijdete na to jak zprovoznit 3D akceleraci tak mi prosím napište nebo aspoň do tohoto vlákna.


Můj soubor vypadá takto:
Kód: [Vybrat]
Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device     "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection

Section "Module"
Load "glx"
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
BusID       "PCI:2:0:0"
Driver "radeon"
EndSection


Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #9 kdy: 28 Ledna 2009, 09:38:33 »
Takže po poměrně dlouhé konzultaci s odborníkem jsme nahodili open source ovladač radeon. Nevýhoda je že je jenom 2D. Snad to ati v další verzi ovladače opraví, můžeme jenom doufat.
Co vím, tak na nových kartách (všechny série Radeon HD) má ovladač radeon k funkčnímu 3D hooodně daleko. Navíc jestli mne paměť neklame, tenhle driver se v xorg.conf nezapisuje jako "radeon" ale jako "ati". (Existuje ještě ovladač "radeonhd", který by mněl být zaměřený právě na nové karty, ale u něj se zatím rozchází 2D akcelerace, takže o 3D si taky můžem nechat jenom zdát). Za zkoušku by stálo i nainstalovat ovladač fglrx (postup instalace)
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

maron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #10 kdy: 28 Ledna 2009, 17:52:08 »
Takže po poměrně dlouhé konzultaci s odborníkem jsme nahodili open source ovladač radeon. Nevýhoda je že je jenom 2D. Snad to ati v další verzi ovladače opraví, můžeme jenom doufat.
Co vím, tak na nových kartách (všechny série Radeon HD) má ovladač radeon k funkčnímu 3D hooodně daleko. Navíc jestli mne paměť neklame, tenhle driver se v xorg.conf nezapisuje jako "radeon" ale jako "ati". (Existuje ještě ovladač "radeonhd", který by mněl být zaměřený právě na nové karty, ale u něj se zatím rozchází 2D akcelerace, takže o 3D si taky můžem nechat jenom zdát). Za zkoušku by stálo i nainstalovat ovladač fglrx (postup instalace)
To myslíš vážně dáš tam citaci kde je napsané že funguje jenom 2D a odpovíš že to má k funkčnímu 3D daleko. Jinak tvoje rada na fglrx je super, ale my nebo aspoň já se snažím řešit jak to zprovoznit když právě tady tyto ovladače nefungují. A vlastně tady nefunguje naprosto nic kromě open source ovladače radeon, který se zapisuje právě tak jak to mám. Jinak tedy nechápu jakým zázrakem mi konečně funguje grafika.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #11 kdy: 29 Ledna 2009, 09:59:20 »
...
To myslíš vážně dáš tam citaci kde je napsané že funguje jenom 2D a odpovíš že to má k funkčnímu 3D daleko. Jinak tvoje rada na fglrx je super, ale my nebo aspoň já se snažím řešit jak to zprovoznit když právě tady tyto ovladače nefungují. A vlastně tady nefunguje naprosto nic kromě open source ovladače radeon, který se zapisuje právě tak jak to mám. Jinak tedy nechápu jakým zázrakem mi konečně funguje grafika.
Jo, to myslím vážně - reagoval jsem na tvé "doufání", že tu nefunkčnost 3D v další verzi "opraví". Tak tedy jasně a stručně, "neopraví". Jinak s tím "ati" vs. "radeon" máš pravdu, protože v současném stavu driver "ati" nedělá nic jiného, než že se použije driver "radeon". Jinak ti opět nemůžu doporučit nic jiného, než driver "fglrx". To že nevěříš jiným lidem s tvojí kartou, že jim to funguje je jedna věc. Druhá věc je, že nový fglrx vychází skoro každý měsíc a v novější verzi ti může šlapat bez problémů.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

maron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #12 kdy: 29 Ledna 2009, 14:22:59 »
...
To myslíš vážně dáš tam citaci kde je napsané že funguje jenom 2D a odpovíš že to má k funkčnímu 3D daleko. Jinak tvoje rada na fglrx je super, ale my nebo aspoň já se snažím řešit jak to zprovoznit když právě tady tyto ovladače nefungují. A vlastně tady nefunguje naprosto nic kromě open source ovladače radeon, který se zapisuje právě tak jak to mám. Jinak tedy nechápu jakým zázrakem mi konečně funguje grafika.
Jo, to myslím vážně - reagoval jsem na tvé "doufání", že tu nefunkčnost 3D v další verzi "opraví". Tak tedy jasně a stručně, "neopraví". Jinak s tím "ati" vs. "radeon" máš pravdu, protože v současném stavu driver "ati" nedělá nic jiného, než že se použije driver "radeon". Jinak ti opět nemůžu doporučit nic jiného, než driver "fglrx". To že nevěříš jiným lidem s tvojí kartou, že jim to funguje je jedna věc. Druhá věc je, že nový fglrx vychází skoro každý měsíc a v novější verzi ti může šlapat bez problémů.
Jinak znovu jak ty říkáš moje "doufání"... napsal jsem přesně:
Citace
Snad to ati v další verzi ovladače opraví, můžeme jenom doufat.
Znáš firmu Ati? třeba ati.com atd.? Čili mluvím o fglrx a doufám že ho opraví.
A to že nevěřím ostatním je prostě tak, protože ostatním jestli to funguje tak to je kvůli tomu že mají starší distribuci ubuntu 8.04, kde mi to taky fungovalo.
Takže pořád píšeš jenom blbosti.
« Poslední změna: 29 Ledna 2009, 14:27:42 od maron »

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #13 kdy: 29 Ledna 2009, 14:37:09 »
...
Nebudem se tu hádat o blbostech. Znovu jsem prošel tvůj příspěvek, na který jsem poprvé reagoval. Věty
Citace
Takže po poměrně dlouhé konzultaci s odborníkem jsme nahodili open source ovladač radeon. Nevýhoda je že je jenom 2D. Snad to ati v další verzi ovladače opraví, můžeme jenom doufat.
jsem pochopil tak, že doufáš, že ati opraví v další verzi open-source driveru "nefunkčnost 3D".
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #14 kdy: 29 Ledna 2009, 14:52:10 »
BTW. Nenapsal jsi, co máš vlastně za notebook (nebo jsem to nenašel). Pokud je to náhodou Thinkpad T400 (nebo něco podobného), zkus v biosu změnit nastavení v Config->Display z Schwitchable na Discrete (nebo naopak).

EDIT: Trochu jsem koukal (rozuměj používal google) a zkistil jsem, že tyto Mobilní karty s přívlastkem Hybrid používají jakousi odnož Hybrid Crossfire, která není v linuxových ovladačích podporována (např. na zmíněném Thinkpadu je ve winech na jednoduché 2D se používá integrovaná chipsetová karta Intel a na náročnější akcelerované věci je používán Mobility Radeon). Je tedy nutné v BIOSu vypnout přepínání karet a zvolit napevno jednu z nich. Na anglickém fóru jsem dokonce viděl jednoduchý skriptík, který automaticky upravoval xorg.conf podle toho, která karta byla zvolena. Z příspěvků v témže vláknu jsem vyrozumněl, že tato karta funguje na Ubuntu 8.10, pouze se musí navolit v BIOSu.

EDIT2: Posledně jsem zapoměl odkaz : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=922428&highlight=mobility+radeon+3470&page=4
« Poslední změna: 29 Ledna 2009, 15:18:31 od EuGenio »
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

maron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #15 kdy: 29 Ledna 2009, 15:00:39 »
...
Nebudem se tu hádat o blbostech. Znovu jsem prošel tvůj příspěvek, na který jsem poprvé reagoval. Věty
Citace
Takže po poměrně dlouhé konzultaci s odborníkem jsme nahodili open source ovladač radeon. Nevýhoda je že je jenom 2D. Snad to ati v další verzi ovladače opraví, můžeme jenom doufat.
jsem pochopil tak, že doufáš, že ati opraví v další verzi open-source driveru "nefunkčnost 3D".


Tak to nechápu jak jsi to tak mohl pochopit, protože firma Ati nemá s open source ovladačem radeon nic společného.

Notebook mám Acer Aspire 5530G

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #16 kdy: 29 Ledna 2009, 15:35:43 »
Notebook mám Acer Aspire 5530G
Problém je nejspíš v tom, že tenhle notebook má dvě grafické karty, integrovanou a samostatnou
Kód: [Vybrat]
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS780M/RS780MN [Radeon HD 3200 Graphics]
02:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Mobilitiy Radeon HD 3400 Series
Opravdu bych doporučil "prošmejdit" BIOS, jestli tam nějaké nastavení ohledně grafáren je, případně trochu zaexperimentovat. Z toho, co jsem zatím nalezl vyplývá, že v určitých kombinacích (MR3470+integrovaná Intel) vše funguje s napevno zvolenou kartou i v 8.10. Bohužel, o grafice na tomhle aceru jsem nic nenalezl. Docela by mne zajímalo, kterou při volbě driveru "radeon" kartu to vlastně používá.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

maron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #17 kdy: 29 Ledna 2009, 16:33:17 »
BTW. Nenapsal jsi, co máš vlastně za notebook (nebo jsem to nenašel). Pokud je to náhodou Thinkpad T400 (nebo něco podobného), zkus v biosu změnit nastavení v Config->Display z Schwitchable na Discrete (nebo naopak).

EDIT: Trochu jsem koukal (rozuměj používal google) a zkistil jsem, že tyto Mobilní karty s přívlastkem Hybrid používají jakousi odnož Hybrid Crossfire, která není v linuxových ovladačích podporována (např. na zmíněném Thinkpadu je ve winech na jednoduché 2D se používá integrovaná chipsetová karta Intel a na náročnější akcelerované věci je používán Mobility Radeon). Je tedy nutné v BIOSu vypnout přepínání karet a zvolit napevno jednu z nich. Na anglickém fóru jsem dokonce viděl jednoduchý skriptík, který automaticky upravoval xorg.conf podle toho, která karta byla zvolena. Z příspěvků v témže vláknu jsem vyrozumněl, že tato karta funguje na Ubuntu 8.10, pouze se musí navolit v BIOSu.

EDIT2: Posledně jsem zapoměl odkaz : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=922428&highlight=mobility+radeon+3470&page=4


Jo tak to konečně příspěvek, který dává smysl. Díky. Dokonce vypadá že by mohl i fungovat, ale problém je v tom že v biosu nic nenastavím. Je tam naprosto ořezané nastavení. Možná by to šlo povolit nějaký advanced mod, ale nevím jak, zkoušel jsem snad všechny klávesové zkratky, ale nic.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #18 kdy: 29 Ledna 2009, 16:58:59 »
Tamto bylo jenom nedorozumění ;)

Když jsem hledal něco o možnosti "vypnout" jendu z gr. karet, nenalezl jsem prakticky nic. Natrefil jsem pouze na zmínku o tom, že pomocí Catalyst Control Center by se měly dát grafiky vypínat, ale že v současném stavu lze vypínat pouze "externí" grafiku (tj. 3470). Prý se již chystá nový BIOS, který by toto měl odstranit a umožnit vypínání i integrované grafiky. Ale nikde jsem nenašel ani zmínku o tom, že by bylo vypnutí možné "mimo Windows".

Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

roman.swe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 158
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #19 kdy: 30 Ledna 2009, 16:02:35 »
Lenovo R500 / Debian Jessie (testing) + Gnome 3.14.0

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #20 kdy: 30 Ledna 2009, 16:21:18 »
Ty nové ovladače by opravdu mohly být řešením !!!

V Release notes se přímo píše:
Citace
Hybrid CrossFire™ support for Linux
This release of Catalyst™ introduces Hybrid Graphics support. Hybrid Graphics delivers a significant 3D performance boost for systems featuring an AMD 780G/780D integrated graphics motherboard and an ATI Radeon HD 3400 Series or ATI Radeon HD 2400 Series graphics accelerator.
Což je tvůj případ. Postup instalace by měl být podle návodu na wiki.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

maron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #21 kdy: 30 Ledna 2009, 16:52:18 »
Vyšly nové ovládače: http://ati.amd.com/support/drivers/linux/linux-radeon.html
Taky jsem si všiml, mám dokonce RSS na ty jejich drivery. A jak se zdá tak to opravili. No a ukázalo se že opravdu měli chybu v jejich driveru. Aspoň mě to funguje :)

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: ATI Mobility Radeon HD 3470 - DRIVER
« Odpověď #22 kdy: 01 Února 2009, 12:48:39 »
Taky jsem si všiml, mám dokonce RSS na ty jejich drivery. A jak se zdá tak to opravili. No a ukázalo se že opravdu měli chybu v jejich driveru. Aspoň mě to funguje :)
No, nenazýval bych to ani tak chybou. Spíš bych řekl, že do linuxového ovladače přidali podporu "hybridní konfigurace".

Hoď kdyžtak do názvu vyřešeno  ;D
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.