Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Linux - komereční (placena podpora)  (Přečteno 2628 krát)

honzap

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 59
Linux - komereční (placena podpora)
« kdy: 24 Prosince 2008, 02:50:14 »
Zdravím Vás, v tento vánoční den  ;)

Používám ubuntu 8.10 a opensuse 11 poslední dobou jsem četl pár článku - dokonce koukal na jedno video o SUSE Linux Enterprise desktop (SLED).
Docela mě tento placený os zaujal, a chtěl bych se Vás zeptat, jestli s tím někdo máte zkušenost a jestli se to vůbec nějakým způsobem vyplatí oproti klasické verzi opensuse http://www.susedesktop.cz/srovnani-sle-vs-opensuse .
Škoda je, že SLED nemá CZ podporu jako SLES

Díky
(omlouvám se, že se to netýká přímo ubuntu)

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #1 kdy: 25 Prosince 2008, 15:01:36 »
Myslíš konkrétně SLED? Záleží na tom, na co ho chceš použít. Pokud jsi podnik a hodláš Linux nasadit třeba na 1000 desktopů, tak SLED smysl má. Pokud jsi domácí uživatel, tak SLED velmi silně nedoporučuju! Zaprvné obsahuje starý software, SLED 10 je dva roky starý systém, sice měl nějaké service packy, kde se backportovaly novější verze nejdůležitějších aplikací, ale i tak je softwarová výbava stará. Zadruhé SLED je systém určený do podnikového prostředí, takže multimediální podpora je např. oproti Ubuntu velmi slabá. SLED jsem měl na Thinkpadu, který jsem si před půl rokem kupoval, takže praktické zkušenosti mám. Z mé sbírky filmů to nepřehrálo téměř nic. Doinstalovat kodeky taky není tak easy jako v Ubuntu. Neplést si SLED a openSUSE! Např. v openSUSE funguje bez problémů Skype, ve SLEDu není ani v žádném repozitáři. Návod, jak ho nainstalovat, jsem na nějakém fóru našel, ale rozhodně to není user-friendly. SLED není špatná distribuce, ale na osobní počítač domů je nevhodná. Stabilita byla sice slušná, ale Ubuntu 8.10 na tom notebooku funguje ještě bezproblémověji.
Dle mého názoru podpora pro domácí uživatele momentálně postrádá smysl, ale pokud ji mermomocí chceš, tak raději šáhni po openSUSE a kup si podporu k němu. Myslím, že to u nás nabízí Molčanova firma.
Jinak kdyby jsi chtěl placenou distribuci, tak šáhni po Mandriva PowerPack, to je placená distribuce zaměřená na domácí uživatele a přináší i určité věci, které může domácí uživatel využít. Nevím, co přesně mají teď, ale co vím, tak v základu obsahuje proprietární ovladače, což usnadní instalaci. Má taky nějaký komerční software, býval to LinDVD, který si poradí s každým DVD, Cedega, placený soft na běh Windows her, kodeky od Fluenda atd. Dříve vycházela z PowerPacku i česká verze Mandrivy, nyní vychází z verze Free. Dělal jsem ale na poslední knížce a DVD české verze už se PowerPacku téměř vyrovnají, v příští verzi by je měly dotáhnout co se týče proprietárních ovladačů a rozdíl už bude prakticky jen v těch komerčních softech, na rozdíl od PowerPacku ale člověk získá hodně obsáhlou příručku a taky stojí polovinu.
Člověk k rozhodování nemůže přistupovat jen tak, že porovná cenu a přínosy placené verze oproti té free. Peníze z placených verzí jsou jedním z příjmů tvůrců distribucí. Pokud používáme jen free verze, tak nebude mít společnost tvořící distribuci peníze na to, aby najmula více vývojářů a vývoj bude pomalejší nebo méně kvalitní.

honzap

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 59
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #2 kdy: 25 Prosince 2008, 16:41:02 »
jj myslel jsem SLED.
Powerpack je stejnej jako SLED ? Tim myslim, ze po zakoupeni dostanes jen aktivacni kod, a powerpack jako takovej si musis stahnout ?
Mozna je lepsi Free s knihou

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #3 kdy: 25 Prosince 2008, 16:54:57 »
Mandrivu s Powerpackem sezenes taky zadarmo pres torrent - uplne nahodou jsem na to narazil, tak sem to stahl - a ten powerpack tam byl - ale nepouzivam to, pac se mi Mandriva nelibi.
Tim chci jenom rict, ze piratstvi zacina uz i u Linuxu - je to v podstate zakonity jev: pokud nekdo bude chtit za sw nabizeny pres net prachy (je jedno jestli MS, lInux, ci Apple), tak budou existovat hned i chytraci, kteri to nejako odrbou a apelovat v dnesni dobe na nejakou moralku, ci svedomi, je uplna utopie...

Jo a Powerpack neni zadna trvala placena podpora - je to jen hromada proprietarnich driveru, kodeku atd, ktere ti umozni, abys bez nejakeho hledani zprovoznil vse...ale tim ta podpora taky konci.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #4 kdy: 25 Prosince 2008, 17:56:46 »
hase : To máš pravdu. Pirátství není jen výsadou M$... přiznám se, že pokud bych narazil na nějaký soft který by byl pod linuxem placený tak neváhám a první stránku co bych pak otevřel by bylo serials.ws
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #5 kdy: 25 Prosince 2008, 18:10:01 »
přiznám se, že pokud bych narazil na nějaký soft který by byl pod linuxem placený tak neváhám a první stránku co bych pak otevřel by bylo serials.ws

To se máš teda čím chlubit...

:'( :'( :'(

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #6 kdy: 25 Prosince 2008, 19:56:30 »
Zdravím, Vojtěchu.

No je to o svědomí každého z nás. Měl jsem na to tady topic a většina se projevila tak že by raději zaplatili... Možná z toho pirátství jendou vyrostu, možná ne. Možná na to taky doplatím... Kdo ví...
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #7 kdy: 25 Prosince 2008, 20:10:05 »
Zatím všechna distra co jsem používal jsem si koupil -Ubuntu,openSuSE.
Nyní mám Debian a už jsem si ho odjednal.
Jsem tak trochu sběratel a mám rád vše kompletní.
Trochu tím i podpořím komunitu.

btw:nezlobím se a ani nikoho neodsuzuju,že má něco *warez* každého finanční situace není nejlepší a u studentů tuhle věc plně chápu  :)
u steta bych se nezlobil je to mladej klučina a občas něco rychleji plácne než domyslí důsledky  :)
« Poslední změna: 25 Prosince 2008, 20:14:11 od airlive »
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #8 kdy: 25 Prosince 2008, 20:19:54 »
Zdravím, Vojtěchu.

No je to o svědomí každého z nás. Měl jsem na to tady topic a většina se projevila tak že by raději zaplatili... Možná z toho pirátství jendou vyrostu, možná ne. Možná na to taky doplatím... Kdo ví...

Nepřímo na to doplatíme všichni, protože jak už jsem psal, tak když nebudou mít tvůrci distribucí příjmy, nebudou mít ani prostředky na vývoj a linuxové distribuce nebudou tak dobré, jak by mohly být. Navíc v tomto případě odpadá i otřepaný argument pirátů, že kradou, protože si nemůžu drahý soft dovolit. Např. ona Mandriva má Free verzi, která se výrazněji od PowerPacku neliší, lidi, kteří nechtějí platit, mají téměř to samé, jen to třeba není tak pohodlné. Proto mi přijde krást PowerPack ještě ubožejší než krást třeba Photoshop.
Doufám, že mezi uživateli Linuxu není podobně smýšlejících lidí více. Např. můj přístup k warezu změnil přechod na Linux od základů. Dříve jsem si vůbec nelámal hlavu s tím, že mám něco nelegálně. Po přechodu na Linux jsem měl najednou vše legálně a neměl jsem zájem na tom si to nějak kazit. Taky jsem zjistil, že existuje hromada kvalitního softwaru zdarma a když potřebuju nějaký komerční, tak mi musí opravdu dávat nějakou přidanou hodnotu, za kterou potom bez problémů zaplatím. V neposlední řadě mě s*re to, že se někdo snaží vytvořit pro lidi produkt zadarmo a pak se najdou jedinci, kteří si ukradnou komerční soft a řvou, že nebudou používat ty prkotiny zadarmo, když můžou mít super cool komerční programy taky zadarmo, už je jedno, že nevyužijí ani 10 % jejich funkcí.

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #9 kdy: 25 Prosince 2008, 20:28:17 »
btw:nezlobím se a ani nikoho neodsuzuju,že má něco *warez* každého finanční situace není nejlepší a u studentů tuhle věc plně chápu  :)
Že někdo nemá peníze, není omluva, pro studenty kor ne. Jsem již pátým rokem na výšce a nikdy jsem nedělal nic, kde by mi nestačil software zadarmo. Pokud ve škole vyžadují komerční software, tak ho většinou nabízí studentům pod nějakou speciální licencí zadarmo nebo za extrémně výhodné ceny.
Lidi, kteří warezují, uvažují takto: Proč si ten drahý program, který asi musí být lepší, neukradnout, když je to tak jednoduché a nikdo mě nepřistihne. V reálném světě by potom brali místo stolního počítače za 10 tisíc, který by jim plně dostačoval, herní počítač za 30 tisíc. Rozdíl je v tom, že ukrást fyzickou věc není tak jednoduché a také pravděpodobnost dopadení je mnohem vyšší.
Ono je to hodně o morálce konkrétního člověka. Někteří lidi věc neukradnou ani když ví, že se to nikdo nikdy nedozví. Např. najdou v lese mobil a vrátí ho. Pak jsou lidi, které od krádeže odrazuje ne morálka, ale represe, její pravděpodobnost je u krádeže softwaru téměř nulová, takže si vesele warezují.
« Poslední změna: 25 Prosince 2008, 20:34:10 od Sešívaný »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #10 kdy: 25 Prosince 2008, 20:30:06 »
Ono je to ale u lidi otazka duvery v to, ze ten soft. (napr. powerpack) podpori linuxovou komunitu a ze ty prachy skutecne pujdou na vyvoj! To je v dnesni dobe asi ten hlavny problem s prispivanim na cokoliv - at uz de o soft, nebo charitu pro hladujici deti v Africe... Aby to u Linuxu nedopadlo tak jako jinde - teda ze se z toho par drobku da na tu vec a par lidi se nekrestansky nabali.... Jak lidi prevedcit, ze u Linuxu je to jinak a ze jim zadny podvod nehrozi?? Virou? To uz tu jednou bylo - vlastne uz moc krat.... 
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #11 kdy: 25 Prosince 2008, 20:37:08 »
Ono je to ale u lidi otazka duvery v to, ze ten soft. (napr. powerpack) podpori linuxovou komunitu a ze ty prachy skutecne pujdou na vyvoj! To je v dnesni dobe asi ten hlavny problem s prispivanim na cokoliv - at uz de o soft, nebo charitu pro hladujici deti v Africe... Aby to u Linuxu nedopadlo tak jako jinde - teda ze se z toho par drobku da na tu vec a par lidi se nekrestansky nabali.... Jak lidi prevedcit, ze u Linuxu je to jinak a ze jim zadny podvod nehrozi?? Virou? To uz tu jednou bylo - vlastne uz moc krat.... 

Co dodat? → Vůbec ni lic líp to napsat nešlo  :) K+
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #12 kdy: 25 Prosince 2008, 20:39:17 »
Ono je to ale u lidi otazka duvery v to, ze ten soft. (napr. powerpack) podpori linuxovou komunitu a ze ty prachy skutecne pujdou na vyvoj! To je v dnesni dobe asi ten hlavny problem s prispivanim na cokoliv - at uz de o soft, nebo charitu pro hladujici deti v Africe... Aby to u Linuxu nedopadlo tak jako jinde - teda ze se z toho par drobku da na tu vec a par lidi se nekrestansky nabali.... Jak lidi prevedcit, ze u Linuxu je to jinak a ze jim zadny podvod nehrozi?? Virou? To uz tu jednou bylo - vlastne uz moc krat.... 

Myslím, že lidi přesvědčit o tom, že se na penězích poslaných za PowerPack nikdo nenabalí, není tak těžké. Stačí se podívat na hospodářský výsledek Mandrivy. Je v těžké ztrátě a má velké problémy vůbec pokrýt náklady, tedy zaplatit vývojáře, kteří na té distribuci pracují. V jejich případě půjdou nejdříve všechny dodatečné peníze na pokrytí nákladů na vývoj a až možná někdy na zisk. Podobně jsou na tom ostatní linuxové firmy, Canonical zatím funguje jen díky Shuttleworthovi, Novell je tak +/- na nule a jediný, kdo momentálně vydělává je Red Hat, ale vzhledem k velikosti firmy je to zisk malý.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #13 kdy: 25 Prosince 2008, 20:41:12 »
Ono je to ale u lidi otazka duvery v to, ze ten soft. (napr. powerpack) podpori linuxovou komunitu a ze ty prachy skutecne pujdou na vyvoj! To je v dnesni dobe asi ten hlavny problem s prispivanim na cokoliv - at uz de o soft, nebo charitu pro hladujici deti v Africe... Aby to u Linuxu nedopadlo tak jako jinde - teda ze se z toho par drobku da na tu vec a par lidi se nekrestansky nabali.... Jak lidi prevedcit, ze u Linuxu je to jinak a ze jim zadny podvod nehrozi?? Virou? To uz tu jednou bylo - vlastne uz moc krat.... 

Promiň, ale co to meleš? Jaký přispívání? Mandriva PowerPack pokud vím není o žádných příspěvcích, to je prostě zboží jako každý jiný... I kdyby ty peníze šly třeba na vývoj jaderných hlavic pro Írán... -- copak když si kupuješ rohlík, tak přemýšlíš o tom, jestli rozdíl mezi cenou surovin a práce a tím, co zaplatíš jde na zlepšení rohlíků?

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #14 kdy: 25 Prosince 2008, 20:47:49 »


Promiň, ale co to meleš? Jaký přispívání? Mandriva PowerPack pokud vím není o žádných příspěvcích, to je prostě zboží jako každý jiný... I kdyby ty peníze šly třeba na vývoj jaderných hlavic pro Írán... -- copak když si kupuješ rohlík, tak přemýšlíš o tom, jestli rozdíl mezi cenou surovin a práce a tím, co zaplatíš jde na zlepšení rohlíků?
Hele nemelu, jo? Tohleto "ujisteni", ze se vytezkem z toho a z toho podpori vyvoj Linuxu...uz tady bylo vic krat. A u Powerpacku jsem to cetl taky - ze to podpori projekt Mandriva atd - uz nevim kde to bylo a nechce se mi hledat jenom abych te uklidnil...Pouzij Google :D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #15 kdy: 25 Prosince 2008, 20:48:35 »
Sešívaný : krásně sepsáno, k+

Freeware alternativu použiju rád, když mi vyhovuje. Pokud ne sáhnu po warezu.... Je sice pravda, že mě nějak netrápí licence programů jako je Photoshop či něco podobného. Ale zase bych si nikdy nedovolil zkopírovat grafiku nějakého webu bez souhlasu autora nebo použít kámošův script bez jeho souhlasu... Jak jsem již řekl, možná z toho vyrostu, možná že nikdy žádnou licenci nezaplatím a budu krást co potřebuju, nebo možná si vystačím s freeware jako teď...

AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Linux - komereční (placena podpora)
« Odpověď #16 kdy: 25 Prosince 2008, 20:50:10 »
Ono je to ale u lidi otazka duvery v to, ze ten soft. (napr. powerpack) podpori linuxovou komunitu a ze ty prachy skutecne pujdou na vyvoj! To je v dnesni dobe asi ten hlavny problem s prispivanim na cokoliv - at uz de o soft, nebo charitu pro hladujici deti v Africe... Aby to u Linuxu nedopadlo tak jako jinde - teda ze se z toho par drobku da na tu vec a par lidi se nekrestansky nabali.... Jak lidi prevedcit, ze u Linuxu je to jinak a ze jim zadny podvod nehrozi?? Virou? To uz tu jednou bylo - vlastne uz moc krat.... 

Promiň, ale co to meleš? Jaký přispívání? Mandriva PowerPack pokud vím není o žádných příspěvcích, to je prostě zboží jako každý jiný... I kdyby ty peníze šly třeba na vývoj jaderných hlavic pro Írán... -- copak když si kupuješ rohlík, tak přemýšlíš o tom, jestli rozdíl mezi cenou surovin a práce a tím, co zaplatíš jde na zlepšení rohlíků?

On reagoval asi na tu moji poznámku, že to nemusíme brát jenom jako zboží, kde porovnáváme přínosy proti ceně, ale i jako jakousi formu příspěvku společnosti, která vyvíjí software, který už dlouho zadarmo využíváme. Pak takto uvažovat smysl má.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.