Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak nejlépe nainstalovat ubuntu s windows na dva hdd  (Přečteno 1086 krát)

Pantáta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Jak nejlépe nainstalovat ubuntu s windows na dva hdd
« kdy: 27 Prosince 2008, 17:40:29 »
Budu teď instalovat ubuntu na nový počítač, kde jsou dva hdd (2x640GB). Na jednom je již instalace windows vista64 na 50GB oddíle, zbytek je ntfs s daty (dokumenty, filmy, hry, hudby). Druhý disk je zatím prázdný nenaformátovaný. Můj dotaz je,  zda-li je nějaký rozdíl, kam ubuntu nainstaluju. Je lepší ubuntu nainstalovat na druhý prázdný disk (partition 10 GB ext3 + swap, zbytek ntfs), nebo mám na prvním disku zmenšit jeden oddíl a nainstalovat ubuntu tam, aby byl s win na jednom disku (50 GB windows, 10 GB ubuntu, zbytekntfs, druhý disk celý ntfs)?

Druhá část otázky se týká oddílu swap. Jakou velikost při 4 GB ram? 4 GB nebo stačí méně? A umístit ho na stejný disk jako je ubuntu, nebo druhý?

Jsem v tomto ohledu docela laik, tak budu rád za každou radu. Nějak nevím, jak se s tou instalací poprat.

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Jak nejlépe nainstalovat ubuntu s windows na dva hdd
« Odpověď #1 kdy: 27 Prosince 2008, 17:44:40 »
No pokud jste laik volil bych asi toto:

Z důvodu jednoduchosti by jsem ubuntu objetoval druhý, zatím prázdný, disk. Zde bych na celej disk hodil ubuntu. Ani bych tam NTFS necpal.
Zvolil bych asistované rozdělení a instalace si s tím již poradí.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Pantáta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re: Jak nejlépe nainstalovat ubuntu s windows na dva hdd
« Odpověď #2 kdy: 27 Prosince 2008, 18:27:03 »
To né, celý disk ubuntu neobětuju. Potřebuju mít přístup k souborům z windows, tj. veškerá data budou na ntfs, 640GB ext3 bych naprosto nevyužil. Jde mně pouze o to, kam umístit oddíl s ubuntu a o velikost swap. Předtím jsem provozoval linux na sestavě s jedním GB ram a nastavoval jsem swap vždy na 1 GB, podle informací, co jsem našel na netu, je více jak 1 GB swap zbytečný, ale teď nevím, jestli to pro 4 GB ram není málo.

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Jak nejlépe nainstalovat ubuntu s windows na dva hdd
« Odpověď #3 kdy: 27 Prosince 2008, 18:43:10 »
No na ext3 se dnes již z windows dostanete....existují na to ovladače do windows.
A ubuntu instalace by si vše nastavila sama a měl by jste to bez problémů.

Jináč kdysi jsem četl, že swap by měl mít dvojnásobek ram. Ale podle mě systém 4GB nevyužije a tak ani swap prostor být nemusí. Ale tuším, že instalace bez toho nepojede dále. 1GB by mělo avšak stačit.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.