Jsem začínající Linuxan. Dosud pracuji ve Windows. Ne jako zaměstnanec

. Jsem nadšen z Linuxu i s Ubuntu jako takových.
Osobně kromě komunikace a kancelářského balíku počítač potřebuji na
- programování internetových prezentací a všeho co s tím souvisí
- střih a vytváření DVD domácího videa,
- u toho si potřebuji pustit hudbu

Očekával jsem, že nemohu srovnávat komerční programy s aplikacemi zdarma dostupnými pro Linux. Avšak buď o těch dobrých aplikacích nevím, nebo je úroveň uživatelského komfortu těch, které tu mám v Ubuntu, na velmi špatné úrovni.
Porovnám-li:
1) Bluefish a jeho obdobu z Windows PSPad, chybí mi připojitelnost k FTP, šablony a mnoho dalších užitečností. PSPad (
http://www.pspad.com/cz/) prosím vytvořil jeden člověk a léta to poskytuje k používání zdarma.
Že by něco tak dobrého nedokázal široký tým vývojářů kolem Linuxu se mi nechce věřit. Navíc, vývojáři Linuxu zcela zadarmo, jak se obecně traduje, nepracují. V čem je tedy problém?
2) Pinnacle (Windows - střih videa) . Přečetl jsem si toto:
http://vojta.blog.root.cz/2008/01/23/jak-na-digitalni-video/ = Jestli je třeba stříhat video takto, pak toto je příklad, kdy je komerční program naprosto nenahraditelný. Už jen tvorba hodinového videa v dost skvělém Pinnaclu trvá:
1 hod. - natažení do PC
2-4 hodiny si budete hrát se střihem, když to má k něčemu vypadat
3-4 hodiny se to bude renderovat (podle sestavy HW)
1 hodinu se to bude převádět na disk nahrání dost hodin
Představa, že budu v Linuxu stříhat video takto šíleně složitě, a navíc mi to někde v půlce dvakrát spadne, se rovná noční můře. Která rodina dnes nemá doma kameru? Pak je těžké přejít na Linux pře všechny jeho nesporné výhody.
3) Inscape za Corel (vektorová grafika)? To není myšleno vážně?
4) Gimp za Photoshop nebo Photopaint - to je asi nejpovedenější a míra nepřítulnosti je mírně nižší, což jsem původně očekával u více programů.
5) Windowsácký WinAmp nahradit Rythmboxem?
Rád bych u Ubuntu zůstal kvůli tomu, že nechci do nekonečna pracovat na nelegálně "zakoupených" věcech. Byl bych vděčný Vám kolegům, kteří využíváte počítač podobně, pokud byste se podělili o své zkušenosti s jednotlivými aplikacemi a případně poskytli tajný klíč k aplikacím, které si linuxoví vývojáři schovávají jen pro své známé

. Zkrátka nemohu uvěřit, že s dostupnými programy se nechá úspěšně a efektivně pracovat. Pochopil bych průměrných 80-90% z kvality programů pod Windows. Ale místy je to totální krize.

Máte jiný názor?

. Díky předem.