Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: jak vytvořit něco jako obraz OS  (Přečteno 1844 krát)

stesti00

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
jak vytvořit něco jako obraz OS
« kdy: 03 Ledna 2009, 20:38:03 »
Dobrý den,
určitě je to tu někde na diskuzi ale nemohu to najít, ani na wiki ani ve faq, proto ocením pokud mi pošlete aspoň návod jak to najít
Protože používám počítač jako přenosný pracovní nástroj a nehrabu se v něm, některé věci mi ani po roce používání ubuntu nejsou jasné. Nainstaloval jsem 8.04 potom 8.10 , nějaký čas jsem se sžíval, nainstaloval jsem si všechno jak potřebuji k práci, napojení na vzdálené počítače, fonty, vzhled, ... Prostě mi nějaký čas trvalo, než jsem si to vše přizpůsobil. Takže teď, když bych chtěl třeba zformátovat disk, úplně ho přerozdělit, prostě pokud mě čeká nová instalace OS, nechce se mi to už znova dělat a chtěl bych si vytvořit něco jako obraz mého systému pro můj HW včetně všech stažených programů a jejich nastavení, Nemám hned v úmyslu vytvářet instalační CD, na to asi nemám hlavu. Třeba existuje nějaké řešení typu "vytvoř zálohu" nebo "zkopíruj si na CD adresář X, Y, Z a pak ho přehraj"
Děkuji všem za pochopení

premet

  • Host
Re: jak vytvořit něco jako obraz OS
« Odpověď #1 kdy: 03 Ledna 2009, 20:45:24 »
Myslím, že stačí zazálohovat /home, kde máš jako uživatel svůj adresář s veškerým nastavením prostředí a aplikací. Pak bych třeba zazálohoval /etc/X11/xorg.conf pokud tam máš specifické nastavení a další věci, ve kterých ses drbal a /etc/apt/sources.list .
http://wiki.ubuntu.cz/Z%C3%A1loha%20a%20obnova%20syst%C3%A9mu
« Poslední změna: 03 Ledna 2009, 20:53:23 od Premet »

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: jak vytvořit něco jako obraz OS
« Odpověď #2 kdy: 03 Ledna 2009, 20:45:49 »
Jsou na to i programy:
1)Pybackpack
2)zálohuje se → /home/ a /etc/

edit:
V Synapticu má název backup-manager ;)
« Poslední změna: 03 Ledna 2009, 20:48:27 od airlive »
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: jak vytvořit něco jako obraz OS
« Odpověď #3 kdy: 03 Ledna 2009, 21:39:03 »
Na zálohu celého / - program partimage.
Pokud máš /home na jiné oblasti, stačí ji při reinstalu zachovat.

honorguard

  • Host
Re: jak vytvořit něco jako obraz OS
« Odpověď #4 kdy: 03 Ledna 2009, 22:06:38 »
Já bych udělal zálohu nejdřív celého systému kromě /home podle návodu na wiki na zálohování systému a pak zvlášť /home, protože v budoucnu určitě bude home odděleně. Potom budete mít zvlášť /home i systém jako takový zazálhovaný. Tak nějak bych to řešil já. /home je pak na vlastní partišně, takže zálohování odpadá (skoro).

stesti00

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 42
Re: jak vytvořit něco jako obraz OS
« Odpověď #5 kdy: 04 Ledna 2009, 09:27:16 »
tak díky moc, zkusím to, o nic mi nejde, maximáílně přijdu o nějaké nastavení. Takže když znova nainstaluju system, třeba na uplně jiný oddíl (teď jich mám šest, ani už nevím proč ale chci to sloučit) a po instalaci jen přepíšu /home  a etc/X11/xorg.conf tak by to mělo jet? nebude se sytém nějak bránit? Přijde mi to jako příliš jednoduché, jak zničit celý systém, než aby si to ubuntu nechalo líbit.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: jak vytvořit něco jako obraz OS
« Odpověď #6 kdy: 04 Ledna 2009, 10:09:48 »
Este na upresnenie. Ak zazalohujes iba home tak sa ti nezazalohuju programy ktore si si nainstaloval do systemu ale zazalohuju sa iba ich nastavenia.
Ak zazalohujes cely system a zmenis rozdelenie disku(particii) system ti pravdepodobne nenabehne pokial rucne cez livecd neopravis cesty(UUID) diskov(oddielov).
Ak sa mylim opravte ma.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

premet

  • Host
Re: jak vytvořit něco jako obraz OS
« Odpověď #7 kdy: 04 Ledna 2009, 10:47:59 »
Jo máš pravdu, budeš muset si pohlídat UUID disků v /etc/fstab. Zkopírování /home složky by měl systém rozchodit bez problémů, hlavně pokud budeš instalovat stejnou distribuci stejné verze.

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

premet

  • Host
Re: jak vytvořit něco jako obraz OS
« Odpověď #9 kdy: 05 Ledna 2009, 11:15:21 »
Když jsme u těch odkazů tak sem našel ješte tohle dnes http://www.junauza.com/2009/01/7-best-freeopen-source-backup-software.html

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.