Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Je pro mne Linux opravdu to pravé?  (Přečteno 54396 krát)

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #25 kdy: 28 Listopadu 2006, 10:32:10 »
S wine nemám zkušenosti, popravdě řečeno jsem ho zatím ani nepořeboval. Všechny programy, které jsem měl na win, jesem našel jinou alternativu pro lin. Dokumenty jsem si ntáhl na CD a zkopl do Ubuntu a v Open office s nimi pracuji. Co se týče her, tak těch bohužel je na lin málo. Junioři taky pracují v Ubuntu a na win chodí jedině na hry. Takže osahávej a zkoušej. Ubuntu je fak dobré distro a hlavně JEDNODUŠŠÍ oproti jiným linuxům. Mluvím z vlastní zkušenosti měl jsem Danix a Mandrivu, nesedli mi.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #26 kdy: 28 Listopadu 2006, 17:27:50 »
Pokud ti nevadi, ze je to v ENG mrkni sem
http://wiki.ubuntu.cz/Wine?highlight=%28wine%29
Nebo prohledej forum. o wine je toho tam docela dost.

fioler

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #27 kdy: 28 Listopadu 2006, 18:30:50 »
Můžete mi prosim ještě poradit, kde najdu, jak se ten problem řešil. Zkusil jsem rozbalené soubory (ze zipu) vypálit - vytvořit datové CD, umazal jsem kompletně windows z PC, vypnul DOS v BIOSu a stále nic. Hláška vadný systémový disk I/0. Předem děkuji za odpověď.

fioler

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #28 kdy: 28 Listopadu 2006, 19:31:09 »
Jsem takový začátečník, že neumím UBUNDU ani nainstalovat.  Situace je následující. V PC není vůbec nic ani DOS ani WINDOWS. Poradíte mi někdo, jakým způsobem dostat do PC UBUNDU. Problém je v tom, že PC nebootuje z CD neznámo proč. Nebootuje ani z hardiscu, pokud tam překopíruji všechny instalační soubory. Nevím jestli mám dobře stažený UBUNDU. Stáhl jsem si verzi cca. 700 MB (soubor zip), tu pak rozbalil a vypálil na CD programem Nero Expres, vytvořit datové CD. V Biosu jsem prokombinoval snad všechno. Při bootování CD bliká, ale nakonec se UBUNDU nespustí. Mám Siemens Nixdorf Pentium III, 450 Mhz, 192 MB, AMD 2600 Mhz. neměl bych raději stahnout verzi pro slabší PC? Neexistuje nějaká linuxová bootovací disketa?

Skeletonix

  • Host
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #29 kdy: 28 Listopadu 2006, 19:53:43 »
fioler: 1. založil bych na to nové téma !!

2. Máš to určitě dobře vypálené ? ... už nevím jak vypadá to co se stahne z netu, ale jestli mě paměť nešálí, tak se stáhne iso. Obsah isa musíš vypálit  na CD ... POZOR: Ne to iso jako takové.

Skeletonix

  • Host
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #30 kdy: 28 Listopadu 2006, 19:55:26 »
Jo a k té rychlosti, jestli je CPU P3 450MHz Xubuntu je lepší volba ale Ubuntu také poběží docela slušně (z vlastní zkušenosti). Jestli je CPU: AMD 2600 tak bych se ničeho nebál :D

fioler

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #31 kdy: 28 Listopadu 2006, 20:16:38 »
Právě to vypalování mi není jasné. Stáhnul jsem zazipovaný soubor, rozbalil a vypálil na CD. Poté vyzkoušel funkčnost na jiném PC (spuštění systému z disku). Vše O.K. Vypnul v BIOSu DOS, nastavil bootování z CD jako první, pro jistotu nakopíroval soubory i na HDD. A stále hláška vadný systémový disk. Můžete mi někdo poradit, kde přesně stáhnout ten správný soubor jak jej vypálit a jak jej naistalovat, aby to běželo v PC, které nemá windows? Předem díky. P.S. To AMD je omyl. Je to PC Intel pentim 450Mhz, nemám raději zkusit Xubuntu?

Ljukee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 111
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #32 kdy: 28 Listopadu 2006, 20:33:54 »
Doporucuji stahnout tento soubor z tohoto odkazu

http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/6.10/release/xubuntu-6.10-desktop-i386.iso

jedna se o Xubuntu. Na tvuj stroj dostacujici.

Staci tneto soubor ve formatu .iso vypalit pomoci programu alcohol 50% nebo alcohol 120% pod XPckama. Samozrejmne i pod Nerem to lze vypalit.

Pak nabootovat.... u live CD zformatovat disky a nainstalovat. Zadna veda to neni :)
Archlinux - 2007.08 (Don't Panic), Fluxbox window manager
DELL  Latitude C500 laptop
Celeron (Coppermine) 900Mhz 128 MB SO-DIMM, VGA Ati RAGE M3 8MB AGP2X, HDD IBM Travelstar 10GB 4200Rpm

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #33 kdy: 28 Listopadu 2006, 20:51:10 »
Jestli jsem to správně pochopil, tak sis špatně vypáli CD.
1. Ubuntu si stáhneš třeba tady: http://www.ubuntu.cz/stahnout , kde je i návod. Můžeš si vybrat, jestli Ubuntu 6.06.1 LTS nebo Ubuntu 6.10 Edgy Eft. Doporučoval bych 6.06.1 LTS, je už vymakaná, Edgy má ještě mouchy. Stáhnutý soubor bude ISO a ten si jako ISO vypálíš, není třeby nic rozbalovat! Taky si může nechat poslat CD zdarma http://www.ubuntu.cz/poslat-cd-zdarma . Za cca 14 dní ho máš doma.
2.Pak si na svém PC nastavíš v BIOSu bootování z CD (jak píšeš, že ti nebootuje ani jedno, pravděpodobně máš něco rozhašené).
3.Vložíš CD do mechaniky, restartneš PC a mělo by ti Ubuntu najet, může to chvíli trvat, protože máš pomalejší PC, ale tady někde na fóru jsem četl, že i na těcho strojích Ubuntu běží.
4.Když ti naběhne Ubuntu (bude se vše tvářit, že jsi v systému), můžeš vyzkoušet net, jestli běží, zvuk, grafika. Když budeš spokojený, tak poklikáš myší na ikonu INSTAL a Ubuntu nainstaluješ. Nic nekopíruješ!!!
5.Instalace je podobná jako na widlích. Při instalaci pak zvolíš zformátovat disk (pozor, přijdeš o všechny data na disku, to znamená i o win, jestli tam něco zbylo). Formátování disků si dávám záměrně, abych se zbavil předešlých systémů a vždycky se mi to osvědčilo, ty si můžeš zvolit i jinou možnost, je tam výběr.
6.Taky si musíš dát pozor na disky, pokud máš dva a více. Ubuntu (i linux jako takový) nezdá disk "C", "D" atd. Musíš znát kapacitu disků a podle toho jej nainstalovat na ten disk, který potřebuješ. 7.Nepíšeškolik disků máš, takže předpokládám, že jeden, tudíž krokem 6 se nemusíš zaobírat.
8. Po instlaci tě Ubuntu požádá o restart.
9. Vytáhneš CD, mě vyjíždí samo automaticky.
10. Proběhne reset.
11. Najede systém, pokud bude vše v pořádku.
12. Hotovo a můžeš pracovat.
13. Doporučuji ti pak stránky lukase svobody, pěkně je zpracoval: Jak nastavit Ubuntu 6.06 LTS po instalaci: http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=3129 . Dopručuji trohu si napřed počíst. Třeba i tady: http://ubuntu.kayle.sk/ je to slovensky, ale to ti problém nebude dělat.

Doufám, že jsem na nic nezapomněl, když tak mě opravte.

fioler

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #34 kdy: 28 Listopadu 2006, 21:15:36 »
Díky za odpovědi. Budu to zkoušet dál. Možná jsem stáhl nějaký divný soubor, který nabízel odkaz na www.slunecnice.cz asi jen na vyzkoušení přímo z disku pro uživatle win. Pořád mám problém ve fázi vložit CD. Je tam soubor autorun, který odkazuje na start a ten pak ještě na nějaký start2 v podadresáři. Když to zkusím spustit v programu VOLKOV, tak to samozřejmě napíše Can not run in DOS mode, to je samozřejmé. Myslíte, že pomůže zformátování disku? Musí být soubor na CD v původním iso formátu a nebo rozbalený? Neexistuje přeci jen nějaká instalační disketa jako u windows, něco co dá do PC nějaký prazáklad, aby šlo spustit to CD. Když totiž nemáte v PC vůbec nic, tak musíte prostě věřit, že to jednou nabootuje. Díky taky za trpělivost se mnou jakožte linuxovým negramotem.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #35 kdy: 28 Listopadu 2006, 21:32:09 »
No taky jsem začínal a ptal se http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=3441 .
Hlavně musíte hledat na tomto fóru, je zde plno otázek a hlavně mnoho odpovědí.
S disketou vám neporadím, sám disketovou mechaniku nemám, v dnešní době je to již vymřelý druh.
Disk nemusíte předem forátovat. Stáhnuté CD musíte vypálit jako ISO!!!! jinak nebude fungovat. Nic při vypalování nerozbalujte, vypalte prostě ISO, Nero to jistě umí. Přečtěte si prosím odkazy, které jsem vám dal.
Když jsem zapátral v paměti, tak na starém PC se mi rozběhlo Ubuntu samo po restartu a načetlo se, i když jsem neměl povoleno bootování z CD. Pak jsem normálně instaloval.
Musíte zkoušet a zkoušet. Hold nějak se začít musí.

David

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #36 kdy: 29 Listopadu 2006, 00:19:56 »
no jenze pokud stahl iso "rozbalil ho" a pak vypalil...

nejsem si jistej jistli to povali.

fioler: to co jsi stahl je obraz CD, ktery neni potreba rozbalovat, jen vhodne zvolit z nabodky v neru "vypalit obraz" - je to tak jednoduche. Pak v BIOSu nastav bootovani z CD mechaniky a vse se pak deje "samo" :)
Asus A6Vm, 1024 RAM, GF 7300Go, Centrino 1.80GHz

fioler

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #37 kdy: 30 Listopadu 2006, 16:09:35 »
jak dostat do počitače ubuntu totiš jsem to skoušela to vipalit a šlo to ale do počítače se to nedostalo vubec nevím čím to je porat te mi

fioler

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #38 kdy: 30 Listopadu 2006, 22:23:50 »
Děkuji vám za rady. Podařilo se mi začít instalovat UBUNTU, objevila se plocha, ikonky, pak zamrzla myš a asi 2 hodiny pořád svištělo CD jako, že něco načítá. Blikal i HDD. Pak nastala černá obrazovka. Po restartu to píše. Non system disk I/0. Můžete mi prosím poradit. V PC jsou 2 HDD, kde může být chyba? Je nutné před instalací disky nějak formátovat? Nemám použít raději Xubuntu?

Skeletonix

  • Host
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #39 kdy: 30 Listopadu 2006, 22:40:50 »
fioler: to vypúadá na špatné CD ... zkus stahnout jiné a znova :(, nebo jsi přišla i o Win ?

fioler

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #40 kdy: 01 Prosince 2006, 10:02:14 »
V počítači už není windows, sytém naběhne z CD, ale nevím, jak ho dostat na disk, aby to z něho bootovala. Průběžně prohazuji v Biosu pořadí bootování ze 2 HDD, které mám a nic. Nevíte někdo jak docílit instalace na disk.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #41 kdy: 01 Prosince 2006, 12:08:34 »
"V počítači už není windows, sytém naběhne z CD, ale nevím, jak ho dostat na disk, aby to z něho bootovala. Průběžně prohazuji v Biosu pořadí bootování ze 2 HDD, které mám a nic. Nevíte někdo jak docílit instalace na disk."

fioler:

1. Když ti neběhne systém z CD, tedy i plocha, je tam ikonka INSTAL. Na ní 2x poklikáš a začne instalace. Řiďíš se pokyny instalace nebo, které jsem psal výše. Pokud si někdy instaloval win, tak to zvládneš.
2. Nebo zkus požádat kámoše, ať ti stáhne ISO a vypálí. Jestli jseš z Hranic na Mor., tak ti CD donesu. Jinak jsem na Skype (Marcelak2)od cca 20:00hod, každý den, takže to můžeme probrat.
3. V BIOSu si nastav Master na disk, který máš jumprem nastavený na Master, jinak se ti to bude hádat. Já mám nastaveno bootování: 1. DVD RAM, 2 HDD SATA 160 GB.
4.Jestli máš stále problémy, tak zkus nainstalovat opět win. Pokud i na win bueš mít problémy s instalací, tak máš opravdu něco s hardwerem a Ubuntu to není.

fioler

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #42 kdy: 01 Prosince 2006, 20:22:02 »
Díky za radu. V instalaci jsem se dostal až k nastavení času, ale pak to vždy zamrzne. Někteří lidé tvrdí, že je nejprve třeba zformátovat disky. Můžete mi někdo poradit jak. Lze toz free DOSu nebo raději ne. Ještě zkouším stahovat Xubuntu. Ještě k tomu Biosu, vypnul jsem tam DOS a nastavil skoro vše auto nebo enabled, existuje někde nějaký popis, jak ten Bios má vypadat?

fioler

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #43 kdy: 01 Prosince 2006, 20:33:14 »
tet si  stahujum xubuntu a nevim ja ji mam instalovat. morcelak2 ja jsem ti volala dneska a  a si ty jsi to nezvedal potřebovala bych a bys mi poradil s xubuntem děkuju za pochopení

fioler

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #44 kdy: 01 Prosince 2006, 20:35:31 »
nevíte jestli je lindows volně ke stažení

fioler

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #45 kdy: 02 Prosince 2006, 19:22:48 »
Nakonec jsem to UBUNTU vzdal, ale celkem bez problémů jsem nainstaloval Xubuntu. Nemohl byste mi ještě někdo poradit jak nainstalovat Real Player, Skype, Acrobat reader, 602 Open Office a Adobe Shockwave player a Flash player ??? Předem díky za odpovědi.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #46 kdy: 03 Prosince 2006, 02:26:59 »
Tyhle věci opravdu najdete na naší české wiki http://wiki.ubuntu.cz Je tam i vyhledávání, takže když zadáte ona slova použitá v tomto příspěvku, dostanete kýžený výsledek.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

fioler

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #47 kdy: 03 Prosince 2006, 10:27:14 »
Jestli tomu dobře rozumím, tak podpora pro Ubuntu funguje i pro Xubuntu? Narazil jsem hned na první vážný problém. Doinstalovával jsem automaticky, co se dá a hned se mi smazalo menu, tj. pokliknu na applications a nic. Nevíte někdo jak to obnovit? Též většina rad na webu předpokládá, že zadám nějaký příkazový řádek nebo něco spustím v terminálu. Nevíte jak? Také stále přemýšlím jak zprovoznit program, který si stáhnu, např. Open Office? U Skype jsem si stáhl instalátor pro Debian a taky nic. Úplně tápu. Jinak kupodivu ten prehistorický stroj Intel Pentium III, 450 Mhz, 192MB RAM šlape na linuxu podstatně lépe než na WIN 98 až jsem z toho v údivu. Chce to jen překona kodeky a pár programů a pak to nemá chybu.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #48 kdy: 03 Prosince 2006, 14:28:03 »
Při instalaci "všeho co se dá" se nemoho smazat menu.
Dal jsem vámplno odkazů, kde jste se mohl dočíst, co je to Terminál, příkazová řádka atd.
Ten nejaký příkazový řádek je v konzole. Funguje obdobně jako příkazová řeádka ve win a najdeteho v Aplikace/Příslušenství/Terminál.
OpenOffice nemusíte stahovat v DD 6.06.1 je standartně nainstalován, Aplikace/ Kancelář/zde si vyberete editor OOo na psaní, tabulkový procesor, práce s prezentací.... Předpokládám, že i v Xbuntu je OOo, musím se podívat.
Skype jde normálně nainstalovat, ale musíte si ho ze stránek Skype stáhnout s příponou deb. Nejlepší ho je však přidat do sources listu a pak přes s Synaptic nainstalovat.

##    Skype for Linux Repositories
deb http://download.skype.com/linux/repos/debian/ stable non-free

Honmej

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #49 kdy: 03 Prosince 2006, 15:13:30 »
Jsem jeden s těch, kterým už Windows začal lézt na nervy. Jeho věčné chyby, viry, aktualizace, drahé programy a neustálé zmenšování místa na disku atd. Tak přesně toho už mám dost! Proto jsem se rozhodl přejít na Linux. Není to už žádný zkušební, ale už pořádně zaběhnutý systém, který doufám šlape. Ale přesto mám pár výhrad a otázek:
1.   Můžu naplno využívat Linux když nemám stálý přístup k internetu nebude chtít nějaké aktualizace nebo tak něco?
2.   Přece jenom rád hraji hry. Je to dobrá relaxace. Rozchodím je?
3.   Nejsem, žádný programátor, ale spíše běžný uživatel nebude to na mě mluvit nějakými neznámými termíny? A dokážu ( při troše dobré vůle) řešit problémy jako u Windows?

Podle toho minima kterého jsem si o Linuxu přečetl jsem se rozhodl pro Ubuntu.

Dále bych chtěl alespoň napůl zůstat u Windows. Vyřešili bych to tak, že ne jednom disku budu mít Windows a na druhém Linux. Nebude se mi to hádat? A kolik bude který disk vyžadovat místa na běžné užívání? Linux by byl samozřejmě přednější. Není doufám Linux stejný žrout místa jako Windows.

Tak Vás prosí o rady snad  “Váš budoucí společník“ :o)
                                                       Díky Honmej

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.