Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 4GB ram - vanilla kernel nevidi  (Přečteno 1567 krát)

blaf

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
4GB ram - vanilla kernel nevidi
« kdy: 15 Ledna 2009, 19:19:44 »
Zdravím,
do svého kompa jsem přidal paměť, takže mám teď 4GB. Když jsem nabootoval system s kernelem 2.6.27-9-generic, který se mi nainstaloval z repozitáře ubuntu, tak jsem měl v System monitoru 3.5GB.
příkazem cat config-2.6.27-9-generic | grep HIGH jsem zjistil, že v jádře je podpora pro 4GB ram, viz. výpis níže podle kterého bych čekal že systém využije celou paměť
# CONFIG_DEBUG_HIGHMEM is not set
CONFIG_HIGHMEM=y
CONFIG_HIGHPTE=y
CONFIG_HIGH_RES_TIMERS=y
# CONFIG_NOHIGHMEM is not set
CONFIG_HIGHMEM4G=y
# CONFIG_HIGHMEM64G is not set

napadlo me zkusit zkompilovat kernel s CONFIG_HIGHMEM64=y
stáhnul jsem tedy balíček linux-source (aktuálně kernel verze 2.6.27) a zkompiloval kernel s CONFIG_HIGHMEM64=y
když použiju tenhle nový kernel tak System monitor ukazuje 4GB což je ok

po tom co jsem tohle vyzkoušel jsem si řekl, že zkompiluju a nainstaluju poslední stabilní verzi kernelu 2.6.28 z kernel.org
stáhl jsem, zkompiloval, nainstaloval, po rebootu při použití tohoto jádra ukazuje System monitor jen 3.9GB

je mi někdo schopný vysvětlit proč poslední verze vidí jenom 3.9GB, dělám něco špatně?

předem díky
blaf

Pavel Půlpán

Re: 4GB ram - vanilla kernel nevidi
« Odpověď #1 kdy: 15 Ledna 2009, 20:20:30 »
Než se pustíš do kompilace vlastního jádra, zkus raději použít serverové z repozitářů. To by bigmem mělo umět. ;)

blaf

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: 4GB ram - vanilla kernel nevidi
« Odpověď #2 kdy: 15 Ledna 2009, 22:49:52 »
no já už jsem si to jádro zkompiloval, jenom mě zarazilo, že aktuální verze zkompilovaná se stejnou konfigurací ukazuje jenom 3.9GB, tak jsem se chtěl zeptat jestli mi někdo neřekne důvod ;)

premet

  • Host
Re: 4GB ram - vanilla kernel nevidi
« Odpověď #3 kdy: 15 Ledna 2009, 23:02:21 »
To ukazuje gnome-system-monitor (sledování systému) ?? Taky mi ukazuje 3,9 GB a mám 64 bit.
Ale jinak
Kód: [Vybrat]
[prema@fedora ~]$ cat /proc/meminfo | grep MemTotal
MemTotal:      4059756 kB
mi ukazuje snad správně  tak mrkni tam :).
« Poslední změna: 15 Ledna 2009, 23:06:15 od Premet »

blaf

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: 4GB ram - vanilla kernel nevidi
« Odpověď #4 kdy: 16 Ledna 2009, 00:32:13 »
díky, já jsem ten vanilla kernel smazal a teď tu mám ten z ubuntího repo takže netuším jakou hodnotu bych zjistil (předpokládám, že stejnou jako vy), každopádně hodnota kterou uvádíte odpovídá 3.87GB takže údaj z gnome-system-monitor a z cat /proc/meminfo | grep MemTotal je stejný...
mně to ukazuje 4146008 kB což je 3.95GB, takže moje i vaše hodnota odpovídá zhruba tomu co ukazuje gnome monitor

z toho tedy stále vyplývá, že kernel 2.6.28 někam schovává cca. 100MB :)

ne že by mě to nějak moc trápilo, jenom mě to zajímalo

blaf

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.