Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?  (Přečteno 28530 krát)

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #125 kdy: 30 Května 2009, 12:08:33 »
buď a nebo navštívit Debian forum: http://forum.debian-linux.cz/

Nebo něco málo poradím i já, pokud máš kartu ATI. Kdyžtak napiš na Jabber: otas.pe@jabbim.cz

děkuju moc a všechny odkazy, mrknu se na to. Šanci dávám leda Debianu - testing, myslím ten prostřední... Krom toho, Ubuntu je taky fajn :D
to Otas.pe: momentálně mám inteláckou a chystám se na nvidia...
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

qUAKER

  • Host
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #126 kdy: 30 Května 2009, 12:44:20 »
buď a nebo navštívit Debian forum: http://forum.debian-linux.cz/

Nebo něco málo poradím i já, pokud máš kartu ATI. Kdyžtak napiš na Jabber: otas.pe@jabbim.cz

děkuju moc a všechny odkazy, mrknu se na to. Šanci dávám leda Debianu - testing, myslím ten prostřední... Krom toho, Ubuntu je taky fajn :D
to Otas.pe: momentálně mám inteláckou a chystám se na nvidia...

s intelem nebudou problémy, ten bude fungovat i s 3D hned od začátku, pro nvidii musíš doinstalovat drivery - buď oficiální z .run nebo přes balíčky(nvidia-glx , na 64bitovém systému také nvidia-glx-ia32, kernel modul: nvidia-kernel-$(uname -r) a pro konfiguraci nvidia-xconfig a nvidia-settings)

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #127 kdy: 30 Května 2009, 22:38:57 »
buď a nebo navštívit Debian forum: http://forum.debian-linux.cz/

Nebo něco málo poradím i já, pokud máš kartu ATI. Kdyžtak napiš na Jabber: otas.pe@jabbim.cz

děkuju moc a všechny odkazy, mrknu se na to. Šanci dávám leda Debianu - testing, myslím ten prostřední... Krom toho, Ubuntu je taky fajn :D
to Otas.pe: momentálně mám inteláckou a chystám se na nvidia...

s intelem nebudou problémy, ten bude fungovat i s 3D hned od začátku, pro nvidii musíš doinstalovat drivery - buď oficiální z .run nebo přes balíčky(nvidia-glx , na 64bitovém systému také nvidia-glx-ia32, kernel modul: nvidia-kernel-$(uname -r) a pro konfiguraci nvidia-xconfig a nvidia-settings)

no momentálně grfiky od intelu jedou, ovšem za jakýho výkonu. S tou nVidií to pro laika prakticky znamoná co? Nechám prostě Ubuntu dělat, co chce? (myslím nechat nainstalovat, co chce)
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #128 kdy: 31 Května 2009, 11:05:27 »
S tou nVidií to pro laika prakticky znamoná co? Nechám prostě Ubuntu dělat, co chce? (myslím nechat nainstalovat, co chce)

Mělo by ti to při instalaci nabídnout "nesvobodné ovladače". Jinak taky přes Systém - Správa - Ovladače hardwaru. Nabídne to příslušné ovladače v několika verzích. U mě momentálně "Akcelerovaný ovladač grafických karet NVIDIA" ve verzích 180, 173 a 96; v.180 mi občas tuhla, tak jsem použil v.173 a jedu v pohodě.

qUAKER

  • Host
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #129 kdy: 31 Května 2009, 14:16:42 »
buď a nebo navštívit Debian forum: http://forum.debian-linux.cz/

Nebo něco málo poradím i já, pokud máš kartu ATI. Kdyžtak napiš na Jabber: otas.pe@jabbim.cz

děkuju moc a všechny odkazy, mrknu se na to. Šanci dávám leda Debianu - testing, myslím ten prostřední... Krom toho, Ubuntu je taky fajn :D
to Otas.pe: momentálně mám inteláckou a chystám se na nvidia...

s intelem nebudou problémy, ten bude fungovat i s 3D hned od začátku, pro nvidii musíš doinstalovat drivery - buď oficiální z .run nebo přes balíčky(nvidia-glx , na 64bitovém systému také nvidia-glx-ia32, kernel modul: nvidia-kernel-$(uname -r) a pro konfiguraci nvidia-xconfig a nvidia-settings)

no momentálně grfiky od intelu jedou, ovšem za jakýho výkonu. S tou nVidií to pro laika prakticky znamoná co? Nechám prostě Ubuntu dělat, co chce? (myslím nechat nainstalovat, co chce)


co se týče nvidie, v debianu nainstaluješ prostě ty balíčky, v ubuntu si necháš nainstalovat nesvobodné ovladače..
a co se týče grafik od intelu a výkonu, debian testing zatím používá ne nejnovější x server a jádro 2.6.26, takže grafika půjde vcelku rychle přes EXA, a jak updatujou jádro v Debianu tak to bude taky OK protože to bude minimálně 2.6.30 který má už problémy vyřešený..

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #130 kdy: 31 Května 2009, 17:25:37 »
buď a nebo navštívit Debian forum: http://forum.debian-linux.cz/

Nebo něco málo poradím i já, pokud máš kartu ATI. Kdyžtak napiš na Jabber: otas.pe@jabbim.cz

děkuju moc a všechny odkazy, mrknu se na to. Šanci dávám leda Debianu - testing, myslím ten prostřední... Krom toho, Ubuntu je taky fajn :D
to Otas.pe: momentálně mám inteláckou a chystám se na nvidia...

tak jenom doufám, že se tohodle děsnýho notebooku zbavím, a s distribucí se poradím se svým Geekem, který mě k Linuxu přivedl :D

s intelem nebudou problémy, ten bude fungovat i s 3D hned od začátku, pro nvidii musíš doinstalovat drivery - buď oficiální z .run nebo přes balíčky(nvidia-glx , na 64bitovém systému také nvidia-glx-ia32, kernel modul: nvidia-kernel-$(uname -r) a pro konfiguraci nvidia-xconfig a nvidia-settings)

no momentálně grfiky od intelu jedou, ovšem za jakýho výkonu. S tou nVidií to pro laika prakticky znamoná co? Nechám prostě Ubuntu dělat, co chce? (myslím nechat nainstalovat, co chce)


co se týče nvidie, v debianu nainstaluješ prostě ty balíčky, v ubuntu si necháš nainstalovat nesvobodné ovladače..
a co se týče grafik od intelu a výkonu, debian testing zatím používá ne nejnovější x server a jádro 2.6.26, takže grafika půjde vcelku rychle přes EXA, a jak updatujou jádro v Debianu tak to bude taky OK protože to bude minimálně 2.6.30 který má už problémy vyřešený..
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #131 kdy: 27 Června 2009, 00:16:51 »
Gratuluji k úspěšnému návratu, jinak já hry na Linuxu hraju, i ty - dle wiki, komerční. Já je hraju od dob DOSu a od dob DOSu jsem si zvykl na to, že PC prostě není herní konzole...

A, myslím že další LTS Ubuntu by mělo být 11.04, protože podpora jsou 3 roky...

Ještě bych chtěl podotknout, že tohle téma má opravdu velkou váhu, víc takových!
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

LorD_OniX

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 50
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #132 kdy: 27 Června 2009, 10:45:54 »
Tak chapu autorovo rozcarovani v prvnim prispevku. Problemy jsem mel s Kubuntu 7.1 ve sve dobe, ale zustal jsem u nej az do te doby nez jsem mel Ubuntu 8.1. Tam spoustu dalsich veci fungovalo a po ciste instalaci 9.04 naprosta spokojenost. Mam Ati, ktera sice ma problemy s ovladaci, ale mam vyple efekty plochy, protoze je k praci nepotrebuju. Linux ma nejvetsi nevyhodu v tom, ze ho podporuje malo firem a vsechno se tlaci pouze k Windowsu, ktery pouziva skoro 97%, a proto delat specialni ovladace pro Linux se pro ne nevyplaci. Ja si myslim ze je to jenom otazka casu, kdy se Linux rozsiri pres desitky procent a cesta open-source programu bude taky vice rozsirena. Ja pouzivam jak Linux, tak Windowsy a resim to pres dual boot. Kazdy ma svoje pro / proti a nez bych se zabyval proc jeden je lepsi nez druhy, radeji pouzivam oba dva :) Pod linux jsem presel hlavne kvuli programovani a od te doby jsem si na nej zvykl hodne a pouzivam ho i k nekterym jinsim ucelum, ktere byly prioritou ve Windowsu.

MartenP

  • Host
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #133 kdy: 27 Června 2009, 10:47:29 »
sabraq: Další LTS by mělo být už 10.04.

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #134 kdy: 27 Června 2009, 13:51:39 »
Mně se líbily slova jednoho mýho spolužáka: "Linux je jedna velká beta." A je to tak trochu pravda, neboť pokud se něco vyvíjí, tak je stále co vylešovat a záplatovat. Zkrátka si člověk musí zvyknout, že s GNU/Linuxem se člověk nikdy nenudí.
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

MartenP

  • Host
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #135 kdy: 27 Června 2009, 13:56:40 »
Zase je nutno poznamenat, že ve Woknech je taky spoustu chyb. Díky uzavřenosti kódu se to ale na širou veřejnost nedostane tak lehce.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #136 kdy: 27 Června 2009, 14:07:51 »
Trochu mám bohužel z Linuxu pocit, že se vyvíjí, jako když si hrajou děti. Například si myslím, že desetitisíce lidí na světě bádá nad tím, jak zaokrouhlit krychli s plochama, jak jí udělat poloprůhlednou či pružnou a důležité věci řeší jen dva tři nadšenci... Nevím, jak lidem, kteří dělají něco dobrovolně a zadarmo nařizovat, aby řešili pro ně nudné úlohy...

...takže si myslím, že dříve než pořádné možnosti synchronizace s mobilem se dočkáme pracovních ploch jezdících po povrchu průhledné mýdlové bubliny...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #137 kdy: 27 Června 2009, 14:10:18 »
sabraq: Další LTS by mělo být už 10.04.

Ano? Je to možné, asi jsem se přehlídl..A příjemnou zábavu v téhle nekonečné diskuzi..
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #138 kdy: 27 Června 2009, 14:13:40 »
Zase je nutno poznamenat, že ve Woknech je taky spoustu chyb. Díky uzavřenosti kódu se to ale na širou veřejnost nedostane tak lehce.

no to jo, k pro laiky špatné pověsti přispívá i to, že GNU/Linux chce aktualizace často, sic malé, a tím je může jevit jako poruchový a špatný. Zato když microsoft  vydá jednou za pár let service pack, to je normální a správné....
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #139 kdy: 29 Června 2009, 12:46:18 »
Citace
no to jo, k pro laiky špatné pověsti přispívá i to, že GNU/Linux chce aktualizace často, sic malé, a tím je může jevit jako poruchový a špatný. Zato když microsoft  vydá jednou za pár let service pack, to je normální a správné....

 ;D
Škoda, že tu není takový ten smajlík, válející se smíchy. Naklapal bych jich sem za tenhle názor celou řadu! ;)
« Poslední změna: 29 Června 2009, 12:48:26 od Milhouse »

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #140 kdy: 29 Června 2009, 13:16:59 »
no to jo, k pro laiky špatné pověsti přispívá i to, že GNU/Linux chce aktualizace často, sic malé, a tím je může jevit jako poruchový a špatný. Zato když microsoft  vydá jednou za pár let service pack, to je normální a správné....
Tak o tomhle jsem ještě nikde nezaslechl ani zmínku. Spíše naopak, tedy že chodí aktualizace = někdo se o systém stará (přeci to nejsou vždy jen "záplaty děr") A u win, že by nechodili aktualizace? To snad ne, chodí a nemyslím si, že by chodili méně často než u Lin (když si je nějakej vocas vypne kvůli tomu, aby mohl ty své nelégální win používat, tak pak to tak asi bude :D). A taky si musíš uvědomit, že aktualizace pro Lin chodí nejenom pro samotný systém, ale i pro "veškeré" programy, které máš nainstalované. Zkus si všimnout jak často ti chodí aktualizace (u win) pro samotný systém pomocí windows update + aktualizace programů (které ti aspoň oznámí aktualizaci) + všechny programy, u kterých si aktualizace musíš pohlídat sám.
« Poslední změna: 29 Června 2009, 13:20:50 od luisah »

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #141 kdy: 29 Června 2009, 13:40:26 »
no to jo, k pro laiky špatné pověsti přispívá i to, že GNU/Linux chce aktualizace často, sic malé, a tím je může jevit jako poruchový a špatný. Zato když microsoft  vydá jednou za pár let service pack, to je normální a správné....
MS vydává aktualizace odhadem minimálně 1x týdně !!! a to na samotné windows, u Ubuntu chodí aktualizace i na další části instalovaného SW. Vydání Service packu je pouze sborník všech těchto aktualizací za nějakou dobu plus přidání nějakých dalších funkcionalit, vydává se mimo jiné, aby mohli aktualizovat i lidé, kteří nemají připojení k internetu a tím pádem přístup k postupným aktualizacím (tak to alespoň vidím já)
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: Pet let s linuxem a navrat k windows - proc?
« Odpověď #142 kdy: 30 Června 2009, 10:09:25 »
no to jo, k pro laiky špatné pověsti přispívá i to, že GNU/Linux chce aktualizace často, sic malé, a tím je může jevit jako poruchový a špatný. Zato když microsoft  vydá jednou za pár let service pack, to je normální a správné....
MS vydává aktualizace odhadem minimálně 1x týdně !!! a to na samotné windows, u Ubuntu chodí aktualizace i na další části instalovaného SW. Vydání Service packu je pouze sborník všech těchto aktualizací za nějakou dobu plus přidání nějakých dalších funkcionalit, vydává se mimo jiné, aby mohli aktualizovat i lidé, kteří nemají připojení k internetu a tím pádem přístup k postupným aktualizacím (tak to alespoň vidím já)

tak to se omlouvám, všechny ty service packy mě zmátly... Já jsem
Windows v životě neměl (pominu-li W 3.1 na mámině prehistorickém stroji) a myslel jsem, že jednou za rok Microsoft vydá service pack. A já jsem za ty aktualizace jen rád, je to známka, že ten projekt stále žije :-)
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.