Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Více problémů u Sony VGN-FZ31Z  (Přečteno 2067 krát)

Badax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Více problémů u Sony VGN-FZ31Z
« kdy: 17 Března 2009, 16:52:55 »
Zdravím Vás.
Chtěl bych poprosit - mám více problémů se svým notebookem a UBUNTU 8.1

Asi podle důležitosti:

1. nejde tlumení podsvícení. Tlačítka reagují správně - tedy vyvolají grafické okénko pro tlumení jasu, ale monitor na to nereaguje. Dosti důležité, protože tento notebook má dvě lampy a jak jede na baterku musí se podsvícení utlumit. Druhá věc je, že v tmavé místnosti, je to o oči.
2. nejde výstup na sluchátka - i když je zapojím, nehrají a ani se neodpojí reproduktorky. Zkoušel jsem prolézat nastavení zvuku, ale tam tedy opravdu toho moc na volby není.
3. tlumení zvuku přes tlačítka na notebooku, probíhá v mezí 1/3. 3x cvaknu a je zvuk naplno, 3x a je potichu a to i přes to, že ukazatel je posunut teprve v 1/3.

Asi další věci, jako nereagující multi tlačítka na spuštění nějaké přehrávače. Pausa, přehrávání, atd, bych neřešil. Pravda, zamrzí, že nejdou, protože jsou šikovná. Lze to nějak jednodušeji řešit? Upřímně - jestli mam strávit hodiny a hodiny tím, abych toto rozchodil .... v tomhle má Linux velké mínus, které odradí většinu uživatelů, kteří vážně nemají chuť ani čas někde něco dny hledat a štelovat. Přeškoda - jinak jsem ohromný fanda UBUNTU.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Více problémů u Sony VGN-FZ31Z
« Odpověď #1 kdy: 17 Března 2009, 18:57:35 »
1) https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/hotkey-setup/+bug/95444/comments/75
2) http://michael.flanagan.ie/blog/index.php/19/headphone-fix-ubuntu-sony-vaio/
3) uvidíte jestli se to zlepší zároveň s 2., nebo bude potřeba ještě nějaká další akce.

MM klávesy - mrkněte sem. https://wiki.ubuntu.com/LaptopTestingTeam/HotkeyResearch

A upřímnost za upřímnost.
Pokud chcete plakat nad tím že některé věci pod Linuxem nechodí hned tak prosím plačte u výrobců hardware. Linux podporuje obrovské množství hardware a z toho většinu ovladačů napsali ve svém volném čase přímo jeho uživatelé.
Můžete donutit výrobce ať napíše ovladač. Můžete zainvestovat svůj čas a ovladač napsat. Můžete použít google a najít jestli se to už někomu povedlo rozchodit (ideálně před nákupem zařízení). Můžete počkat až se ovladač objeví ve vaší distribuci. Můžete oznámit chybu. Můžete poskytnout informace o vašem konkrétním kousku hardware někomu kdo píše ovladač pro jiné zařízení postavené na stejných chipech. Můžete používat jiný operační systém. Prostě cokoliv chcete.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Badax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Více problémů u Sony VGN-FZ31Z
« Odpověď #2 kdy: 17 Března 2009, 21:05:35 »
Tak 2 vyřešeno, relativně to pomohlo i bodu 3. Zesiluje to již od poloviny. Ale to bych asi nechal již.
U té 1 jsem ale mimo. Moc tomu řešení ani nerozumím. Klávesy pro zesvětlení a ztmavení reagují jak mají. Vyvolávají SNC 00000001 00000011 - ale také zároveň SNC 00000001 0000003b - mam nastavit oba parametry do sony-brightness-up a sony-brightness-down?
Zbytek "Secondly, you need to change the commands. Since nvclock segfault if no homedir is set, use 'HOME=/root nvclock -S +10' or 'HOME=/root nvclock -S -10' as the 'action='." již vůbec nepobírám co s tím.

Apropo - když jste u té upřímnosti - zkuste to co jste napsal použít jako reklamní slogan UBUNTU. Namísto "Linux pro lidi" - uvidíte co se bude dít. Takto přemýšlet opravdu nejde. Ne, pokud chcete, aby se Linux rozšířil a minimálně splaskl trochu MicroSoft.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Více problémů u Sony VGN-FZ31Z
« Odpověď #3 kdy: 17 Března 2009, 22:37:41 »
Kód: [Vybrat]
sh /etc/acpi/sonybright.sh downto trochu ztmaví?

nebo to ztmaví příkaz ?
Kód: [Vybrat]
HOME=/root nvclock -S -10
jedno z toho by mělo být v tom řádku action v souboru /etc/acpi/events/sony-brightness-down resp sony-brightness-up

S těmi kódy to vyzkoušejte, nevím.

Když si kliknete v tom co jsem odkazoval vlevo nahoře na číslo bugu tak se vám otevře celá diskuze.

Ad diskuse pod čarou -  je to trochu začarovaný kruh - výrobci nedělají ovladače (čest výjimkám) protože je Linux málo rozšířený a Linux se nešíří protože jsou věci které ještě nefungují. Většina hardware pod Linuxem funguje, ale stojí za tím obrovská práce fandů, kteří to dělají namísto těch co si nechávají platit (za výrobce). To je co mne štve. Spousta dokumentace není dostupná vůbec (hlavně pokud je v čipu zadrátovaný nějaký DRM processing - a to je další kapitola), spousta je dostupná jen pod NDA - takže třeba Patrick Boettcher napsal ovladače pro Skystar 2.8 ale nesměl uvolnit zdrojové kódy téměř půl roku. Odmítám kupovat takové blackboxy bez dokumentace, ale co když není alternativa? A k tomu státní správa, NBÚ a další se kterými se dá komunikovat jen pokud používáte produkty MS (pro vyplňování je potřeba 602 XML Filler) Naštěstí doba se mění, pravnuci to snad už budou považovat za hororovou pohádku.  ;) Potěší mne každá podobná zpráva


Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Badax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Více problémů u Sony VGN-FZ31Z
« Odpověď #4 kdy: 18 Března 2009, 07:52:57 »
Hmmm, tak
sh /etc/acpi/sonybright.sh down

vyvolá
cat: /sys/class/backlight/sony/brightness: No such file or directory
[: 10: Illegal number:
/etc/acpi/sonybright.sh: 29: cannot create /sys/class/backlight/sony/brightness: Directory nonexistent

HOME=/root nvclock -S -10
vyvolá

Error!
Smartdimmer is only supported on certain laptops using a Geforce 6200/7x00Go. If you want support on your laptop contact the author.

Karta tam je GF8600M GS.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Více problémů u Sony VGN-FZ31Z
« Odpověď #5 kdy: 18 Března 2009, 13:32:44 »
Kód: [Vybrat]
lsmod | grep sonyjestli nic tak
Kód: [Vybrat]
modprobe sony-acpipřípadné chyby v
Kód: [Vybrat]
dmesg | tail
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Badax

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: Více problémů u Sony VGN-FZ31Z
« Odpověď #6 kdy: 19 Března 2009, 23:59:29 »
Díky za to že jste se tomu věnoval. Dneska jsem do NB dal zpět původní disk s Vistama. Oceňuji Vaší snahu. UBUNTU vypadá skvěle, ale je opravdu v plenkách. Za dva týdny nastavování, štelování a seznamování se s prostředím jsem skoro nesáhl na práci a obávám se, že Linux musí opravdu ještě hooodně dlouho růst, než mi poskytne možnosti jako win. Bohužel budu muset cálovat a cálovat a cálovat ... V důchodu si pořídím NB a budu mít moooře času si hrát s čímkoliv. Teď je to pro mne trochu drahá "*censored*". Držím Vám všem pěsti a mnoho zdaru! A ještě jednou díky.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: Více problémů u Sony VGN-FZ31Z
« Odpověď #7 kdy: 20 Března 2009, 00:40:32 »
Škoda. Zkuste si občas stáhnout nové vydání Ubuntu (je tu dvakrát do roka) a spustit si jej jenom z live CD, to moc času nezabere.
Až budete kupovat nějaký nový hardware tak se mrkněte i sem: http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,30764.0.html
Snad příště budete mít větší úspěch. Hodně štěstí.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.