Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vyšší teplota pevného disku v Ubuntu než ve Widlích - proč? [vyřešeno]  (Přečteno 5058 krát)

kynik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Ahoj,


přes smartmontools jsem zjistil, že teplota hdd na mém noťasu (při nulové zátěži) je ve Woknech 35 C, zatímco v ubuntu (Intrepid) nejde pod 44 C....Takto to zachytává čidlo, ale podle teploty na povrchu ntb v místě, kde se nachází hdd, bych si tipnul, ze nejteplejší místo mého disku při práci v Ubuntu svou teplotou oněch 44 stupňů vysoce převyšuje. Ten rozdíl je skutečně výrazný a je setsakramentsky cítit (jak rukou tak pochopitelně na menší živostnosti při provozu na baterii). Nějak nechápu, jak je to možné....jestli jde o známý problém s Load Cycle (časté parkování hlav hdd, resp. jejich "rušení" z "klidu") tak tento u mne není pozorovatelný - počet cyklů (opět měřeno přes smartmontools) se v Ubuntu nijak dramaticky nezvyšuje (frekvence "cvakání", typického pro parkování hlav, je víceméně stejné - a to nikterak časté - jako je to mu we Woknech).

Nějak jsem z toho zmaten...netušíte někdo, co s tím? Předem děkuji, že nebudu dostávat rady, že toto téma patří do sekce podpora přenosných počítačů, je podle mne zřejmé, že jde o problém obecný.

Díky!
« Poslední změna: 07 Února 2009, 02:17:28 od kiklhorn »

Dudlyk

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 153
Re: Vyšší teplota pevného disku v Ubuntu než ve Widlích - proč?
« Odpověď #1 kdy: 02 Února 2009, 20:45:13 »
Ahoj, kolik máš RAMek? a kolik využitých? Neswapuje ti ten disk?
Notebook Lenovo X201, Core i5, 6GB RAM,
www.fopanet.cz

kynik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Vyšší teplota pevného disku v Ubuntu než ve Widlích - proč?
« Odpověď #2 kdy: 02 Února 2009, 21:32:57 »
Ahoj,


díky za reakci. RAMky mám 2 giga, v drtivé většině případů to neswapuje vůbec (ty hodnoty, jež jsem uváděl, byly zaznamenány když z RAMky bylo využito pouhých cca 500 mega, swap byl pochopitelně nula, systém se na disk vůbec neobracel, ledka aktivity disku ani neblikla, ticho po pěšině...). Možná, ale dle mého názoru naprosto falešná, stopa - widle mám 32bitové, ubuntu je 64bit...ale to by s tím přeci nemělo co dělat...? Napadé mě leda, že by ovladač ve widlích dokázal nějak identifikovat, jaká je zátěž disku a v závislosti na tom by přecházel do nějakého energeticky úspornějšího režimu....ale zase - to bych spíš očekával, že bude umět spíš disk sám a že by to neměla být záležitost OS...já fakt netuším...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Vyšší teplota pevného disku v Ubuntu než ve Widlích - proč?
« Odpověď #3 kdy: 02 Února 2009, 22:06:20 »
Ono to nemusi suvisiet priamo s diskom. U mna je teplota disku vyssia preto ze ovladac gr. karty nepodporuje setriace technologie tak ako vo win.. Tym padom mi viac hreje grafika a od nej sa ohrieva disk.
Nepozorujes aj ty nahodou vyssiu teplotu celeho ntb.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

kynik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Vyšší teplota pevného disku v Ubuntu než ve Widlích - proč?
« Odpověď #4 kdy: 02 Února 2009, 22:27:05 »
Tibor: Je pravda, ze v linuxu pozoruji obecne vetsi spotrebu energie - ntb vic hreje a pochopitelne mene vydrzi na baterii. Ale grafikou to nebude - mam NVIDIA GeforGO 7300, nainstalovany nejnovejsi proprietarni ovladace primo od NVIDIE (180.22) a prepinani mezi (tremi) urovnemi spotreby funguje (tedy alespon dle indikatoru nvidia-settings) bez problemu. Sice se mi zda, ze ta vyssi teplota je mimojina generovana tez hdd, ale pochopitelne je mozne, ze jde o kumulovane teplo. S problemem spotreby se ostatne potykam delsi dobu - mam pres phc-linux opatchovany a zkompilovany acpi-cpufreq.ko pro snizeni voltaze CPU pri kazde frekvenci (i kdyz u Core 2 Duo se clovek nikdy nedostane pod Intelem stanovenou vychozi hodnotu VID pro nejnizsi FID), mam jiz popisovane proprietarni ovladace od NVIDIE s funkcnim powermizerem, cili potud by melo byt vse stejne, jako ve Widlich. Ovsem pak je tu motherboard, wifina, touchpad, zvukova karta, bluetooth - toto vse generuje teplo a kdyz se to nascita, teplicko je na svete ....Pri provozu na baterie se nejsem pri roztocenem pevnem disku schopen dostat v linuxu se spotrebou pod 15W....System obecne vice vetra a v prumeru je o 10 stupnu teplejsi nez ve woknech. To v praxi znamena minimalne o pul hodiny horsi vydrz na baterie, coz u mne obnasi dobry 30 procent a to je citelne ztrata pri volbe OS pro praci, kdyz po ruce neni zastrcka... To je ostatne take duvod, proc mam dual boot - pri praci na baterky proste vitezi widle, ctyricet minut prace navic je ctyricet minut...a jak vidite, neni to proto, ze bych se nesnazil... Ted koukam, ze timto prispevkem jsem kandidatem na presunuti celeho tematu pod podporu prenosnych pocitacu, ale...ja mam stejne pri ohmatani mista, kde se nachází hdd pocit, ze oproti widlim pri praci v linux generuje zrovna toto misto take vetsi teplo. A zatimco u vyse popisovanych zarizeni to pres ruznost ovladacu, resp. (ne)schopnost energeticky uspornych rezimu tech kterych ovladacu dokazu ruznou spotrebu energie/generaci tepla pochopit, u pevneho disku to pochopit proste nedovedu... Staci, aby se objevil nejaky technik a rekl: "Je to blbost, hdd logicky nema jak generovat vice tepla," a je to...ja si to ostatne take intuitivne myslim a to je prave duvod, proc jsem to tema zalozil... 
« Poslední změna: 02 Února 2009, 22:37:41 od kynik »

kynik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 46
Re: Vyšší teplota pevného disku v Ubuntu než ve Widlích - proč?
« Odpověď #5 kdy: 06 Února 2009, 22:12:46 »
Tak už jsem na to přišel. Je to kombinace defaultně nižších hodnot jak automatické akustické správy (automatic acoustic managment - AAM) a snad i advanced power managment (APM), jež má na starosti častější zaparkování hlaviček disku. AAM je ve Widlích nastaveno na 128 (tichý chod = menší spotřeba), zatímco v ubuntu intrepid je to 254 (rychlý mód = vyšší spotřeba energie). Tichý mód pro AAM lze na nastavit příkazem:
Kód: [Vybrat]
sudo hdparm -M 128 /dev/sda
A jen pro úplnost APM se nastavuje takto:

Kód: [Vybrat]
sudo hdparm -B 128 /dev/sda

Pochopitelně hodnoty lze zadat dle vlastního uvážení. 128 u APM je automaticky nastaveno i v ubuntu při provozu na baterie (bezpečnostní ohled - vychází se z toho, že provoz na baterie = pohyb, proto častější parkování hlaviček, aby nedošlo ke styku s plotnou). Po zadání uvedených hodnot je teplota HDD v klidovém stavu prakticky totžná s onou ve widlích (rozdíl 1 stupně přičítám kumulovanému teplu od jiných "generátorů" tepla/statistické chybě :) ). Pro obé lze pochopitelně napsat/upravit příslušné skripty, ale nedoporučoval bych to, např. častější parkování hlaviček může snížit životnost mechanismu a tichý mód zase znamená delší odezvu. Šlo mi především o to pochopit, proč je ta teplota v různých OS různá. Teď už vím, že se neděje žádná nepravost a nechám ubunut, aby hodnoty spravovalo - nabízí rozumný kompromis mezi životností/spotřebou/bezpečností. Také bych tímto rád moderátora upozornil, že možná zbytečně (i přes mé vysvětlení proč jsem tento post založil v sekci "Obecná podpora") přesunul tento post do sekce "Podpora přenosných počítačů", protože APM resp. AAM resp. správa pevných disků obecně není nic výlučného pro laptopy, má to dnes drtivá většina disků. Myslím, že by toto mohla ocenit i řada uživatelů desktopů....občas neuškodí nebýt ortodoxní...
« Poslední změna: 06 Února 2009, 22:29:20 od kynik »

bratrekim

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Sorry, že znovu otevírám vyřešené téma.

Jsem rád, že zde proběhla diskuse na toto téma, řešil jsem stejný problém. Na linuxu (Mint) se mi disk zahříval na teploty o 10° vyšší než ve windows. Ve windows mám 37 v normálu, 39 při mírné zátěži, při vysoké zátěži disku (AVG Scan + práce + všechno možné) maximálně 44.

Na linuxu mi neklesla pod 42, většinou ale během používání průběžně stoupala na 47, v zátěži 49. Výrobce udává maximální bezpečnou teplotu 55. To byl hlavní důvod toho, že jsem se na čas vrátil do windows, protože ta teplota je IMHO o hubu.

Jde mi o to, aby byla data v bezpečí a abych nemusel v linuxu neustále při zátěži kontrolovat teplotu. Teď v létě to bude ještě o něco horší.

Proto se ptám.

1. opravdu to parkování hlav nastavené na 128 tolik snižuje životnost? Pokud to jede na 128 ve widlích, pak je to asi nastavené od výrobce a neměl by být prakticky problém, ne?

2. do jakého konfiguráku dopsat jaký řádek, aby se to chovalo jako ve windows?

Mám notebook hp 6735b který je už tak dost "horká hlava", nechci ani o 1° víc než je nutné...a nerad bych si nechal takovouhle maličkostí zkazit požitek z linuxu.

Předem děkuji za odpověď.

bratrekim

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
nikdo neví?

luta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
jde to treba pokud si zapnes laptop-mode..pak si muzes nastavovat APM dle uvazeni jake chces pri behu z baterie ci z AC. Ja mam na AC 254 a na baterku 128 :) Load Cycle Count mi totiz jinak pekne leti nahoru kdyz je stale APM na 128. Momentalne mam cca 180 000/1.7roku coz uz dale zvysovat nechci :) Nutno podotknout ze linux mam jen par mesicu a pod win jsem to nesledoval. Ty teploty disku v pripade notebooku hodne ovlivnuje teplota okolnich periferii CPU/GPU chce to vse zkontrolovat.
« Poslední změna: 22 Května 2009, 17:38:14 od luta »
Compal HEL81-T5500/945GM/3GB/100GB-7200ot/archlinux64

bratrekim

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
děkuji za odpověď

Teď vidím, že vrtat do APM není velká výhra. Load_Cycle mi za den narostlo o 18k...a to je také vražedné. Takže děkuji za upozornění.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.