Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jakou klavesou ukoncit neco spustene z prikazove radky  (Přečteno 5677 krát)

JohnDoe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 168
Jakou klavesou ukoncit neco spustene z prikazove radky
« kdy: 04 Února 2009, 23:45:54 »
Ahoj, jak spravne ukoncim treba ping nebo man kterej jsem pustil z terminalu?

Delal jsem to vzdycky pres ctrl+c nebo ctrl+z, ale ted nedavno jsem objevil, ze kdyz si vypisu seznam uloh (pomoci prikazu ps), tak to bezi po takovem ukonceni stale v pameti ::) Asi to je docela zakladni vec, takze se omlouvam, pokud to je prilis hloupy dotaz, ale chci nejakou tu konzole aplikaci ukoncit tak, aby se uvolnila i z pameti a vratilo se mi to do bashe. Jde mi o klavesovou zkratku, nemyslim po kazdy psat kill -9 :)

Predem diky.
Omlouvam se za psani bez hacku a carek, ale s nimi bych to psal jeste zitra :(

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re: Jakou klavesou ukoncit neco spustene z prikazove radky
« Odpověď #1 kdy: 05 Února 2009, 00:14:28 »
Vždycky jsem to dělal taky tak (ctrl+z) a ničeho jsem si nevšiml... Tak jsem to teď zkoušel na manuálu (man) a v procesech mi zmizel až po vypnutí okna terminálu - ale zmizel. Dělá vám to u všech procesů nebo jenom u některých? (kterých?)
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

nettezzaumana

  • Host

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Jakou klavesou ukoncit neco spustene z prikazove radky
« Odpověď #3 kdy: 05 Února 2009, 08:35:55 »
To bude asi tím, že Ctrl+z neukončuje, ale jen pozastavuje (sigstop) ;)

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Jakou klavesou ukoncit neco spustene z prikazove radky
« Odpověď #4 kdy: 05 Února 2009, 10:26:55 »
jinak man se regulérně ukončuje pomocí klávesy Q
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

nettezzaumana

  • Host
Re: Jakou klavesou ukoncit neco spustene z prikazove radky
« Odpověď #5 kdy: 05 Února 2009, 16:18:47 »
jinak man se regulérně ukončuje pomocí klávesy Q
.. na tohle se snad nikdo neptal

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Jakou klavesou ukoncit neco spustene z prikazove radky
« Odpověď #6 kdy: 05 Února 2009, 16:25:58 »
jinak man se regulérně ukončuje pomocí klávesy Q
.. na tohle se snad nikdo neptal

Ale jo (tak skoro) -- viz výše

Citace
Tak jsem to teď zkoušel na manuálu (man)...

3m9d

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 768
Re: Jakou klavesou ukoncit neco spustene z prikazove radky
« Odpověď #7 kdy: 05 Února 2009, 16:55:59 »
Ano, skoro jsem se na to ptal a děkuji za odpověď :) Sice jsem si myslel, že jsem Q zkoušel, ale asi ne.. :(
* Ve Windows jde všechno - do někdy, v Linuxu jde všechno od někdy. * Omlouvám se jestli vám proti vaší vůli vykám... Jsem tak zvyklý. * Kdo nemůže žít bez opravování překlepů, ať to dělá na wiki! :)

JohnDoe

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 168
Re: Jakou klavesou ukoncit neco spustene z prikazove radky
« Odpověď #8 kdy: 09 Února 2009, 20:02:04 »
Vždycky jsem to dělal taky tak (ctrl+z) a ničeho jsem si nevšiml... Tak jsem to teď zkoušel na manuálu (man) a v procesech mi zmizel až po vypnutí okna terminálu - ale zmizel. Dělá vám to u všech procesů nebo jenom u některých? (kterých?)

Dela mi to treba prikaz ping, ale v podstate jakejkoliv prikaz, kterej neco vypisuje, treba prikaz top.

V manualu, na kterej me poslal nettezzaumana (btw. ten nick se snad neda opsat spravne, tak jsem ho musel okopirovat :) ), neni bohuzel nic noveho :(

Rekneme tedy, ze bych chtel man ukoncit klavesou jako ctrl+z, kdyby to neslo pres Q ;) Ve woknech treba ctrl+c funguje celkem spolehlive. Co na to linuxovy guru? ;) Nebo neni univerzalni zkratka? To ctrl+z fakt spolehlive neni :(
Omlouvam se za psani bez hacku a carek, ale s nimi bych to psal jeste zitra :(

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Jakou klavesou ukoncit neco spustene z prikazove radky
« Odpověď #9 kdy: 09 Února 2009, 21:33:26 »
CTRL+Z funguje spolehlivě, jen je nutné pochopit, že to program zastaví, nikoli ukončí. Na zmíněný ping, stejně jako top, mi funguje CTRL+C, nicméně v nápovědě k topu máte uvedenu klávesu Q. Různé programy mohou mít jinou ukončovací zkratku, což nebude problém zjistit pomocí man, který ukončíte klávesou Q.  ;)
« Poslední změna: 09 Února 2009, 21:50:44 od GdH »

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Jakou klavesou ukoncit neco spustene z prikazove radky
« Odpověď #10 kdy: 09 Února 2009, 22:49:18 »
[Ctrl]+[C] pošle procesu jenom SIGINT, který může být zachycen a případně ignorován
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Y2hyb3N0YV9f

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Jakou klavesou ukoncit neco spustene z prikazove radky
« Odpověď #11 kdy: 10 Února 2009, 00:42:50 »
[Ctrl]+[C] pošle procesu jenom SIGINT, který může být zachycen a případně ignorován

ano - zachycen, pokud chcete mít nějakou kontrolu nad ukončováním programu a popř. uvolňováním zdrojů / ignorován, pokud chcete uživatele n****t a utkat se s "viktorem čističem" (kill) :) - ale není-li ani jedno, tak je program prostě "sejmut" a zdroje uvolňuje OS... ale možná kecám ;)

ale nebudeme tazateli motat hlavu... klasika je prozkoušet (když jste se nepodíval do manuálových stránek - kdo tam taky kouká před spouštěním programu :D ?) ctrl+q , q samotné a spousta se toho ukončuje regulérně i ctrl+c... myslím, že zase takový zmatek v tom nebude. ctrl+z na ukončování programů opravdu není.

důvod proč vám to určitě zmizí po ukončení terminálu je, že při ukončení procesu (terminálu) OS ukončuje (likviduje) i potomky onoho procesu - tedy programy, které jste pomocí toho terminálu spustil a dosud "jedou" (jejich pozastavení na tom nic nemění)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.