Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: HTML/CSS záhada [vyřešeno]  (Přečteno 1917 krát)

honorguard

  • Host
HTML/CSS záhada [vyřešeno]
« kdy: 25 Února 2009, 16:34:37 »
Zdravím všechny,
pokaždé když jsem sem psal o nějakou radu ohledně programování webu, tak se ukázalo že dělám nějakou úplně amatérskou chybu a měl bych asi dělat něco jiného, nicméně tentokrát si opět nevím rady, tak jsem zvědavý kdo na to přijde...
takhle mám v CSS nadefinovanou třídu odkaz:
Kód: [Vybrat]
.odkaz {
color: white;
text-decoration: underline;
font-size: 35px;
}
.odkaz:link {
color: white;
text-decoration: underline;
font-size: 35px;
}
.odkaz:hover {
color: red;
text-decoration: underline;
font-size: 35px;
}
.odkaz:active {
color: red;
text-decoration: underline;
font-size: 35px;
}
.odkaz:visited {
color: white;
text-decoration: underline;
font-size: 35px;
}
mám 5 odkazů u kterých je stejá třída a všechny fungují tak jak bych si představoval (po najetí myší se zabarví do červena) krom toho prvního, ten je i po najetí myší bílý. Dlouho mi trvalo než jsem mezi nimi našel rozdíl, až teď - ten první odkaz jediný odkazuje na existující soubor, ostatní odkazy odkazují na neexistující soubor. Když jsem upravil adresu odkazu (připsal jsem na konec _ abych odkázal na neexistující soubor), tak odkaz začal fungovat správně... děje se to v Opeře a v exploreru 6, ve Firefoxu to funguje správně.

Jde mi z toho hlava kolem, mám někdo nějaký nápad?
Moc díky všem za pomoc.
« Poslední změna: 26 Února 2009, 12:20:44 od honorguard »

Martin - ViPEr*CZ*

Re: HTML/CSS záhada
« Odpověď #1 kdy: 25 Února 2009, 16:41:23 »
To je zajmavý...  ;D

Kód: [Vybrat]
.odkaz {
color: white;
text-decoration: underline;
font-size: 35px;
}
.odkaz:link {
color: white;
text-decoration: underline;
font-size: 35px;
}

Jakej je mezi tím rozdíl? Takhle jsem to nikdy nedělal... buď přes class přímo pro tag a nebo #div a pro tag a v odstavci

Je možný zaslat nějakou ukázku pro odzkoušení?
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

honorguard

  • Host
Re: HTML/CSS záhada
« Odpověď #2 kdy: 26 Února 2009, 10:21:07 »
Ukázku pro odzkoušení bych poslal moc rád, ale momentálně jsem v lázních a ze zdejší wifi si pošlu maximálně email, firewall mě (nevim proč) z notebooku nepustí na FTP a z toho PC co tady je se mi určitě FTP realizovat nechce (veřejně přístupnej počítač, Explorer s Vistou...). Takže ukázku zašlu až přijedu domů :). Jinak žádnej zásadní rozdíl mezi tim neni, akorát že pseudotřída :link platí jen pro nenavštívené odkazy kdežto bez pseudotřídy (.odkaz) se dá použít na všechno... Proč jsem to takhle nadefinoval se mě radši neptejte... Původně jsem si myslel že stačí všechno nadefinovat do .odkaz a pak jen změnit v každý pseudotřídě barvu, jenže když jsem to udělal, tak z nepochopitelnýho důvodu byl ten existující odkaz takovym pidifontem (Opera a Explorer). Když jsem pak to formátování doplnil i do pseudotříd tak to už fungovalo normálně... Takže s ukázkou počítej tak na neděli ;).
Dík moc

Martin - ViPEr*CZ*

Re: HTML/CSS záhada
« Odpověď #3 kdy: 26 Února 2009, 10:23:18 »
Ok v neděli se na to mrknu...jaká je i kontrukce v html... ;)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

honorguard

  • Host
Re: HTML/CSS záhada
« Odpověď #4 kdy: 26 Února 2009, 10:27:55 »
no tak konstrukce je celkem jasná:
Kód: [Vybrat]
<a href="existujici_soubor.php" class="odkaz">ODKAZ</a><br><br>
<a href="neexistujici_soubor.php" class="odkaz">ODKAZ</a><br><br>
<a href="neexistujici_soubor.php" class="odkaz">ODKAZ</a><br><br>
<a href="neexistujici_soubor.php" class="odkaz">ODKAZ</a><br><br>
Styly jsou připojeny pomocí
Kód: [Vybrat]
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="style.css">Neni zvláštní že vždycky když člověk potřebuje v co nejkratším čase něco dodělat se objeví nějaká úplně de*ilní chyba? :D

Spock lone wolf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
    • Hvozd - fotky přírody, foto zvířat
Re: HTML/CSS záhada
« Odpověď #5 kdy: 26 Února 2009, 10:36:03 »
Odkaz přímo na stránku by nebyl? Jinak v Opeře jsou Vývojářské nástroje (Developer tools), které jsou na tohle dělané (jaké styly se kde aplikují a proč, co je přepsané čím ap.).

Na serveru občas není na škodu mít nainstalované webftp, právě kvůli takovýmhle případům (většina hostigů ho i má).
« Poslední změna: 26 Února 2009, 10:37:44 od Spock lone wolf »

Spock lone wolf

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
    • Hvozd - fotky přírody, foto zvířat
Re: HTML/CSS záhada
« Odpověď #6 kdy: 26 Února 2009, 10:43:47 »
Jinak bude to asi právě tím .odkaz:visited
Označuje to odkaz který už má prohlížeč v cache označený jako navštívený, což u toho tvého souboru bude ten případ. Když změníš cestu, logicky už ten soubor nezná a tudíž použije .odkaz:hover
Ten visited přebíjí hover, asi kvůli tomu že je uveden později - princip CSS.

Martin - ViPEr*CZ*

Re: HTML/CSS záhada
« Odpověď #7 kdy: 26 Února 2009, 10:55:53 »
Kód: [Vybrat]
<a href="existujici_soubor.php" class="odkaz">ODKAZ</a><br><br>
<br><br> tfuj  :)

Jináč to bude nejspíš tím visited jak píše kolega. Já osobně visited ani nepoužívám... A to link je v takovéto kombinaci asi zbytečný. Eliminuješ tím minimálně pár řádek kódu a líp se pak bude hledat případnější chyba ;)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

honorguard

  • Host
Re: HTML/CSS záhada
« Odpověď #8 kdy: 26 Února 2009, 12:19:11 »
Odkaz by nebyl, protože jsou ty stránky ve vývoji. Jinak to <br>, přiznávám že to neni úplně správné, ale krom toho že zrovna tohle je stránka v administrační sekci, tudíž to stejně uvidím jen já, tak tag <br> je clekem spolehlivý a funguje a to že se prostě vývojářům nelíbí mi nevadí... stránky si píšu sám a všude fungují. Kód je taky jednoduše čitelný, tak nemám důvod tohle nepoužít :). Zkusím to zpřeházet v tom CSS, ale nejspíš to bude opravdu ono. Přincip kaskáodvých stylů je mi jasný (že platí až ta poslední definice), ale vždycky jsem si myslel že když je to navštívený odkaz tak se použije visited a ve chvíli kdy se nad ním zastaví myš se přemění formátování na hover...

//EDIT
Tak je to pravda, tady byl opravdu zakopaný pes, moc díky všem!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.