Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: FreeMat 3.6 v Intrepid Ibex  (Přečteno 1862 krát)

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
FreeMat 3.6 v Intrepid Ibex
« kdy: 07 Listopadu 2008, 09:56:08 »
Zdravím,

chci se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s programem FreeMat (svobodná "náhrada" Matlabu). Potřebuju něco namodelovat a tento program z repozitářů 8.10 se jeví jako dobrá volba. Bohužel, po nainstalování se ukázal jako nepoužitelný, konkrétně se zasekne pokaždé, když se má zavřít okno editoru m-skriptů (v konzoli žádná hláška). Pomůže buď Force Quit nebo pkill.

Chci se zeptat, funguje někomu na 8.10 (nebo alespoň na 8.04)? Nebo neznáte nějakou jinou náhradu za Matlab?

Zatím jsem se rozhodl používat FreeMat na XPčkách. Kupodivu je to již druhý kousek svobodného software, na který jsem narazil v poslední době, a který v linuxu docela zlobí a ve winech jede bez problémů. Bohužel.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Marek_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 342
Re: FreeMat 3.6 v Intrepid Ibex
« Odpověď #1 kdy: 07 Listopadu 2008, 10:38:38 »
octave
openSUSE 13.1
Opera 12 - ano, stale

plangy

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re: FreeMat 3.6 v Intrepid Ibex
« Odpověď #2 kdy: 19 Března 2009, 10:13:07 »
S octave souhlasím. V repozitářích je verze qtoctave a ta se Matlabu podobá snad nejvíce.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: FreeMat 3.6 v Intrepid Ibex
« Odpověď #3 kdy: 19 Března 2009, 11:15:53 »
Kromě Octave (velmi dobrý, s Matlabem zcela kompatibilní (míněno v synatxi)) můžu doporučit ještě Scilab.

Jinak qtOctave je jen grafický frontend pro Octave, ale nic moc si od toho neslibujte (i když ono i GUI pro Matlab stojí za prd -- tyhle programy nejsou primárně na to, aby dobře vypadaly :)).

Ale Matlab pod Linuxem funguje zcela bez problémů -- pokud to máš do školy, tak by měla poskytovat licenci i pro studenty..

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: FreeMat 3.6 v Intrepid Ibex
« Odpověď #4 kdy: 19 Března 2009, 11:43:29 »
Kromě Octave (velmi dobrý, s Matlabem zcela kompatibilní (míněno v synatxi)) můžu doporučit ještě Scilab.

Jinak qtOctave je jen grafický frontend pro Octave, ale nic moc si od toho neslibujte (i když ono i GUI pro Matlab stojí za prd -- tyhle programy nejsou primárně na to, aby dobře vypadaly :)).

Ale Matlab pod Linuxem funguje zcela bez problémů -- pokud to máš do školy, tak by měla poskytovat licenci i pro studenty..

Jojo, studentská licence přijde myslím pořád na 99USD, na což se snad na každé katedře najde grantík, ze kterého se to poplatí. Bohužel, už pár let nejsem student - před tím jsem jel právě na té studentské. Bohužel, všechny výše jmenované alternativy matlabu pokulhávají v jedné věci - efektivitě výpočtů. U kámoše jsem zkoušel poslední verzi matlabu a to, s čím se Octave, Scilab nebo Freemat počítá několik minut, to Matlab přechroustá za pár vteřin. Podle mne je rychlost alternativ srovnatelná někde s Matlabem 5 (zhruba z roku 2002).

Suma sumárum, na blbinky a občasné nakreslení grafíku jsou alternativy OK, na náročnější výpočty (MC simulace, inverze velikých matic, numerické výpočty integrálů, řešení parc.diff.rovnic) to chce hooodně trpělivosti, hlavně při ladění programů.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.