Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Software rasterizer in use  (Přečteno 815 krát)

Zneužitkovatel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Software rasterizer in use
« kdy: 07 Dubna 2009, 09:54:54 »
Zdar!
Předem bych rád zdůraznil, že jsem jsem stále ještě novorozenec ve světě Linuxu, takže se mnou prosím mějte strpení. Ale k věci:
Nahrál jsem si Xubuntu 8.10 na počítač v garáži. Není to ani tak počítač, jako spíš takovej hybrid – starý ACER laptop bez víka (něco jako ASUS Eee keyboard s mechanikou navíc:) a 22" CRT monitor NEC.
Na laptopu jsem provozoval xubuntu 7.10 ještě v dobách, než mu klekl display a tehdy šlapalo vše bez problému ihned po startu. Faktem je, že dual-monitor jsem nezkoušel, ale o grafiku se stará ATi 9100 IGP, která vzhledem ke stáří nevyžaduje dodatečnou instalaci ovladačů. Dokonce i compiz jel jak-se-patří.
Avšak po demontáži LVDS, jeho nahrazení externím CRT a instalaci Xubuntu 8.10 mi compiz-check hlásí problém "software rasterizer in use" a glxgears jede na ~60 FPS.
Protože mám svou čest, snažil jsem se a stále se snažím, vyřešit problém bez obtěžování druhých dotazy, ale takřka všechna řešení která jsem našel jsou závislá na editaci souboru xorg.conf, který v Xubuntu 8.10 hraje jaksi druhořadou roli. Četl jsem cosi o hall.fdi a půjdu se s tím za chvíli do garáže seznámit. Zároven mi nefunguje příkaz displayconfig-gtk. Jediné s čím slavím úspěchy je utilita xrandr, pomocí které jsem zjistil, že ačkoliv je LVDS vypojené, stále do něj Xubuntu pouští signál. Napadlo mě, že když zruším dual-monitor, měl by se software rasterizer vypnout (našel jsem na forech že se zapne když virtuální plocha překročí limit 2048 horizontálních pixelů, kdežto já jich mám 3200:), jenže když zadám příkaz "xrandr --output LVDS --off", zmizí mi na externím monitoru ovládací panely a ukončí se mi sestavení (session). Podle mě to má co do činění s tím, že LVDS je brán jako primární, ale nevím kde to přepnout. Nějaké nápady?
Vím že vím *censored*.

Zneužitkovatel

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Software rasterizer in use
« Odpověď #1 kdy: 09 Dubna 2009, 17:37:35 »
Tak jsem to pořádně proinšpekcíroval ze všech stran a musím říct, že jsem rád, že jste mě v tom nechali vymáchat a že jsem na to přišel sám. Dalo mi to sice zabrat, ale aspon jsem se něčemu přiučil.
Předně mě zarazilo, že byl po instalaci xorg.conf prázdný. Sice se po reconfigurování několik položek doplnilo, ale všechny byli jen obecné, jako "configured device" apod. Zkoušel jsem různé varianty a nakonec jsem zjistil, že položky jsou po přepsání brány v potaz, akorát jsem vždycky ztroskotal tím, že jsem do sekce "Screen" doplnil mnou dosazený Identifier. Nakonec to funguje tak, že v sekci "Screen" mám všechno "Configured ***" a přitom jednotlivé Identifier pojmenované jinak. Taky jsem zjistil, že mi nastavení shazuje Sekce "DRI", tak jsem jí vymazal. Zjistil jsem si podporu ze strany ovladačů, nahodil ovladač "radeon" a podle manuálu vše dopsal ku spokojenosti. Vnitřní display laptopu je v základu vždy rozpoznáván jako připojený, ale stačilo doplnit Option "IgnoreLidStatus" "false" a hned mi jel obraz jen do připojeného externího monitoru. Glxgears hází fps~360 při rozlišení 1600x1200 a zapnutém compizu. Nemůžu sice zapnout všechny eye-candy vychytávky, ale na práci a občasný machrování to bude stačit  ;)
Jinak mám doma ještě BNC kabel, přes kterej když monitor připojím, tak ho systém nedetekuje (páč neposílá EDID) a tím pádem jsem bez obrazu. Nedá se toto nějak obejít? Udělal bych si ještě vlastní rozlišení, páč momentálně jedu na 1600x1200x85Hz, což na garážovej počítač není zlý, ale vím že monitor v klidu zvládá při tomto rozlišení 100Hz a to by bylo ještě mín zlejší  ;D
Vím že vím *censored*.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.