Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zasekávající se myš v Gnome (Ubuntu 9.04) [vyřešeno]  (Přečteno 2236 krát)

David Majda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
    • David Majda
Zasekávající se myš v Gnome (Ubuntu 9.04) [vyřešeno]
« kdy: 04 Května 2009, 17:50:53 »
Zdravím,

přítelkyně si na svůj notebook Lenovo 3000 N100 nainstalovala Ubuntu 9.04. První den vše běželo bez problémů, ale od druhého dne se čas od času "zasekla myš" - nejdříve nepravidelně cca 3x denně, po čase se to začalo dít pravidelně hned po startu a později se podobné problémy objevily už i v přihlašovací obrazovce. "Zaseknutí myši" znamená, že myší lze pohybovat, ale klikání je detekováno pouze uvnitř jednoho okna (nikoliv už v jeho rámečku a ovládacích ikonkách) - klikání v jiných oknech je ignorováno, nebo lépe řečeno přesměrováno dovnitř onoho jednoho funkčního okna. To platí pouze pro levé tlačítko, pravým lze "zaseknutí" uvolnit, ale situace se po nejbližším kliknutí levým tlačítkem objeví znovu. Někdy (ale ne úplně vždy) se zároveň podobně zasekne i klávesnice a klávesy přijímá jen ono aktivní ono, co do něj lze klikat. Nejde ani Alt+Tab, Ctrl+Alt+Backspace apod. Program, ve kterém klikání funguje, se případ od případu liší - Firefox, Thunderbird, terminál, textový editor atd.

Když jsem se pomocí xkill snažil zabít program, v jehož okně se dalo klikat, obdržel jsem hlášku xkill: unable to grab cursor. To mě po chvilce googlování dovedlo k doměnce, že nějaký program si "zabere myš pro sebe" (céčkovou funkcí XGrabPointer) a neuvolní ji. Vzhledem k tomu, že se to děje u různých programů, nejspíš za to může nějaká systémová záležitost/window manager/Xka/kdo ví co.

Situace se dá vyřešit odhlášením a opětovným přihlášením, což je ale poměrně nepohodlné. Navíc jak jsem nyní zjistil, problém se vyskytuje dokonce už v přihlašovací obrazovce (nejde klikat na tlačítka v dialogu změny sezení).

Situaci nijak neovlivňuje zapnutí nebo vypnutí grafických efektů. Také ji nijak neovlivňuje volba nouzového režimu Gnome při startu.

Setkal jste se někdo s tímto problémem? Podařilo se vám najít příčinu a vyřešit ho jinak než opětovným přihlašováním? Mám případně dodat nějaké doplňující informace? Nejbližší chování s podobným problémem, co jsem našel, je popsán na https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-do/+bug/361679, ale tam se to týká konrétního programu a situace.
« Poslední změna: 05 Května 2009, 20:44:22 od kiklhorn »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6533
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Zasekávající se myš v Gnome (Ubuntu 9.04)
« Odpověď #1 kdy: 04 Května 2009, 18:28:46 »
Robi to aj touchpad ked odpojis mys?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

David Majda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
    • David Majda
Re: Zasekávající se myš v Gnome (Ubuntu 9.04)
« Odpověď #2 kdy: 05 Května 2009, 12:53:10 »
Robi to aj touchpad ked odpojis mys?

Tak jsem zkusil odpojit myš (bezdrátová optická Logitech připojená přes USB) a po restartu problém zmizel a zatím se neobjevil (ani po opětovném připojení myši). Předtím byla myš stále připojená - nenapadlo mě, že by v tom mohl být problém.

Vypadá to, že problém je tím pádem vyřešen - děkuji za nápad, TIBORe. V životě by mě ale nenapadlo, že se to spraví takhle.

Welblaud

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re: Zasekávající se myš v Gnome (Ubuntu 9.04) [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 06 Května 2009, 20:49:33 »
Tak přesně tahle věc se mi děje s usb logitechem stejně. Pozoroval jsem to hlavně u dvou záležitostí - jednou z nich je EasyTAG, který mi takhle čas od času myš chytí, tam jsem to uklidnil, jaksi, čistou prací, prostě zeditovat jedno dvě alba a skončit, moc neklikat  ;D Ovšem co mě trápí víc je notifikační část panelu. Stává se mi, že při poklepu na ikonu Pidgina nebo Skypu se začne tvářit myš (konkétně tlačítka), že nic krom dané ikony neexistuje. Zajímavé je taky to, že malé náhledy oken (v compizu) se začnou objevovat v horní části monitoru, prostě jakoby vzniknul pro myš totální bordel... Je to hodně nepříjemná věc to chytání kurzoru, zkusím to taky vyndavat. (Ve widlích blbne čas od času tahle myš podobně, ale tam se to vyřeší prostě překlikem podobně, jak bylo níže uvedeno...)
Nu což, linux JE závislost, a ne že ne…

David Majda

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
    • David Majda
Re: Zasekávající se myš v Gnome (Ubuntu 9.04) [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 07 Května 2009, 07:53:28 »
Říkal jsem si, že přítelkyně nemůže být jediná na světě s tímhle problémem...

Pokud se to bude opakovat, zkusím to nahlásit jako bug.

Welblaud

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Re: Zasekávající se myš v Gnome (Ubuntu 9.04) [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 07 Května 2009, 09:17:16 »
Ještě jsem si vzpomněl, že jedinou záchranou je Ctrl+backspace ...nefunguje pak ani Alt+tab, v compizu třeba wall zobrazím, ale prostě se nedá dostat z konkrétního okna ani pomocí klávesnice. A to ani tím způsobem, že v terminálu killnu danou aplikaci, sice nevím CO pak drží myš, ale něco prostě ano  ::)
Nu což, linux JE závislost, a ne že ne…

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.